sončna elektrarna

pol3ni

Fizikalc
10. jan 2011
355
228
43
Idrija
Pozdravljeni

Na streho bi postavil sončno elektrarno ,vendar bi moral odstraniti oz.prestaviti dimnik.
Ali je to izvedljivo.Rdeč je obstoječ
 

Priponke

  • dimnik.jpg
    dimnik.jpg
    92,2 KB · Ogledi: 79

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.365
5.401
113
a se hecaš? če imaš na sever streho z zelenim dimnikom, se ti bolj splača kaki panel več tja dati, kot tole...
 

pol3ni

Fizikalc
10. jan 2011
355
228
43
Idrija
Pač vprašam.Zelena izvedba bi bila iz inoxa.Ja,je severna stran,ampak tam še poleti skoraj ni sonca tako,da ne vem če je sploh smiselno
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.365
5.401
113
Odgovor. Da se, seveda se da. Če so na luno prišli, bodo pa še en raufnk prestavili. Ampak niti slučajno ni smiselno... Obe opciji - dražja SE po kW zaradi več panelov na sever ali pač manj panelov in morebiti kaki cent konec leta za doplačati, sta bistveno bolj smiselni opciji.
 

pol3ni

Fizikalc
10. jan 2011
355
228
43
Idrija
Ja to je res ja .Bom še počakal z odločitvijo.No mogoče sem narobe zastavil vprašanje-ali bo dimnik deloval če bi ga takole montiral.Sicer dimnik bi podrl sam.
Bom videl kašna bo cena
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Sonce.
Razlogov je bilo nekaj:
- omogočajo prenos viškov na drugo odjemno mesto (dokler nimam TČ - imam viškov kar nekaj). Ni mi bil všeč sistem ostalih, ki te konec leta samo "pohvalijo" za dobro letino
- cenovno je bil "tam tam" z Geni (kjer sem bil dosedaj z elektriko in plinom)
- v njihovi ceni je bila še ozemljitvena sonda + en tevec ki kaže trenutno porabo/prozivodnjo (Geni tega ni imel - torej sem tu dobil več za isti denar)
Kako je pa z dobaviteljem elektrike? Sonce priporoca, da se vzame njih, ampak imajo elektriko precej drazjo kot ostali. Si zamenjal?

Nisem preprican kaj ostalo se pomeni tukaj.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.365
5.401
113
ta števec omogoča, da spremljaš, koliko elektrike je SE proizvedla in koliko od te je šlo direktno v hišo (torej se hiša "napaja" s SE, ne omrežja) in koliko jo je oddalo v omrežje. In seveda tudi v obratni smeri - koliko je hiša prevzela iz omrežja. In imaš to lepo tam na enem grafku od solaredga.

Če tega števčka ni, potem meri samo, koliko je proizvedene elektrike, nič pa kam je šla. Takrat, moraš pač na peš malo poračunati, ker ti pa elektro števec meri koliko si dal v omrežje in koliko si ven vzel. Resda presečno, ne moreš "v živo" gledati, kot če tisti števček imaš. Slaba stran je pa, da včasih seveda malo strižeta. KOt zakleto po pravilu, da elektro meri, da si malo več ven vzel in malo manj notri dal. Jaz nekega preseka nimam, ker SE bolj malo dela zdele novembra in če štrika za 1kWh mi nič ne pove. Če mi po 1 mesecih še vedno striže za enega suer, če ne zna biti pa itak nekaj slabe volje. MErodajen je seveda pa samo eden.

Drugače pa SE lahko vzameš pri bilokaterem izvajalcu in se potem priklopiš k suncontractu ali pa vzameš pri sonce energija SE, pa se ne priklopiš k suncontractu, V slednjem primeru seveda lepo prosiš, da ti 500€ ceneje dajo vse skupaj, ker toliko je varščina za to platformo in zakaj bi jo plačeval...
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.963
812
113
Kako je pa z dobaviteljem elektrike? Sonce priporoca, da se vzame njih, ampak imajo elektriko precej drazjo kot ostali. Si zamenjal?

Nisem preprican kaj ostalo se pomeni tukaj.
Imam elektriko sedaj preko Sonce. Mesecno placam samo “varovalke” - mislm da je za 3x25 A pride 19 €.
Elektrike ne bom placal - od julija do danes imam cca 4.7 MWh viska. November sem na “pozitivni nuli”.
Un stevcek je pa fajn :)
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Ja to je res ja .Bom še počakal z odločitvijo.No mogoče sem narobe zastavil vprašanje-ali bo dimnik deloval če bi ga takole montiral.Sicer dimnik bi podrl sam.
Bom videl kašna bo cena

Dimnik bo seveda deloval, če bo pravilno narejen. Se pa tega ne bi šel, če bi kuril na biomaso, ker bo problem z čiščenjem.
Če kuriš na KO ali plin, pa ne bo težav.
 

Smajo

Fizikalc
15. maj 2012
548
25
28
hraše
Vprašanje paše v to temo. Kaj storiti, če ti omrežni distributer (Elektro -Gorenjska), da soglasje z odložilnim pogojem, citiram:

"Zaradi tega smo se sestali z ustreznimi službami našega podjetja, ugotovitev je bila, da bo priključevanje in povečava možna po ustrezni ojačitvi distribucijskega omrežja, kar pomeni, da je potrebno za to pripraviti projektno dokumentacijo, urediti služnosti z lastniki zemljišč, kjer bo potekal nov kabel, zagotoviti finančna sredstva in končno opraviti dela. Predvidena ojačitev omrežja in posledično možnost povečave priključne moči in priključevanje SFE na vaši lokaciji bo zaključena do konec leta 2025. Pravkar sem izdal Soglasje za priključitev z odložilnim pogojem, v katerem je tudi naveden rok izvedbe ojačitve in možnost priključevanja."

Kako zadevo pospešiti, čakanje do 2025 se mi ne zdi smiselno, je še kdo v podobni situaciji,.... ne živimo v neki vukojebini brez elektrike in vode 2000 m nad morjem.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.868
113
pri taščici
Po 1.1.24 tudi ne bos vec imel netmeteringa kot ga imas sedaj.
Tako da lahko pozabis na SE. Elektro gorenjska ni edina ki tako dela.
: Dimnik:
A ti gre tako na knap velikost elektratne da hoces se na mesto dimnika montirati panele? Ce dimnik prestavis , bos koliko vec panelov vec zmontiral? 4?
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Vprašanje paše v to temo. Kaj storiti, če ti omrežni distributer (Elektro -Gorenjska), da soglasje z odložilnim pogojem, citiram:

"Zaradi tega smo se sestali z ustreznimi službami našega podjetja, ugotovitev je bila, da bo priključevanje in povečava možna po ustrezni ojačitvi distribucijskega omrežja, kar pomeni, da je potrebno za to pripraviti projektno dokumentacijo, urediti služnosti z lastniki zemljišč, kjer bo potekal nov kabel, zagotoviti finančna sredstva in končno opraviti dela. Predvidena ojačitev omrežja in posledično možnost povečave priključne moči in priključevanje SFE na vaši lokaciji bo zaključena do konec leta 2025. Pravkar sem izdal Soglasje za priključitev z odložilnim pogojem, v katerem je tudi naveden rok izvedbe ojačitve in možnost priključevanja."

Kako zadevo pospešiti, čakanje do 2025 se mi ne zdi smiselno, je še kdo v podobni situaciji,.... ne živimo v neki vukojebini brez elektrike in vode 2000 m nad morjem.
Jaz tudi še čakam na soglasje od Elektro Gorenjska, upam da ne bom dobil enakega obvestila, ker tole je zoprna reč kakorkoli pogledaš, ker imaš več scenarijev:

Prvi scenarij (edini pozitiven):
Vseeno se odločiš za SE in v naslednjih parih mesecih se nabere veliko potencialnih kupcev/investitorjev v SE ki skupaj pritisnejo na El Gorenjska in le-ta začne spet prikljapljati SE.

Drugi scenarij (malo slabši):
Odločiš se da, boš počakal s SE. V prihodnjih mesecih začne el gorenjska spet priklapljati SE zaradi pritiska javnosti. Kontaktiraš ponudnika SE in ta ti ponudi 20% višjo ceno za enako SE, ker cene gredo gor zelo hitro zaradi zelo dolgih dobav polprevodnikov in omejevanja porabe energije tovarnam na Kitajskem...

Tretji scenarij (še slabši)
Vseeno se odločiš za SE in čakaš dve leti, v tem času ukinejo net metering, tako da se ti SE praktično ne splača. Poleg tega bo ponudnik SE verjetno odstopil od pogodbe za izvedbo ker bo šel material gor 50% ali več... In če boš želel novo ponudbo, bo le-ta veliko dražja od trenutne...

V glavnem situacija ni rožnata in bodoči lastniki SE smo na milost in nemilost prepuščeni volji distributerjev el energije... :zavijazocmi:
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Kaj in kje si potem vzel?
Sonce energija. 21 panelov Longi 455W, skupaj torej 9555W.
Na vsak panel tudi optimizator zaradi frčad in na splošno sem jih hotel imeti, ker je boljši izkoristek.
Prišlo me bo pa 12930€ brez upoštevane EKO subvencije (1720€)
1637655951345.png

Odločal sem se med Geni in Sonce energija in sem se odločil za slednje ker imajo večje in močnejše panele.
Če bi na mojo streho dal panele Jinko solar 395W (ki jih Geni ponuja) bi imel samo 8300W inštalirane moči, kar bi znalo biti premalo...
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.365
5.401
113
Koliksen je pa razsmernik? Kaj ni, da šele, ko je nad 15, je možno dati 1 optimizator/2 panela. Do takrat pa vsak panel svojega? To info imam v glavi..

nad frcado bi najbrž lahko še dal kakega na počez, vendar če je 9,5kw dovolj, nima smisla.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.963
812
113
Sonce energija. 21 panelov Longi 455W, skupaj torej 9555W.
Na vsak panel tudi optimizator zaradi frčad in na splošno sem jih hotel imeti, ker je boljši izkoristek.
Prišlo me je pa 12930€ brez upoštevane EKO subvencije (1720€)
Poglej priponko 50585
Odločal sem se med Geni in Sonce energija in sem se odločil za slednje ker imajo večje in močnejše panele.
Če bi na mojo streho dal panele Jinko solar 395W (ki jih Geni ponuja) bi imel samo 8300W inštalirane moči, kar bi znalo biti premalo...
naj ti sonce lepo sveti :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: futuristic

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Koliksen je pa razsmernik? Kaj ni, da šele, ko je nad 15, je možno dati 1 optimizator/2 panela. Do takrat pa vsak panel svojega? To info imam v glavi..

nad frcado bi najbrž lahko še dal kakega na počez, vendar če je 9,5kw dovolj, nima smisla.
Optimizator je v bistvu samo drugo ime za DC/DC konverter ki skrbi da imajo vsi paneli enako napetost, ne vem zakaj bi imelo to karkoli veze s številom panelov. Nisem se pa fejst poglabljal v to, ker sem že v štartu hotel imeti 21 optimizatorjev za 21 panelov, ker ostalo so kompromisi...

Razsmernik bo SolarEdge SE10K, ki ima max DC power 13,5kW...

Na/v frčado pa ne morem dati nič, ker je v bistvu rizalit in je na sredini "dno" nižje kot pa zunanje stene in nebi bilo smisla ker bi bili paneli vedno v senci.
1637660045615.png
 
Nazadnje urejeno: