sončna elektrarna

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.985
9.671
113
kolesa našraufaš in imaš mobilno, ko čebelnjak. mogoče še panske končnice gor obesiš. pa dve čebeli gor zalepiš.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.280
4.789
113
Pol je najbolse da furam tako naprej in ko bojo kaj zaceli tezit dam sam not popirje za soglasje brez oddajanja v omrezje in to je to.
Poznam enega, ki ima večjo kmetijo z veliko porabo predvsem poleti (sušilnice itd ...). Soglasja za SE ni dobil, ker ni "tehničnih možnosti". Naredil sistem, ki mu omogoča, da je pretežno samooskrben. Vprašanje, če ima kake druge papirje kot je negativno mnenje za priklop.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.170
5.302
113
Govorimo o obračunavanju nečesa. Logično je, da so za nakup v določenih obdobjih veljale različne ugodnosti. S(m)o pa pač nekateri mnenja, da pa obračunavanje ne sme biti neenakopravno. Tudi obračunu VT/MT bomo vsi podvrženi enakemu sistemu, nima veze kdaj je kdo naredil električni priključek.
Mali internezzo... flikni najprej meni na račun 10k eur, potem bova pa razpravljala in si pravično obračunavala porabo.
 
27. jan 2022
5.203
1.943
113
Po mojem je bolje prej urediti preden začnejo težiti?
Meni je "mojster za priklop" iz "Elektro khm,khm" rekel da si bo doma naredil otočno, ker ne dobi soglasja in ne misli nobenega nič vprašat. Krmiljenje, ki izklopi zunanji priklop ko je sonce in kontra ko ga ni in si porabil baterijo. Porabljaš pa glavnino na "lep sončen dan".
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.045
1.125
113
www.adriamedia.si
Ne gre za to, občudujem pač tvoje hrabre trditve, vidim da si vanje 100% zaverovan. Veš, pravo je pra*sica najhujše vrste, niti za eno situacijo si pravniki niso enotni, še manj pa se komu sanja kako bo odločilo sodišče na vsaki posamezni instanci tako da jaz na tvojem mestu ne bi bil tako suveren.
Napišem, kar mislim. Ni nujno, da imam prav.
Sem se pač v življenju naučil, da se je bolje odločit in naredit narobe, kot sploh nič naredit. Iz napake se lahko kaj naučiš (dostikrat več, kot takrat, ko imaš prav).
Sicer pa ja, vem, kako je v pravu. Konec koncev ogromno delam s pravniki in se jim z veseljem pustim kaj naučit, ampak vedno z "devils advocate" pristopom.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.045
1.125
113
www.adriamedia.si
pri ogledih sem naletel na vprašanje "hibridni ali navadni razsmernik?"
Razlika bi naj bila kakšnih 1.500 € in v tem da lahko na hibridnega priklopis baterijo.
Ce imaš netmetering , ti možnost priklopa baterije nič ne koristi ker je itak ne rabiš.
Po drugi strani pa nekateri "grozijo" z ukinitvijo netmeteringa.
Torej - kaksna je praksa če imaš še lansko soglasje? Hibridni z možnostjo priklopa baterije za vsak slučaj če vlada ukine netmetering, ali navadni?
Če vzameš hibridni razsmernik, boš kasneje nanj lahko priklopil baterijo. Ne katerokoli, je kar dosti omejitev okoli kompatibilnosti s katerimi baterijami zna delati kateri razsmernik.

Če vzameš navadnega, imaš, ko želiš imet še baterijo dve opciji: ali imaš potem 2 razsmernika (ki sta skupaj dražja od enega hibridnega, ta pa je seevda, kot si napisal, dražji od enega navadnega), ali pa menjaš navaden razsmernik za hibridnega, kar pa je skoraj misija nemogoče (razen če bi npr vse vzel od Solaredge), ker potem ponavadi niso optimizatorji kompatibilni z novim razsmernikom in bi na koncu razkopaval in menjal pol sončne.

Poleg tega, da dva ločena razsmernika staneta več od enega hibridnega je edini drugi minus to, da pri spravljanju elektrike iz SE v hranilnik 2x pretvarjaš (DC-AC-DC), če imaš hibridni, pa pretvorbe, ker je izhod SE in vhod baterije pač DC. Izgubiš nekaj %.
 

dentex

Guru
20. sep 2007
2.696
598
113
Gori kot bakla, pomoje je bilo delano v okviru energetske sanacije objektov, ponudnikov kar nekaj, verjetno je za win win situacijo.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.461
4.569
113
Tele sončne spominjajo na Covid obdobje.

Z ne preveč mehkimi metodami te silijo v nabavo/cepivo v kao tvoje dobro, pa četudi vas bo nekaj pogorelo/pobralo.

Skupno bomo na boljšem, če ne boš seveda brez bajte/mrtev. Mhm.
 

napetost

Fizikalc
10. mar 2018
189
73
28
A aplikacije za solaredge vam delujejo.
So mogoče že izraelci izstavili račun.
Meni namreč ne deluje ne na telefonu, ne na računalniku.
 
27. jan 2022
5.203
1.943
113
Dela, pa SE tudi - upam, da vsaj en dan zdrži brez oblakov ob 12h. ;)

Mimogrede: letos mi SE v primerjavi z lani dela cca 10% več (razen februar in marec, ko je bilo minimalno manj), kaj pa na to pravite tisti, ki bi jih po par letih proč metali.