sončna elektrarna

B81

22. jul 2007
35.054
9.321
113
Ne bluzi ok? Jaz kot laik bom vedel, da je podizvajalec kateri je imel 14 dni šnelkursa meni vse to profesionalno zvezal in namontiral? Lokalni pijanček tukaj pri nas je za eno firmo ki postavlja SE celo nadzornik, vodja ekipe. Pred tem je bil zraven pri montaži morda 7-8 SE. V osnovi nima pojma o štromu, je mizar. Tako je to ja. Ko je sila in ni kadra, kar ga ni, je lahko vsak glavni in vodja. Da pa za resne firme ne montirajo posranci pa je navadna laž. Vsi montirajo za vse. Najboljše ti bo to še zmontirala kakšna majhna firma, ki se je odločila da bo to delala in ima stalno ekipo in ji je pomemben renome. Je*be se enemu velikanu če potencialno gre tu in tam kaj narobe. Pač moje mišljenje...
Ne ti ne bluzi ker nimas pojma :evil:

Na prvem sestanku doma ti je jasno, ce nakladajo ali ne. Pogledas podjetje, izkusnje, in ce pride sam direktor k tebi, bo ze nekaj veljalo.

Verjamem pa, da bo pri tebi jeba delat SE, ker ti bos itak vedo vec kot oni :evil:

Pa se iz frama imas cloveka...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

zcmr

Zelenc'
2. nov 2011
15
1
3
NM
Pred par dnevi mi je elektro končno SE povezal v omrežje...app solaredge mi lepo prikazuje proizvedeno energijo. Vendar vem da app lahko prikazuje tudi porabo oziroma obojestranski pretok in razliko... Kaj je treba urediti oziroma dodati da bi app vse to prikazoval ?
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.401
711
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Pred par dnevi mi je elektro končno SE povezal v omrežje...app solaredge mi lepo prikazuje proizvedeno energijo. Vendar vem da app lahko prikazuje tudi porabo oziroma obojestranski pretok in razliko... Kaj je treba urediti oziroma dodati da bi app vse to prikazoval ?


Kot ze nestetokrat napisano... verjetno nimas energy metra... zato ne more prikazovati porabe ...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

B81

22. jul 2007
35.054
9.321
113
Cjeee, ce nimas energy metra...to se ponavadi naredi ob montazi, ker treba kabel vlect itd...drugace pa 400, 500 eurotov..
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.246
2.312
113
Ne ti ne bluzi ker nimas pojma :evil:

Na prvem sestanku doma ti je jasno, ce nakladajo ali ne. Pogledas podjetje, izkusnje, in ce pride sam direktor k tebi, bo ze nekaj veljalo.

Verjamem pa, da bo pri tebi jeba delat SE, ker ti bos itak vedo vec kot oni :evil:

Pa se iz frama imas cloveka...

Jaz ne vem nič o tem saj v tem je fora, vsak ki mi bo hotel kakšno komponento prodat ali zmontirat pa me bo lahko peljal scat. Enako velja tudi za 99% ostalih ljudi. Aja k tebi pa je prišel direktor + pogooglal si :evil:

Skratka, eno butasto vprašanje, ko boš imel zmontirano, kako boš vedel da je delo bilo opravljeno strokovno? Da je bilo vse priklopljeno profesionalno in po standardih? Ne veš in ne moreš vedet. Če ne bo in če bog ne daj pride do problema veš da ni popravnega izpita. Drži, tudi keramičar ne veš če je svoje delo opravil strokovno ampak če ti odstopi ploščica je to "nič".
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

B81

22. jul 2007
35.054
9.321
113
Jaz ne vem nič o tem saj v tem je fora, vsak ki mi bo hotel kakšno komponento prodat ali zmontirat pa me bo lahko peljal scat. Enako velja tudi za 99% ostalih ljudi. Aja k tebi pa je prišel direktor + pogooglal si :evil:

Skratka, eno butasto vprašanje, ko boš imel zmontirano, kako boš vedel da je delo bilo opravljeno strokovno? Da je bilo vse priklopljeno profesionalno in po standardih? Ne veš in ne moreš vedet. Če ne bo in če bog ne daj pride do problema veš da ni popravnega izpita. Drži, tudi keramičar ne veš če je svoje delo opravil strokovno ampak če ti odstopi ploščica je to "nič".
Res res, ampak lej...thoj kupec ti zaupa, da si mu poslal dobro zarnico, ne nek falsifikat itd... napisal sem, da pac vzames firmo, ki ima par tisoc postavljenih elektrarn za seboj, bodo menda vedeli vec od enega novega, ki je vido dnar v tem.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.246
2.312
113
Res res, ampak lej...thoj kupec ti zaupa, da si mu poslal dobro zarnico, ne nek falsifikat itd... napisal sem, da pac vzames firmo, ki ima par tisoc postavljenih elektrarn za seboj, bodo menda vedeli vec od enega novega, ki je vido dnar v tem.

Mešaš prijatelj, jaz ti prodam Osramovo zapakirano žarnico, tukaj pa govorimo predvsem o problemu izvedbe. Mešaš jabolke in hruške. Če greva dalje, bolj bi bilo vprašanje strokovne vgradnje žarnice. Kar se pa tiče materiala pri SE, koliko sem imel v roki raznih ponudb in tega se mi zdi da se bolj ali manj vsi sučejo okoli istega materiala. Bolj ali manj.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.946
9.130
113
Jaz ne vem nič o tem saj v tem je fora, vsak ki mi bo hotel kakšno komponento prodat ali zmontirat pa me bo lahko peljal scat. Enako velja tudi za 99% ostalih ljudi. Aja k tebi pa je prišel direktor + pogooglal si :evil:

Skratka, eno butasto vprašanje, ko boš imel zmontirano, kako boš vedel da je delo bilo opravljeno strokovno? Da je bilo vse priklopljeno profesionalno in po standardih? Ne veš in ne moreš vedet. Če ne bo in če bog ne daj pride do problema veš da ni popravnega izpita. Drži, tudi keramičar ne veš če je svoje delo opravil strokovno ampak če ti odstopi ploščica je to "nič".
Tako da najameš kvalitetnega nadzornika. S tega dela gradnje se v naši lepi že lep čas dela norca. Podpisuje se DOZje na daljavo , odgovarjal pač ni noben. Odgovornost gre v treh stopnjah, projektant, izvajalec in nadzorni. Dokler po kakem takem požaru ne bo šel nekdo od teh čičat bo tako, prej pa ne.

Je pa v naši lepi čist preveč enainosemdesetk, ki verjamejo firmi ker je sam direktor prišel na ogled...hahaha
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.890
695
113
Pa zaradi ROI te ne sme biti strah dat 100€ vsako leto za zavarovanje in 100€ za vzdrževanje. No kar se vzdrževanja tiče vsaj vsakih nekaj let naredit remont.
 
  • Všeč mi je
Reactions: B81

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.919
3.945
113
Tako da najameš kvalitetnega nadzornika. S tega dela gradnje se v naši lepi že lep čas dela norca. Podpisuje se DOZje na daljavo , odgovarjal pač ni noben. Odgovornost gre v treh stopnjah, projektant, izvajalec in nadzorni. Dokler po kakem takem požaru ne bo šel nekdo od teh čičat bo tako, prej pa ne.
Pa sej problem je že kader, ki to montira. Elektroinštalacijo po hiši ne more vsak lolek montirat oz. so to vsaj osnovno elektro izobražen ali vsaj "mojstrsko" priučeni kader (zakonodaja!). SE montiratjo pa ex fasaderji pa krovci in tesarji pa ne vem kdo še. Kdor vsaj malo ve kakšne so specifike visokih tokov na DC mu je jasno da so potencialni problemi v taki napeljavi vsaj 3x večji kot na gospodinjskem AC. Dodaten problem je da DC pri par 10V te ne more ubit oz. sploh veš ne da delaš z elektriko, pa da so vremensko izpostavljene inštalacije še dodaten izziv oz. je res treba pazit na podrobnostih. Recimo čisto navaden izolirtrak, ki je čisto ok za zaščito AC napeljave za naslednjih 100 let ti na strehi pod panelom v 1 mesecu razpade ...
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony, Hondi in Ador

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.946
9.130
113
Pa sej problem je že kader, ki to montira. Elektroinštalacijo po hiši ne more vsak lolek montirat oz. so to vsaj osnovno elektro izobražen ali vsaj "mojstrsko" priučeni kader (zakonodaja!). SE montiratjo pa ex fasaderji pa krovci in tesarji pa ne vem kdo še. Kdor vsaj malo ve kakšne so specifike visokih tokov na DC mu je jasno da so potencialni problemi v taki napeljavi vsaj 3x večji kot na gospodinjskem AC. Dodaten problem je da DC pri par 10V te ne more ubit oz. sploh veš ne da delaš z elektriko, pa da so vremensko izpostavljene inštalacije še dodaten izziv oz. je res treba pazit na podrobnostih. Recimo čisto navaden izolirtrak, ki je čisto ok za zaščito AC napeljave za naslednjih 100 let ti na strehi pod panelom v 1 mesecu razpade ...
Ja glej, važn da pride direktor na ogled, pa da je čimcenej.... Sam to nikakor ne more bit argument proti SE. Tud plinski štedilnik ti lohk naredi kabum.
 
  • Haha
Reactions: Utisevalec