sončna elektrarna

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.762
5.711
113
Jaz ne vem nič o tem saj v tem je fora, vsak ki mi bo hotel kakšno komponento prodat ali zmontirat pa me bo lahko peljal scat. Enako velja tudi za 99% ostalih ljudi.

Dobrodosel v stvari, ki se ji rece življenje. Tudi tista tvoja osramova zarnica zapakirana je kvalitetna po tvojem vedenju samo, kolikor zaupas osramu. Ali je, ali, nasploh oziroma, koliko osram trdi, ne ves. Za veliko veliko večino stvari ne ves nic, ne mores vedeti, tudi ce bi bil zmozen razumet. Vse gre na to, koliko verjames. In vecna skepsa in bojazen, da ne bos nategnjen, te ne dela bolj pametnega in več vedočega, samo pasivnega in z malimi trenutnimi veselji, ko se nekomu pripeti nesreca. Saj ne, da si ti kaj na boljsem s tem, ne mores bit, ce nic ne naredis, tudi obcutek, da si bolj pameten, je sam obcutek... Ampak je pa - vsaj to...
 

Ador

Majstr
7. avg 2019
720
371
63
Če je predpis da se mora vsako leto pregledovati dimnike potem bi se morale pregledovati tudi SE. Seveda bi pa to moralo biti po neki pametni ceni in ne po recimo 200 evrov. Lahko tudi po 200 evrov ampak potem bi moral preglednik nositi stroške če bi prišlo do požara in ne da nima nobene odgovornosti. Imel bi samo poln žep denarja. To je napisano tako na brzino, na počez bi se temu reklo. ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.662
6.057
113
pri taščici
Meni in znancu sta SE montirali firmi, ki letno postavijo najbrz 1000+ elektrarn (oziroma najbrz 10+MWh) elektrarn.
Nobeno od njiju moj "nadzorni" (ima izpite za merilca instalcacij) ni mogel prepricat v ozemljitev konstrukcije. Njihov nadzornik je pa naredil meritve ki so bile bp.
Razmisljam da bi jo sam nalnadno ozemljil. Oba sta rekla da dc prenapetosni odklopniki opravijo vlogo ozemljitve
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.662
6.057
113
pri taščici
Če je predpis da se mora vsako leto pregledovati dimnike potem bi se morale pregledovati tudi SE. Seveda bi pa to moralo biti po neki pametni ceni in ne po recimo 200 evrov. Lahko tudi po 200 evrov ampak potem bi moral preglednik nositi stroške če bi prišlo do požara in ne da nima nobene odgovornosti. Imel bi samo poln žep denarja. To je napisano tako na brzino, na počez bi se temu reklo. ;)
Saj amo brali o dimniskih pozarih na pregledanih dimnikih.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Ador

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.762
5.711
113
Hja, nic... Moji so hoteli ozemljitev. Je bilo pa ze od prej vse pripravljeno, tako da ni bilo treba na novo noc kopkat, hvala bogu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Ador

B81

22. jul 2007
35.054
9.321
113
aha vidim...zanimivo, nam so rekli, da je obvezno ozemljit... 2 sondi 4 metre narazen..
 
27. jan 2022
5.164
1.918
113
Teh nekaj tisoč elektrarn so postavili VSI slovenski izvajalci skupaj, natančneje okoli 45.000, zato pri vseh več sto "monterjih" močno dvomim, da je prav dosti tistih "z več tisoč" zmontiranimi.

Meni so moji prejšnji vikend na streho ruknili 8+kW, včeraj pa še zvezali vso elektriko, rajonc pa "samo što nije". ;) Aja moji jih imajo za sabo nekaj sto, jim pa ni to core biznis ampak specialne montaže in specialna elektro dela. Vem da bom imel čez par let še vedno "koga za kravatlc zgrabit".

Aja ozemljitev/strelovod pa imam na obeh elektrarnah, ena je itak na bakreni strehi, druga pa na Bramacu in ozemljena je nosilna konstrukcija, preko nje pa paneli. Obvezno pa ni, tako kot skoraj nič - saj ste sami ugotovili. :(
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.246
2.312
113
Dobrodosel v stvari, ki se ji rece življenje. Tudi tista tvoja osramova zarnica zapakirana je kvalitetna po tvojem vedenju samo, kolikor zaupas osramu. Ali je, ali, nasploh oziroma, koliko osram trdi, ne ves. Za veliko veliko večino stvari ne ves nic, ne mores vedeti, tudi ce bi bil zmozen razumet. Vse gre na to, koliko verjames. In vecna skepsa in bojazen, da ne bos nategnjen, te ne dela bolj pametnega in več vedočega, samo pasivnega in z malimi trenutnimi veselji, ko se nekomu pripeti nesreca. Saj ne, da si ti kaj na boljsem s tem, ne mores bit, ce nic ne naredis, tudi obcutek, da si bolj pameten, je sam obcutek... Ampak je pa - vsaj to...

Ne bluzi, jaz Osram prodajam že celih 22 let in točno natančno vem kaj prodajam in natančno vem koliko bo reklamacij v roku enega leta na 1000 montaž. Vaši monterji, prijazni direktorji in novonastale firmice pa vedo en drek kaj vam sploh prodajajo, ne da bi vi vedli kaj kupujete. Žarnico reklamiraš, jaz jo dalje, nobene drame, vsi živimo dalje. Bajta se ti vžge, če imaš pa srečo in je to ponoči pa še tebe skuri zraven. Skratka ne delaj butastih primerjav.
 

Apachi

gps navigator
Osebje foruma
21. jul 2007
2.195
20
38
Murska Sobota
A ni ozemljitev SE obvezna?
Repliciram nate, ker je najbolj primerno.
Ogromno (večina) ljudi ne loči ozemljitve (valjanca ali sonde v zemlji) in strelovoda (lovilni sistem, ki je nameščen na stavbi, oziroma izven zemlje, preko strehe, ter lovilne palice na strehi).

Izenačitev potencialov oziroma "ozemljitev" je v skladu s TSG-N-002:2021 obvezna in more biti preseka minimalno 6mm2, boljše več.
Ozemljitev je obvezna tudi za vse stavbe, zgrajene po 1966.letu. Tudi sončne elektrarne MORAJO biti ozemljene in to je tudi del pregleda pri meritvah in pregledu sončne elektrarne.

Strelovod na eno-stanovanjskih in dvo-stanovanjskih stavbah pa ni obvezen, je pa obvezen na vseh ostalih objektih.
Strelovodi so preko odvodov (vertikal) povezani na ozemljitev.
Te predpise zajema UL SFRJ, 3.april 1968 - pravilnik o tehničnih predpisih o strelovodih, ter nadaljnje vse tehnične smernice do (nazadnje) TSG-N-003:2021 - Zaščita pred delovanjem strele.

Marsikomu pa "ozemljitev" sončnih elektrarn povežejo direktno na strelovod (če obstaja). Načeloma ni problema okoli tega.

Oba sta rekla da dc prenapetosni odklopniki opravijo vlogo ozemljitve
:oops1:
Prenapetostni odvodniki (ne odklopniki) oziroma SPD moduli morajo biti povezani na "ozemljitev" oziroma izenačitveni potencial.
Niti približno pa nimajo vloge ozemljitve.

Poleg tega vsi, ki imate doma strelovode, morate upoštevati, da imate dolžnost, da naročite redne preglede strelovodov na vsaka 4 leta in pridobite zapisnik.
 

B81

22. jul 2007
35.054
9.321
113
Repliciram nate, ker je najbolj primerno.
Ogromno (večina) ljudi ne loči ozemljitve (valjanca ali sonde v zemlji) in strelovoda (lovilni sistem, ki je nameščen na stavbi, oziroma izven zemlje, preko strehe, ter lovilne palice na strehi).

Izenačitev potencialov oziroma "ozemljitev" je v skladu s TSG-N-002:2021 obvezna in more biti preseka minimalno 6mm2, boljše več.
Ozemljitev je obvezna tudi za vse stavbe, zgrajene po 1966.letu. Tudi sončne elektrarne MORAJO biti ozemljene in to je tudi del pregleda pri meritvah in pregledu sončne elektrarne.

Strelovod na eno-stanovanjskih in dvo-stanovanjskih stavbah pa ni obvezen, je pa obvezen na vseh ostalih objektih.
Strelovodi so preko odvodov (vertikal) povezani na ozemljitev.
Te predpise zajema UL SFRJ, 3.april 1968 - pravilnik o tehničnih predpisih o strelovodih, ter nadaljnje vse tehnične smernice do (nazadnje) TSG-N-003:2021 - Zaščita pred delovanjem strele.

Marsikomu pa "ozemljitev" sončnih elektrarn povežejo direktno na strelovod (če obstaja). Načeloma ni problema okoli tega.


:oops1:
Prenapetostni odvodniki (ne odklopniki) oziroma SPD moduli morajo biti povezani na "ozemljitev" oziroma izenačitveni potencial.
Niti približno pa nimajo vloge ozemljitve.

Poleg tega vsi, ki imate doma strelovode, morate upoštevati, da imate dolžnost, da naročite redne preglede strelovodov na vsaka 4 leta in pridobite zapisnik.
Zanimivo, hvala