sončna elektrarna

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.809
2.684
113
Radi reda oziroma firbca... Ko se govori o zlatu tu na Alterji, je to vedno v obliki fizicnega zlata?
Lahko ga tudi na borzi kupuješ.
Ajd dosti je bilo debate, ker nima smisla.
SE je itak najboljša investicija kar jih je. Tok dobra da so jo še z zakonom obvezno naredil. Za nove objekte s streho nad 1000m2 al kako že.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.168
5.301
113
Moram priznat, da ste kar maherji, kar se naložb tiče. Iz 10.200 eur, koliko me je SE prišla po odbiti subvenciji ekosklada, vi znate iz tega denarja iztržit 150 eur mesečno, oziroma 1800 letno, (toliko bi me danes stalo 833 kwh na mesec).

Jaz bi vas kar za osebne svetovalce vzel.

Ker potem bi kar cel avto vzel na lizing, iz denarja njemu namenjenega bi pokril lizing, pa še ostala bi mi glavnica. Pismo, kdo se javi, da mu zaupam 30 jurjev?
 
  • Haha
  • Všeč mi je
Reactions: BojanP in Hanzi

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.118
3.594
113
Marlbor
Nič neenakopravnega. Bila je ugodnost, zdaj je ni več. Enako, kot ko se avto poceni (a bo tisti, ki ga je dražje kupil, šel na sodišče), ali ko ni ceč subvencij, ali ko ni več obratovalne podpore ...
In ne, net-meteringa za nove ne bo več.
To je res, vendar pa ne moreta hkrati laufati 2 sistema obračunavanja, ker nobena od pogodbenih strank ni bila zavezana do tega.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.045
1.124
113
www.adriamedia.si
največja ugodnost je bila tista ki jo je ne-vem-katera janševa vlada na horuk ukinila: to je prodaja elektrike iz SE po tržnih cenah. In lastnikov elektrarn ni koštalo nič. Streho so dali, vse ostalo so zrihtali izvajalci, SE se odplačuje iz elektrike ki jo pridela, po določenih letih je njihova, tako nekako, podrobnosti ne poznam.
To se greš lahko še vedno. Samo ponudnika najdi, ki to ponuja.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.045
1.124
113
www.adriamedia.si
To je res, vendar pa ne moreta hkrati laufati 2 sistema obračunavanja, ker nobena od pogodbenih strank ni bila zavezana do tega.
1. Daj prevedi drugi del stavka
2. Seveda lahko (še več, pravno je tako edino prav) laufata dva sistema. Ker prvega pač ne smeš ukinit za tiste, ki si jim ga dodelil do poteka soglasja za SE. Tako kot lahko registriraš avto, ki sicer ne ustreza danes zahtevanim EURO standardom - ker je bil pač prvič registriran, ko je ustrezal tedanjim ...
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
9.044
9.150
113
EU
Moram priznat, da ste kar maherji, kar se naložb tiče. Iz 10.200 eur, koliko me je SE prišla po odbiti subvenciji ekosklada, vi znate iz tega denarja iztržit 150 eur mesečno, oziroma 1800 letno, (toliko bi me danes stalo 833 kwh na mesec).

Jaz bi vas kar za osebne svetovalce vzel.

Ker potem bi kar cel avto vzel na lizing, iz denarja njemu namenjenega bi pokril lizing, pa še ostala bi mi glavnica. Pismo, kdo se javi, da mu zaupam 30 jurjev?
Nisi dobro primerjal.
10200 Eur si dal stran za deset let, in po tem roku denar ne dobiš nazaj,
ker bo elektrarna takrat za reciklažo.
Na banki pa kompletne peneze dvigneš nazaj, z obrestmi, ker ne grejo v reciklažo :evil:
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.683
1.094
113
vir:
Skoraj vsi dobavitelji energije so uvedli dodatne stroške za lastnike sončnih kolektorjev. Po Essentu prejšnji ponedeljek je Engie zdaj uvedel tudi stroške dovajanja. Novi odjemalci in ljudje s podaljšano pogodbo bodo plačali 11,5 centa za nazaj oddano kilovatno uro.
V zadnjih mesecih so skoraj vsi dobavitelji energije uvedli odkupne stroške. Največja podjetja Eneco, Vattenfall in Essent so to že storila. To velja tudi za dobavitelje, kot so BudgetEnergie, Vrijopnaam in Vandebron.

Nekatera podjetja, kot sta Greenchoice in Coolblue Energie, strankam s sončnimi kolektorji zaračunavajo višjo stalno pristojbino (fiksni stroški). Eneco in Engie sta to storila tudi prej. Pri Engie na primer plačate približno 38 evrov dodatnih fiksnih stroškov na leto.

Toda zdaj so dodatni stroški dostave. Engie, srednje velik dobavitelj energije s približno 600.000 odjemalci, pravi, da to počne, ker je pravičnejše za vse odjemalce. Na primer, Engie dodatne stroške, ki jih ima dobavitelj zaradi neravnovesja v električnem omrežju, bolj eksplicitno prenese na stranke, ki proizvajajo sončno energijo.

Napajalni stroški 11,5 centov (prav tako visoki kot pri Enecu) veljajo za vsako kilovatno uro dobavljene električne energije. Čeprav se proizvedena električna energija na koncu pobota (poraba se pobota s proizvodnjo električne energije). Za povprečno generacijo lahko to stane od 200 do 350 evrov doplačila.

Dobavitelji energije lahko lastnikom sončnih kolektorjev zaračunajo dodatne stroške, če so ti sorazmerni z dodatnim denarjem, ki ga porabijo za proizvodnjo sončne energije. Regulator ACM je v začetku tega meseca opozoril, da uvedeni stroški vračila niso nerazumni.

Od kod prihajajo stroški vračila?
Dobavitelj ima stroške, ker sta ponudba in povpraševanje po električni energiji včasih zelo neuravnotežena. To se na primer zgodi, ko kupci sončnih kolektorjev proizvedejo veliko električne energije in je malo povpraševanja. Dobavitelj energije mora nato prodati presežek električne energije z izgubo. Včasih pride tudi do pomanjkanja električne energije, ker se proizvede malo, porabi pa veliko. Potem mora energetsko podjetje kupiti več.

Skorajda ni več dobavitelja brez stroškov vračila
V zadnjih mesecih so se lastniki sončnih kolektorjev včasih odločili pobegniti k dobaviteljem energije, ki niso zaračunavali dovodnih stroškov. A to je zdaj skoraj nemogoče, saj je več dobaviteljev maja uvedlo dodatne stroške za lastnike solarnih panelov.

Le nekateri manjši dobavitelji še ne zaračunavajo dodatnih stroškov za kupce solarnih panelov. To ne pomeni vedno, da so cenejši za ljudi s sončnimi kolektorji. Morda so cene elektrike in plina tam visoke.

Obstajata dve vrsti pogodb, pri katerih stroški vračila ne igrajo vloge. Dobavitelji energije jim ne smejo zaračunavati modelnih pogodb. To so nekakšne osnovne pogodbe, ki jih ima vsak dobavitelj energije in morajo biti dostopne vsakemu potrošniku. Čeprav so stroški vračila potem izpuščeni, to niso vedno najugodnejše pogodbe.

Poleg tega dovodni stroški ne veljajo za dinamično energijo. Toda pri dinamičnih cenah samodejno občutite pomanjkljivost presežka električne energije v sončnih dneh. Takrat lahko za proizvedeno elektriko prejmete malo ali nič.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.664
6.060
113
pri taščici
Seveda, nihce se ne bo prostovoljno odpovedal lepemu zasluzku, pridobljenemu na lagoden nacin ki mu omogoča lepo zivljenje.
Pa mi bi tudi radi se naprej tujcem dajali mio za njihovo nikoli dobavljeno virtualno elektriko iz OVE.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.206
2.591
113
Kakšna lepa saga o stroških... Kar naenkrat so se začeli pojavljati zadnje dve leti, prej jih pa nikjer ni bilo.

Sicer pa 11,5 centa na KWh? To bi potem pri dobavljenih 1000 KWh zneslo 150 eur plačila?

Dober biznis je to, energije ne rabiš kupiti, viške, ki jih prevzameš, pa zaračunaš odjemalcu in dobavitelju, ker si kao imel riziko slabega zaslužka.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.246
2.312
113
1. Daj prevedi drugi del stavka
2. Seveda lahko (še več, pravno je tako edino prav) laufata dva sistema. Ker prvega pač ne smeš ukinit za tiste, ki si jim ga dodelil do poteka soglasja za SE. Tako kot lahko registriraš avto, ki sicer ne ustreza danes zahtevanim EURO standardom - ker je bil pač prvič registriran, ko je ustrezal tedanjim ...

Brez zamere, samo vprašam, a nisi ti včasih pisal člankov o avtih, jih testiral in podobno, torej bil v avtomobilističnih bodah? Kdaj si vmes doštudiral pravo, diplomiral in postal ustavni pravnik?
 
  • Haha
Reactions: B81

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.772
5.719
113
To bos tudi ti razumel, ko bo recimo za izdajo GD in kasneje uporabnega dovoljenja obvezna SE in bosta to dva vzporedna sistema laufala. Za one preden je ta zahteva prisla in za one potem. Tako ti je ne bo treba montirat. Recimo, en primer... Za vsakega veljajo pravila, ki bila takrat aktualna in se ne zahteva, da se sproti prilagaja novim. Drugace so SE najmanjsi problem, lahko vecino bajt kar zrušimo.