sončna elektrarna

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.388
3.251
113
Tveganj pri se je kar nekaj, saj trenutne kalkulacije slonijo na majavih temeljih. Od net meteringa, trenutnega neposeganja države v trošarine kot tudi do same cene energije.
Pomen zlata v naložbah mi je kristalno jasen zato je še bolj žalostno da konkurira naložbi v se.
Pridobivanje energije bi moralo imeti prednost pred naložbami v zlato. Ja ali ne?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.762
5.711
113
Evo en primer, ki je verjetno blizu tvoje investicije v SE. Februar 2021 nakup zlata po 49,59 eur/g, sedaj pa primerjaj. Ti tudi dokažem v živo če so kakšni dvomi.

kaj bi pa ti primerjal točno?

če bi novembra 2021 (ko je bil še malo cenejši kot aprila) kupila za 11700€ zlata, bi bil danes vreden dobrih 13630€. Povzela po tej strani: https://www.macrotrends.net/1333/historical-gold-prices-100-year-chart
jaz sem dala 11700 za SE, ki je danes vredna - hja, zaenkrat za mene še vedno toliko, ker je vse v garanciji in se tudi ob okvari menja zastonj za novo (pridejo drug teden) in mi je prinesla za 4100€ stroma --> 15800€.

Te primerjave, ki bi jih takole ti rad vlekel v enem obdobju, so lahko tudi zelo neugodne in povsem neprimerne. Ne morem prodati SE, ti pa lahko zlato? Res je, ampak po drugi strani:

Kakšno vrednost pridobi nepremičnina?

Znižanje porabe električne energije, prevzete od distribucijskih podjetij (ki jo prinese lastna proizvodnja električne energije), se neposredno preslika v zvišanje vrednosti nepremičnine, ki je opremljena s sončno elektrarno.

Raziskavo o zvišanju vrednosti nepremičnine so avtorji Nevin, Benderand in Gazan objavili leta 1999 v reviji The Appraisal Journal. Sklep raziskave določa, da je razmerje med povprečno letno privarčevano vrednostjo porabljene energije in zvišanjem vrednosti nepremičnine približno 1 : 20. To pomeni, da vrednost nepremičnine zraste povprečno 20-kratni letni povprečni strošek na položnicah porabe električne energije.


Po tej logiki je moja bajta vredna skoraj 3x ceno SE več, kot prej.
(p.s. imamo kakega nepremičninarja tu gor. To bi me sicer res zanimalo - koliko se cena nepremičnine s SE spremeni v naših koncih, če sploh?)
+ še 4k€ stroma za počez...

Tako da ja, obraca lahko vsak kakor mu paše, en bolj ugiba kot drug, ampak tudi investicija v loto listek se enim blazno obrne.
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.682
1.094
113
zlato nič ne prinaša, je samo ohranjevalnik vrednosti, tako kot so bile včasih nemške marke za nas ki smo dobivali plačo v YU dinarjih
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.661
6.055
113
pri taščici
Ko bo elektrika namesto po sedanjih 20c, po 40c. Bo elektrarna 2x vec.vredna kot je sedaj.
Pa ne mi rect da ne more biti po 40.
Se pred 4 leti je bila po 10c
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.808
2.683
113
Jabe vsaj od tebe sem pričakoval malo več racionalnega razmišljanja. Vi si kar vrtite številke ( ki so obenem še napačne) po svoje samo da se vam izide.
 
  • Haha
Reactions: jonny77

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.808
2.683
113
zlato nič ne prinaša, je samo ohranjevalnik vrednosti, tako kot so bile včasih nemške marke za nas ki smo dobivali plačo v YU dinarjih
Saj to je najbolj žalostno, da že pri zlatu pade se. Sam če bi jim dal primer iz kripta ali s&p500 to bi šele v zrak skakal.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.589
3.622
113
Cena elektrike bo šla na vzdol.
Kaj mislite, da se bo cena dvignila, če bo ponudba večja od povpraševanja?
Nekak ne.
Rajši razmišljajte kako elektriko shranit ampak ne virtualno z net meteringom.
 
  • Všeč mi je
Reactions: BojanP

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.946
9.130
113
Predlagam lepšo komunikacijo.
In boljše obnašanje do naše Zemlje. Ja, točno tako, ugasni kdaj elektriko kot 1920. Bodi samovdržen, poskušaj porabljati točno samo toliko kot ti trenutno narava daje. Čim manj pretiravanja in resourcov od drugod, kot jih sam ustvariš (npr. s SE). In uvideli bomo, da sploh Elektro firm ne rabimo (več) :) in vsa debata kako nas nategujejo bo nepomembna.
In pol svizec zavije čokolado v folijo....
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.661
6.055
113
pri taščici
Cena elektrike bo šla na vzdol.
Kaj mislite, da se bo cena dvignila, če bo ponudba večja od povpraševanja?
Nekak ne.
Rajši razmišljajte kako elektriko shranit ampak ne virtualno z net meteringom.
Si pac zamudil vlak za netmetering.
Ti si pac kupi baterijo.
Al pa poceni placuj elektriko. Le zakaj je poloznica vedno visja,.ce cena elektriki pada zaradi velike ponudbe.
Jaz sem ga tudi leta 2012 za prodajo po 40c.
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.808
2.683
113
Gate si lastiš? Če danes zdržiš brez, lahko z donosom od kripto jutri kupiš take z elastiko itd.
Kakšna je to primerjava? Uporabniška izkušnja je enaka ali dobivam iz omrežja ali iz se. No dejansko je iz omrežja še malo boljša saj mi ni treba gledat flekastih panelov na strehi.
 
  • Haha
Reactions: jonny77

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.118
3.594
113
Marlbor
Si pac zamudil vlak za netmetering.
Ti si pac kupi baterijo.
Al pa poceni placuj elektriko. Le zakaj je poloznica vedno visja,.ce cena elektriki pada zaradi velike ponudbe.
Jaz sem ga tudi leta 2012 za prodajo po 40c.
Za netmetering je zadeva itak že na sodišču, zaradi neenakopravne obravnave. Tak da bo verjetno le začasno takšno stanje.
 
  • Haha
Reactions: jonny77 in CLIO15

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.808
2.683
113
Daj prosim obrazloži?
Kakšno ima dodatno vrednsot tvoja se razen to da kupiš manj elektrike iz omrežja?