Citat:
Uporabnik winko pravi:
A se splača stekleničit takoj ko gostota doseže želeno vrednost ali je bolje počakati kakšen dan?
Smo pa že preiskusili konec februarja zvarjen citra lager, all grain, mešanica lager in vienna slada, rahlo dryhoppan, super pivo!
Sicer je bilo tudi to že 100x napisano. Kvasovke načeloma sladkor spremenijo v alkohol precej hitro. Včasih je dovolj 2, 3 dni pa je primarna fermentacija končana. Ampak s tem se aktivnost kvasovk ne neha. Po domače povedano, po končani fermentaciji vsaj še 1 do 2 tedna kvasovke "pospravljajo" za sabo za ale piva.
Priporočeno je, da pivo odleži v fermentorju vsaj 14 dni, raje 3 tedne.
That being said...
Recept zelo enostaven. 90% pale ale malt, 10% crystal. SG 1.044, FG okoli 1.010. 4,5% alkohola. Kvas S04. Skozi celo vretje naloadan z goldingom (in tokrat palisade) na cca 45 IBU. Dryhopan s Cascade, 2 dni pri cca. 22 stopinjah.
Po tem postopku sem že parkrat varil in vedno so rezultati zadovoljivi. Ciljna skupina niso sodniki na homebrew tekmovanju, ampak random gosti, ki zraven čevapov in hamburgerjev spijejo pivo ali 3.
Taka hitra metoda je primerna za nizko alkoholna (low gravity), močno hmeljena piva. Low gravity zato, da kvasovke nimajo preveč dela s pretvarjanjem sladkorja v alkohol. Močno hmeljena zato, ker intenzivni okus hmelja prikrije marsikatero manjšo napako, ki se sicer s časom odpravi. Tudi izbor kvasovk (vrsta in količina) je ključnega pomena. Meni so S04 zelo všeč, ker so res hitre.