Citat:
Uporabnik arsha pravi:
Lepo pozdravljeni ljubitelji robotskih sesalcev!
Žal mi je, da foruma nisem našla prej, saj zdaj vidim, da sem z Roombo pet 564 povsem napačno ravnala kar se tiče polnjenja baterije - in posledice so tu: ko je povsem napolnjena ne zmore več sesati več kot pol ure. Ko sem jo pred letom dni kupila od prejšnjega lastnika, ki naj bi jo bolj malo uporabljal, je sesala skupaj kakšno uro in pol do 2 uri preden se je povsem spraznila. Vendar težko rečem, saj se je to zelo malokrat zgodilo, ker sem jo prej že dala na bazno postajo.
Sedaj me zanima kaj lahko naredim, da 'oživim baterijo'? Tisto z 16-urnim polnjenjem sem že poskusila, pa je še vedno isti rezultat: po cirka 15 minutah sesanja se vklopi oranžna lučka, nato pa po cirka pol ure še rdeča. Baje obstaja nekakšen RESET oz REFRESH. Kako točno naj to izpeljem?
In še to: a pozna kdo SENCOR SVC 9020 RD, ki je trenutno v akciji
http://www.enaa.com/oddelki/mo...uumski_sesalnik
?
LP
Hvala za poročilo, da lahko naredim primerjavo. Moja Roomba po enem letu in dveh mesecih, preden se prižge rumena lučka, sesa cca. 1 uro in 50 minut. Ko je bila nova je bilo to cca. 2 uri, mogoče še par minut zraven.
Torej izguba kapacitete po enem le tu je minimalna.
Primerjava s načinom polnjenja, kot ga priporočajo v navodilih je primerna in dokazuje moje dolgoletne izkušnje, kar sem poizkusil bolj ali manj uspešno že večkrat posredovati v tej temi.
V tvojem primeru ni več kaj za narediti. Priporočam ti nakup nove baterije z
ebay-a (ebay.de), kjer jih lahko dobiš že zelo pocen, potem pa slediš mojim na vodilom:
- po uporabi nikoli ne takojšnjega polnjenja- niti ročno s konektorjem niti na bazno postajo. Preteče naj vsaj eno uro po uporabi, potem pa Roombo ročno prikopiš na polnilec
- pred prvo uporabo, ne glede na to, da se priže zelena luč, pustite na polnilcu še vsaj 14-16 ur. Ta dodaten čas je namenjen temu, da se celice baterije zbalansirajo - to pomeni, da so vse enako polne, če pred prvo uporabo še niso bile. Da so enako polne je zelo pomebmbno dejstvo, ker če niso, se lahko pri praznjenju določena celica izprazni prej kot ostale in le-ta bo uničila celotno baterijo.
- ker se celice na sredini baterije bolj grejejo kot tiste na robu, se jim notranja upornost pri višji temperaturi povečuje. To pomeni, da se bodo celice, me delovanjem, ki so bolj tople, hitreje praznile kot tiste, ki so na robu baterije. Po večkratni uporabi to pomeni, da celice niso več zbalansirane. Zato je pomembno, da npr. 1x na teden, tudi če lučka za polnjenje že kaže zeleno, pustite Roombo, da se še dodatno polni čez noč. To dodatno polnjenje bo celice spet zbalansiralo.
- čim manjkrat pustite, da pri delovanju Roomba doseže rdečo lučko prazne baterije. Če imate možnost, jo ugasnite, ko pri delovanju zagledate rumeno lučko.
Ti principi vam bodo ohranili delovanje baterije za dolgo časa - tudi tiste baterije, ki jo dobite že v Roombi. Jaz sem še vedno na prvi bateriji.
In tukaj ni problem, da Roombina baterija ne bi bila kvalitetna. Problem je v tem, kako vas navodila naučijo ravnati z njo. Zato pa Irobot daje garancijo na baterijo le 6 mesecev, na Roombo pa 2 leti. Kdo, mislite, da služi, ko morate zamenjati baterijo?
Če se že polni na dock-u, potem bi se baterija ne bi smela polniti, če njena temperatura še ni padla pod 30°C ali pa v podnebjih, ki imajo višje temperature, baterijina baterija še ni padla pod (temperatura sobe + 4°C) temperaturo.