[Vodič] Koncertna fotografija

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.530
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
jaz sam veliko kombiniram. večina pa moram reči, da na AI Servo, ponucam pa čisto vseh devet točk, ki jih imam. ko sem delal z Markom, pa mi je bila všeč nastavitev, da z gumbom, katerega mislim, da sam določiš, prekineš AI Servo in postane, dokler držiš ta gumb, ostrenje one shot in je to več kot pripravno. plus da ima nebroj avtofokusnih točk in da vse držijo kot prilimane.

kadar sem na Sigmi, je 60% časa ostrenje na AI Servo, z ostalimi objektivi pa vedno na One Shot. je pa res, da moraš način naštudirat, da ti funkcionira.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Na Severini sem imel nastavljeno na AI Focus (sploh nisem gledal kaj sem nastavil, namen je bil AI Servo
bonk.gif


Da pa narediš na centralno točko pri AI Servo pa je itak nemogoče, ker kakor hitro dobiš ozadje na sredino, ti že ostri na ozadje in nimaš nič od slike
crazy1.gif
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.530
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
ko delaš na AI Servo, moraš točno vedeti, kam boš s točko meril, moraš točno vedeti, če ga bo kaj zmotilo in podobno. dejansko se moraš z AI Servom po eni strani full bolj znajt, po drugi strani pa je delo full lažje, vsaj meni. plus, da so fotke, vsaj pri meni (spet
redface-1.gif
) na AI Servo všečnejše.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Pač odvisno kak je kdo navajen
smile-1.gif

Ker na centralno točko IMO servo ni najbolj primeren, ker da imaš oči vedno na sredini ni ravno neka huda kompozicija. Morem pogledat če se da focus zaklenit pri AI Servo (ono tipko za exposure lock se da nastavit tudi za focus lock, mogoče bo celo delalo tako kot jaz hočem).
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Ena custom funkcija dela ravno to kar hočem, torej da s pritiskom na gumb * začasno ustavi servo.
Ampak mi je ful čudno da imaš prožilec na pol stisnjen, potem stisneš *, nato pa še sprožilec do konca
rolleyes-1.gif


Bom danes malo kombiniral glede AF, pa bom potem videl kaj mi najbolj paše.
Dejansko mi je pomembno samo to, da bo ostrilo na obrazu.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.530
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
ko je ravno govora o vodičih - sam sem našel nastavitev na svojem 40D, da lahko ostriš samo na gumbe zadaj (gumb označen z zvezdico) in s sprožilcem dobesedno samo streljaš, se zna pokazat za zelo uporabno nastavitev na koncertih, kjer je veliko akcije - problem je samo v tem, da je včasih AI Servo malček bolj nezanesljiv kot One Shot. sem pa celoten koncert BFM-jev naredil na ta način in moram reči, da sem bil precej zadovoljen.

še ena ugotovitev - več ali manj je belina nastavljena nekje med 3400K in 3800K - do sedaj, ko sem nastavil na 3500, še nisem imel večjega dela s popravljanjem beline.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
ja tud eos 550D ima to v custom funkcijah - v bistvu nastaviš, da ima shutter prednost pred fokusom, oz. da vedno ko pritisneš sprožilec fotoaparat slika, pa ni važno kako je stanje fokusa, fokusiraš pa z *
 

alexx_

nekaj v tem stilu
11. maj 2007
4.236
44
48
offline
kako je s slikanjem na partijih? flash da ali ne? uporabil bi 50mm f1.8, nimam pa se namenskega flasha...
 
Nazadnje urejeno:

DJ_Beat

Dacar
23. jul 2007
4.203
2
38
40
Trzic
luka.rener.info
Citat:
Uporabnik DizzyReed pravi:
samo ... če bi imel tak fotoaparat, verjetno tega ne bi tu spraševal ...
wink-1.gif
Ne bodi tako preprican... Folk ima denar, kupi recimo 5Dmk2 + 24-70, 70-200, EX580II pa se kaj in potem slika na "zeleno", ker o drugem nima pojma.
stupid-1.gif
 

alexx_

nekaj v tem stilu
11. maj 2007
4.236
44
48
offline
ne nimam full frame, bom pac kak korak ali dva nazaj stopil a ne, pa upam da bo slo
smile-1.gif


saj to vam profijem ne bom hodil v zelje, brez skrbi
wink-1.gif

je to bolj taka interna zadeva, pa se ucim se
smile-1.gif


tega 50mm 1.8 gledam pac zato, ker je res ugoden in zna bit vsestransko uporaben (me tud portreti zanimajo oz. bejbe
tongue-1.gif
) in nekak nimam ideje, kako bi drugace za ta dnar lahko fotkal v slabsih svetlobnih pogojih, ki so ponavadi na partijih.

DJ_Beat, fotkam izkljucno na M
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

alexx_

nekaj v tem stilu
11. maj 2007
4.236
44
48
offline
se eno vprasanje, do kolk max shutter speed pri koncertni fotografiji, da ni vse streseno? do kolk upate?
 

DJ_Beat

Dacar
23. jul 2007
4.203
2
38
40
Trzic
luka.rener.info
Nekaksno pravilo velja, da koliko milimetrov, taksen cas. Torej, 70mm - 1/60, 200mm - 1/200. Ce imas objektive s stabilizatorjem, naj bi praviloma ta cas lahko skrajsal na polovico. Je pa tudi odvisno od blende, tvoje mirne roke.. Poleg tega se ne boj povisati ISOta
smile-1.gif
 

alexx_

nekaj v tem stilu
11. maj 2007
4.236
44
48
offline
ja saj to pravilo nekako na splosno velja, sem ze slisal. ma saj jebeštrga, ko pride objektiv ga sprobam pa je. kaj pa sama kompozicija fotke? se fotografira celo telo, torso, obraz? tu mislim obiskovalce na partijih, DJa fotkas pac za mesalno mizo. saj vem, to je popolnoma subjektivna stvar in kreativna svoboda, pac zanima me iz prakse, kaj se bolse obnese...
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.530
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
na partyjih boš s 50 mm težko kaj uporabnega naredil, tudi če stopiš kak korak nazaj (kak korak bo veliko premalo
wink-1.gif
) ...

sicer za pravo koncertno fotografijo je 50 mm zelo fin objektiv, za fotkanje DJ-ja za mešalko pa spet odvisno ... fino je, da povežeš DJ-ja, mešalko in folk.
grin1.gif
to je ideal, ki pa ni vedno dosegljiv ...
 

alexx_

nekaj v tem stilu
11. maj 2007
4.236
44
48
offline
ja saj tega se zavedam, sam trenutno pac moram nekak budget kompenzirat in 50mm se mi zdi najboljsi allaround kompromis. bomo vidli, jaz pa mislim da mi bo uspelo, bom pac reku, naj malo prostora naredijo za fotko, hebiga
grin1.gif

ce ne bo prevelike guzve, to ne bo problem.