Rehabilitacija po kompliciranem zlomu gležnja

corsol

Guru
11. mar 2010
2.647
814
113
KSZ
Da se malo javim...
Stara sem 40 +, kar večina tukaj upam, da ve....
Sedaj pa k mojem porblemu...
Moj zlom gležnja ni tako enostaven, zlom distalnega dela tibije z zlomom notranjega maleola in multifragmentalni zlom srednje tretjine fibule :oops1:. Operativno so mi naredili OS s ploščo in vijaki... torej na obeh straneh gležnja imam sedaj že dobro zaceljene rane.
Prvih 6 tednov nisem smela sploh stopiti na nogo, sedaj zadnjih 14 dni se postavljam na noge in poizkušam hoditi, glede na to da je gleženj kar malce tog, mi to predstavlja problem in bolečine.
Sedaj je problem, ker mi niso dali nikaršnih vaj, kako naj se lotim ponovne vzpostavitve gibljivosti gležnja, tole prek youtuba mi pa tudi ni nekaj. Upam, da mi bodo pri ponovnem pregledu dali vaje in seveda fizioterapijo.
Aja celo dobila sem zdravljenje v zdravilišču, samo kako bo to v Koronakrizi situaciji??
Kar se tiče megnetne resonance bom pa še povprašala...
Ne vem kakšna navodila imaš glede rehab. Ampak takoj si dobi fizioterapevta , da te vodi glede na navodila travmatologa.Če že lahko obremenjuješ , lahko verjetno delaš vse primerne vaje-do bolečine, sploh glede gibljivost(raztezanje itd...).
Dolocena navodila od travmatologa sigurno imaš.Kakšna?
Jaz sem v času prvega vala (Covid)BP delal vaje doma, sem se pa s fiziterap. Dogovarjal preko tel. Ker fizioterpij sploh ni bilo , zdravilišča so bila zaprta.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe

barvica

Rent-a--MILF
11. feb 2013
1.545
132
63
Tukaj je problem, da na kontrolnem pregledu so rekli še dva tedna ne stopit na nogo, potem pa obremenitev do bolečine. Nisem dobila nikakršnih drugih navodil, tudi pri svoji osebni zdravnici. Edina navodila, ki sem jih dobila so bila še tista od fizioterapevta v bolnišnici, vendar so bila ta bolj za obdobje, ko sem imela nogo še v longeti in sem s tem ohranjala vsaj malo gibljivosti celo Očitno je, da bom res morala sama plačati za fizioterapevta, oz. bom zahtevala od zdravnice lepo napotnico. Pri nas v Litiji imamo fizioterapijo na koncesijo, upam, da bom dokaj kmalu na vrsti. Ravno danes, sem poizkusila s pomočjo bergel hoditi po prstih, nekako je šlo.
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.647
814
113
Tukaj je problem, da na kontrolnem pregledu so rekli še dva tedna ne stopit na nogo, potem pa obremenitev do bolečine. Nisem dobila nikakršnih drugih navodil, tudi pri svoji osebni zdravnici. Edina navodila, ki sem jih dobila so bila še tista od fizioterapevta v bolnišnici, vendar so bila ta bolj za obdobje, ko sem imela nogo še v longeti in sem s tem ohranjala vsaj malo gibljivosti celo Očitno je, da bom res morala sama plačati za fizioterapevta, oz. bom zahtevala od zdravnice lepo napotnico. Pri nas v Litiji imamo fizioterapijo na koncesijo, upam, da bom dokaj kmalu na vrsti. Ravno danes, sem poizkusila s pomočjo bergel hoditi po prstih, nekako je šlo.
Vsekakor se drži navodil travmatologa, fizioterapevt ti predpisuje vaje na podlagi njegovih navodil, ki ve kakšna je zaraščenost kosti.Jaz sem imel preglede (z RTG slikanjem)na 1M, ko sem dobil nove napotke.
Ne morem kaj več povedat glede gležnja, ker sem imel poškodbo na na drugem, koncu golenice( koleno), ampak meni so že v bolnici in kasneje travmatolog poudarjali , naj poskrbim za ekstenzijo(izteg) kolena, saj če za to ne poskrbiš , koleno ostene v skrajni iztegnjeni poziciji za vedno pokrčeno(ne moreš v celoti iztegnit) , popravnega izpita ni.
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.647
814
113
...še to,....
Glede razgibavanja se pozanimaj , če lahko uporabljaš napravo za pasivno razgibavanje in koliko pomaga pri gležnju oz. Pri tvoji poškodbi.
Jaz sem si jo takrat izposodil in uporabljal 2x dnevno po 1h , se mi zdi ,da mi je zelo pomagala.Do dneva, ko sem lahko obremenil nogo , sem imel praktično optimalno gibljivost v dani situaciji.

Sicer imajo to ponavadi tudi na fizioterapijah, vendar je vsega skupaj precej manj kot , če jo imaš doma.
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.925
1.249
113
Vsekakor se drži navodil travmatologa, fizioterapevt ti predpisuje vaje na podlagi njegovih navodil, ki ve kakšna je zaraščenost kosti.Jaz sem imel preglede (z RTG slikanjem)na 1M, ko sem dobil nove napotke.
Ne morem kaj več povedat glede gležnja, ker sem imel poškodbo na na drugem, koncu golenice( koleno), ampak meni so že v bolnici in kasneje travmatolog poudarjali , naj poskrbim za ekstenzijo(izteg) kolena, saj če za to ne poskrbiš , koleno ostene v skrajni iztegnjeni poziciji za vedno pokrčeno(ne moreš v celoti iztegnit) , popravnega izpita ni.
Kje si bil 2 meseca nazaj ?
Jaz v bolnici nisem dobil skoraj nobenih navodil....

Kako zgleda ta naprava in kje si jo dobil ?
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.647
814
113
Kje si bil 2 meseca nazaj ?
Jaz v bolnici nisem dobil skoraj nobenih navodil....

Kako zgleda ta naprava in kje si jo dobil ?
Da nisi dobil nobenih usmeritev ,skoraj ne verjamem.
Kaj imaš poškodovano?
Naprave so različne(glede za kateri sklep se gre), so pa firme ki to izposojajo po celi Slo.
Se pa te zadeve uporablja bolj v začetni fazi rehab.....in ne recimo po 1L.
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.925
1.249
113
Da nisi dobil nobenih usmeritev ,skoraj ne verjamem.
Kaj imaš poškodovano?
Naprave so različne(glede za kateri sklep se gre), so pa firme ki to izposojajo po celi Slo.
Se pa te zadeve uporablja bolj v začetni fazi rehab.....in ne recimo po 1L.
Zal nisem dobil navodil.
Je pa skoraj 2 meseca od artroskopije.

Se da to dobit kje na štajerskem ?
Kako se temu točno reče ?
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.647
814
113
Zal nisem dobil navodil.
Je pa skoraj 2 meseca od artroskopije.

Se da to dobit kje na štajerskem ?
Kako se temu točno reče ?

Čudno se mi to zdi, da ti niso dali 0 napotkov, nič vaj za delat ,...nič.....niti kakšne so omejitve , kaj moraš pazit(recimo jaz nisem smel >2M na nogo stopit !)
Razen , če je bil poseg tak, da nimaš problemov, lahko koleno pokrčiš BP,... delaš vse kot prej brez omejitev ....obremnjuješ nogo na polno.... itd...


Ne razumem kaj točno se ti je dogajalo ko praviš : "Mene so Avstrijci tako zafukali da sem v precej slabem stanju. ........Da grem povprašat k privatnem fizioterapevtu kaj se še sploh da narest. Oziroma če se sploh da kaj naresti........Trenutno pa si moram sam plačevati privatne fizioterapije da ohranim malo gibljivosti.Saj so se Avstrijci bolj ali manj predali."
Praviš da boš moral povprašat priv.fizio., hkrati pa že hodiš k fizoter.. ?????


Kakorkoli napravo išči pod KINETEK . To ti pasivno razgibava koleno do 120°
Ali je primeren zate se prej pozanimaj pri tvojem zdravniku!

Google hitro najde izposojevalce na štajerskem.
 
Nazadnje urejeno:

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.925
1.249
113
Sem narobe napisal.

Vglavnem ena od večjih težav je da sem bil operiran v AT zavarovan pa sem v Sloveniji.
Operiran zgoraj zato ker je bila delovna nezgoda v AT. Tudi čakalna doba je bila precej krajša kot v SLO.

Operacijo so pokrili. Kot kaže pa ni doben študiral kako bo po operaciji in da bom potreboval terapije.

Trenutno je pač največja težava da so zakoni v obeh državah različni. Sloveija seveda pričakuje da bodo
postopek izpeljali do konca. Mi pa povedo da mi bodo v nujnem primeru pomagali.


Nekatere zadeve so v Avstriji pač precej drugačne kot v Sloveniji.


Pred kratkim sem šele dobil fizioterapije v AT, sedaj pa se že omenja da je mogoče že prepozno za fizioterapije.
In da imajo fizioterapije svoje meje.

Do privatnega fizioterapevta pa trenutno zaradi te korona krize ne pridem.
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.142
5.753
113
pri taščici
Kineteke so včasih imeli za kolena, za gležnje ga nisem videl. Vsaj ne spomnim se. Pa sem imel večletni abonma na travmi KC večkratno rehabilitacijo v Šmarjeških.
In ja, kot ti enkrat rečejo da lahko začneš razgibavati in koliko, potem je treba čim prej začet in čimbolj aktivno.
Smarjeske so bile pred dobrim desetletjem znane za "kolenckarje" kako je sedaj ne vem. Tam je bilo tudi kar precej športnikov.
Je pa res, da če se je Roman v "fitnesu" odločil, so določeni tudi jokal od bolečin. Ampak večina mu je lahko hvaležna. Jokal so predvsem, ko je bilo treba koleno stegniti.
Jaz sem ga sorazmerno hitro, skrčil pa ga preko dobrih 90 ne bom najbrž nikoli več. Gleženj je itak trd. Ampak moja poškodba noga in njena sanacija je bila "majčkeno" bolj zahtevna kot berem o vaših zadevah.
Če je gleženj zatečen, ledeni obkladki. Oteklina ovira gibanje.
Barvica, veliko sreče, zdaj se se na kofet ne moreva dobiti ko je vse zaprto.
 

barvica

Rent-a--MILF
11. feb 2013
1.545
132
63
Da se malo javim.
Hvala AndrejD, Carsol in Hanzi za predloge.
Fizioterapijo sem dobila, ampak jo začnem, ko pridem iz toplic.
Trenutno sem na rehabilitaciji v Šmarjeških toplicah, tako, da se lahko pohvalim, da hodim, sem stabilna na nogah, vendar gibljivost gležnja je le 29%, to je tisto mislim, da ko ti merijo na kinteku (ali nekaj takšnega).
Vsak dan sem na terapijah cca 8 ur, ker imam poleg električne stimulacije (vsaj 5 različnih), laserja, magneta, individualne vadbe (vsaj uro dnevno), kinteka, razgibavanja v vodi... tako, da se od razliko od prej dobro učim tehnike hoje. Napredek je viden vsak dan, tako, da upam, da bom čim prej samostojna na svojih nogah in da bo moje okrevanje čim krajše.
Vsekakor priporočam Šmarješke toplice, sicer bi inventar v sobah lahko malce posodobili in zamenjali, vendar tako prijaznih in strokovnih ljudi v Sloveniji (vsaj v zdraviliščih) še nisem srečala. Vse pohvale za Šmarješke toplice.
Se še javim..
 
  • Ljubezen
Reactions: bizi

corsol

Guru
11. mar 2010
2.647
814
113
Da se malo javim.
Hvala AndrejD, Carsol in Hanzi za predloge.
Fizioterapijo sem dobila, ampak jo začnem, ko pridem iz toplic.
Trenutno sem na rehabilitaciji v Šmarjeških toplicah, tako, da se lahko pohvalim, da hodim, sem stabilna na nogah, vendar gibljivost gležnja je le 29%, to je tisto mislim, da ko ti merijo na kinteku (ali nekaj takšnega).
Vsak dan sem na terapijah cca 8 ur, ker imam poleg električne stimulacije (vsaj 5 različnih), laserja, magneta, individualne vadbe (vsaj uro dnevno), kinteka, razgibavanja v vodi... tako, da se od razliko od prej dobro učim tehnike hoje. Napredek je viden vsak dan, tako, da upam, da bom čim prej samostojna na svojih nogah in da bo moje okrevanje čim krajše.
Vsekakor priporočam Šmarješke toplice, sicer bi inventar v sobah lahko malce posodobili in zamenjali, vendar tako prijaznih in strokovnih ljudi v Sloveniji (vsaj v zdraviliščih) še nisem srečala. Vse pohvale za Šmarješke toplice.
Se še javim..
Na katerem mestu imaš el.stimulacijo-gleženj?
 

barvica

Rent-a--MILF
11. feb 2013
1.545
132
63
Corsol oprosti za pozen odgovor.
Elektrostimulacija je bila na stegenski mišici, na golenski mišici, seveda na gluteus maximus :fredi::fredi:, potem sem imela pa še takoimenovane ploščice, ki naj bi poskrbele za zmanjšanje bolečine. Dane so bile diretno na gleženj. Elektrika je šla takoj na 100.
Sedaj že hodim brez birgel, grem še na fizioterapijo, kjer so mi priporočali vožnjo s sobnim kolesom:zardelalter::zardelalter::aplauz::aplauz::fredi::aplauz:.
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.647
814
113
Corsol oprosti za pozen odgovor.
Elektrostimulacija je bila na stegenski mišici, na golenski mišici, seveda na gluteus maximus :fredi::fredi:, potem sem imela pa še takoimenovane ploščice, ki naj bi poskrbele za zmanjšanje bolečine. Dane so bile diretno na gleženj. Elektrika je šla takoj na 100.
Sedaj že hodim brez birgel, grem še na fizioterapijo, kjer so mi priporočali vožnjo s sobnim kolesom:zardelalter::zardelalter::aplauz::aplauz::fredi::aplauz:.
:zmaga:
..kolo je za take poškodbe vedno priporočljivo ker ne obremenjuje kosti oz.sklepa.

Kakšen imaš deficit poškodovane noge(če so ti izmerili)?
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Corsol oprosti za pozen odgovor.
Elektrostimulacija je bila na stegenski mišici, na golenski mišici, seveda na gluteus maximus :fredi::fredi:, potem sem imela pa še takoimenovane ploščice, ki naj bi poskrbele za zmanjšanje bolečine. Dane so bile diretno na gleženj. Elektrika je šla takoj na 100.
Sedaj že hodim brez birgel, grem še na fizioterapijo, kjer so mi priporočali vožnjo s sobnim kolesom:zardelalter::zardelalter::aplauz::aplauz::fredi::aplauz:.
Uh, dolga še bo pot. Moja izkušnja iz mladih let je takšna, da sem začel dokaj normalno hoditi kakšen mesec po tistem ko sem odložil bergle. Je pa gleženj zatekal še zelo dolgo, čeprav precej manj po tistem, ko so mi dali šraufe in ploščico ven. Redno razgibavanje do točke ko je začelo konkretno boleti in kasneje kolo sta meni pomagala. Pa precej dolgo sem v vsak hrib hodil samo z visokimi čevlji, da sem si dobro stabiliziral gleženj.
Je pa ta gleženj še danes precej občutljiv in recimo ko stojim na eni nogi, na tisti z zlomljenim gležnjem nimam enakega ravnotežja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: barvica

barvica

Rent-a--MILF
11. feb 2013
1.545
132
63
Živi v precej veliki občini kot vem, jo ne prevozis zlahka v enem popoldnevu, če nisi ravno kak Roglič.
Tudi če jo sobno kolo mine.
A je še Roman v fitnesu toplicah ali je kam drugam odšel
Romana v fitnesu ni več, so sedaj sami neki mladi fitneserji. Me je pa na individualni vadbi zelo razmigala Damijana.
P.s. po naši občini pa niti nebi kolesarila, ker imamo same neke nore šoferje. Sem pa že raje na sobnem kolesu...:eek::eek:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.142
5.753
113
pri taščici
če ti sobno odgovarja, potem navali. jaz imam sobnega dovolj ob prvi kapljici svica. na cesti, bolj ko teče od mene, bolj gonim.
So pa ceste vsaj včeraj popoldan malo bolj prazne. Tudi regioanalka, sem bil včeraj malo na sprehodu po njej. Za bicekel je bilo pa premalo sonca, oblečen kot medved mi pa tudi ne diši iti na kolo.