Rehabilitacija po kompliciranem zlomu gležnja

corsol

Guru
11. mar 2010
2.667
822
113
Glede zloma-celjenja-rehab:
Letos sem imel precej grd zlom vendar višje(golenica-koleno).
Na kratko:Takoj po nesreči operacija, 2xplošča, precej vijakov, da so vse skupaj sestavil.Gipsa nisem imel , prvih 14dni ortozo za koleno.
Nogo sem lahko prvič obremnil 50% po cca 2,5mesecih, po cca 3,5mesecih. 100%,..čez 14 dni sem postopoma opustil bergle...potem fizoterapija v ZD....14dni zdravilišča....
Vse skupaj cca 6-7 mesecev bolniške. .......kar pa je odvisno od celjenja, rehab.,......
Kot povsod je fino imeti tudi pri takih zadevah malo/veliko sreče.
Kolega je imel pred leti zlomljen gleženj......bolniške podobno cca 7mes.


Glede mag.ter. pa moje mnenje:
Mag. terapije sem imel na rehab v ZD(naprava podobna kot magnetna res....le da precej manjše.... ležiš na mizi cca 15minut...un obroč okrog poškodbe ,....malo brni....in to je to. Druga varianta so blazine z magneti ki ti jih dajo na pošk.mesto....
Ne vem koliko to pomaga, dejstvo je da uporabljajo na fizioterapijah po ZD-jih, pa tudi zdraviliščih. V času bolniške sem precej prebiral o tem in onem pa nisem zasledil nekih neodvisnih raziskav, člankov,.., ki bi potrdili , da zadeva pomaga, tako da ....
 
Nazadnje urejeno:

corsol

Guru
11. mar 2010
2.667
822
113
Zelo odvisno in glavni kriterij ali si stara 20 let ali 40. Ogromna razlika.
.....to se mi zdi da je relativno,.....mlajšim se kao hitreje celijo kosti ampak zelo je odvosno kakšna je bila poškodba.
Tudi pri mlajših je lahko problem slabšega/počasnejšega celjenja.......medtem , ko se lahko nekemu starejšemu lepo in hitro zaceli.
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.939
1.253
113
Poleg te zadeve rabiš pa še človeka, ki ve kaj dela. In takšnih ni veliko.
Ni to samo daj gor in bo vse vredu.

Poleg tega ni bila nikoli samo magnetna terapija ampak je bila magneta samo en mali del vsega ostalega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jeri in corsol

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.939
1.253
113
Ali je dovolj strokovno? :)

Sem samo preletel.
Samo od 1987 pa do zdaj ni ravno 100 let.

Poleg tega nikjer točno ne piše kdo je to naredil in kdaj se je začelo uporabljati pri fizioterapijah.
Piše bolj na splošno.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
There have been case reports of success using electrical stimulation as early as 1841,4 but the use of this method of treatment did not progress until the 1950s. In 1953, Yasuda applied continuous current to a rabbit femur for three weeks and demonstrated new-bone formation in the vicinity of the cathode

Tu piše, da metodo malo dlje uporabljajo. Imaš pa na koncu članka en kup strokovnih referenc, kjer boš gotovo našel vse, kar te zanima.
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.939
1.253
113
Tu piše, da metodo malo dlje uporabljajo. Imaš pa na koncu članka en kup strokovnih referenc, kjer boš gotovo našel vse, kar te zanima.
Američani so v tistih časih z elektriko zdravili vse kar je bilo mogoče.
Kako se je večina teh primerov konćala mi verjetno ni potrebno razlagati.

Meni se ne da iskati, po drugi strani sem pa pričakoval da veš ti kaj več kot jaz.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Še sedaj ne vem, kaj bi pravzaprav rad izvedel. Elektro magnetna terapija se uporablja pri praktično vseh resnih fizioterapijah, to da deluje, kako in zakaj deluje sem ti linkal. Vsaka referenca na koncu linka se nanaša še na desetine drugih referenc.
Gotovo pa profesionalna naprava ni enaka nekim povštrom ali trakovom, ki ti jih ponujajo prodajalci, ki ti pridejo na vrata ali jih ponujajo na internetu.
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.939
1.253
113
Še sedaj ne vem, kaj bi pravzaprav rad izvedel. Elektro magnetna terapija se uporablja pri praktično vseh resnih fizioterapijah, to da deluje, kako in zakaj deluje sem ti linkal. Vsaka referenca na koncu linka se nanaša še na desetine drugih referenc.
Gotovo pa profesionalna naprava ni enaka nekim povštrom ali trakovom, ki ti jih ponujajo prodajalci, ki ti pridejo na vrata ali jih ponujajo na internetu.

Bolj me zanima kdo je to pripeljal v sedanje fizioterapije. Katero podjetje je bolj "pionirsko" na teh napravah. Po mojih podatkih je namreč tu imela prste poleg Iskra. Samo bi rad bolj točne podatke. Ne samo rekla in kazala.
Tega podatka nikakor ne najdem.
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.667
822
113

barvica

Rent-a--MILF
11. feb 2013
1.562
135
63
KSZ
Da se malo javim...
Stara sem 40 +, kar večina tukaj upam, da ve....
Sedaj pa k mojem porblemu...
Moj zlom gležnja ni tako enostaven, zlom distalnega dela tibije z zlomom notranjega maleola in multifragmentalni zlom srednje tretjine fibule :oops1:. Operativno so mi naredili OS s ploščo in vijaki... torej na obeh straneh gležnja imam sedaj že dobro zaceljene rane.
Prvih 6 tednov nisem smela sploh stopiti na nogo, sedaj zadnjih 14 dni se postavljam na noge in poizkušam hoditi, glede na to da je gleženj kar malce tog, mi to predstavlja problem in bolečine.
Sedaj je problem, ker mi niso dali nikaršnih vaj, kako naj se lotim ponovne vzpostavitve gibljivosti gležnja, tole prek youtuba mi pa tudi ni nekaj. Upam, da mi bodo pri ponovnem pregledu dali vaje in seveda fizioterapijo.
Aja celo dobila sem zdravljenje v zdravilišču, samo kako bo to v Koronakrizi situaciji??
Kar se tiče megnetne resonance bom pa še povprašala...
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Zdravljenja v zdraviliščih naj bi potekala normalno.
Mogoče še nimaš vaj, ker je prezgodaj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.982
2.713
113
Jaz na tvojem mestu ne bi čakal, da te dajo na fizioterapijo ampak bi šel sam. Če rabiš kontakt pa javi.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.309
5.340
113
Toplice drgač laufajo. Saj imaš najbrž kmalu kako kontrolo, pa vprašaj vse to.