Preživnina - neplačilo

osiris12345

Fizikalc
20. feb 2011
1.302
11
38
Ljubljana
mene pa zanima nekaj glede preživnine.

oče ima zakonsko določeno da plača preživnino vsakega 5. v mesecu, zaradi nekih sporov se on odloči, da preživnine ne bo več plačeval. Ali se lahko on kar tako odloči in reče da ne bo kljub temu da je to vse preko sodišča odločeno.

kaj lahko naredimo v tem primeru?

hvala za kak koristen nasvet
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
CSD bo urejal v prvi fazi naprej če boste to prijavili, kasneje pa odvetnik in sodišče, saj je potrebno sprožiti postopek izvršbe in se le-to izterja po sodni poti. Postopek sproži starš, lahko pa otrok sam če je polnoleten.
Vsekakor pa je dobro pri sebi razčistiti "neki spor", ki je lahko čisto tehten razlog, da je oče prekinil in zaprl pipico.Beri otrok je pričel z zlorabo drog in alkohola ;) Toliko, da ne bo potem slabe volje, ker bodo stroški oče pa bo dokazal, zakaj ne plačuje in da je pripravljen vse plačati na skrbniški račun....
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
mene pa zanima nekaj glede preživnine.

oče ima zakonsko določeno da plača preživnino vsakega 5. v mesecu, zaradi nekih sporov se on odloči, da preživnine ne bo več plačeval. Ali se lahko on kar tako odloči in reče da ne bo kljub temu da je to vse preko sodišča odločeno.

kaj lahko naredimo v tem primeru?

hvala za kak koristen nasvet
En del je izterjava, je pa še en "lepši" del in sicer ovadba na tožilstvo.

Potem pa ni več pametovanja...

Neplačevanje preživnine
194. člen

(1) Kdor ne daje preživnine za osebo, ki jo po zakonu mora preživljati in za katero je višina njegove preživninske obveznosti določena z izvršilnim naslovom, čeprav bi to zmogel, se kaznuje z zaporom do enega leta.

(2) Če je zaradi dejanja iz prejšnjega odstavka ogroženo ali bi lahko bilo ogroženo preživljanje upravičenca ali če se storilec izmika dajati preživnino, se kaznuje z zaporom do treh let.

(3) Če sodišče izreče pogojno obsodbo, lahko naloži storilcu dejanja iz prvega ali drugega odstavka tega člena, da mora redno plačevati preživnino, lahko pa tudi, da mora poravnati zaostalo preživnino ali druge prisojene obveznosti, nastale s preživljanjem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in Car

osiris12345

Fizikalc
20. feb 2011
1.302
11
38
Ljubljana
ali obstaja kakšen obrazec ali pisno opozorilno, da bi se opozorilo očeta preko neke ustanove da se bi zavedal da zadeve postajajo resne, če bo nadaljeval z neplačilom.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.755
5.382
113
A ni to namen CSDja? Preden greš na sodišče...?
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony