Zdaj sva že na področju filozofiranja pa se bom počasi umaknil.
Okarček potrebuje (menda, nisem biolog) zelo specifičen habitat z modro stožko. To pač ne gre na njive. Lahko se ga pa seli, če je tam kamor gre habitat ustrezen.
Uradni naravovarstveniki imajo za osnovo direktivi, ki določata varovanje ptic in varovanje habitatov (določata N2000 območja tam, kjer živijo varovane vrste, seznam je priloga teh direktiv). Se pa najdejo ekstremisti, ki bi varovali vsevprek, drži.
Za zapisnik povem, da je meni osebno noro preprečevati spremembe (se pravi varovati za vsako ceno) nekaj kar se po definiciji spreminja, se pravi tudi narava. Je pa dejstvo, da je potrebno razne "podjetnike" vseeno imeti pod kontrolo, ker oni bi pa spreminjali preveč in prehitro. Seveda za lastni žep. Med njih štejem tudi kmete, ki so jih polna usta prehranske varnosti. Ja, za pošteno ceno. Ta prehranska varnost ni zastonj. Seveda je prav, da proizvajalec zasluži, ampak nacionalni heroj pa zato pač nisi.
Glede FFS so zadeve še odprte. Je pa zvirni greh uredba parlamenta in sveta za trajnostno rabo FFS. Ne bo lahka.
Glede širine varovalnih pasov pa v doglednem času ne pričakovat sprememb. Vodarji so kategorični. Spremljanje ekološkega stanja voda ne dajejo prav nobene podlage za spremembe, mnvp pa tudi noče odpirati zakona. Vseeno je kaj imajo severneje od nas. Tam so bili v preteklosti dovolj pametni, da so v začetku zastavili pametno širino pasu IN režim. Tvoji predstavniki ti niso povedali, da imajo sosedje tam samo travo in niso ignorirali varovalnih pasov ter orali, sejali, gnojilil in uporabljali FFS do same vode v reki.