Plača v javnem sektorju

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.133
3.475
113
Zapis s foruma Financ iz 2021 (avtor: NemirniTujec), ki odlično ponazori stanje v tej naši tvorbi na napačni strani Alp kar se plač tiče:

Bo?? "Diktatura", bolj pravilno pa oblast javnega sektorja se nikoli ni končala.

Vse družbe so razslojene, tudi slovenska, niso pa vse po kapitalu (kot denimo ameriška).
V Sloveniji je tako: izven domačih onepercenterjev - od prihvatizatorjev, preko najuspešnejših podjetnikov pa do posrečenih fuzbalerjev in pop zvezdic in njihovih sorodstev - morda 20 ali 30 tisoč glav - se razslojenost družbe izraza v oddaljenosti od neodpustljivega položaja v javnem sektorju.

- Slovenski zgornji sloj so izobraženci na položajih v JS (kakih 100K zaposlenih, denimo 200K ljudi z družinami vred)
- potem je zgornji srednji sloj izobraženih v para-javnem sektorju (razni rtvji in telekomi in železnice in podobna jajca)
- potem širok srednji sloj starejših neizobraženih v JS, in tistih z "dobrimi službami" v privat sektorju ne glede na izobrazbo (to je lep kos naših forumašev)
- potem je masa sirotinje (morda več kot polovica populacije) s slabimi službami v privat sektorju, in prekerna mladina, ki je v gospodarstvu ali pa JS preko raznih napotnic in kvaziespejev (to je drugi lep kos naših forumašev)
- potem pa je se socialno dno: bosanci in romuni ki fizikalijo za sitne pare, folk zrelih let z nesigurno zaposlitvijo ali na sociali in zraven se brez svoje nepremičnine, razni strojani, loonyji in alkoholiki.

Vsi ti ljudje imajo skoraj iste prihodke (kadar imajo službo) - razlike so največ x2, razen onepercenterjev.
Ampak je ogromna razlika če si "višji bibliotekar" na fakulteti, ki si za 1700 eur mesečno neto za nedoločen čas 3-4 ure dnevno praska jajca, ali pa če si kelnarca "prek študenta", ki z dvesto urami prekernega dela mesečno namlati 1300 eur.

Slovenija je dežela egalitarne lenobe in jamranja - po družbenem statusu ne napreduješ z višanjem place, ampak z brezdeljem in pravico do jamranja.


Upokojenci so v glavnem se iz socializma - ampak tudi oni so ločeni po svojih prejšnjih statusih - upokojenci iz izobraženega javnega sektorja, ki so si celo življenje praskali jajca, imajo več kapitala in višjo pokojnino kot bebci, ki so celo življenje delali - in čeprav so obojni plačani direkt iz tvojih davkov in tvojega dela (tukaj so se uspeli lepo politično poenotiti
), je družbeni konsenz (!!!) da se vseživljenjskim pijavkam med penzionerji odmeri več, kot zgaranim fizikalcem (ki itak ne bodo učakali visoke starosti).

Ko vidiš folk s povprečnimi prihodki ponosno razlagat da so davkoplačevalci, ne pa lenuhi v JS, gre za popolne bedake, ali pa za jezne razočarance, ki vedo da so bili ideološko nategnjeni, zdaj pa je vlak javnih sinekuric zdavnaj odpeljal, in je to pac zadnja bilka samopodobe ki se je oklepajo. Žalostno stanje duha
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.790
5.733
113
Ko vidiš folk s povprečnimi prihodki ponosno razlagat da so davkoplačevalci, ne pa lenuhi v JS, gre za popolne bedake, ali pa za jezne razočarance, ki vedo da so bili ideološko nategnjeni, zdaj pa je vlak javnih sinekuric zdavnaj odpeljal, in je to pac zadnja bilka samopodobe ki se je oklepajo. Žalostno stanje duha

Tole...
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.861
6.479
113
Ta zapis je outdated. Kelnarca z 200 urami ma 1600 + napitnine (ki so gladko 500 zraven)
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.927
3.449
113
40
Lj
Evo kako se javni sektor obnaša do ostalih državljanov, to ni naključje:
"Vozilo trčilo v pešca, za volanom naj bi sedela direktorica PU Kranj"

 
  • Objave ne odobravam
Reactions: bizi

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.861
6.479
113
Kazensko jo bodo ovadili (kot bi tebe), ce obstaja teohica samokritike bo zaprosila da se jo razresi, ce ne jo bo pa Senad razresil.

Ostal ji bo placni razred in bo parkirana nekje v vodstvu policije do penzije.

sicer pa nikoli ni bila policistka, zaposlila se je od zunaj vprasanje po kakih vezah oz v cem je bila tako super da so jo direktno na generalno policijsko upravo zaposlili leta 98
 

krko

Guru
5. sep 2010
2.523
1.177
113
Res neprimerno obnašanje. JS zbija državljane in še to izključno tiste, ki so zaposleni v zasebnem sektorju.
#sarkazemoff
 
  • Wow
Reactions: LeQuack

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.367
981
113
Titograd
Ne razumem stavka " kako se javni sektor obnaša do ostalih državljanov"...

Kake ima to zveze s tem, da je zbila pešca? Kako rečeš šoferju, ki naredi isto, pa ni zaposlen v JS?
 
  • Všeč mi je
Reactions: bizi in sad

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.790
5.733
113
Kje pa pise, da je bil zaposlen v gospodarstvu? Predlagam, da se vzdržite, dokler ni jasno, ce ni bil morebiti tudi ta zaposlen v JS ali morebiti celo Rom. Ker marsikdo bo svojo "sodbo" zaspinal accordingly.
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
7.117
3.456
113
Jaz se nisem slisal za dodatek za odgovornost.

samo nekaj dodatkov direktno iz zakona o javnih uslužbencih (od tega 7 različnih dodatkov na odgovornost, ki niso enako kot dodatki za npr. vodenje)

dodatek za odgovornost
dodatek za posebno odgovornost
dodatek za odgovornost za delo sodelavcev
dodatka za odgovornost za koordinacijo dela
dodatek za odgovornost za delo s finančnimi in materialnimi sredstvi
dodatek za materialno odgovornost
dodatek za kazensko odgovornost
dodatek za izvrševanje načrtov
dodatek za zahtevnost socialnih stikov
dodatek za izpostavljenost dela
dodatek za aktivno znanje jezika narodne skupnosti
dodatek za pasivno znanje jezika narodne skupnosti
 
  • Haha
  • Všeč mi je
Reactions: GStar in sad

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.861
6.479
113
govoriva o bulshitu ki ga menda produciramo (to je tvoja izjava) zato te še enkrat sprašujem kje in kaj delam. Bo šlo?
Pa saj ves kje delas, to je moje mnenje, kaj bi sedaj rad? Jamras tu gor in se nekaj pi.zdis cez javni sektor in te (kot si sam napisal) “pobira”, jaz sem ti pa napisal v cem je po mojem mnenju problem. Torej menjaj sluzbo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: aljoman

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.861
6.479
113
samo nekaj dodatkov direktno iz zakona o javnih uslužbencih (od tega 7 različnih dodatkov na odgovornost, ki niso enako kot dodatki za npr. vodenje)

dodatek za odgovornost
dodatek za posebno odgovornost
dodatek za odgovornost za delo sodelavcev
dodatka za odgovornost za koordinacijo dela
dodatek za odgovornost za delo s finančnimi in materialnimi sredstvi
dodatek za materialno odgovornost
dodatek za kazensko odgovornost
dodatek za izvrševanje načrtov
dodatek za zahtevnost socialnih stikov
dodatek za izpostavljenost dela
dodatek za aktivno znanje jezika narodne skupnosti
dodatek za pasivno znanje jezika narodne skupnosti
Well za znanje jezika narodne skupnosti vem da obstaja tudi v policiji za ostale se nisem slisal. Najbolj smesen je dodatek za kazensko odgovornost…kot da ni vsak po 14 letu kazensko odgovoren hahaha
 
Pa saj ves kje delas, to je moje mnenje, kaj bi sedaj rad? Jamras tu gor in se nekaj pi.zdis cez javni sektor in te (kot si sam napisal) “pobira”, jaz sem ti pa napisal v cem je po mojem mnenju problem. Torej menjaj sluzbo.

glede na to da si poslušal hribarja in gaga sem upal da boš razumel sarkazm ampak ga očitno nisi. To da ne veš kje delam hkrati pa razlagaš da delam bulšit dost pove Moje jamranje je tam ko jamranje ostalih. Se ne kaj dosti prtiožujem, se pa povečini strinjam z večino uporabnikov. da pač mi denar nekako moramo ustvart JS ga vseeno nekoliko lažje dobi. Včasih bi tun danm kak tak bombončk zapasal, to je pa tud vse. Dlje pa s tabo v tej debati, pa v drugih pa sploh, nit ne mislim nadaljevati
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.133
3.475
113
samo nekaj dodatkov direktno iz zakona o javnih uslužbencih (od tega 7 različnih dodatkov na odgovornost, ki niso enako kot dodatki za npr. vodenje)

dodatek za odgovornost
dodatek za posebno odgovornost
dodatek za odgovornost za delo sodelavcev
dodatka za odgovornost za koordinacijo dela
dodatek za odgovornost za delo s finančnimi in materialnimi sredstvi
dodatek za materialno odgovornost
dodatek za kazensko odgovornost
dodatek za izvrševanje načrtov
dodatek za zahtevnost socialnih stikov
dodatek za izpostavljenost dela
dodatek za aktivno znanje jezika narodne skupnosti
dodatek za pasivno znanje jezika narodne skupnosti
Glede na zgornje dodatke je v JS "osnovna" plača dejansko samo za prisotnost na delovnem mestu, oz, zadnje čase tudi "prisotnost" na delu od doma. :cheer: