Plača v javnem sektorju

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.856
6.469
113
peter vrisk je recimo svojcajt vlekel tud po 18 jujev na mesec, blo enkrat v en oddaji. pa državno pravobranisltvo, pa sodstvo (sodniki npr)...Se da tud JU ima okej plače. Drugo je pa kolikšna je njihova učinkovitost/produktivnost
Ok a lahko razpucamo kaj je placa kaj so pa dodatki?

moja tasca se je kot uciteljica matematike v OS upokojila z 49 placnim razredom. Uciteljica mateatike. Priznam ji, da je zivela za svojo sluzbo, vsak dan popoldne je pregledovala neke teste, nove naloge, logicne naloge itd... zelo je bila ponosna na svoje ucence ki so se udelezevali tekmovanj in je tudi med vikendi stalno nekaj pripravljala za njih. Ampak od doma je odsla ob 7 in nekaj cez 13 bila doma.

Da razumemo kaj je 49 razred: tega razreda v policiji ne more doseci nihce na policijski upravi razen direktorja in njegovega pomocnika. Izjema je PU Ljubljana, kjer tak razred lahko dosezejo se vodje sektorjev ter vodje sektorjev na generalni policijski upravi. Torej v solstvu lahko "navaden" zaposleni brez da vodi karkoli doseze placo, ki je v policiji ne more doseci niti komandir policijske postaje. Tako da govoriti o tem da so solniki premalo cenjeni je enostavno absurd. Ko sem zacel kariero v policiji sem bil v 21 placnem razredu, to je danes globoko pod minimalcem. Z vsemi dodatki za nocno in nedeljsko delo, ter dodatki za prevoz in malico sem mesecno dobil cca 1100 EUR place na racun. Meni je bilo ok. Konec koncev sem v tistem obdobju kupil prvo nepremicnino, torej se je dalo. Danes sem uvrscen visje, ce bo sistem ostal enak, bom naslednje leto napredoval za 2 razreda in se priblizal maksimumu ki ga lahko dosezem na tem delovnem mestu. Ne splaca se mi dokoncat fakultete. Ker bi dobil 1 placni razred vec in zaradi sistema JU ne bi mogel napredovat 3 leta. Edino kar bi se mi financno splcao je da kandidiram za sefa nekje, kar pa mi na kraj pameti ne pade, ker ne bi imel nobenega orodja za vodenje zaposlenih, ker v JU pac nic ne mores.

Ze dolgo nisem vec v uniformi in opravljam dolocena "specializirana" dela, kar prinasa veliko mero "slavnih" dodatkov. In tu pridemo do bistva ko recem dajmo locit dodatke in placo. Jaz namrec gladko "nesem" svojo tasco pa je med nama 14 placnih razredov razlike. Seveda se problem pojavi ce grem na bolnisko...takrat se vkljuci kruta realnost .osnovne place. Seveda so tudi pri dodatkih anomalije, ki povzrocajo direktno skodo zaposlenim. Ena izmed situacij je delo v tujini - placan si enako kot v sloveniji ampak ni te doma. Nisi placan kot da si na misiji, dnevnice pa pokrivajo stroske za hrano ki jo pojes. AMpak na koncu ce bi spet objavili place, se pojavijo neki ogromni zneski, ki pa na koncu ne pomenijo prav nic za samega zaposlenega. In ne pozabimo na eno manjso podrobnost....polna usta vseh so o zdravju, zdravem nacinu zivljenja, stresu...moja tasca je ziva prisla do penzije - jaz morda ne bom. Pac druga vrsta dela, sam sem se odlocil za to. Ampak te stvari bo potrebno ovrednotit, ker bo zmanjkalo ljudi, ki bi za manj denarja tvegali vec.

Tako da pojma nimam zakaj je nekdo dobil 18000 izplacila ampak osnovna placa to ni bila.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.776
5.720
113
Lahko bi tudi rekli letno placo, namesto mesecne, ker je ta interval veliko bolj merodajen. Poradira vse anomalije tipa dopustov, izplacilo zapadlih nadur ipd za par mesecev nazaj, regresi, bozicnice, izredno dodatno delo, ki sicer bilo placano, ampak to ni redno delovna obremenitev, ampak izjema. Ipd itn...

A je to ze preveč ali morebiti kontra bistvu, ki ga nekateri tako mrzlično zagovarjajo?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in mosseero

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.573
10.178
113
kod Džej-Zija
Kot takrat, ko je Hojs objavil plače na policiji, a ti šment, ko je izbral najboljši možen mesec, konec leta, ko so kicknili vsi poračuni in podobne zadeve. Tako da imaš absolutno prav, treba bi bilo gledati na letnem nivoju.
 
  • Všeč mi je
Reactions: krko, Matey in sad

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.856
6.469
113
Kot takrat, ko je Hojs objavil plače na policiji, a ti šment, ko je izbral najboljši možen mesec, konec leta, ko so kicknili vsi poračuni in podobne zadeve. Tako da imaš absolutno prav, treba bi bilo gledati na letnem nivoju.
Ne samo to, kar so objavili je bilo izkrivljeno tudi zato ker je konkreten del zaposlenih z vrha lestvice dobival take place zaradi posebnih pogojev dela. In tega ne mores steti kot placo, ker to ni. Ker ce v nekem trenutku tak zaposleni rece “ne morem vec” gre nazaj na tistga jurja in srecno. Al pa ko mu zena rece “ne grem se vec” in ostane sam itd…

vsak gre lahko tudi kaj drugega delat, nima smisla jamrat. Ampak dajmo hruske s hruskam primerjat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mosseero

wilburxxx

Guru
29. sep 2010
5.198
1.080
113
Ne vem zakaj je v JU tako samoumnevno da se vsake par let napreduje po par razredov, da se dobiva take in drugačne dodatke....
30 let + delam v gospodarstvu pa lahko rečem, da večina lahko to samo sanja.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.573
10.178
113
kod Džej-Zija
Kot ti je bilo že neštetokrat povedano, če se v JS cedita med in mleko, izbrskaj razpise, prijavi se, s svojimi izkušnjami ni vrag, da ne bi dobil dvakratnika plače iz gospodarstva.
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.924
2.362
113
Pomurje
Baje jih ni. Je prišel en k meni za skladiščnika je bila njegova plača 300€ višja kot tam.
Po 5 letih gospodarstva, je nazaj kot šrajbar. Ni zdržal presinga in dela 7,5 ur na dan
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.393
5.677
113
Sodni zapisnikar (slepo 10 prstno tipkanje po nareku sodnika) ? Plača:

SODNI ZAPISNIKAR V
SODNI ZAPISNIKAR V-I

Pod zaporedno številko: 137 oz 138
Plačni razred: 22 do 32 (23 do 33)


Plačna lestvica, ki uporablja do 31. marca 2023

22: 1048,70 €
23: 1090,65 €
...
32: 1552,31 €
33: 1614,40 €

To imajo v tujini kaj bolje rešeno ? Poklic spominja na onega, ki je včasih po mestu prižigal/ugašal luči javne razsvetljave.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.856
6.469
113
Verjetno bodo pocasi uporabljali speech to text iz posnetkov. Ampak guess what - slovenscino govori 2 mio ljudi in tovrstne programske opreme za nas trg ni veliko oz je drazja ker je trg manjsi
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.856
6.469
113
Ne vem zakaj je v JU tako samoumnevno da se vsake par let napreduje po par razredov, da se dobiva take in drugačne dodatke....
30 let + delam v gospodarstvu pa lahko rečem, da večina lahko to samo sanja.
Napredovanja imas tudi v gospodarstvu. V JU napredujes na podlagi ocen. Ce si tri leta zapored ocenjen odlicno (5) potem napredujes za dva razreda. Ce nisi pa ne. V policiji jih je veliko ki niso ocenjeni odlicno in se to pozna na napredovanjih.
Dodatki so pa logicna stvar. Zakaj bi jaz bil enako placan kot ti, ti bos lepo ponoci spal in delal cez dan, jaz pa bom vstal ob polnoci (ce bom sploh zaspal do takrat) in zacel sluzbo ob dveh zjutraj? Ja ne bom delal za enako placilo ane? No od tu dodatki. Pa ti bos v nedeljo gledal doma motoGP jaz pa ne. No to se placa z dodatki.
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
7.107
3.438
113
Dodatki so pa logicna stvar.
Pa dodatki za odgovornost ... ker v JS se vedno nekdo odgovoren podpiše in potem za napake odgovarja ... Pa dodatki za stalno pripravljenost profesorjev na faksu... pa dodatki hišnika v TV Koper ker za italijansko...