Citat:
Uporabnik jurek1973 pravi:
Kaj pa, če 15 dni pred prenehanjem še nimam nove pogodbe?
Al pa se naredim francoza, pa rečem, da še nimam nobenih papirjev?
Al pa se kakšen mesec ne nameravam še nikjer zaposlit? (pač malo dopusta?)
Nima veze, če nimaš pač nimaš. Ampak če dobivaš nadomestilo za spoštovanje konkurenčne klavzule, nato se pa čez 6 mesecev zaposliš pri konkurenci, pri tem prejšnjemu delodajalcu dejansko predstavljaš konkurenco in on to ugotovi, pa lahko prejšnji delodajalec zahteva izplačilo pogodbene kazni + povrnitev že izplačanih nadomestil + zakonske zamudne obresti.
Citat:
Uporabnik jurek1973 pravi:
Zdaj pa drugi del vprašanja:
Ali moram jaz dokazovati delodajalcu, da imam možnost zaposlitve pri "konkurenci" in naj mi izplačuje nadomestilo, če tega noče?
Oz. kako ravnati, če naslednjega delodajalca še nimaš izbranega, obstaja pa velika verjetnost, da se boš zapolil v kakšni konkurenčni firmi (velika izbira). Pozor: ni pa še noben izbran, tudi ni nujno da bo.
Ali v takem primeru preverntivo dobiti od starega podpisano izjavo, da ne bo težil,
ali pa naj stari začne izplačevati, čeprav se še sploh ne ve, ali je zaposlitev pri konkurenci v planu.
Ne, ne rabiš dokazovat. Pred odhodom ga pač prijazno povprašaš, ali se bo kaj kompliciralo okoli konkurenčne klavzule ali ne. V tej fazi se on mora odločiti, ali bo konkurenčno klavzulo uveljavljal ali ne. Če jo bo, bo pač začel z izplačevanjem nadomestila, če je ne bo, pa ti bo napisal odstop.
Citat:
Uporabnik jurek1973 pravi:
(torej staremu rečem: "glej, obstajajo neke možnosti, da se zaposlim pri konkurenci. Vse je še v oblakih, možnosti je več. Zdaj pa: al papir al denar."
'Stari' pa je v dilemi: podpisal nebi, ker nikoli ne veš, mogole gre res h konkurenci, plačal pa tudi nebi kar tako, na 'mogoče' se bo zaposlil.)
Ne skrbi...tisti, ki se jim res gre za to, da boš spoštoval konkurenčno klavzulo, bodo pokazali denar. Velika večina pa se jih ne bo kaj bistveno sekirala in bodo napisali odstop.
Citat:
Uporabnik karamarko pravi:
Citat:
Uporabnik SoulMan pravi:
Akrapovič ima tri opcije...če ti spoštuješ konkurenčno klavzulo, ti je dolžan izplačevat nadomestilo. Če je ne spoštuješ, ti ne rabi ničesar izplačevat in lahko od tebe terja pogodbeno kazen. Lahko pa se odloči, da se s tem ne bo ubadal, in pisno odstopi od uveljavljanja konkurenčne klavzule.
A ni tako, da se mora delodajalec izjasnit ali bo uveljavljal konkurenčno klavzulo, ne glede na to, če mu poveš kam greš ali ne?
Odvisno od pogodbe o zaposlitvi. Lahko je v njej določeno, kot v primeru zgoraj, da si dolžan pred odhodom javiti, kam odhajaš. Če to seveda veš. Če ne veš, pa pač ne moreš javit... Takrat pa se delodajalec mora izjasnit, kaj in kako. Če pa zgoraj omenjene določbe nimaš v pogodbi, pa se mora delodajalec izjasniti (če se ne motim) v desetih dneh od prenehanja zaposlitve.
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Izključuje se seveda ne, ampak da boš za čas veljavnosti (dve leti) delal "kr neki" se mi zdi pa tudi grozovito stran metanje življenja samo za to, ker si se zafrknil pri prejšnji službi...
V bistvu je tole s kelnarjenjem (pač primer...) zelo dobra opcija. Recimo, da si prej opravljal neko zelo stresno in težko delo. Plača? Ene 2,5k neto. Potem pa ti dopi.zdi, daš odpoved in greš kelnarit. Prejšnji delodajalec uveljavlja konkurenčno klavzulo in ti plačuje razliko med novo plačo (recimo minimalcem) in plačo, kot bi jo lahko dobil, če bi se zaposlil pri konkurenci (2,5k neto).
Ja, dokaj nerealen primer, ampak...
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Naj bo lepo določeno nadomestilo v višini tvoje povprečne plače za zadnjih nekaj mesecev