Mnenje o firmi - odpoved?

mikimaus

Zelenc'
18. sep 2014
28
0
1
Prosil bi za vaše mnenje. Zadnjih nekaj mesecev opravljam študentsko delo pri neki firmi, katere ime še ne bom razkril. Delo obsega programiranje mikrokontrolerjev (študiram na elektro faksu) in konkretnih izkušenj nimam, saj sem še vedno študent. Z delom sem si nameraval predvsem nabrati izkušnje, zato mi zaslužek (ki je za tako delo kar nizek) ni bil tako pomemben. Tudi če je bilo treba šiht podaljšati, mi ni bil problem ostati. Me pa od prvega dne motijo nekatere stvari, zaradi česar (kljub veliki želji po novih izkušnjah) razmišljam o odpovedi. Torej...

V podjetju so zaradi večjega obsega dela nujno potrebovali študenta za 2 tedna (tako so mi rekli, ko so me poklicali). Razgovora sploh ni bilo, tako da so od mene imeli kvečjemu življenjepis in kot se je kasneje izkazalo, tudi tega niso prebrali. Torej, direktor podjetja sploh ni vedel, koga je vzel za delo (smešno, ampak resnično). Jaz pa tudi nisem vedel za kolikšno urno postavko delam, kako bom denar prejel itd. Po preteku 2 tednov, sem seveda vprašal, če me še potrebujejo in takrat se je direktor spomnil in me povabil na informativni razgovor. Tukaj sem videl kako "neprofesionalen" odnos ima direktor.

Od začetka mi je šlo delo super, potem je prišlo na vrsto nek drugi projekt in sploh nisem vedel o čem se gre (vsakih 20 minut sem rabil pomoč). S tem se nisem toliko obremenjeval, saj sem v življenjepisu jasno dal vedeti kakšna znanja imam (če ga niso prebrali, to ni moja krivda). Sedaj pa gre samo še na slabše. Pokličem koga od zaposlenih za pomoč in čakam skoraj 1 uro, preden kdo pride pogledat. Ko se končno nekdo primaje, dobim neustrezno pomoč. Ali samo nekaj zamrmra (ga komaj kaj slišim) in odide, ali pa dobim takšne odzive:
- "Narediti moraš to in to." ...precej splošna razlaga, kot če bi nekdo rekel, da je inženir (česa pa?). Torej, zanima me, kako se TO naredi.
- "Nekaj si izbrisal v programu. Daj preveri." ...odprem kopijo (vedno naredim backup) in vidim, da to kar naj bi izbrisal, sploh nikoli ni bilo narejeno.
- "Popravi datoteke v tej mapi." ...mapa ima 1000 datotek, pa ne vem katera je prava. Kot če bi nekoga vprašal od kod je in ti reče, da je iz Slovenije (iz katerega kraja pa?)

Skratka, včasih čakam celo uro, preden pride kdo pogledat, potem pa dobim pomanjkljive odgovore. Tako se pogovarjaš z nekom, ki ima 10 let izkušenj, ne pa s študentom, ki je brez izkušenj. Naj omenim še to, da imam občutek, da se moji nadrejeni izmikajo nekateremu delu (popravljanje napak v programu, ki ima 10000+ vrstic in je slabo dokumentiran), tako da so potem take naloge dodeljene meni. Jaz pa seveda niti ne vem kje bi začel. Pa ne me sedaj narobe razumet... sem se pripravljen naučiti, samo na tak način res ne gre. Se je že zgodilo, da tudi moji nadrejeni niso v določenem roku uspeli rešiti problema, ki naj bi ga jaz rešil. Na koncu sem izvedel, da je redno večina zaposlenih brez elektro izobrazbe (vključno z direktorjem in projektnim vodjo), tako da zahtevnejše naloge vedno rešuje isti... če povzamem: v celem podjetju je 1 oseba, ki je zmožna rešiti situacijo, kadar pride do zapletov. Zato po eni strani razumem, da moramo študenti kdaj počakati, preden dobiš pomoč. Ne razumem pa, da se direktor sprašuje, zakaj zadnje čase potrebujem toliko časa, da opravim dodeljeno delo... saj sem mu v življenjepisu jasno napisal kakšne izkušnje imam.

Včeraj se mi je čisto ustavilo. Po 1 uri sem rekel, da potrebujem pomoč. Odgovor je bil "ja, takoj pridem", a me v naslednjih 7-ih urah ni prišel nihče pogledat (ponovno nisem klical, ker sem dobil občutek, da motim). Sklenil sem, da delo le ni tako nujno, saj bi me sicer nekdo vprašal kako mi gre. Tako sem imel 7 ur prostega časa (delal svoje stvari, ki bi jih sicer lahko delal doma), na koncu pa sem nekaj napisal v poročilo, toliko da imam nekaj obračunanega. Naj za konec še povzamem... občutek imam, da podjetje ni pripravljeno vložiti niti kančka časa, da bi študenta pripravilo za delo. Razmišljam o odpovedi, saj tukaj s takšnim načinom dela ne bom dobil izkušenj in samo zapravljam čas.

Zanima me, kakšen je sistem dela s študenti v drugih podjetjih? Sem samo pristal v napačni firmi ali je tako večinoma povsod? Ali pa morebiti ni problem v firmi, ampak sem jaz preveč lesen (ponavljam, da sem še študent in brez izkušenj)? Kako je z odpovedjo - moram sporočiti kakšen mesec prej, ali se lahko po končanem delavniku kar odločim in dam odpoved? Glede na odnos, kakršnega imajo do študentov, razmišljam, da sploh govoril ne bi, ampak kar ostal doma naslednji dan... saj bo vse jasno, ko se tudi po 1 tednu ne bom prikazal.
 

crnobog

Guru
29. apr 2009
3.353
1.733
113
Odpoved? Saj niti nisi zaposlen. Odpoved je prekinitev pogodbe o zaposlitvi, česar pa ti nimaš.

Bi bil pa na tvojem mestu zelo previden. Ne vem sicer kako je v vaši branži, ampak marsikje se direktorji znotraj podobnih podjetih precej dobro poznajo in s kakošno preveč radikalno, nespametno potezo, si lahko zapreš marsikatera vrata v prihodnje. Razmišljaj kot da bo tvoj naslednji potencialni delodajalec, še preden mu boš imel možnost karkoli pojasnit poklical tvojega zdajšnjega šefa. Kaj bi rad da mu ta reče? Da se nisi znašel in si zato spakiral? Da so te morali po rokah nosit, ker ničesar nisi znal sam? Mislim da ne.

Se mi pa zdiš precejšnja jokica. Namesto da bi zagrizel v problem in ga skušal za vsako ceno sam rešit, jokaš kako ti noben noče pomagat, pa izkušnje gor ali dol!
A so takšne nove generacije inženirjev?
 
Nazadnje urejeno:

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.552
2.410
113
Očitno, da ne delaš nič pomembnega da bi se mudilo oz. da bi procesi v firmi trpeli. Kar pa pri študentu tudi za pričakovati ni.

Drugače moraš pa tudi sam pokazati malo samoiniciative, da se boš kaj naučil. Nisi več na faksu, da so ti vse k riti prinesli in na skriptah. Kar imam izkušenj so študenti bolj na preizkušnjah v takih firmah, če imajo kak potencial da bi v njih vlagali ne pa, da bi kakšne resne projekte furali.

Dokler pa nimaš pogodbe vsaj za 2 leti, pa tudi ni v interesu firme da bi te kaj veliko učili, ker ravno ko se boš nekaj naučil boš lahko spokal drugam. Da tole je zelo nehvaležno študente uvajat. Enkup čase se ljudem, ki delajo pobere s tem, da učijo. Zagotovila, da boš pa potem delal v firmi pa ni.
 
Nazadnje urejeno:

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.151
2.332
113
v lokalni ostariji
joj prejoj

kje je samoinciativnost? razmišljanje?

dej možakar nehi jokat mamice ni več blizu. delaš v "svojem fohu" in pričakuje se da se mal pomatraš. ni to fax! če bo en vse tvoje težave rešu potem tebe ne rabjo a ne?

porka duš kam smo pršl...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Citat:
Uporabnik mikimaus pravi:
Po 1 uri sem rekel, da potrebujem pomoč. Odgovor je bil "ja, takoj pridem", a me v naslednjih 7-ih urah ni prišel nihče pogledat (ponovno nisem klical, ker sem dobil občutek, da motim) .... Tako sem imel 7 ur prostega časa (delal svoje stvari, ki bi jih sicer lahko delal doma), na koncu pa sem nekaj napisal v poročilo, toliko da imam nekaj obračunanega.

Če bi se človek želel kaj naučit potem nebi gledal 7h na uro ampak bi poskusil problem rešit samostojno. Glede na to da znaš rešiti problem če ti pride pristojni 5 min momljat o rešitvi ne reč da v 7h nisi sposoben tega naredit sam?!
rolleyes-1.gif


Glede tvojih "mentorjev" moraš razumet da so v službi da kaj naredijo in jim je SKRAJNO težko še tebi razlagat kaj pa kako, sploh ker nekako od študenta pričakujejo da bo en dan šel in bo torej njihovo mentrostvo bilo zamanj (stran vržen čas).

O tem kdo zna rešit problem in kdo ne ter zakaj je tako se nimaš kaj spraševat. Če zna samo en reševat določen problem in si ti drugi za njim ki se mu vsaj sanja potem je logično zakaj si tam. A sedaj pričakuješ da bo čistilka znala programirat mikrokontrolerje?! Ali po domače če bi vsi znali to kar naj bi znal ti potem te tam nebi rabili ...

Glede odpovedi, če je to študenstsko delo je vezano na napotnico. Kar piše na napotnici je pogodba, torej če ne prideš delat delodajalec BP ne izplača napotnice za cel interval (če ti ne prideš 20. v službo napotnica je veljavna cel mesec ne dobiš plače, pika amen). Je tudi nefer da ne prideš v službo, pač povej problem šefu in si dajta roke ter zakjučita sodelovanje ali pa pač nadaljujte na drugačen način (ti, oni ali pa kar oboji).

Dobronamerni nasvet, situacija v kateri si se znašel je poučna in če bi imel kaj volje bi jo moral znati izkoristit v svoj prid. NE pričakuj da te bo delodajalec UČIL, učit se moraš sam in praksa (študentsko delo) ti omogoča to. Torej skušaj zadovoljit potebe te firme (dobiš celo plačano) in ob tem misli na to kako boš delo opravil tako da boš imel sam čimveč od tega. Čisto konkreten primer če delaš SW/FW za neke mikrokontrolerje ki si jih prvič videl se samoiniciativno nauči čimveč od njih, tudi tisto kar od tebe noben ne zahteva. In delo se ne konča po 8h, če imaš prosti čas se uči tudi doma.
 

bigMIKE

Majstr
19. mar 2012
1.258
150
63
Kere težave imate eni... študentu lahko iz danes na jutri rečejo da ga ne rabijo. In obratno seveda. Če delaš tam za reference, hkrati pa sploh ne veš kaj delaš potem zaključi. Če delaš za denar pa te (kao) rabijo se delaj da delaš in vleči ure. Če pa bi moral delat nekaj za kar si bil izbran pa v bistvu tega ne znaš se pa hitro priuči - ker noben nima pojma se ti obeta dobra služba
smile-1.gif
 

Katunga

Fizikalc
1. sep 2007
1.068
0
36
Koper
Vse o čemer govoriš je čisto normalno.Zaposleni imajo že vsi ogromno drugih težav in ti si seveda drugorazredna tema, bi rekel herr Türk.
Ne razbijaj si preveč glave, delaj kar ti rečejo, probaj bit čimbolj samostojen in ne hodi nikamor dokler ne dobiš drugega dela. Če ti kaj ni prav se najprej najavi k šefu na razgovor in mu povej svoje probleme in kakšne namene s teboj ima firma. Če boš naletel na gluha ušesa pa pač korektno odidi. Povej, naprimer, da bi želel s 15.10. končati z delom in da naj ti povejo če je ok, ali želijo da delaš par dni manj ali več.
pozdrav.gif
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Da je direktor sploh govoril s študentom, je že lepa gesta. Razen, če gre za podjetje s tremi zaposlenimi.
Sam tudi nerad delam s študenti, ker to običajno pomeni, da moram več delati, da narediš enako. Saj se trudim, ampak mnogokrat je tako, da preden nekomu nekaj razložiš, bi sam že naredil. To ni najbolj produktivno. Razen tega študent je danes tu, jutri ga ni. Napako, ki se odkrije pozneje, je treba popraviti. Seveda tudi sam sem bil nekoč pripravnik in sem se težko znašel...
Načeloma mi ni jasno, kako firme peljejo resne projekte s študenti. Mogoče gre, če delaš s stranko tako, da ji rezultat predaš in ni nobenega vzdrževanja ali garancije več. Ali pa so študentje v bistvu zaposleni, samo prave pogodbe ni.

Po mojem nisi povsem prav naredil, da si 7 ur čakal na odgovor, ki ga ni bilo. Od ljudi se pričakuje samoiniciativnost, sploh v manjših podjetjih. V vmesnem času poskušaš še naprej ugotoviti, kaj je narobe in spet prositi za pomoč čez nek primeren čas. Če je možno, greš ti do zaposlenega, ki bi ti znal pomagati in poskušaš po najboljših močeh razložiti, do kod si prišel in zakaj ne gre. Če prav razumem, gre za delo na računalniku in z njegovega delovnega mesta lahko preko variant oddaljenega dostopa vidita tvoje delovno situacijo. Vedeti moraš, da ti vseh prioritet podjetja še najbrž ne poznaš in težko oceniš, zakaj so te dali na stranski tir. Vendar, naj ti kar sam nekdo pove, da sedaj ne more, ker ima to in to delo.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.552
2.410
113
Daj razumeti, da ne hodi zaradi denarja na šiht.

Gre se, da se bo kaj naučil. Samo očitno ne bo šlo tako kot na faksu, da bi dobil enega struækota da bi mu na tabli reševal probleme.
 

pipo

Majstr
19. mar 2008
866
328
63
občutek je, da so ti pač dali neko delo samo da pač nekaj delaš in ne motiš ostale in te imajo bolj v pripravljenosti.

Ker je čisti nonsens, dat nekomu popravljat 10k kode, brez da bi sploh poznal delovanje programa in arhitekture na katerem teče.

No, edino če so samo vizualni popravki v igri, da koda malo lepše izgleda.
 

mikimaus

Zelenc'
18. sep 2014
28
0
1
Mislim, da se nismo dobro razumeli. Moje delo obsega poznavanje elektrotehnike (saj imam opravka z elektroniko), računalništva (orodje v katerem delam moram dobro poznati) in angleščine (da lahko na spletu poiščem kakšne primere, s katerimi si lahko pomagam). Mogoče sem še kaj spustil, ampak brez tega res ne gre. Delo nikakor ni enako delu čistilke, ki točno ve, da potrebuje vodo, krpo in čistilno sredstvo. Za nameček pa v firmi uporabljamo kar nekaj orodij, ki niso prostodostopna, ampak je treba kupiti licenco, da lahko sploh programiraš v tem okolju, zato samoinciniativno učenje (doma) odpade.
Če bi se želel res kaj naučiti, bi potreboval nekaj tednov do nekaj mesecev, da nek projekt sam izpeljem od začetka do konca in na primeru vidim kako in zakaj se neka stvar uporablja. Toliko časa mi firma ne more dati na razpolago, saj sem z njihovega vidika potem povsem neuporaben. Kakorkoli že, v vsakem primeru rabiš nekoga, da te usmerja. Tako kot se tujega jezika ne moreš naučiti, če ne slišiš govorice, tako se tudi nekaterih del ne moreš naučiti, če ti nekdo ne pokaže. Ne vem, kaj vam tukaj ni jasno.

Pozabil sem še omeniti, da gre samo za študentsko delo, redne zaposlitve ni na vidiku, tako da kadarkoli lahko rečem prvi izgovor, ki mi pade na pamet in grem. Zame je samoumnevno (oz. bi bilo logično), če vzameš študenta z 0 izkušnjami, da moraš vložiti vsaj toliko časa, da ga vpelješ v delo. Če si vsaj eden v firmi dnevno ne more vzeti pol ure in poskrbeti, da bo študent razumel kaj dela, potem se vprašam, zakaj so študenta sploh vzeli. Ne me narobe razumet, ampak ob vsem tem sem dobil občutek, da iščejo nekoga, ki vse obvlada in je zadovoljen z minimalcem. Ne vem kako poteka uvajanje v drugih poklicih, ampak sem prepričan (dam roko v ogenj), da imajo kirurgi med prvo operacijo nekoga zraven, da nadzira potek. Kaj je v elektro stroki drugače, da bi moral vse vedeti, ne da bi mi kdo kaj pokazal?

Za tistih 7 ur, še vedno mislim, da sem se prav odločil... ni se mi zgodilo prvič, da sem prosil za namig kako naprej, pa ni bilo odziva. V redu, sem šel sam raziskovat in na koncu delovnika nekaj spravil skupaj. Ko je prišel nadrejeni pogledat, je rekel, da sem vse narobe razumel... pa je šlo 6 ur samostojnega dela v nič. Od takrat vedno počakam, da pride kdo pogled, da vem pri čem sem.
Nekdo se je še čudil "da je direktor sploh govoril s študentom..." Do sedaj še nisem imel primera, da bi se direktor ne pozanimal koga je zaposlil. Pri razgovoru za neko drugo firmo z XY zaposlenimi, mi je celo 3-krat na dan telefoniral, ker ga je zanimalo to in ono. Navsezadnja direktor vodi podjetje in mora vedeti kaj se dogaja, zato ne vem kaj je bilo tako čudnega, ker je direktor govoril s študentom.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.901
5.458
113
Jaz bi pomejlal direktorju oz se probal z njim dobit za 10-15min...in mu razlozu problem tako kot si ga ti nam tu v 2h postih...
 

Zmago1

Pripravnik
30. nov 2010
881
4
18
imaš nekoga nadrejenega, torej veš kam se obrnit.
Da pa dajo študentu nekaj dni, tednov, malo velike fascikle za prebirat in nobenega pravega dela je pa itaq stalnica že od vekomaj.
Sam bi rekel da si delal prehitro/prdobro in ti ostali zaposleni nekako ne nudijo pomoči ker smatrajo da jih lahko v mesecu, dvh, treh prešišaš kar oni počnejo že 5 ali 10 let, kjer so cenjeni in spoštovani v svojem fohu ti pa v dveh mesecih?!
Če si naredil faks potem si recimo temu "brihten" in boš pogruntal da je včasih treba malo tudi z glavo in psihologijo pristopit k stvari. Če nekdo z 10 letnimi izkušnjami dela neko delo 1 teden mu ne more 1 zelenc po enem tednu v zelje skočit kapiš? Tak se te bo ogibal in ti hote ali nehote metal polena pod noge...
Itaq si še na začatku, rfelax, delaj počasi in kvalitetno, vprašaj kdaj pa kdaj (ne vsake pol minute ali pol ure to je zelo irritating!). pa bo.

Aja pa direktor se ponavadi ne pogovarja z vsakim študentom lejga
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.901
5.458
113
Jaz pa ravno zato pravim naj gre do direktorja...zakaj bi razlagal svoje probleme ljudem ki mu mecejo pole.a pod noge...kvecjemu vec jih bo dobu...

Odnosi na sihtih so sli v k**** posebno opazno po letu 2008...kriza pac...

Folk je postal tok skodozeljen na sihtih da je joj...ocitno si ga mal podajajo za zabavo tm...tud zato ker jim je konkurenca in ne sme prosperirat proti njim ampak zviset...
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.901
5.458
113
Jaz imam pa obcutek da je Zmago1 iz zasavja
smile-1.gif
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.127
937
113
Emona / Carnium
Citat:
Uporabnik Zmago1 pravi:
imaš n̶e̶k̶o̶g̶a̶ nesposobnega nadrejenega, torej veš kam se obrnit.
Da pa dajo študentu nekaj dni, tednov, malo velike fascikle za prebirat in nobenega pravega dela je pa itaq stalnica že od vekomaj.
Sam bi rekel da si delal prehitro/prdobro in ti ostali zaposleni nekako ne nudijo pomoči ker smatrajo da jih lahko v mesecu, dvh, treh prešišaš kar oni počnejo že 5 ali 10 let, kjer so cenjeni in spoštovani v svojem fohu ti pa v dveh mesecih?!
Če si naredil faks potem si recimo temu "brihten" in boš pogruntal da je včasih treba malo tudi z glavo in psihologijo pristopit k stvari. Če nekdo z 10 letnimi izkušnjami dela neko delo 1 teden mu ne more 1 zelenc po enem tednu v zelje skočit kapiš? Tak se te bo ogibal in ti hote ali nehote metal polena pod noge...torej veš kam se obrnit.
Itaq si še na začatku, rfelax, delaj počasi in kvalitetno, vprašaj kdaj pa kdaj (ne vsake pol minute ali pol ure to je zelo irritating!). pa ne bo predrtih gum na avtu/kolesu/frčotu/muslaufu.

Aja pa direktor se ponavadi ne pogovarja z vsakim študentom lejga
smile-1.gif
ker nima cajta, ker je dober v marisčem, le v vodenju ne.

Popravki so narejeni na predpostavki, da ima študent (in njegova pravica), po vseh moralnih in etičnih normah delavskega razreda, PRAV!
evil.gif