Skrite skrivnosti Tušmobilove ponudbe
Čeprav se Tušmobilovi novi paketi imenujejo Brezmejni, bo povprečni uporabnik prej ali slej spoznal njihove meje. Posebnosti ponudbe razložene z zajetnim drobnim tiskom – pred odločitvijo si natančno preberite vse pogoje! ZPS je Tušmobil prijavila Tržni inšpekciji zaradi zavajajočega oglaševanja.
Pri Zvezi potrošnikov Slovenije v zadnjih letih opažamo povečano število pritožb, povezanih s storitvami telekomunikacijskih operaterjev. Pri mobilni telefoniji so številni potrošniki presenečeni, ko prejmejo račun, saj je končni znesek nemalokrat občutno višji od osnovne cene paketa, čeprav je vanj že vključena določena, ne tako majhna količina pogovorov, sporočil, prenosa podatkov in podobno. Zato smo še toliko bolj presenečeni nad ponudbo Tušmobila, ki v paketih, poimenovani Brezmejni v drobnem tisku skriva polno pomembnih podrobnosti.
Pozor drobni tisk!
Paketi Brezmejni so navidez zanimiva alternativa predvsem za potrošnike, ki se ne želijo obremenjevati s tem, koliko minut klicev, poslanih sporočil ali prenesenih podatkov porabijo na mesec. Zakupljena količina namreč velja za seštevek vse porabe, torej je razdeljena med klice, sporočila (SMS in MMS) in prenos podatkov glede na način uporabe pri potrošniku. Dobre strani ponudbe pa se hitro izničijo ob prebiranju drobnega tiska. Izpostavljamo predvsem najbolj kritične omejitve:
* Ko potrošnik gostuje v omrežju Mobitel (Tušmobil nima pokrivanja po celi Sloveniji, zato svojim uporabnikom omogoča nacionalno gostovanje), je obračunski interval za klice kar 180-sekundni (3-minutni). Z vsakim klicem torej potrošnik porabi najmanj tri enote.
* Med gostovanjem v Mobitelovem omrežju zaračunajo tudi pošiljanje kratkih (SMS) oziroma večpredstavnih (MMS) sporočil, pri čemer je cena za kratka sporočila s 15 centi celo višja kot med gostovanjem v državah EU (13,2 centa).
* Klicev v druga slovenska omrežja je lahko samo največ toliko kot klicev v Tušmobilovo omrežje. Če je klicev v druga slovenska omrežja več, jih dodatno obračunajo po veljavnem ceniku, pa čeprav celotna zakupljena količina še ni porabljena. To določilo je prava stroškovna past, saj je pri Tušmobilu le slabih 8 odstotkov uporabnikov mobilne telefonije.
* Čeprav paket Brezmejnih X namiguje, da omejitev porabe ni, pa je v pravilih primerne porabe storitev tudi tu postavljena meja: 5000 enot za klice, SMS ali MMS, pri čemer je lahko klicev v druga omrežja le 1500 minut. Potrošnik, ki izbere ta paket, ne sme prenesti več kot 20 GB podatkov. Ob tem opozarjamo, da tudi v tem primeru veljajo ostala zgoraj omenjena doplačila (z izjemo določila o največ polovični dolžini klicev v druga omrežja).
Že omenjene omejitve, katerih razlago celo na spletni strani najdemo šele z izbiro ustrezne povezave, tam pa so zapisane z manjšo pisavo, lahko potrošniku ob izbiri enega od Tušmobilovih paketov Brezmejni prinese občutno višje stroške uporabe storitev, kot bi jih pričakoval na prvi pogled. Ker je dodatnih pogojev preveč, smo se pri Zvezi potrošnikov odločili, da Tušmobil prijavimo Tržni inšpekciji zaradi zavajajočega oglaševanja.
Vsem potrošnikom priporočamo, da pred sklenitvijo naročniškega razmerja dobro pregledajo splošne in posebne pogoje ter se ne pustijo zapeljati navidez mamljivo ugodnim ponudbam.
ZPS