Novičke iz sveta fotografije

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.573
10.178
113
kod Džej-Zija
EF in EF-S sta oznaki bajonetov. Bajonet pomeni kovinski nastavek in elektronski kontakti na spodnji strani objektiva.

TS objektivi od Canona še vedno uporabljajo EF bajonet, torej so namenjeni vsem modernih Canonovim dSLRjem. Oznaka TS pomeni tilt-shift.

Tilt objektivi so objektivi, pri katerih je možno fokusno ravnino obračati oziroma nagibati. Običajno je fokusna ravnina (torej tista ravnina v prostoru, kjer so objekti ostro izostreni) pravokotna na os objektiva. S tilt objektivom lahko kot te ravnine spreminjamo.

Primer slike, kjer je uporabljen tilt objektiv. Verjetno opaziš, da ravnina, kjer je vse ostro, ni vzporedna s stranicami fotografije, ampak gre pod nekim kotom.
300px-Oregon_State_Beavers_Tilt-Shift_Miniature_Greg_Keene.jpg


Shift objektivi spreminjajo perspektivo. Če slikaš zvonik cerkve, se bo na sliki videlo, kot da grejo robovi zvonika skupaj, kot da niso vzporedni. Shift objektivi popravijo perspektivo do te mere, da naredijo te vertikalne robove spet vzporedne.

Primer: že na sami slikici je opisano, kako shift deluje.
400px-Bashford-views.jpg



Običajno so tilt-shift objektivi optično zelo kvalitetni, običajno so tudi zelo dragi in nimajo avtofokusa, čeprav se uporabljajo na modernih kamerah.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.776
628
113
Ta dva objektiva sta EF (rdeča pika pri mountu). Pri tilt-shift je fora v tem, da ga lahko pregibaš in obračaš (pa še kaj bi se našlo). S tem kontroliraš kaj vse bo v fokusu, pa tudi perspektivo se da spreminjat.

http://en.wikipedia.org/wiki/Tilt-shift
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.573
10.178
113
kod Džej-Zija
Morda še uporabnost: shift efekt v kombinaciji s širokokotnik objektivom je zelo uporaben pri arhitekturni fotografiji, ker na fotografiji dobiš realno stanje, ki ga ne kvari perspektiva.

Tilt efekt je uporaben, če je objektiv kratki teleobjektiv, pri portretih. Recimo, slikaš model iz polprofila, potem pa s tiltom poskrbiš, da sta obe očesi ostri, vse ostalo pa zaradi omejene globinske ostrine neostro. Z navadnimi objektivi se tega ne da narediti, ostro je lahko le eno oko.

To sta dve najbolj tipični uporabi. Seveda pa se da spomniti tudi kakšno novo. Aja, cene bojo pa verjetno tam nekje od 2500€ navzgor.
rolleyes-1.gif
 

chlovecek

Pripravnik
21. jul 2007
95
0
6
danes skoraj nisem mogel verjet, ko sem v reklamnem letaku leclerca videl, da so ob enem fotoaparatu zraven slikce prilimali še znak "Full HD photo (1920x1080)"
hysterical-1.gif

res nevem na koga ciljajo s tem, al pa so taki fotoaparati res redki
bonk.gif
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.601
189
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
novi DSLR v Canonovi družini:

Canon EOS 500D

moje mnenje:

plusi:

- 9 af točk
- 3,0 velik LCD s 920,000 točkami
- snemanje Full HD filmčkov (čeprav, ne vem, a je to pozitiva ali ne ...
tongue-1.gif
)
- glede na to, da gre za vstopni model - SD(HC) kartice, ki so vseeno malce cenejše od CF kartic

minusi:

- 15 faking mpikslov, pa kaj bodo še stlačili v senzor




 

sajkek

Guru
16. mar 2008
34.021
9.689
113
tako je, od 20D se ni dosti spremenilo
wink-1.gif
okej HD je kul, za video, to mi je vsec, da prihaja, ceprav vprašanje kdo to potrebuje, ampak je lepo :D
 

DJ_Beat

Dacar
23. jul 2007
4.203
2
38
40
Trzic
luka.rener.info
Citat:
Uporabnik DizzyReed pravi:
- snemanje Full HD filmčkov (čeprav, ne vem, a je to pozitiva ali ne ...
tongue-1.gif
)
Prejle nisem videl, da si to dal pod pozitivne lastnosti. Snemanje FullHD (1080p) z 20fps je prej negativna lastnost, kot pa pozitivna. 720p ima vsaj 30fps, kar je bolj uporabno (HD = 50fps).
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
Če bodo zadeve popadenane tako kot je treba je lahko tudi 15MP povsem ok.
V primerjavi z digitalci je gostota pikslov na uč še vedno še enkrat nižja.

Tudi sam sem vsepovprek pluval kot sem prvič slišal da je dal Pentax (ja ja stiber, spet Pentax, pač primerjava, boli me k* drugač
smirk-1.gif
) takrat na crop senzor obesil 14MP (k20d)...pa sem kasneje pogledal fotke; crop na visokih isotih, več kot zadovoljivo (je pa CMOS senzor), kar priča tudi tale test:
http://www.dpreview.com/reviews/pentaxk20d/page32.asp
http://www.dpreview.com/reviews/pentaxk20d/page18.asp

Detajlov je neverjetno veliko, peglati fotko (kot jo recimo Alfa) zna pa vsak v 3 sekundah.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.601
189
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
v stvari gre za enak senzorski in procesorski sklop, kot ga ima tudi 50D, pa 50D dela res dobre fotke. sem celo kolebal, ali vzeti 50D ali 1D mark IIn, samo ... hehe, 1D serija je še vedno 1D serija.
grin1.gif


sem pa prepričanja, da je v 50D in tudi v 5D mkII veliko komponent, katere so, milo rečeno, testni zajčki za novo 1D serijo, katero lahko pričakujemo konec leta oz. začetek prihodnjega leta. in glede na to, kje trenutno Canon je, in kaj vse je že imel - se zna narediti spet podobna revolucijo, kot jo je pred kratkim naredil Nikon D3 in kot jo je že pred časom naredil Canon 1D Mark II in še dlje nazaj, Canon EOS 650/630 (za nepoznavalce, prvi EOS fotoaparat, z EF mountom in objektivi z AF motorčkom v objektivu samem).
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.601
189
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
aja, pa kar se tiče 15 mpix v entrylevel fotiču - 3x preveč - kadar fotkam zase, vedno dam na S jpeg, kar pomeni nekje 2,5 mpix - še nikoli nisem rabil več. kar pomeni, da nek družiniski fotograf tudi ne rabi česa večjega. za 15x10 fotografijo, je 5 mpix čez glavo dovolj.
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
To vse drži in se strinjam s tabo da je 5MP več kot dovolj.
Ubistvu je za 10x15 fotko natisnjene z 300 dpi (kar je optimum za tisk fotografij) dovolj že 3MP.
Ampak iz vidika cropanja je pa povsem ok, da imaš malce več piklosv na razpolago, mar ni tako?
smile-1.gif
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.601
189
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
zato pa - 5 mpix.
smile-1.gif


zadnjič sva se z mojo potepala, pa je bila kartica malo polna na njenem fotiču - pa sem znižal velikost fotk, na M ali nekaj podobnega. njen fotič pa ima 5 mpix. sva dala fotke razvit, pa so bile super, čeprav sem malo kropal.

kar se tiče pikslov - sam delam na 10 mpix (40D) - na RAW, zaradi cajtengov - tam nikoli ne veš. ampak, tudi 8 mpix je tudi dovolj za cajtenge, s tem, da po večini printajo format 1772 x 1181, kar je ekvivalent 15x10 fotki. samo če slučajno rabijo, pošljem normalno velikost.
 

wacko

Fizikalc
18. jul 2007
5.450
0
36
A rotacijski gumb (oz dva) je stvar kao višjega razreda (50d) ali je kakšna druga fora, da ga ne dajo tudi v 500d? Ker z vidika uporabniškega vmesnika je čista zmaga.