nov električni avto,nasveti za nakup

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.503
6.242
113
brez veze... jaz tankam štromarja zastonj, ampak trenutno je zadeva taka, da se mi kljub temu ne splača kupovati EV, ker je v štartu toliko dražji... Sicer sem jaz na vrsti šele čez 5 let na nov avto. Najprej kupuje moj. On bo pa itak eno kravo od pickupa, ki gre na bog ve kaj...

Cena prejšnji teden za ipsilona (kdo se bo spet vtaknil v to?) je 60k€, long range, s tistim avtopilotom za 4k€. bela barva. enjak polno naložen, ki sem ga tudi vozila testnega pa tudi toliko, s tem, da je to kodijak, ki košta pol manj.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.628
6.872
113
Za 5 let vnaprej pa se je bedarija pogovarjat, tako da se javi takrat, če bomo še živi :)
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.885
9.549
113
Cena prejšnji teden za ipsilona (kdo se bo spet vtaknil v to?) je 60k€, long range, s tistim avtopilotom za 4k€. bela barva. enjak polno naložen, ki sem ga tudi vozila testnega pa tudi toliko, s tem, da je to kodijak, ki košta pol manj.
Polno naloženega Kodiaqa leta 2017 ob predstavitvi nisi dobila za 30 jurjev, kaj šele sedaj. Za 30 jurjev sedaj dobiš verjetno 1.5TSI s kvačkalico in volanom in štirimi kolesi. Morda ti še zavore zraven dajo. :valjamse:

Sicer pa: ni vse samo v kalkulaciji pri preskoku na EV. :cool: Če gledaš le stroškovno, zaenkrat (razen redkih izjem) zadeva ni smiselna.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.734
819
113
Tak je. Normalno je če imaš nekaj viškov. Ne moreš jih pa imeti toliko, da zadostijo polnjenju električnega avtomobila, brez da si to pri postavitvi elekrarne že v naprej kalkuliral. Ker če takrat nisi računal na električni avto, in si postavil SE ki dela enormne viške, si pač neumen da investiraš v preveliko SE.

Ne vem, če bi se strinjal, moraš vedeti da je net-metering dobra subvencija, ki jo je pametno izkoristit dokler je (do konca 2023 v taki ugodni obliki). Načeloma je tako, da dokler ne boš prosil za kašne spremembe ali boš montiral novo opremo imaš to ugodno shemo, torej lahko tudi več kot 10 let. Torej če že delaš SE potem na streho dah max kolikor imaš prosotra, ne bo tako hudo dražje.

Za en EV računaš nekje 3 MWh letno, ali dodatne 3 kWp pri Se.

Koliko je razlike med 8 in 11 kWp sončno elektrarno? Kakšne 3 tisočake, kaj več pa ne. Za te 3 tisočake imaš zastonj gorivo za naslednjih 20 let, ali 400k km. Zračunaj koliko bencina potrebuješ za kaj takega.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
13.034
3.928
113
Ravno grem za firmo po Kodiaka 2,0 tdi 150 PS DSG sportline pa par bombonckov in je cena 43000 eur.
No Tesla model Y bi jih prišel manj, ker ga dobiš na firmo brez davka in tudi boniteta je Minimalna.
Razumi šefa če moreš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mags in sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.885
9.549
113
Aja, stroškovno sem pisal za fizično osebo. Za podjetje je kalkulacija drugačna zaradi ''bonitet''.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.503
6.242
113
Sicer pa: ni vse samo v kalkulaciji pri preskoku na EV. :cool: Če gledaš le stroškovno, zaenkrat (razen redkih izjem) zadeva ni smiselna.

zgolj in samo to in ta mora biti v prid EV, če naj bi človek bil pripravljen se ubadati z drugimi hendikepi.

kodijaka si 2019 dobil kar dobro naloženega za 30k€. Sem takrat bila kar na tekočem, kaj se za 30k€ dobi, ker sem kupovala. Pa je lahko danes 40k€ pa je še zmeraj razlika prevelika.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.628
6.872
113
Pa kakimi handikepi no, so že vozila sploh EV? A veš kaj pomeni, da avto nima prestav, da lahko furaš one pedal driving? Da ti nonstop ne ruži mašina? Da je vožnja smooth? Da imaš vsako jutro doma polnega in ne rabiš na bencinske hodit? Da je vsako jutri tudi primerno klimatiziran, če nimaš garaže, pa tudi če jo imaš, je lahko avto lepo segret/ohlajen, če je garaža zunaj...ipd etc.
 
27. jan 2022
5.789
2.275
113
zgolj in samo to in ta mora biti v prid EV, če naj bi človek bil pripravljen se ubadati z drugimi hendikepi.

kodijaka si 2019 dobil kar dobro naloženega za 30k€. Sem takrat bila kar na tekočem, kaj se za 30k€ dobi, ker sem kupovala. Pa je lahko danes 40k€ pa je še zmeraj razlika prevelika.
Da nisi ti s Karoqom zamenjala.
Tast od hčere je bil med prvimi kupci Škodilaka - čakal več kot eno leto, nalovdan - no ja, nekaj čez 41.000€
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
4.084
712
113
EU
Pa kakimi handikepi no, so že vozila sploh EV? A veš kaj pomeni, da avto nima prestav, da lahko furaš one pedal driving? Da ti nonstop ne ruži mašina? Da je vožnja smooth? Da imaš vsako jutro doma polnega in ne rabiš na bencinske hodit? Da je vsako jutri tudi primerno klimatiziran, če nimaš garaže, pa tudi če jo imaš, je lahko avto lepo segret/ohlajen, če je garaža zunaj...ipd etc.
Da poznamo, že vsaj 30 let; temu se reče avtomatik:p
 
  • Haha
  • Všeč mi je
Reactions: jekleni in ales85

Gonzo

Guru
1. sep 2007
9.231
9.415
113
EU
Pa kakimi handikepi no, so že vozila sploh EV? A veš kaj pomeni, da avto nima prestav, da lahko furaš one pedal driving? Da ti nonstop ne ruži mašina? Da je vožnja smooth? Da imaš vsako jutro doma polnega in ne rabiš na bencinske hodit? Da je vsako jutri tudi primerno klimatiziran, če nimaš garaže, pa tudi če jo imaš, je lahko avto lepo segret/ohlajen, če je garaža zunaj...ipd etc.
To vse ni res kaj pišeš, ker imamo citigoja. Vsako jutro ni poln, če ga ne vštekaš v letriko. Honda bencinska pa je polna, in ne "hodimo" na pumpo vsakdan, ker ima takšen doseg, da mi je napolnjenost rezervoarja z gorivom, zadnja stvar na tem svetu.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.628
6.872
113
To vse ni res kaj pišeš, ker imamo citigoja. Vsako jutro ni poln, če ga ne vštekaš v letriko. Honda bencinska pa je polna, in ne "hodimo" na pumpo vsakdan, ker ima takšen doseg, da mi je napolnjenost rezervoarja z gorivom, zadnja stvar na tem svetu.
Ja ker je tako težko vtaknit not kabl? Parkrat mogoče na začetku res pozabiš, ampak potem se človek navadi in ni problema.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.233
313
83
Res naloudan Kodiak, naročen, je danes, no prejšnji mesec, dobrih 50k, RS, vsa oprema. Tiste sport verzije so pa malenkost čez 40, mogoče bi šlo celo malenkost pod, ampak se nisem ukvarjal s tem. Sem bil že skoraj pri Y, na pravno osebo, pa ni več matematike, žal. Je bila do novembra, dokler je bil gen-i 1,22€ na mesec. Službenega pač ne tankaš doma na svoje stroške, zunaj pa ni več matematike. Pa nimam časa po pravici povedano, tiste 14 dni od 0 do 60 tiščat, za to mam motor s 172km, nisem pa še videl nobene T ki bi mi parirala od Lj do Kp konstantnih mizernih 150-160kmh... nimam volje 90 peglat, kot rečeno, ni časa.
 
  • Všeč mi je
Reactions: NekdoK in ales85

sad

Guru
24. avg 2007
20.885
9.549
113
zgolj in samo to in ta mora biti v prid EV, če naj bi človek bil pripravljen se ubadati z drugimi hendikepi.

kodijaka si 2019 dobil kar dobro naloženega za 30k€. Sem takrat bila kar na tekočem, kaj se za 30k€ dobi, ker sem kupovala. Pa je lahko danes 40k€ pa je še zmeraj razlika prevelika.
Najprej razčisti pojme polno naložen, pa kar dobro naložen in zgoraj post od CLIO15 preberi (43 jurjev za 150KM dizla z nekaj opreme), potem pa lahko še kakšno resno rečemo. Do takrat pa ni potrebe, da se smešiš.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.503
6.242
113
Pa kakimi handikepi no, so že vozila sploh EV? A veš kaj pomeni, da avto nima prestav, da lahko furaš one pedal driving? Da ti nonstop ne ruži mašina? Da je vožnja smooth? Da imaš vsako jutro doma polnega in ne rabiš na bencinske hodit? Da je vsako jutri tudi primerno klimatiziran, če nimaš garaže, pa tudi če jo imaš, je lahko avto lepo segret/ohlajen, če je garaža zunaj...ipd etc.

sem... sem si vzela čas in našla voljo, ker imam SE na strehi z dovolj viški. enjaka, eqa, i3, pa enega izmed idjev, ne vem več, kateri, saj je vseeno. zdele bom pa kmalu še ipsilona.

Zame, ko sem taxi služba po cel dan, na koncu dneva pa všteknem in polnim zastonj. zato pa gledam in spremljam, na papirju krasna ideja, realnost drugače useka. zaenkrat. ko se bo obrnilo, potem pa z veseljem. gre pa seveda za drugi avto, na daljšo pot... raje doma ostanem, kot da planiram kje in kdaj polniti in koliko časa mi bo to požrlo. za tiste parkratm me tudi sam zneskem polnjenja ne boli. sploh če imam zadaj še 3 otroke, bolj ali manj sitne. zdaj pač čakam, da trend popusti, gre štrom gor, gredo krede gor in morebiti pride vodik v igro. Pa bodo šli teli EVji po ceni, ki se jim pritiče. Če ne, pač ne... Meni je vseeno.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.233
313
83
Ce koga zanima zakaj za podjetnika ni matematike za Teslo vs recimo ICE 50k.
T z nekaj opreme in odštetimi bonitetami je med 45 in 50k, s tem da moraš dat keš, kar je za firmo slabo. Poleg tega imaš to n let med osnovnimi sredstvi, sicer prištej še ddv. Tankanje zunaj je tam tam z ice. Pri ice vzameš operativni leasing, downpayment je pod 15k, kar pomeni da imaš 35k več operativnega denarja na firmi. 3 leta imaš 600na mesec obrok, vse gre v stroške. Po 3. letih se dogovoriš za privat odkup operativca (ja, vnaprej, za 20k), avto je na trgu vreden še najmanj 35k... vse zaokrožal na dol, avto gre v strošek, pa če takoj po odkupu prodaš si naredil še vsaj 15k privat dobička, beri tvoj denar, ne od firme. Privat je seveda drugačna kalkulacija, ampak če mi kdo izračuna da je Ev plus za pravno osebo vsaka čast (aja, tisti k nimate firme se niti ne trudite ker ne veste niti kaj sem zgoraj napisal). Kot rečeno, žal ni matematike, ker sem hotel najprej ev... pa seveda pustimo emocije ob strani, pri firmi jih ni, men ja avto avto, rdeč ali pa bel... od točke a do b.
 
  • Všeč mi je
Reactions: NekdoK in SpEkTr

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.628
6.872
113
sem... sem si vzela čas in našla voljo, ker imam SE na strehi z dovolj viški. enjaka, eqa, i3, pa enega izmed idjev, ne vem več, kateri, saj je vseeno. zdele bom pa kmalu še ipsilona.

Zame, ko sem taxi služba po cel dan, na koncu dneva pa všteknem in polnim zastonj. zato pa gledam in spremljam, na papirju krasna ideja, realnost drugače useka. zaenkrat. ko se bo obrnilo, potem pa z veseljem. gre pa seveda za drugi avto, na daljšo pot... raje doma ostanem, kot da planiram kje in kdaj polniti in koliko časa mi bo to požrlo. za tiste parkratm me tudi sam zneskem polnjenja ne boli. sploh če imam zadaj še 3 otroke, bolj ali manj sitne. zdaj pač čakam, da trend popusti, gre štrom gor, gredo krede gor in morebiti pride vodik v igro. Pa bodo šli teli EVji po ceni, ki se jim pritiče. Če ne, pač ne... Meni je vseeno.
Zakaj pa ne kupiš rabljenega?