nov električni avto,nasveti za nakup

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.191
1.681
113
40
Vsako leto podobna debata :)

Včasih je bilo Honda proti ostalemu svetu, potem Android proti američanu...zdaj EV proti ICE.

A ne mormo rečt da pač:

- EV so dragi
- Doseg je nekaj kjer je še prostor za izboljšavo
- Filanje ponoči doma je kul, če to zadostuje si zmagal, hitre polnilnice pa niso poceni
- Vožnja je super
- Najbolj EKO je, da se ne voziš z ničemer, EV je bolj eko od ICE, pod določenimi pogoji in gledano dolgoročno (ni pa noben čudež, ki olepšuje svet)

Pač..minusi in plusi, ne pa črno belo.

Če bi imel 50K (raje bolj 60K eur) bi ga imel :p

Realnost pa je 1.6. kavni mlinček TDI :zaljubljen:
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.628
6.872
113
Kaj pa je narobe z rabljenimi avti? Jaz še nikoli nisem kupil novega, ICE, hibrida, EV...pa sem jih imel že 7.
 

darwin

Majstr
17. avg 2007
579
359
63
Malo ste dosadni s tem dovajanjem energije. Dejstvo je, da je polnjenje ev za povprečnega uporabnika manj potratno, kadar polni doma. Parkiraš, priklopiš kabel in ga pred odhodom izključiš.

Če javno polnilnico rabiš izjemoma oz. zelo občasno, postanek vkalkuliraš v potovalni čas tako z vidika časa kot stroška. Dejstvo je, da se pri polnilnicah še vedno ne redko dogajajo težave z avtorizacijami, nedelujočimi aplikacijami ... in tako že na sam zagon polnjenja čakaš dlje kot ga na Petrolu porabiš za plačilo.

Meni se ev zdi odlična alternativa za drugi avto. Seveda če ne izbiraš med modeli nad 60k€.
Je pa dejstvo, da so cene vseh avtomobilov v tem trenutku žal preveč divje. Cliote prodajajo po 20k€, golfe 35, C5-ke pa po 50.
Namerno sem naštel "ljudske" avte. Ker serija 3 je lahko tudi 70 ali več.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.403
485
83
::1/128
Tankanje je cca 4min, če se prav spomnim, potem pa še sledi drenjanje znotraj, da plačaš.
To je tvoj problem, če se rad hodiš not drenat. Jaz v 99% primerih rabim od uvoza na črpalko do izvoza manj kot 5minut. Plačujem jasno z appom, že od kar obstaja.

Plus tega gre za primerjavo različnih rangov avtomobila. Sicer bi z veseljem imel električarja, ampak nekaj na nivoju moje trenutno kante pač stane precej več, kot sem trenutno pripravljen zmetat v avto, pa še moj režim vožnje ni preveč EV friendly (doma trenutno nimam opcije polnenja, na letni ravni ne delam nekih blaznih kilometrov, naredim pa večkrat v kosu daljše razdalje in ponavadi ne ravno po polžje, vmes pa dostikrat stoji).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.259
6.465
113
pri taščici
Darjan, samo v vednost koliko te stane polnjenje na petrolu.
"Pol evra"/kwh x15kw je 7,5€ ali 6 liyrov bencina /100.
Zadnji cas da menjas za teslo s free SC.
Pa 15kwh najbrz ni dost za zimsko AC
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

CLIO15

Guru
1. nov 2007
13.034
3.928
113
Evo še ena.
Servis pri električnem avtu.
Rabiš pol ure, da postaviš plot okrog njega.

received_686936762922306.jpeg
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.628
6.872
113
Evo, da še dopišem, kolikšna pa je poraba ioniqa na isti cesti ob isti hitrosti in isti temperaturi kabine.

17.6kWh/100km

Če bi tankat na DC petrol to znese = 7.4€ na 50kW ali 11.6€ na 170kW/350kW.
Petrol AC = 5€ na 22kw (to so tiste ki so v mestih, torej za kakšne blokarje, ki ne morejo polnit doma)

Polnjenje doma pa si lahko vsak izračuna glede na ceno energije, ampak rekel bi od oka nekje 1.5€ v nočni tarifi?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.628
6.872
113
Zato pa je servis drag, glede na to da nič ne delajo na avtu
Specifika dotičnega servisa zgleda.
Moj je ravno bil v delavnici in bilo takšnih kolobocij. Redni servisi so smešno poceni (~50 eur), kar je realno, glede na to da nič ne naredijo, če sam menjaš kabinski filter...
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Prav smesni ste s temi casovnimi "prihranki", ko avtobpolnite doma. Kot prvo se moras s tem prav tako ukvarjati, in to delate skoraj vsak dan. Ja, je hitro, ampak teh vasih 10 minut se hitro nabere.

Kot drugo pa, kot da se crpalke isce tako na drobno, ker jih nikjer ni. Skoraj vsi se stalno vozimo mimo crpalk in takrat pac natankamo. Toliko redkeje in za dlje. Pa ce ne kadimo, se toliko boljse :valjamse:
 
  • Všeč mi je
Reactions: NekdoK

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.628
6.872
113
Če imaš doma OK pripravljeno "polnilno" mesto, ti to vzame par sekund dodatnega časa za vklop in enako za izklop.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.174
820
113
Ne bomo. Ni dovolj štroma za vse.
bo dovolj štroma za vse. pač bomo postavili še nekaj solarnih elektrarn pa kako vetrnico zraven. in z rusi se bomo spet pobotali, da bomo lahko poceni plin kupovali od njih za v plinske elektrarne. problem bo nastal le, ko bo država preštela izpad dohodkov od trošarine na pogonska goriva in ta manjko hotela dobiti nazaj drugače. takrat pa vožnja z EV ne bo več poceni...
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Če imaš doma OK pripravljeno "polnilno" mesto, ti to vzame par sekund dodatnega časa za vklop in enako za izklop.
Kakorkoli obrnes, s tem se ukvarjas skoraj vsak dan. In se nabere za tistih tvojih teoreticnih 10 minut. Jaz se pac toliko redkeje ustavim na crpalki, sproti, in natocim. Pa se doma ne rabim vsak dan ukvarjati s tem. Par sekund gor ali dol. Potem imajo pa eni pozabljivo zeno pa prazno baterijo takrat, ko jo najbolj rabijo.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.885
9.549
113
Kakorkoli obrnes, s tem se ukvarjas skoraj vsak dan. In se nabere za tistih tvojih teoreticnih 10 minut. Jaz se pac toliko redkeje ustavim na crpalki, sproti, in natocim. Pa se doma ne rabim vsak dan ukvarjati s tem. Par sekund gor ali dol. Potem imajo pa eni pozabljivo zeno pa prazno baterijo takrat, ko jo najbolj rabijo.
Pozabil si še napisat, koliko časa izgubiš, da avto ustrezno sparkiraš, da ga potem lahko priključiš. Pri ICEju ga pač kar nekam rukneš na dvorišče in je.
Spet en binarc, samo v drugo smer od darjan.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.863
750
113
www.jernej.org
Kot drugo pa, kot da se crpalke isce tako na drobno, ker jih nikjer ni. Skoraj vsi se stalno vozimo mimo crpalk in takrat pac natankamo. Toliko redkeje in za dlje. Pa ce ne kadimo, se toliko boljse :valjamse:
Ja... jaz sem pri tankanju delal obvoze. Pa ne zato, ker črpalk na standardni ruti ne bi bilo. Ampak zato, ker iz principa nočem več tankat na avtocestah.
 

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.798
-1.113
113
145 km SZ od Opatije
Da ne izpadem "anti" proti E vozilom, naj začnem z malce bolj nenavadnim stavkom: ja, bi imel EV, vsekakor. Mi je všeč vožnja z njim. OK, zvok manjka, ampak ker itak nimam "V6, V8 ali V12" motorja, pač pa "common" 2.0 TDI, to nima veze. Tisti zvok tako ali tako ni zvok, ampak eno samo "prdenje" (pišem za 2.0 navaden TDI).

Ampak, kot sem že napisal, cena E vozila je v primerajvi z ICE (trenutno še) previsoka, saj bi razliko v ceni dobil mogoče v 5, 6 letih not, pa ker bi kupil rabljen EV je vprašljivo, koliko bi bila takrat, ob prodaji, še zdrava baterija, da bi bil avto še kaj vreden. Iz mojega vidika je zadeva zelo dobičkonosna, ampak s strani proizvajalcev, saj imajo pri avtih, katerih stroški izdelave so manjši, kot pri ICE, večje dobičke. Aja, mal jim mešajo štrene prizvajalci baterij, ker "litij" prodajajo kot čisto zlato. Ampak OK, to ni tema E vozil, pač pa zgolj ekonomski aspekt.

O ostalem, pospeških, hitrosti, ne bi, ker je to povsem tercialnega pomena zame (za avto). Vozim Z, katerega pospeški so prav tako "brutalni", pod 3 sekunde do 100. Ampak to imam za užitek, ne za "šparanje".

Naslednje, kar mi pride na misel: doseg. V vsakem pogledu. Diesel naredi komot 1000 do 1200 km. Brez iskanja črpalke, priključka.
Polnenje: hitre polnilnice so drage, doma je skor zastonj, ja. Ampak, sem hotel biti še malce bolj zelen, pa tudi nekaj "privarčevat" z EV na strehi. Da bi recimo E vozilo polnil tako rekoč zastonj. Pa ne gre. Je že toliko EV pri nas, da bo treba "upgrejdat" trafo postajo.

Pod črto:
dokler infrastruktura, domet in cena ne bodo ugodnejši, ne grem v to smer. Ali pa, dokler me ne "prisilijo" v to. In da poudarim še enkrat: da, E vozilo je super. Dokler (zaenkrat) ni v moji lasti, predvsem zaradi zgoraj napisanega.

In pa še zaključek: se strinjam z vsemi tukaj gor, ki omenjate, da je kakršnokoli prepiranje okrog tega brezpredmetno. Hvalabogu, da je tako, da nimamo vsi istega mnenja. Tudi drugje je podobno:

-levi, desni (ne , nočem tega vlačit noter, samo kot primer)
-Apple fani, android fani, ...
-partnerji - debeli, suhi, istospolni (tudi tega nočem vleč sem, samo kot primer)
-vegetarijanci, vegani, vsejedci

Torej, skoraj nešteto tem, kjer se lahko kregamo, žalimo (kar vsekakor ni prav), obsojamo, kritiziramo, ampak kljub vsemu NIKOLI in NIKDAR ne bomo enotni NITI v eni stvari. In verjetno je ravno to tisto, kar žene tehnološki napredek in ljudi kot take naprej.

HAWK, govoril sem ... zdej grem pa počivat. Pa ne zato, ker sem utrujen od pisanja tega posta, ampak, hej, ker je jutri "najdaljša" noč v letu (ironično, kajne, ker je namreč najdaljša noč v letu 21.12., torej lahko tudi temu oporekamo in se "prepiramo" okrog tega :p )

Aja, pa še P.S.: naslov te teme je "nov električni avto, nasveti za nakup"
Torej je avtor verjetno že odločen, da bo kupil E vozilo, a ne? ;)
 
Nazadnje urejeno:

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.628
6.872
113
To ne, “tezava” nastane ko nekdo zblojeno zagovarja svojo stran in noce slisat drugih.
 
  • Haha
Reactions: ales85