nov električni avto,nasveti za nakup

ozze

Majstr
24. jul 2009
2.129
319
83
Absolutno se strinjam! Vedno brez izjeme svetujem enako, če kdo sprašuje in raziskuje v tej smeri. Kupili bodo že še... ko bo treba. Če je razlog zgolj v računici in se vprašanje začne z : "A se splača..." Če se glasi drugače, je pa tudi odgovor lahko nekaj drucga, seveda. Žal ta scenarij pri meni ni bil na voljo. V novogradnji kurilnice od prej ni, samo dimnik bi me pa stal toliko kot TČ, pa do peči sploh še prišla nisem. Avto se pa menja od postavitve SE dalje, tako da se je tudi kar počakalo, da se je stari opehal.

Izvoli me demantirati v moji izračunih. Jaz sem tale štos razmahnila preko 10 let, ko sem skušala ujeti pravi čas za vse omenjeno. Nisem se zbudila en dan, pa hotela biti trendi, drugo pa ni važno... Lahko, da sem se zafrknila. Kot rečeno, številke so moj hobi in vestno spremljam že 10 let porabo TČ (za ogrevanje hiše, za ogrevanje SV, za hlajenje, vsako postavko posebej), spremljam koliko naredi SE in koliko bi plačala za štrom v tem času ( upoštevajoč najcenejšega ponudnika in Vt/Mt razmerje) in tudi za avto bom. Nič čez prst - vsako minuto se mi popisuje poraba, če zaokrožujem (npr praznike na roko ne popravljam v Mt), zaokrožujem v svojo škodo. In ko bo ničla povem. Kdaj bo, ne vem, ker ne vem kaj prihaja, samo bolj ali manj dobro ugibam upoštevajoč, da je scenarij vedno isti za vsako stvar samo situacija druga (kot bi gledal Alo, Alo).

Pa še nekaj, vse tole je strošek, ne samo avto. In koliko je čista presirancija, sem ti tudi povedala. Ne skrbi, jaz to dvoje dobro ločim, v luksus tudi nekaj zmečem, ampak si ne lažem, da je "treba", pa da se "rabi". Ampak kakorkoli obrneš, avto rabim in nabavna cena za ICE ne bi bila nič nižja od EV, četudi bi se kupovalo smotrno. od tu dalje, je pa ICE minus. Vrnilo ne mi ne pa za nič od tega nič, cilj je samo manj zapravit na dolgi rok. Interpretacijo "dolgega roka" pa prepuščam vam. Ali bo moj ničla za naključnega bralca prepozno, solidno ali hitro, si bo pa sam ocenil. In ko bo ničla mimo, bom najbrž še vedno spremljala in pisala in računala...Ker pač tako funkcioniram...
V tej kalkulaciji ne vidim stroškov gum (vprašaj Hanzija) in kaska. Kar boš prišparala na elektriki (+ investicija SE) bodo pojedle gume in kasko, glede na citroena. Tudi tesla ne sodi v kategorijo zanesljivih vozil, kar pomeni, da te v prihodnosti čaka tudi kakšno dražje popravilo (upam da ne).
 
  • Haha
Reactions: jonny77

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.491
6.230
113
V tej kalkulaciji ne vidim stroškov gum (vprašaj Hanzija) in kaska. Kar boš prišparala na elektriki (+ investicija SE) bodo pojedle gume in kasko, glede na citroena. Tudi tesla ne sodi v kategorijo zanesljivih vozil, kar pomeni, da te v prihodnosti čaka tudi kakšno dražje popravilo (upam da ne).

Glede na XC90, se bojim...
Bi mi oby prosim lahko povedal, katere gume ima (dimenzije) in koliko pride zavarovanje in cestnina/registracija. Pa povprečna poraba (dizel/benz)? Za svojega pa izvem ta teden, bom sama videla, koliko me to stane. Pri EV mi gre vse v strošek firme, pri ICE pa samo v deležu, ki je služben, kar je približno 1/3. Pri s.p. se boniteta malo drugače računa. Pri zaposlenem je pa prvo leto jurja na mesec bonitete. Za občutek...

SE ni za avto, ampak tudi za avto. Ne morem si pa obračunati kWh kot strošek, samo če grem na polnilnico in dejansko denar izmenja roke.

Zavarovanje se po definiciji ne splača, če ga ne koristiš, kar pa ne veš vnaprej. Za zavarovanja taka in onakva kar nekaj zmečem vsako leto, to mi je edini micen garant, da se mi/nam ne bo nič zgodilo. Čim ne plačam, bo urnebes...
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.240
6.457
113
pri taščici
No polnjenje ni v neki prednosti več pri tesli ker imaš ugodne pakete tudi pri Tesli za zunanje uporabnike, kakor tudi Ionity ki je z power pass celo cenejši.
Ja "paketi".
Ce si veliko na teh polnilnicah potem ja, da pa gres 1x v dalmacijo, 1x pa v Munchen pa se ti paketi "ne splacajo".
SC za neteslase je drazje za nekih 10c ce se prav spomnim.
Cena powerpasa je 12€/mesec. To je 30kwh na SC/ionity.
Ionitya vzhodno od linije zadar/Budimpešta NI!
 
  • Všeč mi je
Reactions: Bakki33 in jonny77
27. jan 2022
5.783
2.268
113
  • Všeč mi je
Reactions: PHOBiA in darjan

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.240
6.457
113
pri taščici
Ja, ker gledajo dejanske KW, kar pa jih tudi najsibkejsa Tesla ima veliko.
Kaskp se placuje od vrednosti avta.
Kw nimajo veze.
Kw so podrazili AO zavarovanje.
Zato placas AO enako za RWD in plaida ki ima 3x vec konjev(jurja)(Al pa ID3 s 150kw ker vse kar je nad 130kw je no limit)
Kasko s kombinacijami in AO se zacne pri nekje jurja tristo.
Ce ima Jabe LR, bo dala cca jurja pa pol.
Nov XC90 je precej drazji od YLR , zato dvomim da bo "enakovredno zavarovanje" cenejše od teslinega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: PHOBiA

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.491
6.230
113
Jaz še ne vem, koliko bom dala za zavarovanje, ker ne vem, če bom lahko prenesla 50% z osebnega na avto, ki je registriran na s.p. Zdele ne morem še agenta klicat, ker je malo zgodaj.

oby
ful hvala, to govoriš za celo zavarovanje ali za kasko samo (najbrž celo) in kateri PR si?
še vprašanje glede servisov in porabe.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.240
6.457
113
pri taščici
V tej kalkulaciji ne vidim stroškov gum (vprašaj Hanzija) in kaska. Kar boš prišparala na elektriki (+ investicija SE) bodo pojedle gume in kasko, glede na citroena. Tudi tesla ne sodi v kategorijo zanesljivih vozil, kar pomeni, da te v prihodnosti čaka tudi kakšno dražje popravilo (upam da ne).
Ce gledas na denar, potem kupis clia za "jurja" in ne za 50. Pa ni vazno, al EV, ICE.
Oziroma vsaj nekih 10 let star avto
Jaz sem za 10 let staro alhambro dal dobrih 5k€, letni stroski nafte za 12kkm, registracijo in servise so me stali dobre 2 jurja recimo, po 7 letih sem jo prodal za dobre dva jurja.
Se pravi letni strosek 2,5k€.
To je pri Tesli zavarovanje pa en set gum.
Zmanjka mi "jurja" za elektriko (prevozil sem 2x vec kot z alhambro)
Amortizacija v.prvem letu 10, v naslednjih pa po 5.
 

oby

Fizikalc
20. jul 2008
383
129
43
Jaz še ne vem, koliko bom dala za zavarovanje, ker ne vem, če bom lahko prenesla 50% z osebnega na avto, ki je registriran na s.p. Zdele ne morem še agenta klicat, ker je malo zgodaj.

oby
ful hvala, to govoriš za celo zavarovanje ali za kasko samo (najbrž celo) in kateri PR si?
še vprašanje glede servisov in porabe.
samo kasko, triglav, 4pr, pa 25% drajv popusta,.. ne vem kolk je registracija, sej to lohk sama pogledaš.
povprečna poraba na 100k je 8,5 litra. Od servisev sem mel do sedaj samo redne (razen enih par, k jih je pokrila zavarovalnica - recimo počil je nosilec sprednje luči, zato je luč rosila... Menjava luči 1,6k... kasko rabiš ;)) , ki so po ene 300-500 eur, odvisno kaj delajo... zdej je ven iz garancije pa bom vidu kolk bo kej ceneje, če bom iskal kako alternativo.

Pri servisih je bolj problem navite cene potrošnega materiala, za prednje ploščice so hotl met 350 eur, delo pa material. Sem na konc sam zamenju, ker so najdražje ploščice na autodoc 80 eur, pa menjava je lažja k na biciklih. Pa ne da bi šparal, sam neumn se mi zdi da me nategujejo...

Nekdo je napisal Tesla X. Mislim da za 100k je ful več ful boljših EV avtov, samo tam noben ne more rečt da je kupil EV da prišpara na stroških, ker imaš izgube vrednosti več k lohk nafte pokuriš ;)
 
27. jan 2022
5.783
2.268
113
Baje?!

Kolega dvakrat v pol leta menjal odbijač oz. blatnik na trojki - avto normalno vozen - prvič neke tri tedne, drugič en teden.

Jaz čakal na Emill Frey zvočno zaščito motornega prostora za Citroena - avto vozen - pol leta, potem dobil pri Avto Jarc v treh dneh iz Emill Frey skladišča. :rolleyes:
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
34.909
10.315
113
sam sem imel idejo da bi 2. avto menjal za elektri carja vsaj v rangu 25kilo naprej.. zdaj me pride servis cca 100 na leto, pa celotna reg. 300 na leto. ce bi mnjal je gotovo ze na zavarovanju, ne spravim niti goriva noter. tak da zdaj smo tu. na fosilcu. drajsamo furamo tankamo.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.491
6.230
113
Ja, samo ti ga kupuješ kot ti najbrž in gorivo plačuješ v vsakem primeru. Razen subvencije nimaš nobenega bombončka. In ti mora ta pokriti razliko v vseh ostalih stroških.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek