nov električni avto,nasveti za nakup

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.240
6.457
113
pri taščici
Ce kupis zelenega si takoj. Sicer pa ne veliko (al pa nič) prej kot z ICE.
Imam pa nasmeh vsakih ko plin pohodim vec kot polovico.
Tega mi ice "suv" za 40k ne nudi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.490
6.229
113
Hjo, pa dajmo še enkrat (kratek odgovor v zadnjem odstavku):

S TČ cca 3,5 let. Napram elektrogrelcu, drugače pa od prvega dne, ker so vse ostale variante na vsaki tocki bile drazje (nabavna crna, poraba, obratovalni/vzdrzevalni stroški)

S SE sem trenutno na cca 7k€ minusa še (plačala 11700€). Če se danes zacementira cena za omreznino, energijo in ostale davke, potem cca 6,5 let (startala sem novembra 2021 z malenkost pod 10let). Pa ze zdaj vemo, da se 1.10. spremeni omreznina, kjer bom placevala manj, kot bi brez SE (glede na ČB, še bolj pa, ker ne bom placevala OVEja, ki ga oni brez SE se vedno bodo) in z novim letom cena energije. To je brez avta racunica.

Lahko pa tudi za avto povem potem, ko bom vedela kaka je poraba in koliko me to stane. V nabavni ceni sem pa bistveno na boljsem. Drugace, se bojim, bi bil kaki XC90 ali kaj slicnega tam za 50k€ iz mobile.de, ker je bil moj na vrsti, da izbira, ampak je potem popustil. ni bonitete in gredo komplet stroški na račun s.p.ja, cestnine ni, subvencija je žal bolj ne kot ja (bom zaprosila, ampak se bojim, da bo najbrž zavrnjena), 40% olajšave dobim in posledicno, kaj to naredi mojim prispevkom in dohodnini drugo leto... Je pa zahteval, da se Berlingo popravi, AWD pa kljuko - ker avto kljuko mora imet. Vsak... Pol pa kamor gre bik, naj gre še štrik - dobra 2k€ za Y namesto 3. Njemu sede več placa, meni da se ne usedam tja v poden nekam.

Torej kako želite, da potem poracunam razmerje avtomobilov - kamot vrzem v stroske EVja še popravilo berlingeca, spremenilo ne bo kaj dosti? Ker kot boste ali pa ne boste hoteli priznati, jaz sem ze v nabavni ceni na boljšem, ker EVji so mocno subvencionirani, sem pa mislila, da bom še 12-15k€ na boljšem, ker se mi ni zdelo, da ga bo sploh kaj brigalo, kaj nabavim, če že EVja. Teli so pa res brezveze zgubljeni... Seveda gre v strosek EVja še polnilnica. Še nimam, cakam razpis za subvencijo...

Od tu dalje pa racunanje porabe in aktualnih cen goriva ter neka povprecna poraba s spritmonitorja za XC90, na drugi strani koliko bom placala za strom za filanje EV.

Zeleni prehod je pri nasi bajti, ker se mi dejansko bolj splača, kok je zelen mene boli briga. Razlika je sam v tem, da imam jaz izredno rada številke, pa se je eden res dol vsedel pa računal, ne pa se odločal na podlagi urbanih mitov in bajk ter raznoraznega PR materiala.

Torej odgovor na vprašanje: brez avta cca 6 let, z avtom bistveno hitreje. Sploh slednji ima take vzpodbude, da sam gledam... Žal vec ne morem napovedat, ker ne vem, koliko mi bo hudič rabil niti se nimam bilance, da poračunam razliko v prispevkih in dohodnini.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.405
2.155
113
Še enkrat moram tudi sam izraziti svoje presenečenje, kako ljudje še vedno gledajo na EVje.
- To ti bo itak zgorel
- S tem še do obale ne prideš
- Zaradi baterij onesnažuje bolj kot ICE
- Sej je fajn, sam čez 4 leta bo baterija fuč...

Noro, res.
Ma pusti bebce zaplankane, jaz se jim samo nasmejim.

Ko preplačuje vw se mu zdi pa da je boga za jajca prijel
 
  • Všeč mi je
Reactions: Najbolji

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.490
6.229
113
PHOBiA
TČ, kot jo imam sedaj, je cca 2k€ drazja, ne bi me bilo konec... Je pa spet - izbrana z racunanjem :rolleyes: ce bi izbirala, kot se ponavadi izbira, bi bila kamot 2x drazja tudi takrat. Je pa manj eko.

SE nisem pa nic ujela, ampak potrpežljivo cakala kar nekaj let. To vedo nekateri, ki te teme spremljajo tudi tu gor.

Tudi za avte se bo nehalo... Zdele so subvencije in olajsave še vedno hude, oziroma so ravnokar še narasle, razlika v končni ceni med ICE in EV iznicena. Ne mores, da ne bi, eni to ne ulovimo, ampak računamo in čakamo na primeren/sprejemljiv trenutek, drugi bodo spet malo pozni in seveda operirali s popolnoma drugacnimi stevilkami, ko bodo hote ali nehote porinjeni na isti vlak. Narativa je VEDNO enaka in prav nic ne pomaga, a je komu všeč ali ne, pa ali se strinja ali ne. Briga mene za zeleni prehod, torej je razumljivo, da zanj ne bom placala vec, kot je treba.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mags

first1

Fizikalc
19. mar 2018
324
158
43
SE bi morala biti trenutno še bolj ugodna, vsaj začetna investicija, ker cene panelov so od nakupa Jabe strmoglavile: 35€/410W panel .. to je tako pocen, da bi jih jst kr za nadstrešnico uporabil, pa čeprav potem ne bi imel priklopljene haha:

Imaš tudi kr zajetno subvencijo SE+hranilnik. Seveda glavni problem je da ni več netmeteringa, kar potem SE naredi nezanimive za večino.. No tudi ko je bil, pri nas niso dovolili priklopa tako da naj se gredo solit...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.490
6.229
113
Trenutno je eden rekel, da je 13kW + baterija 11k€ po vrnjeni subvenciji. Kar je bistveno bolj ugodno, kot sem kupovala jaz in bistveno bolj na kvadrat med norijo leto-dve nazaj. Hakelc je v netmeteringu. Ce zelis to subvencijo, potem si na novem režimu, kot vem.

P.s. si me prehitel, ko so dodajal v svoje sporočilo
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.490
6.229
113
Ker nisem na tekočem... Kje pa je caka, da se to ne ve "točno"?

Pa DDV boš verjetno tudi poračunala?

Ker sem kot s.p. fizicna oseba, ampak po pravilih razpisa ne smem kandidirati med "občani". Pri razpisu za pravne osebe gre pa samo za pravne osebe, kar pa spet in še zmeraj nisem. Tako da obakrat padem ven.

Zavezanec za DDV tudi nisem, torej nimam kaj poracunavat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.490
6.229
113
Trenutno je eden rekel, da je 13kW + baterija 11k€ po vrnjeni subvenciji. Kar je bistveno bolj ugodno, kot sem kupovala jaz in bistveno bolj na kvadrat med norijo leto-dve nazaj. Hakelc je v netmeteringu. Ce zelis to subvencijo, potem si na novem režimu, kot vem.

P.s. si me prehitel, ko so dodajal v svoje sporočilo

P.p.s.
Me pa veseli, da je temu tako, ker morebiti drugo leto ali cez dve, ko bo dela malo za sonckarje, ne bo drago še par panelov gor vržt, ce bom prevec na avtu zapravila. Bomo videli... In računali seveda, ter se odzvali accordingly.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.490
6.229
113
Kje sem te izgubila?

V biti je bil skrajno maximalni budget tam nekje, kot sva sedaj zapravila. On bi vzel na prvi mah XC90 ali slicno. Ker je to premalo za novega, bi bilo treba rabljenega. Nima take averzije do rabljenih stvari kot jaz. Ampak se je strinjal, da tokrat greva z EV, ker imava zastonj "gorivo", olajsave in odpustki so pa taki, da tezko ignoriras.