nov električni avto,nasveti za nakup

NekdoK

Guru
17. jun 2008
4.083
711
113
EU
Kakor vem tudi hibridi nimajo več preko jermenov oz. je najbrž odvisno od modela do modela.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.499
6.234
113
pa jaz sem ko baba vanga:

tole sem včeraj pripela, ker...
no, zdajle ga ni več vidnega:

Kitajc je obljubljen za 39k€.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.884
9.549
113
Kar je nepomembno, saj je kompresor potrebno gnati z enako energijo, preko jermenov, ali pač z elektromotorjem.
Energija že morda, ampak kako prideš do tiste energije je pa ''rahla'' razlika. Recimo izkoristek ICEja je recimo 40% (pa je to zelo optimistično), torej že gre 60% energije v luft. Dodaj jermen, ležaje, itd. in imaš še tam ne male izgube.
Tudi zato (predvsem sicer zato, da tudi, ko avto dela na elektriko, lahko kompresor deluje) imajo hibridne Toyote električni pogon klima kompresorja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.483
5.663
113
Energija že morda, ampak kako prideš do tiste energije je pa ''rahla'' razlika. Recimo izkoristek ICEja je recimo 40% (pa je to zelo optimistično), torej že gre 60% energije v luft. Dodaj jermen, ležaje, itd. in imaš še tam ne male izgube.
Tudi zato (predvsem sicer zato, da tudi, ko avto dela na elektriko, lahko kompresor deluje) imajo hibridne Toyote električni pogon klima kompresorja.
Če klima porabi 6 konjev (eni pravijo 10) je to 6 konjev. Električnih ali bencinskih nima veze. Ne more potem Tesla porabit 0,5kW. V tem je poanta.
 
  • Haha
Reactions: Bakki33

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
978
250
63
Energija že morda, ampak kako prideš do tiste energije je pa ''rahla'' razlika. Recimo izkoristek ICEja je recimo 40% (pa je to zelo optimistično), torej že gre 60% energije v luft. Dodaj jermen, ležaje, itd. in imaš še tam ne male izgube.
Tudi zato (predvsem sicer zato, da tudi, ko avto dela na elektriko, lahko kompresor deluje) imajo hibridne Toyote električni pogon klima kompresorja.
pa tudi kompresor lahko precej bolj precizno reguliras, kot pri ICEju z jermenom...

500W porabe za vzdrzevanje je precej realna slika... Zdej pa računaj če mas M3 z 82kWh baterijo....
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
978
250
63
Če klima porabi 6 konjev (eni pravijo 10) je to 6 konjev. Električnih ali bencinskih nima veze. Ne more potem Tesla porabit 0,5kW. V tem je poanta.

Od kje ti ideja da klima sploh porabi 6 konjev?

Ja, 6 konjev pri kaksnih starih sistemih k niso mel kompresorji variabilnega displacementa. In se vedno; ker ima motor obrate neodvisne od delovanje klime, ima tudi kompresor zarad svojga dizajna, da sledi temu, slabsi izkoristek (polege seveda jermenskih prenosov).

Pa tudi če vse to pozabimo, klima razn k mas v avtu 50C, pač ne porablja 6HP.

Oz. drugače povedano; če imas doma klimo, daj na njo kill-o-watt in se čudi porabi. Pa hladis precej vecji prostor kot je avtomobil.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gasper008

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
978
250
63
Pa da teh 6HP apliciramo v real world;

6HP je 4,5kW. Tipičen motor rečmo da ima izkoristek ~30%. V litru bencina je 9,5kWh energije.
Hitra matematika ti pove, da bo 6HP dodatnega bremena pozročl dvih porabe za ~1.6l/h...
 

jezek

Guru
24. jul 2008
3.204
1.345
113
Baterijo bo pa hladil kdo? Deček ki lula? Pa vse ecuje napajal? Vrtel ventilatorje? Srecno s 500w porabe ob zastoju na plus 70⁰