Normiranci adijo?

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.420
4.943
113
Bo pa res nizje vplacilo za pokojnino, ampak na to racunat cez 30+ let je utopija.
Za vse pride nekoč čas. Kolega je pred 40-imi leti podobno razmišljal. Takrat bi si za par dinarjev lahko kot voznik tovornjaka doplačeval bonificiran delovni staž. Postal je invalid, manjka mu par let do polne delovne dobe 40 let. Če bi si takrat tisto plačeval, bi v tem trenutku imel enkrat večjo pokojnino. Verjetno pa bo res po dopolnjenem starostnem pogoju dobil nekaj več.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.407
957
113
Moras imeti rezidentstvo v HR, kar pa potegne za sabo vec stvari. Jaz grem na navaden doo, bom pa nabil vse mozne legalne stroske in verjamem, da bom na koncu placal manj kot sem na normirancu (50k letno), pa se najvisji rang ne bom pri vrtcu in mogoce bom celo dobil kaj otroških dodatkov. Bo pa res nizje vplacilo za pokojnino, ampak na to racunat cez 30+ let je utopija.
Ne rabiš imeti rezidenstva v HR. V Reki mi to ureja moj odvetnik, ker mi je bolj enostavno. OIB že itak imam. Drugače pa imajo menda neko spletno stran ker to narediš on line. Meni dela odvetnik zato, ker mi itak on vse naredi, pa mi je bolj komot. Ustanovitveni kapiral je 2.500 EUR. Pisarno bom imel uradno pri kolegu, tudi v Reki. To je to. Pazil bom edino, da ne bom delal samo s Slovensko firmo, čeprav HR davčna to ne komplicira. Davek na dobiček, če imaš do 1 MIO EUR prometa je 10%. S firmo bom sklenil pogodbo o poslovodenju za 500 EUR na mesec zato, da bom imel osnbovo, da obračunavam potne stroške. Potem se bom "kao" 2x - 3x na teden peljal v pisarno v Reko, reprezentanca, ipd, gre itak na firmo.

Če bom konec leta denar potegnil ven, kot izplačilo dobička lastnika je to 25%, kar plačaš v Sloveniji in je isto, kar pri nas, ker sem Slovenski davčni rezident. Vmes si bom pa še kakšen keš ven potegnil iz fime, pa bo.

Na krščen duš mi gre za vlada, ker s tem ukrepom bo pozitiven učinek na proračun, če že bo, minimalen. Statistična napaka. Gre samo za čisto foušijo. Očitno je bolje nič dela, jamrat in žživeti od socialne pomoči. Prokleti Golobnjaki.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.407
957
113
Za vse pride nekoč čas. Kolega je pred 40-imi leti podobno razmišljal. Takrat bi si za par dinarjev lahko kot voznik tovornjaka doplačeval bonificiran delovni staž. Postal je invalid, manjka mu par let do polne delovne dobe 40 let. Če bi si takrat tisto plačeval, bi v tem trenutku imel enkrat večjo pokojnino. Verjetno pa bo res po dopolnjenem starostnem pogoju dobil nekaj več.
Jaz sem imel vsa leta relativno dobro plačo, zadnjih deset let sem v cca. 1% najbišjih plač. Mi gre sicer ogransko na K, ker ne gre v vse v pokojnino. Kar je bruto več, kot cca. 4.800 je konec. Če plačaš več, je to davek na budale, ampak jebat ga.

Skratka, moji frendi si imeli Porscheje, čolne, prilolice v kampih, ipd. Vsi nekaj na črno, jaz pa vse uradno. Zdaj imam še cca. 10 let do penzije in mi ti isti prijatelji pravijo, lahko tebi, k imaš dobro plačo in boš imel dobro penzijo. Na obdobje mladosti, ko je šlo vse v pleh in zabavo, so pa hitro pozabili.
 

urby20

Majstr
14. jul 2010
3.120
353
83
Goriska
Mi lahko poveš koliko je dela in kompliciranja s tem? razmišljam o tem. Če se zdaj lotim, ali speljem do novega leta?
Meni je to delala ena gospa, ki se ukvarja s takimi stvarmi, trajalo je skoraj pol leta (zaceli lani novembra, koncali letos konec aprila), je baje precej zaj… postopek iz normiranega s.p. v d.o.o., ker ni bilo nikjer nobene bilance.

Cena storitve je bila 5000€ brez ddv.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe

crnobog

Guru
29. apr 2009
3.437
1.873
113
Kaj pa je prednost tega da preoblikuješ? Zaprtje enega in odprtje durgega bi blo ja
trivialno?
 

tomi

Guru
1. sep 2007
18.351
9.688
113
40
MB
Za vse pride nekoč čas. Kolega je pred 40-imi leti podobno razmišljal. Takrat bi si za par dinarjev lahko kot voznik tovornjaka doplačeval bonificiran delovni staž. Postal je invalid, manjka mu par let do polne delovne dobe 40 let. Če bi si takrat tisto plačeval, bi v tem trenutku imel enkrat večjo pokojnino. Verjetno pa bo res po dopolnjenem starostnem pogoju dobil nekaj več.
to je ob predpostavki da ta ponzi shema ki ji mi pravijo pokojninska blagajna, bo nekoč še obstajala.

edit: sicer pa ko ste se spraševali, če začne zakon veljat 2025, bodo gledali prihodke že za leti 23/24, tolk o tem.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.420
4.943
113
Dejansko na začetku delovne dobe noben ne verjame, da bo obstajala. Pa vendar, od začetke moje delovne dobe se je vmes menjala država, drastično se je menjal politični ustroj države, pokojninski sitem pa je ostal dokaj nespremenjen.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

urby20

Majstr
14. jul 2010
3.120
353
83
Goriska
to je ob predpostavki da ta ponzi shema ki ji mi pravijo pokojninska blagajna, bo nekoč še obstajala.

edit: sicer pa ko ste se spraševali, če začne zakon veljat 2025, bodo gledali prihodke že za leti 23/24, tolk o tem.
Se pravi, da sem jo recimo “spasil”, ker sem vmes preoblikoval na d.o.o., ker cene kaj pomeni, da sem v 2023 naredil cca 250k€ na normirancu?
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.157
483
83
Ne rabiš imeti rezidenstva v HR. V Reki mi to ureja moj odvetnik, ker mi je bolj enostavno. OIB že itak imam. Drugače pa imajo menda neko spletno stran ker to narediš on line. Meni dela odvetnik zato, ker mi itak on vse naredi, pa mi je bolj komot. Ustanovitveni kapiral je 2.500 EUR. Pisarno bom imel uradno pri kolegu, tudi v Reki. To je to. Pazil bom edino, da ne bom delal samo s Slovensko firmo, čeprav HR davčna to ne komplicira. Davek na dobiček, če imaš do 1 MIO EUR prometa je 10%. S firmo bom sklenil pogodbo o poslovodenju za 500 EUR na mesec zato, da bom imel osnbovo, da obračunavam potne stroške. Potem se bom "kao" 2x - 3x na teden peljal v pisarno v Reko, reprezentanca, ipd, gre itak na firmo.

Če bom konec leta denar potegnil ven, kot izplačilo dobička lastnika je to 25%, kar plačaš v Sloveniji in je isto, kar pri nas, ker sem Slovenski davčni rezident. Vmes si bom pa še kakšen keš ven potegnil iz fime, pa bo.

Na krščen duš mi gre za vlada, ker s tem ukrepom bo pozitiven učinek na proračun, če že bo, minimalen. Statistična napaka. Gre samo za čisto foušijo. Očitno je bolje nič dela, jamrat in žživeti od socialne pomoči. Prokleti Golobnjaki.
Ok ce ti bo en drug vodil, potem ja, ampak mu moras zaupati, da te ne nategne. Ker drugace, ce se vodi firma iz slo to ne bo slo. Je pa se nek davek zraven teh 10%, menda ima vsaka obcina svojega. Sem se ze tudi malo pozanimal, ker izgleda zadeva zanimiva.
Za vse pride nekoč čas. Kolega je pred 40-imi leti podobno razmišljal. Takrat bi si za par dinarjev lahko kot voznik tovornjaka doplačeval bonificiran delovni staž. Postal je invalid, manjka mu par let do polne delovne dobe 40 let. Če bi si takrat tisto plačeval, bi v tem trenutku imel enkrat večjo pokojnino. Verjetno pa bo res po dopolnjenem starostnem pogoju dobil nekaj več.
Rajsi placujem 500€ prispevkov kot 1.5k prispevkov, pa razliko 1k vlozim sam, bo vec od tega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N