Normiranci adijo?

trance0

Fizikalc
13. jan 2013
467
19
28
Slovenija
Ja, posel si mora samostojni podjetnik tudi sam poiskati in mu ga ne "zrihta" delodajalec. Prav tako je kot s.p. veliko težje dobiti nadomestilo za primer brezposelnosti. Minimalna plača pri s.p. ni zajamčena, zajamčeni so samo akontacija dohodnine in socialni prispevki, tj. odhodki, ki jih moraš plačevati tudi takrat, ko prihodkov sploh nimaš itd.
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.469
1.253
113
Iskajoč brata
Ja, posel si mora samostojni podjetnik tudi sam poiskati in mu ga ne "zrihta" delodajalec.
Zanimivo... pri nas pa kar posel sam pride... samo vrata odpremo in se vali notr. Ne da imamo 12 ljudi zaposlenih samo za to in da se borijo na polno...

Bi lahko nekdo, ki ima normiranca pokazal dohodek bruto in koliko plača državi prispevkov in davka.
Primer: IT oseba dela za 2 podjetja, letnih računov izda za cca. 60 000€. stroškov ima za opremo, recimo 2k letno.

Če bi bil zaposlen v podjetju, bi dobil:
okvirno 3k plače + 1500€ regresa, pa recimo še 1500€ božičnice -sem kar radodaren
Toraj skupaj dobi čez palec 40k + 26 dni dopusta (okvirno 2900€)

Torej če potegneš črto 43k od 60k.

Vem da podjetje plača še več, ker je bruto bruto, vendar ne vem koliko je to. Tudi vem da izračun ni čisto pravilen, zato se ne spotikati čez malenkosti...


Torej lahko kakšen normiranec naredi podoben izračun iz svoje strani...

LP
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Ja, posel si mora samostojni podjetnik tudi sam poiskati in mu ga ne "zrihta" delodajalec. Prav tako je kot s.p. veliko težje dobiti nadomestilo za primer brezposelnosti. Minimalna plača pri s.p. ni zajamčena, zajamčeni so samo akontacija dohodnine in socialni prispevki, tj. odhodki, ki jih moraš plačevati tudi takrat, ko prihodkov sploh nimaš itd.
Tveganja, ki jih prevzame nase samostojni podjetnik, naj zaračuna stranki, ne državi.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.401
5.430
113
Zanimivo... pri nas pa kar posel sam pride... samo vrata odpremo in se vali notr. Ne da imamo 12 ljudi zaposlenih samo za to in da se borijo na polno...

Bi lahko nekdo, ki ima normiranca pokazal dohodek bruto in koliko plača državi prispevkov in davka.
Primer: IT oseba dela za 2 podjetja, letnih računov izda za cca. 60 000€. stroškov ima za opremo, recimo 2k letno.

Če bi bil zaposlen v podjetju, bi dobil:
okvirno 3k plače + 1500€ regresa, pa recimo še 1500€ božičnice -sem kar radodaren
Toraj skupaj dobi čez palec 40k + 26 dni dopusta (okvirno 2900€)

Torej če potegneš črto 43k od 60k.

Vem da podjetje plača še več, ker je bruto bruto, vendar ne vem koliko je to. Tudi vem da izračun ni čisto pravilen, zato se ne spotikati čez malenkosti...


Torej lahko kakšen normiranec naredi podoben izračun iz svoje strani...

LP

No, za normiranca pa res lahko sam naredis izracun. Na katerokoli imaginarno cifro. Jaz recimo delam 20h/teden. Dejanskih. Polovico prispevkov mi placa CSD, ker sem polovicno na skrajsanem delavniku zaradi starsevstva. Ampak, 5 mesecev na leto ipak moram placati polne prispevke, ker je izdanih racunov vec kot 50k€, ker po fursovi logiki nisem polni sp, ceprav sem. Nihce drug mi ne placuje prispevkov, razen, kar izhaja iz starsevskih pravic, ki jih imajo tudi zaposleni, pa jim zato nic bolj ne obdavcijo plac, kot tistemu ki zasluzi enako, ampak dela 8h.

Ce bo obveljal ta predlog, seveda bom mogla nakazati fursu več, ampak breme ne bo moje. In od vec pobranih davkov, tisti, ki bo placal vec meni, ne bo imel nic! Zdaj mu pa direktno nekaj v toslu ostane. Kdor se bo seveda se vedno odlocil posteno delati, bo pa vec na crno. Neizogibno... Tako kot delajo pac spji, si so na "dejanskih" stroskih
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.469
1.253
113
Iskajoč brata
To je en simpl izračun za normiranca: Torej približno 7.5k boljše, če ni božičnice: 9k To pa je že kar dobr znesek. Je to cena tveganja?
1662110185975.png
 
  • Všeč mi je
Reactions: zakajaltersuxu

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.166
2.258
113
O tveganju je nasplošno brezveze govorit kajti ti si za "primerjavo" ravno potegnil IT-jevca, kateremu se ta sistem najbolj izplača. Kaj pa ostalih 99,93% normirancev ki niso IT-ji in na 50k prihodkov nimajo samo 2k stroškov?
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.469
1.253
113
Iskajoč brata
Jaz sem dal primer, ki ga poznam...
Ne pišem na blef nekaj.... Z veseljem bom prebral zapis tudi kakšnega drugega normiranca.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Tveganja, ki jih prevzame nase samostojni podjetnik, naj zaračuna stranki, ne državi.
Naj drzava najprej poskrbi za svoje obveznosti, potem se lahko pogovarjamo o cem drugem.
O bolniski lahko sanjamo, dokler ni res huda. Ob izgubi dela je skoraj nemogoce dobiti nadomestilo. Pa za oboje placujemo. Ja vem, da za prvi del bolniske placa podjetje. Ampak zaposleni ima to krito s strani delodajalca in delodajalec prevzame to tveganje.
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Saj s.p. ima tudi krito s strani delodajalca.
Nadomestilo za brezposelnost je drugačen problem: v blakanosloveniji bi mnogi s.p.ji krožili vsakih 9 mesecev na zavod in po treh spet nazaj delat.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
O bolniski lahko sanjamo, dokler ni res huda. Ob izgubi dela je skoraj nemogoce dobiti nadomestilo. Pa za oboje placujemo. Ja vem, da za prvi del bolniske placa podjetje. Ampak zaposleni ima to krito s strani delodajalca in delodajalec prevzame to tveganje.
Ali ni tako, da je s.p. praktično podjetje na nogah. Torej je sam sebi delodajalec in analogno poskrbi za svojo bolniško do 30 dni. Delodajalec za zaposlenega vkalkulira to v plačo in stroške in ceno produkta/storitve, s.p. bi moral takisto. (Je seveda lažje računati, da je 5% delovne sile na bolniški, če gre za 100 zaposlenih, kot če gre za enega.)

Za ZZZS vsi plačujejo po 30. dnevu.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Nadomestilo za brezposelnost je drugačen problem: v blakanosloveniji bi mnogi s.p.ji krožili vsakih 9 mesecev na zavod in po treh spet nazaj delat.
Marsikdo mogoce, mnogi ne. Ampak, ce se racuna, da je to problem in je zato prakticno nemogoce priti do tega, potem se ne bi smelo zaracunavati, se ti ne zdi?
Tvoja izjava je tud malo posebna, ker predvideva, da bi takoj po prenehanjubprejemanja nadomestila lahko takoj nasel novo delo. Seveda ga lahko isce ze prej, ampak ne nujno najde, se posebej zato, ker v tistem casu nima statusa podjetnika.
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Marsikdo mogoce, mnogi ne. Ampak, ce se racuna, da je to problem in je zato prakticno nemogoce priti do tega, potem se ne bi smelo zaracunavati, se ti ne zdi?
Tvoja izjava je tud malo posebna, ker predvideva, da bi takoj po prenehanjubprejemanja nadomestila lahko takoj nasel novo delo. Seveda ga lahko isce ze prej, ampak ne nujno najde, se posebej zato, ker v tistem casu nima statusa podjetnika.
Nisi razumel: sp - 9 mesecev; zzrs - 3 mesece; sp - 9 mesecev, zzrs - 3 mesece; ......

Enak vzorec so pogosto uporabljale firme s "kao sezonskim delom", sem bil sam nekaj časa na takem "tripu".

PS: mislim, da pod posebnimi okoliščinami vseeno lahko greš kot sp na "zavod"; če ne pa te kolega zaposli za 1 mesec in greš pol na zavod, seveda se ti šteje tudi sp v čas zaposlitve.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Nisi razumel: sp - 9 mesecev; zzrs - 3 mesece; sp - 9 mesecev, zzrs - 3 mesece; ......
Sem razumel, ampak ni tako enostavno. Kje je zagotovilo, da bos vsakic po treh mesecih takoj/pravocasno dobil delo? Razen, ce sodelujes s taksnim podjetjem, ki te potem 3 mesece placuje na crno. Ampak to je ze drug problem.
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Nimajo sp samo prekarci. Poglej širšo sliko: delaš deset mesecev pol pa dva meseca plačanega dopusta. Cel kup je takih dejavnosti v turizmu, pa uslužnih dejavnostih. Konec koncev lahko tako delajo programerji, arhitekti,...
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Nimajo sp samo prekarci. Poglej širšo sliko: delaš deset mesecev pol pa dva meseca plačanega dopusta. Cel kup je takih dejavnosti v turizmu, pa uslužnih dejavnostih. Konec koncev lahko tako delajo programerji, arhitekti,...
A to je problem? Nekdo, ki je pa redno zaposlen za 9 mesecev in se pogodba iztece, pa lahko dobi ta "dopust" in to ni noben problem potem?