Sprotna razlivanja preprečujejo, da silovito poplavi nekje drugje, ker voda nekaj časa ostaja bližje območja, kjer so padavine nastale. Če naredimo tako, da čim hitreje steče s površine naprej, bo slej ko prej nekje problem. Razen, če smo res blizu morja. Kako je v preteklosti nastala pokrajina? Vulkanski izbruhi, ledeniki, reke pa so tudi marsikaj prispevale. Očitno so poplavljale širne ravnice. Na marsikateri ravnici naletiš na prod, če več km od reke koplješ. Kako je prišel tja? Reka je očitno v preteklosti silovito poplavljala. Še preden smo območje poselili, pozidali in/ali spremenili v kmetijsko. In še preden smo "povzročili" klimatske spremembe.
Zavedati se je treba, da je večina ravnega sveta poplavno območje ob ekstremnih pogojih. Kar je dvignjeno, pa je hitro plazovito ob določenih spremembah, če ni spodaj ravno skala.
Ponekod so pred desetletji naredili tudi smešne spremembe. V našem kraju so še v SFRJ skrili dva potočka v kanale. Razvoj ... Potoček ni nekje nastal brezveze, čeprav poleti mogoče celo presahne. Sedaj ob resnem nalivu konstantno ti kanali ne požirajo in poplavi nekatere ulice. Ko gledaš v suhem, ti ni jasno od kod. Včasih sicer take situacije ni celo desetletje ali več, letos pa je bila že dvakrat. Mogoče je sedaj spet nekaj desetletij ne bo.