Kazenske točke

mp_63

Pripravnik
30. jul 2007
480
0
16
Z duhom povsod...
Torej, zgolj informativno (ne, niso me slikali
ne-ne-1.gif
) me zanima sledeče, ker smo imeli debato in ostali brez zaključka.
Kako je s kazenskimi točkami, če se pelješ prehitro in ko te slika stacionarni radar tipa ala Golovec. Kazen pride na lastnika vozila, ki je iz tablice razviden ali pa voznika?
Ravno tu je nastala debata. Namreč ali lahko z gotovostjo prepoznajo voznika vozila. In če, ali se lahko potem lastnik sklicuje da ni on vozil temveč nek drug voznik, ki potem posledično tudi točke dobi?
17758-icon_confused.gif

Primer: peljem se z avtom od mame, ki nima nobene kazenske točke, jaz pa hipotetično že 10. Šibam in pri omejitvi 100 km/h peljem 200 km/h (ja, mama ima hiter avto
evil.gif
). Slika me radar. Ker imam jez že toliko točk bi mi izpit vzeli, mami pač ne. Kako dokazati ali pa ovrčti policijsko poročilo (predlog za plačilo ali pa vabilo k sodniku)?
Zmedeno vem... vsaj meni...
rolleyes-1.gif


PS: Po kolike času se kazenske pike brišejo in koliko se jih briše na enkrat?

LP
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.261
752
113
A ti bi rad da mama namesto tebe pokasira pike?

Jest mislm, da mama je pa le mama in bo sinkota vzela v bran in se zanj žrtovala.

PS Samo na glas razmišljam, nič osebnega.
 

Tamara

mX's girl
23. jul 2007
3.718
0
36
43
vedno korak pred tabo
Iz izkušenj. Položnico dobi lastnik vozila (iz slike ni razvidno kdo je vozil), prav tako lastnik pokasira točke. Zdej, če se mama strinja, da si ji nabil točke, ok sicer se lahko ona pritoži in pove, da si ti vozil
tongue-1.gif
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Kolikor je meni znano lastnik dobi točke, ta pa se lahko pritoži, da ni vozil ampak more potem povedat kdo je vozil in ta se more strinjat, da je vozil in potem tisti dobi točke (oz. denarno kazen + točke).

Tisti, ki vozijo s službenimi avti to dobro vedo, navsezadnje ne more firma pokasirat točke (ali pa direktor za vseh 50 avtov, ki jih lastijo
evil.gif
).
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Hehe, kaki upokojenec bi lahko fajn služil na tak način
grin1.gif


No sej pravim, nisem prepričan da je tak, pred časom mi je razlagal nekaj stric, ko se je vozil z službenim in dobil točke.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.261
752
113
To o brisanju pik po 3 letih od zadnje je debilizem prve vrste. Nisem prepričan da imate prav

Hipotetičen primer (v praksi pa možen, čeprav malo verjeten)
Predstavljaj si, da vsake 3 leta pokasiraš 1 piko, Potem ti pa po 54 letih vožnje vzamejo izpit, ker je od zadnje pike minilo manj kot 3 leta.
stupid-1.gif


Obraten primer:
Vsakič naenkrat nabereš 17 pik, potem potem pa 3 leta nič. Postopek ponavljaš konstantno.
V 54 letih (zaradi primetjave z zgornjo hipotezo) nabereš 306 pik in imaš izpot nedotaknjen.

Torej za 18 pik ti vzamejo izpit za 306 pa ne (po 54 letih vožnje)

Sedaj pa razmišljajte o tej godlji okoli pik.
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Kazenske točke se brišejo po principu FIFO.

Kar se pa tiče mame in prevzemanja točk sem mnenja, da bi bilo to s strani starša neodgovorno.
Če ima mulac (teoretično, kot je tudi teoretično postavljeno vprašanje) že 10 pik potem res ni najvarnejši voznik na cesti in ena vzgojna bi bila na mestu.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.261
752
113
Čist verjamem da po metodi FIFO. Amak to kar nekateri pišejo, da mora poteči od zadnjega prekrška 3 leta, da se pike brišejo (to je metoda vse ali nič ne pa FIFO). Zato sem mal skeptičen do tega kar nekateri navajajo, oz v to ne verjamem.

Moja pozicija (NULA PIK). Kar pa ne pomeni, da kdaj kerga kozla ne ustrelim med vožnjo. (nočem pa, da me ostali nedolžni kamenjajo)
 

Grikos

Pripravnik
21. jul 2007
386
0
16
Zakon o prekrških pravi takole:

Citat:
(4) Kazenske točke v cestnem prometu se izbrišejo iz evidence po preteku treh let od pravnomočnosti odločbe, s katero so bile izrečene, če v tem času storilec ne doseže števila kazenskih točk, zaradi katerega se izreče prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja oziroma prepoved uporabe vozniškega dovoljenja na ozemlju Republike Slovenije, oziroma če v roku iz tretjega odstavka 22. tega zakona ni bila izdana odločba. Z dnem vpisa sodbe oziroma sklepa o prekršku, s katerim je bilo izrečeno prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja oziroma prepoved uporabe vozniškega dovoljenja na ozemlju Republike Slovenije, se izbrišejo vse do tedaj zbrane kazenske točke. Iz evidence se izbrišejo tudi vse kazenske točke, izrečene s sodbo oziroma sklepom sodišča ali odločbo prekrškovnega organa, ki so bile za prekršek, storjen v času veljavnosti vozniškega dovoljenja, izrečene po prenehanju veljavnosti vozniškega dovoljenja. Izbriše se tudi prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja, izrečeno s sodbo ali sklepom sodišča, ki je bilo vpisano v evidenco po že vpisanem prenehanju veljavnosti istega vozniškega dovoljenja. O izbrisanih kazenskih točkah, izrečenih po posameznih kategorijah motornih vozil, se obvesti upravna enota, ki je izdala vozniško dovoljenje.




3. odstavek 22. člena:



(3) Če voznik v času treh let doseže ali preseže 18 kazenskih točk v cestnem prometu, mu sodišče izreče prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja za vse kategorije motornih vozil, za katere je storilec imel dovoljenje, ko je storil prekršek, s katerim je dosegel predpisano število kazenskih točk. Izrek sankcije prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja ni dopusten, če pretečeta dve leti od pravnomočnosti odločbe o prekršku, s katero so bile izrečene kazenske točke v cestnem prometu, zaradi katerih je storilec dosegel število kazenskih točk, ki ima za posledico prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja. Za izrek sankcije se smiselno uporabljajo določbe tega zakona o zastaranju izvršitve sankcije.
 
Nazadnje urejeno:

trancek007

Pripravnik
26. sep 2007
51
0
6
"Tisti, ki vozijo s službenimi avti to dobro vedo, navsezadnje ne more firma pokasirat točke (ali pa direktor za vseh 50 avtov, ki jih lastijo )."

Za službeni avto rabiš potni nalog + v knjižici o vožnjah je zadeva razvidna. Za privat potrebe si vsaj jaz ne delam evidence.
 

synthman

Fizikalc
22. avg 2007
7.226
0
36
Citat:
Uporabnik SouthPark pravi:
Kolikor je meni znano lastnik dobi točke, ta pa se lahko pritoži, da ni vozil ampak more potem povedat kdo je vozil in ta se more strinjat, da je vozil in potem tisti dobi točke (oz. denarno kazen + točke).

Tisti, ki vozijo s službenimi avti to dobro vedo, navsezadnje ne more firma pokasirat točke (ali pa direktor za vseh 50 avtov, ki jih lastijo
evil.gif
).
Dobro. Lastnik se pritoži in reče da ni on vozil.
In kaj, če se tisti ki je vozil ne strinja?
In kaj če se tisti, ki je vozil služben avto ali rent a car ne strinja?
In kaj, če je avto vozil kolega iz Zimbabveja?
Kdo plača in komu gredo točke?

No v ZVCP jasno piše, da je kaznovan voznik, ki je storil prekršek. Zakaj potem pošljejo kazen lastniku vozila, kar ni isto?
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Nene, nisi dobro razumel - kazen pokasira lastnik razen če uspe dokazat, da je vozil nekdo drug oz. tisti prizna, da je vozil.



Zdaj če voziš od tastarih avto prehitro in rečeš da nisi vozil te bojo doma nabutali, če boš rent-a-caru nabil kazen ti jo bodo zaračunali, če boš pa v službi rekel, da nisi vozil, pa te bodo vrgli na cesto
tongue-1.gif




Sicer pa - dobiš sploh kazenske točke če te slikajo? A ni ''samo'' denarna kazen (ravno zaradi tega ker ni rečeno, da je lastnik fizična oseba, pa tudi fizična oseba je lahko kot lastnik brez vozniške).
 
Nazadnje urejeno:

Earnhardt

Fizikalc
18. avg 2007
1.352
0
36
Ful dobro. Potem bom vzel avto od moje stare mame, ki ga je podedovala po pokojnem starem ocetu. Ona nima niti izpita za avto in je stara 82 let. Sou bom 170 mimo radarja, pol bo pa ona pokasirala tocke in kazen?
smile-1.gif
 

synthman

Fizikalc
22. avg 2007
7.226
0
36
Citat:
Uporabnik Earnhardt pravi:
Ful dobro. Potem bom vzel avto od moje stare mame, ki ga je podedovala po pokojnem starem ocetu. Ona nima niti izpita za avto in je stara 82 let. Sou bom 170 mimo radarja, pol bo pa ona pokasirala tocke in kazen?
smile-1.gif
Še boljš bi blo, če bi vzel avto od pokojnega starega očeta. Le kako bi mu dokazali krivdo, ko je pa v grobu?
 

synthman

Fizikalc
22. avg 2007
7.226
0
36
Citat:
Uporabnik SouthPark pravi:
Nene, nisi dobro razumel - kazen pokasira lastnik razen če uspe dokazat, da je vozil nekdo drug oz. tisti prizna, da je vozil.

Zdaj če voziš od tastarih avto prehitro in rečeš da nisi vozil te bojo doma nabutali, če boš rent-a-caru nabil kazen ti jo bodo zaračunali, če boš pa v službi rekel, da nisi vozil, pa te bodo vrgli na cesto
tongue-1.gif


Sicer pa - dobiš sploh kazenske točke če te slikajo? A ni ''samo'' denarna kazen (ravno zaradi tega ker ni rečeno, da je lastnik fizična oseba, pa tudi fizična oseba je lahko kot lastnik brez vozniške).

Ampak v zakonu točno piše, da kazen dobi voznik, ki je naredu prekršek?? Kaj ima to z lastnikom veze, policaji pa kazen nabijejo njemu, če je vozil ali ni?
Pa tud kdo je plačan zato, da ugotavlja kdo je vozil? Policaj ali lastnik? In to po nekaj mesecih. predstavljaj si družinski avto, ki ga vozijo vsi, potem je pa treba ugotovit kdo je vozil en dan pred nekaj meseci? In ko fotr okrivi mulca, ta ne prizna. Al pa če je peljal kolega iz Zimbabveja, ki je bil taktrat na obisku. kdo bo zdej plačal? lastnik, ki je povedal kdo je vozil (pa voznik ne prizna ali ga ni moč dobiti) ali bo plačal in dobil točke voznik, tako kot je določenoi v zakonu ???

Ali je dolžna izsledit voznika policija ali je kdo drug plačan za to?