Kavcija za embalažo pijač

KAVCIJA ZA EMBALAŽO PIJAČ?

  • ZA

    Glasovi: 62 62,6%
  • PROTI

    Glasovi: 24 24,2%
  • SAMO ZA PLASTIKO

    Glasovi: 7 7,1%
  • SAMO ZA PLOČEVINKE

    Glasovi: 0 0,0%
  • VSEENO MI JE

    Glasovi: 4 4,0%
  • NE ME GNJAVIT

    Glasovi: 2 2,0%

  • Skupaj glasov
    99

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.227
4.708
113
Pranje embalaže ima svoje čare. Bilo je še v prejšnji državi, ko smo sedeli za isto mizo na morju, človeku je natakar steklenico coca cole odprl pred njim. Zdela se mu je malo čudnega okusa. Ko je odtočil do konca, se je spodaj pokazal en tak masten črv ali polž. Takrat sem nehal piti ustekleničene pijače, ki niso dovolj prozorne :D.
Napisal sem že, da sem za kavcijski sistem s primerno visoko kavcijo. Strah me je, da bo prenizka. Ljudi se najučinkoviteje vzgaja skozi denar. Ta dodatna delovna mesta bodo dobra naložba. Še boljša od avtocestne policije, ki jo nekateri pogrešajo. Če se bo zaradi tega prodalo kaj manj pijač v plastenkah in pločevinkah, tudi ne bo neke hude škode. Idealno bi bilo, če bi šel sistem še naprej in bi bil vsak izdelek obremenjen z neko kavcijo ali kar davkom glede na količino enkratne embalaže. Da postopoma zaradi nekonkurenčnosti izginejo iz trgovin izdelki, kjer je embalaže več kot je vsebine.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.227
4.708
113
Tema je o ekologiji in ne o ekonomiki. Na ekonomijo pri prodaji bi pa verjetno vseeno vplivalo, če bi vakumsko pakiran 100 g delikatesni narezek za 2 €, bil obremenjen še z davkom v višini enega 1 ali 2 €, ker ima toliko in toliko debele folije za teh par gramov izdelka.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.227
4.708
113
Treba je najti uravnilovko med tem, kar zaradi okolja EU in državni birokrati delajo kmetijstvu in tem, kar se trenutno dovoli na področju škodljivega ravnanja do okolja meščanom in industriji. Noben kupec ni lastnik smetišča, niti slučajno ne more folije sam ustrezno uničiti (pravzaprav je ne more nihče v Sloveniji), torej je precej bolj smiselno, da se njemu omeji neekološko delovanje kot kmetu, ki je lastnik zemlje.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.181
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Tema je o ekologiji in ne o ekonomiki. Na ekonomijo pri prodaji bi pa verjetno vseeno vplivalo, če bi vakumsko pakiran 100 g delikatesni narezek za 2 €, bil obremenjen še z davkom v višini enega 1 ali 2 €, ker ima toliko in toliko debele folije za teh par gramov izdelka.
Kaj pa če bi nehali prodajat delikatesne izdelke v embalaži?
Prodaja samo na težo pri pultu...
Sam ne vem, zakaj bi kupil 100g pakirane salame, če grem lahko pred delikatesni pult in povem, kaj želim. Pa dobim v papirju...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.968
3.261
113
Sam ne vem, zakaj bi kupil 100g pakirane salame, če grem lahko pred delikatesni pult in povem, kaj želim. Pa dobim v papirju...
Zato ker nimamo vsi časa in volje stati v vrsti kot 1972 da pridemo do hrane? Primeš, vzameš in greš.
Saj vem da so Mercatorji kot neke vrste dnevni centri za upokojence, ampak obstajamo tudi ostali, ki res nimamo ne časa ne volje delati iz obiska trgovine "doživetje".

Dejte mi še 5 dek posebne... pa 7 dek pršuta.... sej je od krasa, a je? pa hm... 8 šnitk mortadele... gorica... aja, ni več od mipa, saj res... a je danes narezana? mi lahko odrežete iz svežega kosa prosim... bolj na tenko... u.... pa dajte mi še 7 dek pariške... ja, to bi bilo vse.... ja... hvala.... aja ne... še prešane šunke...
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Najmanjša za mešane je 60L - je pa enaka po velikosti kot 80L, le dno ima dvignjeno - se pa pri nas ful izmotavajo če hočeš 60L, pa samo konec leta lahko zahtevaš manjšo za naslednje leto, med letom kao ni možnih sprememb, aja pa potrdilo o članih gospodinjstva moraš prinest, ker za njih ni razlike če se dva obnašata odgovorna, ali pa en svinja. :bonk: Snaga MB!
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mr_Wolf in tony

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Sedaj lahko da je vaša komunala svetla izjema, ampak pri nas se embalažo "as is" stisne in pošlje v avstrijo kjer jo sežgejo. Kar je reciklaže je to da se po procesu gorenja iz "žlindre" loči aluminij (piksne), to je pa tudi vse.

Skratka ne verjet v neke ideje da se plastiko na veliko reciklira. 99% embalažne plastike ki ima znak za reciklažo se reciklira samo na en način, to je v peči kot kurivo. Ker so pri nas sosežigi odpadkov zelo omejeni, namenske sežigalnice nimamo, se večino take mase izvozi, kar komunalam precej dvigne strošek poslovanja.
V Sloveniji je 10 ali 12 zbirnih centrov, kamor komunale vozijo odpadke, ki se tam sortirajo. Očitno vaša komunala nima pogodbe z nobenim od teh centrov.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.227
4.708
113
Vprašanje je, kaj se zgodi od zbirnega centra naprej. Dejanske reciklaže je silno malo.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.236
724
113
Najmanjša za mešane je 60L - je pa enaka po velikosti kot 80L, le dno ima dvignjeno - se pa pri nas ful izmotavajo če hočeš 60L, pa samo konec leta lahko zahtevaš manjšo za naslednje leto, med letom kao ni možnih sprememb, aja pa potrdilo o članih gospodinjstva moraš prinest, ker za njih ni razlike če se dva obnašata odgovorna, ali pa en svinja. :bonk: Snaga MB!
Za neljubljančane... V Ljubljani se kante praznijo na 3 tedne... Torej... To kar je drugje 200 litrov ( odvoz na 2 tedna) je v Ljubljani treba 300 litrov...
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.484
818
113
Ljudi se najučinkoviteje vzgaja skozi denar.
Vzgaja se pač nedorasle osebke. Država sicer ni vzgojitelj, in si ne želim imeti opravka s tem, kar država vzgoji.

V konkretnem primeru gre za birokratske zadeve, s katerimi bodo dosegli samozastavljene KPI in si razdelili nagrade. Da pa odpadna olja (gospodinjska in strojna) končajo v podtalnici, pralni stroj pa v gozdu, ne spada v to skupino KPIjev. Za želve gre!
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in Mr_Wolf

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.227
4.708
113
Tudi pralni stroji v gozdu in odpadno olje v podtalnici se da rešiti na isti način. Ob nakupu pobereš dodatni denar iz katerega po koncu uporabnosti financiraš "odkup" odpadka, ne pa da ljudi v zbirnem centru gnjaviš, če imajo s sabo potrdilo o plačani položnici. Slednje je sicer logično, ker gre za zasebno družbo, ki mora zaslužiti. :evil:. Aja, ne gre, gre za baje javno komunalno podjetje, ki mu je cilj, da je okolje čisto, za plačilo svojih storitev pa ima na voljo vse vzvode in še kakega več (denimo vpogled v CRP) kot ostale gospodarske družbe.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.603
8.927
113
In ko steklo (pivo in kar se da) vrneš nazaj v trgovino, je koliko časa, da zrihtaš kavcijo?
Voda iz pipe pa tako ali tako... Prijatla, ki pije vodo samo iz plastenk, zezamo do nule... pa se ne da, kreten...
Sedaj embalažo odložim v namenski zabojnik pred hišo, po novem bom moral pa zadeve nazaj v trgovino nosit. Se tebi resno zdi to normalno?
 
  • Všeč mi je
Reactions: delavec44

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.227
4.708
113
Sedaj embalažo odložim v namenski zabojnik pred hišo, po novem bom moral pa zadeve nazaj v trgovino nosit. Se tebi resno zdi to normalno?

Tako ali tako bi moral en kup stvari pri našem sistemu spraviti sam do zbirnega centra, kar je še slabše. V trgovini dobiš novo, tja vračaš staro. Ni mi jasno, zakaj ni vsaj pri vsakem trgovskem centru zbirni center za večino frakcij odpadkov.
Ko sem že prej navedel kmetijstvo, kmetje so že leta navajeni, da prazno embalažo od FFS vozijo nazaj v trgovine. Pa čista mora biti, sicer imaš problem. Pa potrdilo moraš hraniti, če se pojavi inšpektor. Kar se pojavi, slej ko prej, če dobiš par 100 € subvencij na leto. Pri nas na firmi pa se ni pojavil že desetletja, pa je skoraj 50 zaposlenih. In verjetno še v marsikaterem drugem podjetju ne.