Kavcija za embalažo pijač

KAVCIJA ZA EMBALAŽO PIJAČ?

  • ZA

    Glasovi: 62 62,6%
  • PROTI

    Glasovi: 24 24,2%
  • SAMO ZA PLASTIKO

    Glasovi: 7 7,1%
  • SAMO ZA PLOČEVINKE

    Glasovi: 0 0,0%
  • VSEENO MI JE

    Glasovi: 4 4,0%
  • NE ME GNJAVIT

    Glasovi: 2 2,0%

  • Skupaj glasov
    99

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.486
820
113
Aaaaaa.... Potem kavcija ni v ceni pijače, da bom nagrajen, ko/če embalažo vrnem... Se mi je zdelo cudno, da bi na Alterju delili zavajajoče informacije pa se zgleda vseeno zgodi...
V Nemčiji bi pisalo, Lidl voda 0,20 + Pfand 0,25 (ali kolikor že, odvisno od dežele).
Pri nas ta Lidl voda morda ne bo več 0,2, ampak 0,45. Ali pa bo kavcija označena posebej nekje ob ceni ali ob robu police spodaj levo.

Ne morem verjeti, da je potrebno poudariti, ampak...
V trenutni ceni kavcije ni.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.662
259
113
V Nemčiji bi pisalo, Lidl voda 0,20 + Pfand 0,25 (ali kolikor že, odvisno od dežele).
Pri nas ta Lidl voda morda ne bo več 0,2, ampak 0,45. Ali pa bo kavcija označena posebej nekje ob ceni ali ob robu police spodaj levo.

Ne morem verjeti, da je potrebno poudariti, ampak...
V trenutni ceni kavcije ni.

seveda ne, ce to se ni uradno sprejeto!

Potem bo nekdo prišel na idejo in na črno Štancal flaške in dvigoval kavcijo... Proizvodnja cena flaške je cca 2-3 cente (my guess), kavcija 25 centov...

tole je samo predlog. cifre bojo kasneje dolocili.

verjetno pa ne bojo dosti drugacne kot na hrvaskem.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.239
735
113
seveda ne, ce to se ni uradno sprejeto!



tole je samo predlog. cifre bojo kasneje dolocili.

verjetno pa ne bojo dosti drugacne kot na hrvaskem.
Nihče ne razmišlja, da je strošek dela enega človeka, ki bi premetaval te plastenke, flaše in piksne danes pri tem minimalcu okoli 20€/h...
Precej piksen bo potrebno premetat, da bo pokrit zgolj strošek dela pri embalaži. Potem so še stroji, oprema, prevozi.... Tudi tisti, ki bodo piksne flaše in prinašali v reciklažo bodo tudi imeli stroške... Čas, gorivo...
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.318
1.340
113
Kolikor sem bral, sicer res nekaj let nazaj, se je na Hrvaškem drastično zmanjšala količina plastike v naravi potem ko so uvedli kavcijo.
Kar se mene tiče takoj za, pa tudi več steklene embalaže bi nazaj uvedel. Steklo lahko vsaj normalno recikliramo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.662
259
113
ja, ampak tam je bilo ze v osnovi veliko zavrzene plastike. sploh je problem ob morju, ker je vedno premalo kant ali pa so nabito polne in veter nosi okol ostalo.

jest mislim, da pri nas ni tako hudo, in smo kar osvesceni okoli tega.
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.687
1.027
113
Kaj pa bodo potem trgovski centri s to plastiko naredili? Če bo šlo na koncu vse na komunalo/dinos, potem je to samo vmesen nepotrebni korak, ki vzame veliko dela, prostora in denarja. Po moje mi že sedaj 90% odpadne embalaže recikliramo. Sicer komunala s tem služi in bi lahko dala na položnici popust ampak to je druga tema. Tudi s tem predlogom ne bi nihče zaslužil.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.486
820
113
Če bo šlo na koncu vse na komunalo/dinos, potem je to samo vmesen nepotrebni korak, ki vzame veliko dela, prostora in denarja.
Samo, če bo komunala/dinos to embalažo zmešala med ostalo embalažo in potem rekla, "tole pa že (po)znamo." Drugače pa imaš prečiščeno embalažo.

Sicer komunala s tem služi in bi lahko dala na položnici popust ampak to je druga tema.
Kdo pravi, da tega popusta nimaš - da torej cena, kot je, ni posledica tega, da z odpadki nekaj zaslužijo? Komunala ima s to embalažo tudi delo (ločevanje, ...)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc
27. jan 2022
4.849
1.768
113
Bom probal po vrsti pa naj se vsak znajde:
- v EU sta dva kavcijska sistema: recimo Hrvaški (pa niso edini) z všteto kavcijo v ceno pijače in recimo Dansko/Nemški z doplačilom kavcije na blagajni. Kar se mene tiče mi gre najbolj na k... ko kupim pijačo za X na blagajni pa plačam X+y - kako naj mi klošarji potem naberemo prave količine drobiža;
- kavcijski sistem pri plastenkah in piksnah predvideva prevzem odpadne enbalaže oz. bolje rečeno skrb zanjo na strani proizvajalca;
- pri nas se v rumene kante/kontejnerje zmeče vse vrste embalaže, ki se na koncu odložijo pri komunali na deponijah in če imamo veliko srečo se izvozijo ob plačilu v tujino, kjer potem te "odpadke" presortirajo in predelajo del, del pa skurijo. Če sreče ni, gredo pa v izvoz in na koncu v Pacifik in Indijski ocean!
- trenuten sistem je zastonj ravno zaradi "profita" komunalcev s "prodajo" odpadkov, kar pa sem opisal odstavek višje.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
A. seveda je jasno, kavcijo plačaš vedno ko kupiš embalažo, če vržeš doma v "pravi" koš za smeti si za to nategnjen za 20 centov
B. največji delež cene pri komunali pomojem v večini slovenskih občin predstavlja embalaža, večina se jo vozi v tujino v sežigalnice, kar predstavlja ogromne stroške komunalam (prevoz, sežig) .. spomnimo se par let nazaj ko so uvedli interventni zakon s katerim so reševali krizo, ker se je embalaža nabirala na deponijah
To seveda ni res. Embalaža se v zbirnih centrih sortira, del, ki se da reciklirat gre v reciklažo, drugo pa res v sežig. Komunale pa zadevo zavirajo, ker naj bi bil koncesionar samo eden, pa jim to ni všeč.
 
27. jan 2022
4.849
1.768
113
Še nekaj sem se spomnil: še nedolgo nazaj je Hrvaška imela sistem, ko si za kavcijo dobil poseben listek in si lahko vrnil prazno embalažo zgolj z listkom in v tisti trgovini in v taki količini: pitam, se pitam, zakaj so šli spreminjat. ;)
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Iz Slovenije so obmejni prebivalci v hrvaške štacune vozili polne prtljažnike plastičnih flaš, tako da so se obmejne trgovine v njej utapljale. Potem so pa nekaj spremenili, da se to ni več dalo.
Torej se je nekaterim to splačalo. Lipa na lipo, sto evrov.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.567
5.542
113
Slovenija je imela sicer že doslej enega najvišjih odstotkov zbrane embalaže v EU. Zdaj bo to enotno po EU, z veliko dodatnega dela, zbiranja, plačevanja. Odvisno od vrste zbiranja embalaže tudi ne smeš stisniti, predno jo prineseš nazaj v trgovino. Na koncu pa se bo - žal - samo majhen del dejansko recikliral (predvsem aluminij). Dodatna težava so lahko dolge vrste pred temi aparati za vračanje, ker mora prepoznati embalažo, sicer jo zavrne.

Hrvatje so imeli težave, ker so zbiralci okoli smetnjakov na plažah razmetali plastenke iz tujine, ki niso bile v sistemu. Ter odvili zamaške. Glede zamaškov so sedaj nova EU pravila in morajo biti tako pritrjeni, da se ne odstranijo.

zamaski.png



Evropska unija je maja 2018 objavila novo direktivo o tem, kako ravnati s plastičnimi izdelki za enkratno uporabo. V skladu s to direktivo se med drugim pijače lahko prodajajo v plastenkah le, če pokrov ostane pritrjen na embalažo. Direktiva je bila izglasovana 5. junija 2019, proizvajalci pa imajo obveznost, da ji svoje izdelke v celoti prilagodijo do decembra 2024.