Kavcija za embalažo pijač

KAVCIJA ZA EMBALAŽO PIJAČ?

  • ZA

    Glasovi: 62 62,6%
  • PROTI

    Glasovi: 24 24,2%
  • SAMO ZA PLASTIKO

    Glasovi: 7 7,1%
  • SAMO ZA PLOČEVINKE

    Glasovi: 0 0,0%
  • VSEENO MI JE

    Glasovi: 4 4,0%
  • NE ME GNJAVIT

    Glasovi: 2 2,0%

  • Skupaj glasov
    99

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
pred leti sem gledal klošarje v berlinu, ki so "zbirali" embalažo
najlažje so jo dobili iz košev za smeti in da se ne bi preveč umazali, so seveda koš obrnili na glavo in stresli vsebino na tla... pobrali kar je bilo za kavcijo potem pa dalje do naslednjega koša

to je primer kako ekofašisti in polidioti rešujejo problem, ki ga ni in ustvarijo nov problem
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.910
3.028
113
Mislim da niso problem tukaj plastenke ampak vse ostalo. Za plastenke družbe še nekaj dobijo ko jih dajo v reciklažo, za ovojni papir in podobno sranje pa nič. In tam se jebe sistem.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.889
113
V Italiji imaš pred trgovskimi centri avtomate - vržeš not, on šteje, pljune denar...
Koliko je tu izguba časa... Minuta?
Sicer pa, vrži kamor hočeš, bodo pobrali tisti, ki bodo s tem dobili "nekaj" ...

Vsak korak ki je več od osnovnega namena je težak. Če grem kupit plato pira grem kupit plato pira, ne pa da moram potem vsakič še plato piksen nazaj nosit in metat v avtomat.

Jst v življenju nisem namenoma vrgel smeti v naravo in jo tudi ne bom, zato se mi zdi tale kavcijski sistem bedarija.

Reševanje težav s smetmi se je potrebno lotit pomojem pa v viru, torej da primarno sploh ne kupuješ smeti. Če so zmogli v EU ukinit plastične palčke za ušesa pa slamice za pit, mislim da bi lahko kaj naredili tudi pri bolj resnih smeteh ne samo pri bedarijah tipa "plastični pribor".
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen in axeton

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.181
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Vsak korak ki je več od osnovnega namena je težak. Če grem kupit plato pira grem kupit plato pira, ne pa da moram potem vsakič še plato piksen nazaj nosit in metat v avtomat.

Jst v življenju nisem namenoma vrgel smeti v naravo in jo tudi ne bom, zato se mi zdi tale kavcijski sistem bedarija.

Reševanje težav s smetmi se je potrebno lotit pomojem pa v viru, torej da primarno sploh ne kupuješ smeti. Če so zmogli v EU ukinit plastične palčke za ušesa pa slamice za pit, mislim da bi lahko kaj naredili tudi pri bolj resnih smeteh ne samo pri bedarijah tipa "plastični pribor".
In kaka embalaža bi bila zate smotrna pri pivu in brezalkoholnih pijačah, ki so sedaj v plastenkah ali pločevinkah?
Papir?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.889
113
In kaka embalaža bi bila zate smotrna pri pivu in brezalkoholnih pijačah, ki so sedaj v plastenkah ali pločevinkah?
Papir?
Sam kupujem vedno v steklu če je opcija. Pir načeloma za doma vedno v flaškah, šveps za gintonik v steklenici, radenska (za mohito:p) tudi, vodo pijem iz pipe. Če kupim cocacolo (1x na leto) vzamem steklenico.

Seveda na piknik nekje v vukojebini vzamem pir v piksni, ampak se vedno potrudim da potem tudi nazaj prinesem in vržem v ustrezne smeti. Kar je precej lažje naredit če imaš stisnjeno embalažo, kot pa če moraš imet cele zato da prime "koda" v avtomatu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.181
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Sam kupujem vedno v steklu če je opcija. Pir načeloma za doma vedno v flaškah, šveps za gintonik v steklenici, radenska (za mohito:p) tudi, vodo pijem iz pipe. Če kupim cocacolo (1x na leto) vzamem steklenico.
In ko steklo (pivo in kar se da) vrneš nazaj v trgovino, je koliko časa, da zrihtaš kavcijo?
Voda iz pipe pa tako ali tako... Prijatla, ki pije vodo samo iz plastenk, zezamo do nule... pa se ne da, kreten...
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.109
3.418
113
ampak, a se vam zdi pri nas to ful perec problem?

jest res ne opazam veliko odvrzene embalaze.
Sej ni važn.
Bo pa na ministrstvu za okolje lahko ustanovljen dodaten direktorat za kavcijsko embalažo, ki bo imel direktorja, namestnika, tajnico, 3 referente, budget za izobraževanje itd...
Ti pa tud n'č ne štekaš krožnega gospodarstva.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.889
113
In ko steklo (pivo in kar se da) vrneš nazaj v trgovino, je koliko časa, da zrihtaš kavcijo?
Voda iz pipe pa tako ali tako... Prijatla, ki pije vodo samo iz plastenk, zezamo do nule... pa se ne da, kreten...

Pivo pa radensko dobiš v gajbah. Ko je gajba prazna neseš nazaj in vržeš v avtomat. Dela je seveda enako kot pri kavcijskem sistemu za piksne/plastenke, samo koncept ni isti. Zakaj zbirat prazne oprane piksne v vreči, da potem mečeš v avtomat kjer se z njimi zgodi ista stvar kot če bi jih doma stisnil in dal v ustrezen koš?

Zato ker nek majhen % ljudi ni spososoben piksne vržt v koš bomo morali ostali sedaj okoli riti v žep s smetmi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen in msenjur

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.181
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Pivo pa radensko dobiš v gajbah. Ko je gajba prazna neseš nazaj in vržeš v avtomat. Dela je seveda enako kot pri kavcijskem sistemu za piksne/plastenke, samo koncept ni isti. Zakaj zbirat prazne oprane piksne v vreči, da potem mečeš v avtomat kjer se z njimi zgodi ista stvar kot če bi jih doma stisnil in dal v ustrezen koš?

Zato ker nek majhen % ljudi ni spososoben piksne vržt v koš bomo morali ostali sedaj okoli riti v žep s smetmi.
Saj ti ni treba tega delat. Eni bojo, eni pa, kot ti, pa pač ne...
In kesoni bojo še vedno polni embalaže...
Pusti vsaj možnost tistim, ki bojo, da to naredijo. Zakaj pa ne?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.889
113
Saj ti ni treba tega delat. Eni bojo, eni pa, kot ti, pa pač ne...
In kesoni bojo še vedno polni embalaže...
Pusti vsaj možnost tistim, ki bojo, da to naredijo. Zakaj pa ne?

Seveda bom delal to, ker za vodo ki stane 30 centov ne bom stran metal 20 centov kavcije. Ampak to ne spremeni desjtva da je neumnost, da moram "smeti" peljat nekam namesto da bi jih doma metal v koš. Oz. dejmo se vprašat še iz obratne smeri. A bodo komunale pocenile odvoz odpadkov ko/če bo uveden kavcijski sistem? Ker logično bi bilo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen in msenjur
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Se vidi da pojma nimate kako to deluje pa še in še pametujete.

A: kavcija je všteta v ceni "pijače" - vračilo kavcije je nagrada za pridnost.
B: komunala ne kasira odvoza ločenih frakcij odpadkov (steklo, papir, embalaža).
 
  • Všeč mi je
Reactions: zakon

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.181
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Oz. dejmo se vprašat še iz obratne smeri. A bodo komunale pocenile odvoz odpadkov ko/če bo uveden kavcijski sistem? Ker logično bi bilo.
Po "kmečki logiki" - če kontejner za embalažo ni poln, preden ga poberejo, naročiš manjšega - v blokih je to OK. Če že imaš malega pred hišo, se zmeniš s sosedom (ali sosedi) za skupnega, če ne gre, pa ga odpoveš in nosiš drugam. Blesavo, ampak, tu nekje...