Energetska preskrba gospodinjstev

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.089
3.033
113
10 letno povprečje je bilo 1400L, brez tople vode. Weishaupt peč, gorilec na modri plamen,.. Kr ok kvalitetna peč. V 4ih letih odkar je TČ pa je šlo nekje 10L kurilca, zakuril sem 1 meglen dan, da sem videl če peč še dela. Vsako sezono pa parkrat obrnem ventile, da se ne zapikajo, ampak zakurim ne.

No sej zato pa eni še kr dimite, iščete akcije za 1,5k € za drva in ko se ne rolate po tleh, zlagate drva za sledečo sezono, čistite pepel, se dogovarjate z dimnikarčki in se prepričujete kako nič ne smrdi... Sej je večina sosedov tle takšnih, no en se je spametoval pa dal TČ + SE, a ostali se ne premaknejo, ne cenijo svojega časa, čistega lokalnega okolja in predvsem €.

Pa vseeno, da se ne boš preveč umazal, ko se valjaš... povej kaj rabiš, račune za štrom, imam dostop do moj elektro, lahko dobiš grafe za celo zimo, posamezen mrzel dan ali celo 15 min odčitke. Mogoče račun za TČ, ker ti je verjetno 670€ za TČ nepredstavljivo? Imam dva, rezervo je fino imet... Ne rečem, če gre vse v k., pomanjkanje štroma itd,... bom tudi jst imel cmok v grlu in takrat se boš lahko upravičeno posmehoval, ker agregat in kurilca imam mogoče za eno sezono, pa še to ne, ampak do takrat bo pa TČ pela. Mogoče vržem še SE na streho, če pride nazaj subvencija in to bo to.
Daj prosim povej koliko kWh ti pokuri TČ v enem povprečnem zimskem dnevu, če lahko zanemariš ostale porabnike.
Kje si dobil TČ za 670€ (sklepam rabljeno)?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
1400 litrov za bajto 250 kvadratov praktično brez izolacije težko verjamem, če je pa res, pol pa maš računico..... pri nas je 12 letno povprečje 2000 l brez sanitarne vode polet, pa je gor 10 centi izolacije pa se ogreva 200 kvadratov.
Ne mi pa z dimnikarčki in svinjarijo, nismo vsi take svinje kot nekateri.
Za 670 EUR dam pa prec zraven vsega še TČ.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

first1

Fizikalc
19. mar 2018
286
130
43
5cm fasade ni ravno nic, 20 pod streho je pa tudi nekaj, ce racunas da najvec uide skozi streho in da se najbolj poznajo zacetni cm izolacije.

Recimo poraba zgolj za TC + obtocna decembra:

Tč je bila nerabljena, zapakirana za 670€, a stara zaloga cca 10 let. Je pa monoblok, tako da sem lahko sam izvedel priklop. Nek skupinski nakup je bil - mislim, da sta takrat 2 -3 šleperja teh TČ bila uvožena iz Anglije. Je pa od firme Ivt Ax09, 9 kW, preoblečena Mitsubishi PUHZ-W90VHA.
 
Nazadnje urejeno:

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Če si ti zadovoljen super zate. Mene za našo dvostanovanjsko bajto še ne prepriča. Enkrat na dve let nafilam drvarnco z enim dopoldnevom dela, kurmo pa vsi radi doma. Če bi blo 12 let nazaj po moje, bi mel zdele že fasado not, tko pa...
 

first1

Fizikalc
19. mar 2018
286
130
43
Sej pravim, za zdaj je super, stroški skoraj smešno mali, če crkne imam mogoče uro dela da rezervno priklopim... Mogoče bom kdaj tenko piskal, ker imamo res dosti na štrom, ampak vsaj kvalitetno peč na kurilca sem obdržal. Mogoče napaka, da nisem nafilal v korona časih po 0,7€/L. Jst se tko obnašam, da gledam kaj je sedaj najugodneje, ne grem v astronomske investicije, tam do 2-3k je še ok in malo kalkuliram, da štrom pač ne more it gor 300%, kar plin in kurilc verjetno lahko. Sej smo videli, sploh še ni bilo podražitev štroma za vse, pa so že rezali omrežnine in talali energetske vauvčerje.. Za SE sem že malo v dvomih saj pri jurja porabe štroma na leto, rabim 10 let, da pridem na nulo, kar je tak tak, brez subvencije pa sploh...

Plin bo velik problem se mi zdi, ravno 1 teden nazaj sem pomagal sorodnikom, da so zamenjali dobavitelja iz energetike Celje, ki je btw sama pošiljala okoli obvestila s grafi, kako so ravno oni sami najdražji in so prav prosili ljudi, da naj zberejo drugega dobavitelja, da jim bodo še pomagali, ker sicer se zna zgoditi, da bodo nekateri ostali brez plina, res prav bizarno. In so šli na Petrol, danes obvestilo, petrol dvignil kwH iz 0,052€ na 0,08779 ALI skoraj 70% gor...
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik 474

1200l KO za tako bajto z kikiriki izolacijo je za Đirlo in Herbalife reklamo... Razen če se v celo bajti ogrevata kopalnica in dnevna soba, pa še ti na 18°C. 2000l+ je bolj realno
 

first1

Fizikalc
19. mar 2018
286
130
43
Če leti na mene, 1200L bi res bilo premalo, v meniju piše, da ima gorilec 7000 obratovalnih ur, žre 2L/h, torej 14000 L v 10 letih je povprečje 1400L brez SV, ki se je grela na bojler v NT elektrike. Res pa, da se je kr šparalo - temperatura 20, max 21, ponoči je padlo na 18, ker se ene 6-7 ur ni ogrevalo, en del hiše se je 5 let ogreval s klimo, tako da je tudi na ta račun bila manjša poraba kurilca. Je pa ta 20 kW peč tako močna, da bi brez problemov ogrevala 2 taki hiši in je dejansko zelo hitro zjutraj ogrela prostore, kar si sedaj pri TČ ne morem privoščiti, mora v mrazu delat 24/7, ker je moč na meji...Temperatura sedaj s TČ 22 čez dan, 21 čez noč, prej najtoplejši prostov v hiši - kurilnica, je postala nahladnejši.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.089
3.033
113
Če leti na mene, 1200L bi res bilo premalo, v meniju piše, da ima gorilec 7000 obratovalnih ur, žre 2L/h, torej 14000 L v 10 letih je povprečje 1400L brez SV, ki se je grela na bojler v NT elektrike. Res pa, da se je kr šparalo - temperatura 20, max 21, ponoči je padlo na 18, ker se ene 6-7 ur ni ogrevalo, en del hiše se je 5 let ogreval s klimo, tako da je tudi na ta račun bila manjša poraba kurilca. Je pa ta 20 kW peč tako močna, da bi brez problemov ogrevala 2 taki hiši in je dejansko zelo hitro zjutraj ogrela prostore, kar si sedaj pri TČ ne morem privoščiti, mora v mrazu delat 24/7, ker je moč na meji...Temperatura sedaj s TČ 22 čez dan, 21 čez noč, prej najtoplejši prostov v hiši - kurilnica, je postala nahladnejši.
Iz tega bi se dalo sklepati, da ta hiša v primeru boljše izolacije lahko shaja s 6kW napravo?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.212
5.236
113
jap... za ogrevanje tudi manj, samo SV postane problem, če se je veliko porabi...
 

first1

Fizikalc
19. mar 2018
286
130
43
Malo je lahko problem, če res stisne mraz, tak 20 letni extrem, pri slabši izolaciji še toliko bolj... Pač normalno je, da TČ z nižanjem zunanje temperature pada toplotna moč, zato pač zraven pomagajo grelci. No pri meni jih ni oz. je eden 3kW v bojlerju, a v 4ih sezonah še ni deloval...
 
  • Všeč mi je
Reactions: verma
I

Izbrisan uporabnik 474

Če leti na mene, 1200L bi res bilo premalo, v meniju piše, da ima gorilec 7000 obratovalnih ur, žre 2L/h, torej 14000 L v 10 letih je povprečje 1400L brez SV, ki se je grela na bojler v NT elektrike. Res pa, da se je kr šparalo - temperatura 20, max 21, ponoči je padlo na 18, ker se ene 6-7 ur ni ogrevalo, en del hiše se je 5 let ogreval s klimo, tako da je tudi na ta račun bila manjša poraba kurilca. Je pa ta 20 kW peč tako močna, da bi brez problemov ogrevala 2 taki hiši in je dejansko zelo hitro zjutraj ogrela prostore, kar si sedaj pri TČ ne morem privoščiti, mora v mrazu delat 24/7, ker je moč na meji...Temperatura sedaj s TČ 22 čez dan, 21 čez noč, prej najtoplejši prostov v hiši - kurilnica, je postala nahladnejši.

To je nekoliko bolj realno. SV na KO je nekje 2l dnevno (vsaj pri nas), kar pomeni še dodatno min. 500l KO letno, delno ogrevanje hiše z klimo in dokaj nizko nastavljena temperatura...
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Če leti na mene, 1200L bi res bilo premalo, v meniju piše, da ima gorilec 7000 obratovalnih ur, žre 2L/h, torej 14000 L v 10 letih je povprečje 1400L brez SV, ki se je grela na bojler v NT elektrike. Res pa, da se je kr šparalo - temperatura 20, max 21, ponoči je padlo na 18, ker se ene 6-7 ur ni ogrevalo, en del hiše se je 5 let ogreval s klimo, tako da je tudi na ta račun bila manjša poraba kurilca. Je pa ta 20 kW peč tako močna, da bi brez problemov ogrevala 2 taki hiši in je dejansko zelo hitro zjutraj ogrela prostore, kar si sedaj pri TČ ne morem privoščiti, mora v mrazu delat 24/7, ker je moč na meji...Temperatura sedaj s TČ 22 čez dan, 21 čez noč, prej najtoplejši prostov v hiši - kurilnica, je postala nahladnejši.
No, pa smo prišli do malo večje realnosti. Verjetno zdej tud šparaš, kot praviš imaš moč na meji, pa kaj še s klimo dogrevaš in podobno. Točno težava starih slabo izoliranih hiš in TČ, ker rabiš višjo moč in posledično je poraba precej višja. Pri sodobni izolaciji, bi ti TČ delal normalno in ne bi bil poddimenzioniran, kot imaš sedaj. Identična situacija je pri meni, s tem, da sta foter in mat spodaj že stara in jih ne mislim met na 20 stopinjah sam zato, ker se meni ne da en dan v letu drva zlagat in vsak dan enkrat zakurit v špicah in na dva do tri dni v prehodnem obdobju. Če ne bom zakuru jaz, bo pa eden od obeh fantov. Pri nas se grejemo na 22, stara dva na 24. Cena za eno sezono bo cca 750 EUR brez šparanja. 2000 litrov olja je pa nekaj čez 3 jurje po trenutnih cenah....
 

first1

Fizikalc
19. mar 2018
286
130
43
No zdej tut mi ne šparamo, ker tudi ni smisla, prihraniš bolj malo v absolutnem znesku. Klime sedaj za ogrevanje ne uporabljamo sploh, zgolj TČ. JE pa sicer kr konstantna temperatura .. pač 22 čez dan, kaj več že švicaš če kej delaš in kakšna stopinja manj čez noč, se lažje zaspi. S kurilcem je bila druga zgodba...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
No zdej tut mi ne šparamo, ker tudi ni smisla, prihraniš bolj malo v absolutnem znesku. Klime sedaj za ogrevanje ne uporabljamo sploh, zgolj TČ. JE pa sicer kr konstantna temperatura .. pač 22 čez dan, kaj več že švicaš če kej delaš in kakšna stopinja manj čez noč, se lažje zaspi. S kurilcem je bila druga zgodba...
klima = TČ :zavijazocmi: