Energetska preskrba gospodinjstev

onlyme

Fizikalc
5. apr 2010
862
63
28
1657182199448.png
 
  • Wow
Reactions: sandra

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.543
8.892
113
Koliko kWh koristne energije dobimo za teh 255€? Da naredim primerjavo z kurilcem.
"Velja nekako takole, 1000 litrov kurilnega olja je približno dve toni pelet ali štiri do pet metrov bukovih drv"

Tabele ne najdem. Sam sem računal po najvišji številki, da namesto za 2500 litrov kurilca, kolikor je bla lanska poraba, rabim 15 metrov bukovih drv. Je pa to odvisno od veliko faktorjev. Naročenih imam 20 metrov, plačal bom 1500 EUR, pol bomo pa videli. Če bi hotel zdaj natankat bi dal za 2500 litrov nafte 3950 EUR. Je bla pa cena že skor 4200 EUR... Bomo bili videli koliko bom pokuril.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.158
3.087
113
"Velja nekako takole, 1000 litrov kurilnega olja je približno dve toni pelet ali štiri do pet metrov bukovih drv"

Tabele ne najdem. Sam sem računal po najvišji številki, da namesto za 2500 litrov kurilca, kolikor je bla lanska poraba, rabim 15 metrov bukovih drv. Je pa to odvisno od veliko faktorjev. Naročenih imam 20 metrov, plačal bom 1500 EUR, pol bomo pa videli. Če bi hotel zdaj natankat bi dal za 2500 litrov nafte 3950 EUR. Je bla pa cena že skor 4200 EUR... Bomo bili videli koliko bom pokuril.
Ok, ampak tista konkretna paleta me zanima, da bi tista drva pokuril v neki povprečni peči in izračunal dobljeno energijo. Od tam bom že znal preračunat ceno na kWh.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Koliko kWh koristne energije dobimo za teh 255€? Da naredim primerjavo z kurilcem.

1 prm listavcev, dolžine 30cm in vlažnost max 30% ima cca. 2400 kWh kurilne vrednosti. Če na hitro izračunam iz letaka, je v paleti 1.7 prm, kar pomeni 4080 kWh kurilne vrednosti. 1l KO ima 10kWh, torej potrebuješ za isto kurilno vrednost 408l KO, kar znese trenutno okrog 650€. Ne vem, koliko so izkoristki peči za drva in KO (KO je blizu 100%)
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.543
8.892
113
Tista konkretna paleta itak ni suha, tko da za letos še ne bo. Imaš izračune, probaj mal pogooglat, je pa izkoristek zelo odvisen tudi od vlažnosti.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.543
8.892
113
1 prm listavcev, dolžine 30cm in vlažnost max 30% ima cca. 2400 kWh kurilne vrednosti. Če na hitro izračunam iz letaka, je v paleti 1.7 prm, kar pomeni 4080 kWh kurilne vrednosti. 1l KO ima 10kWh, torej potrebuješ za isto kurilno vrednost 408l KO, kar znese trenutno okrog 650€. Ne vem, koliko so izkoristki peči za drva in KO (KO je blizu 100%)
Izkoristek peči na KO je med 93 in 98 procentov, seveda če imamo sodobno kondenzacijsko peč, tako kot imam jaz, vem pa, da imajo nekateri upokojenci kle okol nas še stare štadlerce predelane na olje. Tist gre pa vse v dimnik. Mi smo takrat z zamenjavo peči in montažo vremenske regulacije porabo skoraj prepolovili. Podoben je pa izkoristek dobrega uplinjevalnega kotla na polena.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.158
3.087
113
Da še malo zamorim... je kdo tehtal (točno) tako paleto. Pri peletih vsaj veš, da je iz kile nekje 5 kWh, če zanemarimo izgube.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.543
8.892
113
Teža je odvisna od vlažnosti. tale paleta bo po poletju na soncu kr neki lažja. Pa pr peletih imaš ponavad suho smrekovino, ki je lažja od bukovine.
 

first1

Fizikalc
19. mar 2018
288
132
43
Joj kr zmrazi me, ko berem s kakimi zneski tle operirate, jurček ali pa 2 za drva?!? In to je še ugodno, ker lahko jih kupiš tut 50% dražje? Ker za kurilca bi šlo pa 4 jurje? Je to nova realnost? Pa še vedno moraš delati, smrdi celo zimo, se greš ping pong z dimnikarčki, imaš CO detektorje po bajti, da se slučajno ne zastrupiš, upaš da se dimnik ne užge. A nam je res tega treba? Ste 100%, da ni neke pametne alternative v 2022? Za backup vas razumem, če gre vse u k, so drva super, če imaš domač gozd in ti je spravilo hobi tudi. Ampak da jih tkole kupuješ za takšne dnarje pa ne vem no. Peleti so šli x2 gor berem? Drži to? Sej prvi golf diesel je bil tut super, sam pol pa se gre naprej ane. Pač napredek glede varnosti, glasnosti, udobja, hitrosti,..
 
  • Všeč mi je
  • Haha
Reactions: ales85 in sandra

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.158
3.087
113
Joj kr zmrazi me, ko berem s kakimi zneski tle operirate, jurček ali pa 2 za drva?!? In to je še ugodno, ker lahko jih kupiš tut 50% dražje? Ker za kurilca bi šlo pa 4 jurje? Je to nova realnost? Pa še vedno moraš delati, smrdi celo zimo, se greš ping pong z dimnikarčki, imaš CO detektorje po bajti, da se slučajno ne zastrupiš, upaš da se dimnik ne užge. A nam je res tega treba? Ste 100%, da ni neke pametne alternative v 2022? Za backup vas razumem, če gre vse u k, so drva super, če imaš domač gozd in ti je spravilo hobi tudi. Ampak da jih tkole kupuješ za takšne dnarje pa ne vem no. Peleti so šli x2 gor berem? Drži to? Sej prvi golf diesel je bil tut super, sam pol pa se gre naprej ane. Pač napredek glede varnosti, glasnosti, udobja, hitrosti,..
Včasih je treba naraditi korak nazaj.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.543
8.892
113
Joj kr zmrazi me, ko berem s kakimi zneski tle operirate, jurček ali pa 2 za drva?!? In to je še ugodno, ker lahko jih kupiš tut 50% dražje? Ker za kurilca bi šlo pa 4 jurje? Je to nova realnost? Pa še vedno moraš delati, smrdi celo zimo, se greš ping pong z dimnikarčki, imaš CO detektorje po bajti, da se slučajno ne zastrupiš, upaš da se dimnik ne užge. A nam je res tega treba? Ste 100%, da ni neke pametne alternative v 2022? Za backup vas razumem, če gre vse u k, so drva super, če imaš domač gozd in ti je spravilo hobi tudi. Ampak da jih tkole kupuješ za takšne dnarje pa ne vem no. Peleti so šli x2 gor berem? Drži to? Sej prvi golf diesel je bil tut super, sam pol pa se gre naprej ane. Pač napredek glede varnosti, glasnosti, udobja, hitrosti,..
Kam naprej pa? Daj razsvetli me...plin, štrom, kaj? Pri sodobnih pečeh na biomaso se nič dimniki ne užigajo, nič ne smrdi in podobne traparije, ki jih tule omenjaš. Mogoče pa ti živiš v preteklosti.

Aha, črpalkar vidim. Če tebi črpalka paše, bodi vesel in naj te ne mrazi za druge, v mojo računico ta hip pač ne gre in ni šla že po prejšnjih cenah štroma. Če bi pa delal novo sodobno bajto, bi pa definitivno imel črpalko, ampak tisto edino res pravo in to je geotermalna. Dizel bo pa še lep, lep čas poganjal ta svet in alternativa definitivno niso baterije, tko da zaenkrat je kr Golf dizl še vedno zakon.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Generik

Guru
14. maj 2011
3.858
1.251
113
Jaz vidim napredek v tem, da so sodobne hiše bolje zatesnjene in izolirane, posledično porabiš manj za ogrevanje/hlajenje. Potem imaš pa TČ in podobne scene, kjer je tehnologija ne nekem določenem izkoristku in na tem zagotovo se dela.
Dražijo pa se vsi zunanji dejavniki, kot je elektrika v tem mojem primeru. In kaj ti pomaga dobro zatesnjena hiša in super-duper toplotna, če boš prvo leto plačal ne vem.. 100eur elektrike na mesec, potem pa bodo "zunanji dejavniki" to isto energijo vrgli v luft na x5 pa bo 500eur.

Glede na to se je bolj za vprašat kam vlagajo podjetja pa industrija, da nam ponuja energijo po takih cenah.
Za moje pojme bi mogli postavit še par jedrskih elektrarn dokler nimamo nekih dobrih tehnologij za alternativne vire.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.543
8.892
113
Jaz vidim napredek v tem, da so sodobne hiše bolje zatesnjene in izolirane, posledično porabiš manj za ogrevanje/hlajenje. Potem imaš pa TČ in podobne scene, kjer je tehnologija ne nekem določenem izkoristku in na tem zagotovo se dela.
Dražijo pa se vsi zunanji dejavniki, kot je elektrika v tem mojem primeru. In kaj ti pomaga dobro zatesnjena hiša in super-duper toplotna, če boš prvo leto plačal ne vem.. 100eur elektrike na mesec, potem pa bodo "zunanji dejavniki" to isto energijo vrgli v luft na x5 pa bo 500eur.

Glede na to se je bolj za vprašat kam vlagajo podjetja pa industrija, da nam ponuja energijo po takih cenah.
Za moje pojme bi mogli postavit še par jedrskih elektrarn dokler nimamo nekih dobrih tehnologij za alternativne vire.
Tko nekak. V naši starejši, za takrat sicer zelo dobro izolirani hiši, je klasična TČ prehod iz dežja na malo manjši dež. Na žalost ni blo interesa vložit v fasado ker je tastarim to dopovedat kot bi govoril steni. Ko bo čez pet let še fasada gor, bom pač kuril dvakrat na teden.