eKolesa

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.756
5.712
113
Pa obrni drugace... Te "picke" zdaj doma ležijo. Ko pa kupijo ekolo gredo pa lahko na kako turo s prijatelji, mozem/zeno brez skrbi, da bi jih nazaj drzal in ovirali. To marsikoga obezhrabri, da raje sploh ne gre. Ko pridobi veselje in kondicijo - je nemogoce, da bo naslednje kolo brez elektrike? Da dobi poleg veselja in kondicije tudi izziv, da bi pariral kolegom na enak način? Stvar gre komot v obe smeri...

Ni vse samo dobro, seveda ne. Ni pa vse samo slabo.
 
Nazadnje urejeno:

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.756
5.712
113
Sem bil med vikendom malo na morju... To, kar se je razpaslo z ekolesi pa presega vse meje dobrega okusa... Dobesedno ne vem, če sem videl še navadnih koles za prste ene roke... Seveda potem po "moško" vožnja med ljudmi po peš poteh ipd...

Za to si bi ga jaz omislila. Da lahko pridem v kamp in pokrijem avto za cas dopusta in fertik. Glih da se mi za za vsakic v stacuno matrat v tisti turski savni po tistih klancih...

Kako in kje na biciklu, je pa pac stvar kulture, ki pa kot rečeno, je žal ali malo pozabljena pri nekaterih ali pa samo peša kot na vseh nivojih in aspektih, kot se mi včasih zdi. Ne samo na biciklu...
 

crnobog

Guru
29. apr 2009
3.388
1.792
113
Ampak na tem mestu je res treba izrečt priznanje proizvajalcem in prodajalcem koles oz. celeotnemu kolesarskemo biznisu. Dejansko jim je uspelo izvest "disruption" kot ga zelo redko vidimo. V parih letih so folk, ki nikoli v življenju ni dal niti v sanjah za kolo več kot 500€ prepričali, da zdaj zapravijo za to tudi do 10x več in se za to nemalokrat celo zapufajo. Še prihod LCD TV jev ni bil tako radikalen.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.919
3.945
113
dejansko gre vse v to smer, da se čimmanj matra...naj bodo to el.skiroji ali el.kolesa.
Če mene vpraša to izgubi ves čar kolesarjenja.

Meni je ravno to motivacija, vozim in pripravljam se na to, da potem lahko kam prilezem.
Tako smo vzgojena cela družina. Kot starš to potem prenašam na otroke.
In ko grem z otroci, prilagajam vožnje, ki so njim primerne...

A avto imaš? Zakaj se ne matraš pa hodiš peš, voziš s kolesom, potuješ z javnim prometom? Ker je bolj komot z avtom kajne. Najbrž tudi mladiča ne pelješ z biciklom zjutraj v šolo 2km, ampak z avtom. Popoldne pa hop vsi na kolo za zdravo telo, gonit na toško čelo do katarine pa nazaj. Skratka pomehkuženje na e-kolesu je še malo napram klasični miselnosti, da si najraje ves čas čimbolj udobno, potem pa je iz dolgčasa treba športat na polno.

Sam bicikel obravnavam enako kot avto oz. bilokakšno drugo prevozno sredstvo.

Tudi motor je bil včasih prevozno sredstvo, danes je pa večinoma sredstvo za zabijanje dolgčasa. 90% lastnikov motorjev ga ima zato da hodi na "izlete" z njim. Pa motor je precej dražje, bolj nevarno in manj ekološko prevozno sredstvo kot bicikel. Tako da par k eur za ebicikel ni noben denar, folk kupuje še večje neumnosti, od specialk iz karbona dalje recimo (5k eur za hudo opremo analognega bicikla je meni večja bedarija kot nakup e-kolesa za 5k eur).
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.899
2.352
113
Pomurje
Pa obrni drugace... Te "picke" zdaj doma ležijo. Ko pa kupijo ekolo gredo pa lahko na kako turo s prijatelji, mozem/zeno brez skrbi, da bi jih nazaj drzal in ovirali. To marsikoga obezhrabri, da raje sploh ne gre. Ko pridobi veselje in kondicijo - je nemogoce, da bo naslednje kolo brez elektrike? Da dobi poleg veselja in kondicije tudi izziv, da bi pariral kolegom na enak način? Stvar gre komot v obe smeri...

Ni vse samo dobro, seveda ne. Ni pa vse samo slabo.

Otroška ekolesa so samo razvajanje že razvajenih.
Po ekolesih bo skuter ali motor.
Zakaj skorajda več ne vidimo skirojev na nožni pogon.
Tu pa smo zdaj že direktno skočili na ekolesa.

Velika večina nas deluje po liniji najmanjšega upora in promil bo jih šlo na nožni pogon iz epogona
 
  • Všeč mi je
Reactions: KStoner

valdo

Fizikalc
31. dec 2008
119
27
28
Uporabnik jonny77 je napisal:
Velika večina nas deluje po liniji najmanjšega upora
mislim da je to povsem "normalno" ... z energijo je treba varčevat;
po drugi strani ... koliko se spomnim je "lenoba" vedno bila zaslužna za inovacije - novotarije - razvoj
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

guardy

Guru
3. avg 2007
8.444
1.012
113
Obišči stran
Nikol ni bila... Dejansko so eni imeli bicikle za v sluzbo pa nazaj. Pa na morje so jih vlekli, ko so kemper parkirali, da so v stacuno hodili. Dejansko ga eni imajo iz drugih namenov kot je fitnes, enim je zgolj prevozno sredstvo.

Z elektrifikacijo pa, seveda, marsikdo prileze visje in dlje in sploh gre. Pa kaj. Zakaj to tako moti in ogroža?

Ampak, potem pač tak bicikel ni primeren... To kar ti govoriš bi bilo, da bi elektrika pomagala cel čas, ne pa samo do 2x km/h... oz že bolje, samo gas in gre sam, kot avto...

In še tole, taki, za katere govoriš, si potem nebi kupovali trdakov, fulijev ipd, ampak navadna mestna kolesa na štrom.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

guardy

Guru
3. avg 2007
8.444
1.012
113
Obišči stran
Za to si bi ga jaz omislila. Da lahko pridem v kamp in pokrijem avto za cas dopusta in fertik. Glih da se mi za za vsakic v stacuno matrat v tisti turski savni po tistih klancih...

Kako in kje na biciklu, je pa pac stvar kulture, ki pa kot rečeno, je žal ali malo pozabljena pri nekaterih ali pa samo peša kot na vseh nivojih in aspektih, kot se mi včasih zdi. Ne samo na biciklu...

Tudi jaz pokrijem avto in ga ne palim. V trgovino grem pa peš, tudi na klanec :D
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.756
5.712
113
Vis, jaz pa ne... Oziroma moram potem v kamp stacuno ki nima nic izbire, kar pa je, je pa 3x drazje. Plodine so pa 2km stran. To pa ne hodim... Zdaj grem z avtom. Pa se mi neumno zdi, ampak gonila pa takrat ne bom. Gonim, kot je lepo opisal Utisevalec, ko se mi dvigne športat.

Po drugi strani... Ebicikel ipak ni moped, kot bi nekateri radi prikazali. Jaz sem si hotela kupiti etrdaka lansko leto. Da bi sla lahko s fanti na kaki pardneven trail. Bi jim lazje parirala oziroma ceprav sem fit, sem ipak zenska in brzkone manj fizicno sposobna in zdaj mi je pac sitno, da bi imela nonstop obcutek, da se me caka in se mi prilagaja. Zal ni bilo nic na voljo, kupila sem navadnega. In se še nisem nikjer pridruzila... Partnerk ostalih zal kolo kaj dosti ne zanima. Imam pa zensko druzbo na cestaku, ampak me pa cesta ne pritegne kaj dosti več in zdaj obe kolesi bolj stojita, kot je bil namen.
 
Nazadnje urejeno:

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.220
1.846
113
Po ekolesih bo skuter ali motor.
Zakaj skorajda več ne vidimo skirojev na nožni pogon.
Tu pa smo zdaj že direktno skočili na ekolesa.
Sledil bo e-avto ;).

Kdor si omisli e-kolo in ni predaleč od službe bo morda potem potegnil kdaj do službe s kolesom. Ekološko mnogo boljše od katerega koli avtomobila. Saj s klasičnim kolesom seveda bi šlo tudi (in gre)...a....je en velik problem (vsaj meni in zame): v službo prideš prepoten...stuširat se ne morem, biti zalepljen cen dan v pisarni pa tudi ne gre. Z e-kolesom se 'šparaš' in izogneš tem nevšečnostim (oz. zadnja dva km prevoziš v 'ohlajevalnem' načinu).
 

godfather

Fizikalc
8. nov 2007
496
66
28
širne planjave Dolenjske
Moja tura včeraj: Horjul -> Koreno - > Samotorica - > Butajnova in ovinek prek Polhovega Gradca.
Povsem asfaltna tura.
Z navadnim biciklom (gorec, še manj specialka) ne bi niti na Koreno prilezel (662 nmv), ker je klanec na polno in za boga ne pojenja. Sem pa včeraj praktično vse tri klance odpeljal v eco načinu (najnižja pomoč). Skurjen kvalitetno, brez zabijanja, povsem moker prišel domov + lep izlet. Po klancih dol se jaz ne delam junaka. Gorci si mi še posebej tricky s svojimi štofeljci + hladnejši asfalt + vlaga v senčnih legah v kombinaciji z listjem.

Užitek (če strnem).

Poglej priponko 60508
Poglej priponko 60509
Si blatnike kupil naknadno (kje), ali so bili nameščeni ob nakupu (mislim, "serijsko" :)).
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.809
1.701
113
Mtb gonim že skoraj 20 let...poseben fetiš imam na brutalne klance. Ko šibam na pohorje se počutim kot relikt preteklosti. Mimo mene šiba vse živo na e peciklih, tu pa tam še kaki prileti mimo brez motorja in baterije.

Ampak jaz bom to definitivno kupil ob naslednji menjavi pecikla čez ene 3 leta. Zakaj?
Ker z leti kondicija pada. To je glavni razlog. Včasih sem štartal v mb in šel do rogle. Zdaj to že dolgo več ne gre ker enostavno več nimam toliko kondicije. Nimam časa jo nabirat kot sem jo imel pred 15 leti, ko sem naredil 4k km letno. Zdaj komaj kaj prilezem do 1k.
Pomanjkanje časa je glavni problem da nikamor sploh ne grem. Pohorje gor-kava-dol je 3 ure. Jih enostavno ne najdem več kot 1x na mesec.
Z štromarjem bi to šlo brez problema. Po službi na hitro...max 2 ure.
Sem jih sprobal nekaj in se definitivno strinjam...premami te v to, da se ne pretegneš. Ko trpiš ko kristus je izjemno mamljivo stisnit knof na turbo in si odrešen vseh muk.

Zato me te 25 kilske krave ne zanimajo. Rabim nekaj kar mi samo malo pomaga. In hvala bogu se trg premika tudi v to smer.
Specialized levo sl. Mali motor, mala baterija, pecikl ima 18 kil.
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.463
869
113
Mtb gonim že skoraj 20 let...poseben fetiš imam na brutalne klance. Ko šibam na pohorje se počutim kot relikt preteklosti. Mimo mene šiba vse živo na e peciklih, tu pa tam še kaki prileti mimo brez motorja in baterije.

Ampak jaz bom to definitivno kupil ob naslednji menjavi pecikla čez ene 3 leta. Zakaj?
Ker z leti kondicija pada. To je glavni razlog. Včasih sem štartal v mb in šel do rogle. Zdaj to že dolgo več ne gre ker enostavno več nimam toliko kondicije. Nimam časa jo nabirat kot sem jo imel pred 15 leti, ko sem naredil 4k km letno. Zdaj komaj kaj prilezem do 1k.
Pomanjkanje časa je glavni problem da nikamor sploh ne grem. Pohorje gor-kava-dol je 3 ure. Jih enostavno ne najdem več kot 1x na mesec.
Z štromarjem bi to šlo brez problema. Po službi na hitro...max 2 ure.
Sem jih sprobal nekaj in se definitivno strinjam...premami te v to, da se ne pretegneš. Ko trpiš ko kristus je izjemno mamljivo stisnit knof na turbo in si odrešen vseh muk.

Zato me te 25 kilske krave ne zanimajo. Rabim nekaj kar mi samo malo pomaga. In hvala bogu se trg premika tudi v to smer.
Specialized levo sl. Mali motor, mala baterija, pecikl ima 18 kil.
si moraš turo tako zbrat, da ne pomislis na turbo knof.
Je pa res, da krajse ture lahko to naredis. Razen, če si zategnjen in sam sebi ne dopustis.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
si moraš turo tako zbrat, da ne pomislis na turbo knof.
Potem pa počasi postajaš zelo omejen, včasih niti ni takšnih možnosti oziroma niso videti smiselne. Kdo se bo pa vozil do "polovice" hriba in nato obrnil, ker si pač omejen na takšno turo? In če imaš takšno rešitev, kot jo išče on, da le omejeno pomaga, potem je to zmagovalna kombinacija.
 

Zanzibar

Majstr
16. sep 2007
1.063
123
63
Ampak jaz bom to definitivno kupil ob naslednji menjavi pecikla

Ako bodo finance dovoljevale 100% tudi jaz! Pa še en pogoj je: Težo morajo zmanjšat na okoli 15 kg (ampak takrat bom malo starejši in recimo da manj divji).

Že parkrat sprobal e-bike (HT, FS) pa sem bil po furah enako (ali že več) prekurjen kot na mojem 15 kilskem akustičnem FS.
Edina - bistvena razlika je, da sem naredil cca 3x več km (je bolj zanimivo) + v klanc se pelješ "normalno" 10-20 km/h, na akustičnem pa mlinčkaš v prvi 1,5 km/h :rolleyes:
Za v dolino... če bi bil lažji... uffff :fredi:
 
  • Všeč mi je
Reactions: krava

Zanzibar

Majstr
16. sep 2007
1.063
123
63
Še nekaj: ugotavljam, da e-bike precej bolj izkoristiš in uživaš ob pogoju, da imaš vsaj malo kondicije. Sicer te zna pri kakih bolj grobih spustih kar zmatrat in bolet tudi kaj drugega kot noge in rit :)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.658
6.054
113
pri taščici
tudi jaz ne razumem, zakaj je potrebno e-kolesa kupovati otrokom? meni je to žalostno...
Zato ker je druzba (sploh pa covid) jih prikoval pred ekrane in jih tezko.spravis sedaj stran.
Poba (13) je poleti in jeseni pogosto sel do "babice" z e kolesom(13 km , 400 visincev) . Navadno.kolo je precej pocivalo pred nakupom. In je bil poba za ekranom.
Pri babici je nekoliko manj pred ekranom, sploh sedaj ko se mu ze zaupa traktor pri manj zahtevnih delih.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.658
6.054
113
pri taščici
hm, a 13km ni sposoben prekolesariti brez e-pomoči? mislim da je.

Pred ekrane so jih spravili starši in noben drug!
Je sposoben, pa se mu ne ljubi. Je bil sposoben pri cca 8 letih.
Del v oklepaju si spregledal?
Imas otroke? Najbrz so tvoji brez napake. Tako kot je večina. Samo z mojimi je marsikaj narobe.
Ce pogledam njegove vrstnike. Ene par se jih ukvarja s športom, večina pa z ekrani.
Upam da bo kdaj tudi kaj pametnega od njih. Moj je kar nekaj "ur" prebil pred ekranom da sedaj zlozi rubikovo kocko pod vodo na dah, da jo na suhem zlozi hitreje kot v 15 sekundah. Seveda pa je skusnjava v igricah
in podobnih zadevah prevelika in ga je treba kdaj pa kdaj tudi v kaj drugega porinit. Pa.magar v e kolo.
Kako ga je dobil
Kupil sem ga zase, pa mi je premajhen za resno kolesarjenje.
Precej hitro sva bila zmenjena da ga dobi za odlicno spricevalo, ce da za njega 500 evrov.
Bil je namreč 800.
 
Nazadnje urejeno: