dedovanje problem

rajko0028

Fizikalc
22. avg 2008
1.327
1
36
15 km SV od LJ
Znanka ima problem z ostalimi sodediči pa me zanima kako bi ji lahko pomagal. Pred meseci ji je umrla mama, ki je napisala lastnoročno poproko in v njej napisala, da so dediči njeni otroci(4 kom) v enakih delih. Problem pa je nastal ker je znanka že daleč nazaj (1975) z darilno pogodbo dobila parcelo ki je bila opredeljena kot travnik in sadovnjak - ona je potem 1980 dala predlog za spremembo namembnosti kar je tudi dobila in na parceli je jasno zrasla hiša - sedaj pa ostali dediči zahtevajo da se njena parcela ovrednoti in to po sedanjih cenah kot gradbena parcela. Ona seveda nasprotuje cenitvi po cenah zazidljivih parcel zato me zanima a ima realne šanse, da uveljavi svojo voljo.
Naslednji problem je tudi to da je na darilni pogodbi napisana klavzula, da se odpoveduje nadalnjim zahtevkom po svojemu deležu - njena mama pa je eksplicitno napisala, da se deli enako na vse štiri - kaj torej velja klavzula ali oporoka.
Pa še poslastek - njen brat je pred 5 leti kupil od mame parcelo(1000m2) in hišo (leto izgradnje 1960)po simbolični ceni 6 miljonov tolarjev (je tudi v pogodbi napisano da je cena simbolična) a ima kake šanse, da v kolikor se njena parcela oceni po sedanji ceninitvi da doseže, da je pogodba med bratom in mamo samo fiktivna in da se mora zato plačati realna cena?
THX v njenem imenu.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
4
36
ena vas naprej od Jest-a
Obvezno do odvetnika.
Po mojem vedenju, ki pa je lahko tudi napačno: ker je dobila parcelo podarjeno, gre v "dedovanje" - ampak ne po sedanji vrednosti, saj je tvoja znanka sama investirala (tudi spremembo namembnosti je krepko plačala!). Brat je zemljo kupil, zato je zadeva drugačna.
Če mamina oporoka nima nobenih posebnih prič (ali notarja), potem je vprašanje koliko bo veljala na sodišču.

Najbolje bi bilo. če bi se lahko dediči dogovorili med seboj, ampak kot vidim, je to praktično nemogoče.

Čimprej do odvetnika, preden bo prepozno.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.412
2.425
113
No kot sam vidiš je zadeva zelo kompleksna in otročje ter hkrati naivno bi bilo pričakovat odgovor na alterju
smirk-1.gif
Tak primer kot si ga napisal je celo za dobrega odvetnika zahteven in nihče ti ne bo mogel zagotoviti 100% uspeha. Ko bo prišlo do pravde bodo pač vse stranke potegnile iz rokava dokaze, na sodišču se bodo soočili in na koncu bo sodišče na podlagi dokazov presodilo. Kakšen "material" pa ima kdo pa je veliko vprašanje. Veliko vprašanje je tudi kako bo sodišče presojalo. 5 takšnih primerov, 5 različnih sodnikov, 5 različnih sodb in odločitev... Tako je to pri nas ja. Vse kaj lahko jaz svetujem je to, da se poskusite dogovorit, tožbe se vlečejo leta in leta in leta, odvetniki kasirajo leta in leta in leta in včasih imam občutek da samo zadevo nategujejo koliko pač gre. Na koncu pa boste itak vsi luzerji. Dajte se zmenit za tisi bogi kos zemljice. Za izpodbojno tožbo pa ste že itak prekludirani če praviš da je 5 let od tega in vam je že ušel rok za tožbo... Skratka pamet v roke, sploh če še nihče od vas ni imel nikoli opravka s sodišči.
 

pablohasan

Fizikalc
18. avg 2007
1.104
3
38
naj gre do odvetnika, ker tukaj za kakrsno koli pametovanje je premalo podatkov.
definitivno je pač treba v postopku čim bolj "zmanjšat" vrednost darila, mogoče zahtevati vračunanje darila bratu.
glede oporoke in pogodbe, oporoka jasno prevlada nad pogodbenim določilom.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Glede darila lahko samo potrdim, da se bo ugotavljala današnja vrednost oz. na dan smrti zapustnika, vendar po stanju na dan daritve... torej kot kmetijsko zemljišče brez objektov itd.

Tako določa zakon o dedovanju.


Da bo bolj mirno spala:
---
Določitev vrednosti darila


30. člen

Darilo se oceni po vrednosti ob zapustnikovi smrti in po stanju
ob daritvi.
---

Glede prodajne pogodbe bratu pa bo dokazno breme na tvoji znanki, da dokaže, da je šlo za fiktivno prodajo (kar ni tako preprosto).

Sicer pa kot so že drugi rekli, do advokata, pa ne do takšnega, ki se na tvju pojavlja... pa tudi se strinjam kar pravi Avtofun, dajte se zmenit, sicer se bo vleklo.

Še glede oporoke:
Lastnoročna oporoka ne potrebuje prič. Vsebina poslednje volje je razvidna in potrjena iz lastnoročnega zapisa.
Tisto je druga oblika oporoke, ki se ji reče oporoka pred pričami.