Motena oseba v hiši

sousis

Guru
16. nov 2019
1.484
978
113
Najprej pozabi na to, da boš živel v tisti hiši, dokler je mama še živa. Pozabi. Saj vem, da si vložil, da bi bilo praktično, itd itd. Ampak nehaj razmišljati o tem. S takim človekom ne moreš živet in si boš nakopal samo še več problemov. Ne bo ti pomagal pogovor, nasilje, mediacija, ker tvoja mama je pač tak človek in je ne boš spremenil. Lahko ti sveto obljubi, da se bo spremenila, pa se ne more. Prečrtaj je iz svojega življenja in pozabi. Če imaš pomisleke, premisli kako bo, ko boš imel dva otroka na dosegu rok takega motenega človeka. Kaj, če se razjezi na dojenčka? Kaj, če je zmoti jokanje in otroško skakanje v štuku nad njo in se ji čist odpelje? Skratka, pozabi.

Tako, zdaj ko si ne misliš več, da boš tam živel, imaš par stvari za rešit:
1) uredit lastništvo hiše oz. deleža
2) zmanjšat stroške
3) poiskat večji prostor za živet kot 1sobno stanovanje

Pišeš, da imaš pogodbo pri notarju overjeno. To je že neka osnova. Shrani tudi plačane položnice za kredit in stroške za hišo. Poišči račune za gradbeni material za obnovo itd. Potem premisli, če imaš med kolegi, prijatelji, znanci, žlahto kakšnega odvetnika, notarja ali vsaj nepremičninskega agenta. Pokaži mu/ji te svoje papirje in naj ti da strokovno mnenje kakšne imaš šanse za vpis svojega deleža v zemljiško knjigo. Če je to izvedljivo, si vzemi čas in denar in štartaj po uradni poti - najemi odvetnika, plačaj notarja, pač kar bo treba. Lahko teoretično greš po sodni poti in iztožiš svoj delež, ampak ti odsvetujem, saj ti bo ob dveh otrocih in povprečni slovenski plači zmanjkalo in denarja in časa in volje za tak podvig. Grdo je za povedat, ampak pač počakaj, da se tvoj problem reši po naravni poti in boš dedoval. (Razen, če so v igri še drugi dediči - potem premisli, če bi mogoče svoj delež kar njim prodal.)

Del strokovnega mnenja notarja/odvetnika/nepremičninarja naj bo tudi kaj je s kreditom. Sklepam, da je to kredit, ki ga odplačuješ namesto mame, ko je izplačala očeta? Če je ona napisana na kreditu, in če nimaš šanse za vpis svojega lastništva, potem takoj nehaj plačevati kredit in položnice. Če se pač tako obnaša do tebe, potem si ne zasluži, da bi ji kaj olajšal.

Tako, zdaj imaš cca 300 eur več kot prej. Prodaj manjše stanovanje in najemi večjega. Poskusi tudi preveriti ali lahko dobiš bolj ugoden kredit za poplačilo obstoječega. Trenutno so obrestne mere kar nizke, kmalu bodo po mojem šle gor. Poleg tega so trenutno cene nepremičnin v višavah, zato lahko precej iztržiš za svoje stanovanje. Žal bo tudi cena novega stanovanja kar visoka, zato jaz osebno zdaj ne bi kupovala, če se le da. Po drugi strani pa ni turistov in je večja ponudba stanovanj za najem.

Veliko ljudi ti bo reklo "pa saj to je tvoja mama", in menilo, da se moraš žrtvovat zanjo. Fuck that shit. Ti nisi prosil, da te rodi, si pa trpel posledice njenega obnašanja. Kot odrasla oseba se lahko odločiš kaj boš naredil. In ti ni treba še naprej trpeti njenega obnašanja. Prav tako lahko poskrbiš za svoje otroke, da njim ni treba trpeti njenega obnašanja.

Srečno.
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.729
2.614
113
Saj kot jaz razumem on ima vpisan 25% delež nima pa urejene etažne lastnine, ki pa jo brez maminega konsenza tudu ne bo uredil.
HIša ga trenutno stane 500EUR na mesec (kredit, stroški in kurilno olje). Te stroške sicer verjetno lahko da na 0 vendar se potem lahko poslovi od hiše + vprašanje če bi še kdaj dobil odobreni kredit.
 

kroja_

Fizikalc
23. mar 2016
183
86
28
Jaz pa mislim, da tvoja mama ni tako grozna kot se tebi zdi, ker trenutno tako pesimisticno gledaš. Vsekakor pa ti ni treba živeti v tej hiši. Jaz tudi ne bi. Upam da bo na koncu vse uredu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.012
4.930
113
Nuku`Alofa
Najprej pozabi na to, da boš živel v tisti hiši, dokler je mama še živa. Pozabi. Saj vem, da si vložil, da bi bilo praktično, itd itd. Ampak nehaj razmišljati o tem. S takim človekom ne moreš živet in si boš nakopal samo še več problemov. Ne bo ti pomagal pogovor, nasilje, mediacija, ker tvoja mama je pač tak človek in je ne boš spremenil. Lahko ti sveto obljubi, da se bo spremenila, pa se ne more. Prečrtaj je iz svojega življenja in pozabi. Če imaš pomisleke, premisli kako bo, ko boš imel dva otroka na dosegu rok takega motenega človeka. Kaj, če se razjezi na dojenčka? Kaj, če je zmoti jokanje in otroško skakanje v štuku nad njo in se ji čist odpelje? Skratka, pozabi.

Tako, zdaj ko si ne misliš več, da boš tam živel, imaš par stvari za rešit:
1) uredit lastništvo hiše oz. deleža
2) zmanjšat stroške
3) poiskat večji prostor za živet kot 1sobno stanovanje

Pišeš, da imaš pogodbo pri notarju overjeno. To je že neka osnova. Shrani tudi plačane položnice za kredit in stroške za hišo. Poišči račune za gradbeni material za obnovo itd. Potem premisli, če imaš med kolegi, prijatelji, znanci, žlahto kakšnega odvetnika, notarja ali vsaj nepremičninskega agenta. Pokaži mu/ji te svoje papirje in naj ti da strokovno mnenje kakšne imaš šanse za vpis svojega deleža v zemljiško knjigo. Če je to izvedljivo, si vzemi čas in denar in štartaj po uradni poti - najemi odvetnika, plačaj notarja, pač kar bo treba. Lahko teoretično greš po sodni poti in iztožiš svoj delež, ampak ti odsvetujem, saj ti bo ob dveh otrocih in povprečni slovenski plači zmanjkalo in denarja in časa in volje za tak podvig. Grdo je za povedat, ampak pač počakaj, da se tvoj problem reši po naravni poti in boš dedoval. (Razen, če so v igri še drugi dediči - potem premisli, če bi mogoče svoj delež kar njim prodal.)

Del strokovnega mnenja notarja/odvetnika/nepremičninarja naj bo tudi kaj je s kreditom. Sklepam, da je to kredit, ki ga odplačuješ namesto mame, ko je izplačala očeta? Če je ona napisana na kreditu, in če nimaš šanse za vpis svojega lastništva, potem takoj nehaj plačevati kredit in položnice. Če se pač tako obnaša do tebe, potem si ne zasluži, da bi ji kaj olajšal.

Tako, zdaj imaš cca 300 eur več kot prej. Prodaj manjše stanovanje in najemi večjega. Poskusi tudi preveriti ali lahko dobiš bolj ugoden kredit za poplačilo obstoječega. Trenutno so obrestne mere kar nizke, kmalu bodo po mojem šle gor. Poleg tega so trenutno cene nepremičnin v višavah, zato lahko precej iztržiš za svoje stanovanje. Žal bo tudi cena novega stanovanja kar visoka, zato jaz osebno zdaj ne bi kupovala, če se le da. Po drugi strani pa ni turistov in je večja ponudba stanovanj za najem.

Veliko ljudi ti bo reklo "pa saj to je tvoja mama", in menilo, da se moraš žrtvovat zanjo. Fuck that shit. Ti nisi prosil, da te rodi, si pa trpel posledice njenega obnašanja. Kot odrasla oseba se lahko odločiš kaj boš naredil. In ti ni treba še naprej trpeti njenega obnašanja. Prav tako lahko poskrbiš za svoje otroke, da njim ni treba trpeti njenega obnašanja.

Srečno.

Točno tako. Bolje je pozabiti tisti denar kot pa uničiti sebe in svojo družino. In dvomim v demenco, mene spominja na navadno žlehtnobo. Enosobno v najem, plus denar ki gre sedaj v hišo, pa imaš v najemu lepo dovolj veliko stanovanje v najemu in mirne živce.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.287
929
113
Jaz se ne bi dal brez "boja". Računaj pa, da zadeve ne boš rešil čez noč. Obrni se na lokalni CSD za pomoč in predstavi svojo plat zgodbe. Obrni se na maminega osebnega zdravnika. Po domače, pripravi teren, da jo po pošteni poti spraviš v Dom. Ti pa resno povem, v pogovoru s CSD in DR bodi realen in predvsem izražaj skrb za mamo, da ona ni več to kar je bila... Glej, razne psihiatrične bolezni in demenca danes niso noben tabu. Zdravnik bo hitro prepoznal. Take osebe si svojih problemov ne zmorejo rešiti! Zato ti nastopi v vlogi, da bi mami rad pomagal... Konec koncev je to tudi tvoja dolžnost, dolžnost sina.

Ne bo šlo od danes do jutri, ampak če jo spraviš do kakšnega pregleda pri zdravniku, morda še do psihiatra, da dobiš vsaj eno osnovo in potem postopaš od tam... Žal je res, da gre vse lažje, če jo pripraviš do tega da sodeluje. tako si potem tudi kasneje ne boš očital...

Se pa seveda o tem pogovori s svojo ženo...
 
  • Všeč mi je
Reactions: msenjur in Hanzi

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.629
6.089
113
Veliko smiselnega je bilo napisanega. Moje mnenje je da je baba pac zleht ko satan in da ne gre za demenco. To so retardi ki so vedno zrtve in skoz iscejo nek spor.

Etazno lastnino lahko uredis tudi s tozbo. Ampak jaz bi ji rekel "odje.bi" in se nikoli vec prikazal
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.040
2.212
113
Probaj skenslat Telekom. Da vidiš reakcijo. Nazaj ga dobiš najlažje.
Posojilo? Za katero stvar ga imaš?
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.957
801
113
Reskiraj par 100€ pa najdi odvetnika / strokovno mnenje.

Ne vem zakaj plačuješ kredit? Če z njim odplačuješ svojih 25% - potem ste mogli nekje imeti "napisano" kaj je od koga? Če odplačuješ kredit za mamin delež (kot je eden rekel, ko je ona odplačala očeta) - potem sta imela nekje nekaj zapisano? Se tebi delež lastništva spreminja/veča? Če samo plačuješ in nimaš nič več (v % hiše) - potem mami razloži, da morata spremeniti dogovor ali pa boš nehal plačevat. Čist grda - si edini dedič? Če ima težave - si pomislil, da lahko hišo nekomu "podari"?

Ne vem kakšne ima prihodke.. si lahko privošči, da sama plačuje to kar ji ti plačuješ? Da ne bo na koncu - ti plačuješ njene stroške, ona pa z ostankom svojega penziona podpira "župnika"

Ne vem. če je opcija, da vzameš hipoteko na teh 25% in si kupiš nekaj svojega?

Če je taka do vnukinje - tam ne bi živel.. otroku je par takih izkušenj dovolj.. pa bo pizdarija celo življenje...

jeba v vsakem primeru...
 

oby

Fizikalc
20. jul 2008
369
107
43
Jaz pa ne vem kaj je namen tega posta. :) Mama se pač obnaša mal posebno, še vedno pa situacija ni neki baš posebna, niti nisi prvi niti ne zadnji...

Pač z lastništvom pridejo določene pravice, pa tudi določene obveznosti; ki jih lahko pravno urediš. Mogoče s tožbo proti lastni mami, kjer tudi ne bi bil prvi.
Po drugi strani imaš pa tudi ti kot otrok določene obveznosti glede preživljanja nje na stara leta, ki se jih ne boš mogel odreči ne da se odrečeš tudi dedovanju.

Tuki je fino da dobiš dober strokovni nasvet kake so tvoje in njene obveze in pravice, da ne bo pol spet jamr. Pač plači tistih par ur pravnega svetovanja da se ne zajebeš zdej in pol.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.270
8.650
113
Jaz pa ne vem kaj je namen tega posta. :) Mama se pač obnaša mal posebno, še vedno pa situacija ni neki baš posebna, niti nisi prvi niti ne zadnji...

Pač z lastništvom pridejo določene pravice, pa tudi določene obveznosti; ki jih lahko pravno urediš. Mogoče s tožbo proti lastni mami, kjer tudi ne bi bil prvi.
Po drugi strani imaš pa tudi ti kot otrok določene obveznosti glede preživljanja nje na stara leta, ki se jih ne boš mogel odreči ne da se odrečeš tudi dedovanju.

Tuki je fino da dobiš dober strokovni nasvet kake so tvoje in njene obveze in pravice, da ne bo pol spet jamr. Pač plači tistih par ur pravnega svetovanja da se ne zajebeš zdej in pol.
Tole lahko napiše samo oseba, ki še nikoli ni doživela čustvenega iziljevanja in res prave pokvarjenosti. Tukaj je treba samo odrezat. Kakšnega oljčka plačevat, pa telefončka pa stroške. On ima svoje otroke za živet, ne pa maminih blesarij na otroke vlečt.
Ko smo sposobni čustvene distance in objektivne presoje svojih staršev odrastemo.
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Nisi se prestar, odjebaj vse skupaj, poberi kolikor lahko in startaj, startajta znova. Ne ukvarjaj se s starsi v tem primeru. Prekratko zivljenje, da resujes probleme ljudi za katere nisi nic kriv. Pac te je predolgo nosila na prsih sicer bi jo ze zdavnaj odjebal. Nisi prvi pa tudi ne zadnji
 

oby

Fizikalc
20. jul 2008
369
107
43
Tole lahko napiše samo oseba, ki še nikoli ni doživela čustvenega iziljevanja in res prave pokvarjenosti. Tukaj je treba samo odrezat. Kakšnega oljčka plačevat, pa telefončka pa stroške. On ima svoje otroke za živet, ne pa maminih blesarij na otroke vlečt.
Ko smo sposobni čustvene distance in objektivne presoje svojih staršev odrastemo.

Model, jaz nisem nikjer napisal da ne odrezat, vendar 1. Ima kredit za neki kar je vezano na uno bajto, če neha plačavat mu banka ne bo dala novega kredita za njegovo nepremičnino, oziroma se lahko še bolj zaplete; 2. je delen lastnik v nečem kjer je tudi dolžan pokrivati skupne stroške, tudi če jih noče - ga lahko mama toži za to; 3. otroci so po zakonu dolžni preživljati starše, razen če...; 4. ziher sem še kej pozabu.

Najlažje je rečt sam odrezat; pol bo pa čez pol leta jamr plačujem kredit, mama me toži za soudeležbo pri zamenjavi strehe, nimam za kredo za moj flet.
Če se odlločiš odrezat, daš čustva na stran in to narediš tako, da nisi pol ti nova ovca. Nikjer nisem reku vzami psihoterapevta, reku sem da vzami odvetnika; ki bo zaščitil tvoje ekonomske interese, razen če to na alterju vsi vse znajo sami.
Pol je najlažje da stara v banjo pade skupi s fenom :D
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.663
726
113
Ali je mati dementna ali samo žleht, bom najbolj sam v sebi vedel avtor posta.

Napaka, je že, da ji sam nisi bolj približal unučke, morda rabita obe čas, ker tako žleht pa tudi mama sigurno ni.

Mamo je verjetno za razumeti, celo življenje je tam živela, morda celo sama delala in ustvarila hišo, avtor članka, je pa verjetno 25% dedoval po očetu, drugih 25% je pa dedovala mater.

Menim, da bi bil tu najboljši pogovor, preudaren, enkrat ko bo čas......

Sicer sem prepričan, da se drastično spremenila ne bo, saj ste že dokaj odtujeni eden od drugega. Mater se bo počasi zavedala, da brez sina na stara leta ne bo mogla ne vzdrževati ne drugače upravljati take hiše, torej naj sama pove, kaj ona meni, da bi bilo OK.

Verjetno ne računaj še nekaj časa na delež v tej hiši, pa vendar če ni za kompromise, bo pač morala večino stroškov na hiši nositi sama. Morda ji pa predlagaj, da daš ti podnajemnike v hišo, da ji bo lažje in bo še kdo nosil del stroškov.

Te familjarne zadeve so zelo zapletene, zato jo res vprašaj kaj in kako ona to vidi v bodočnosti.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.629
6.089
113
Ali je mati dementna ali samo žleht, bom najbolj sam v sebi vedel avtor posta.

Napaka, je že, da ji sam nisi bolj približal unučke, morda rabita obe čas, ker tako žleht pa tudi mama sigurno ni.

Mamo je verjetno za razumeti, celo življenje je tam živela, morda celo sama delala in ustvarila hišo, avtor članka, je pa verjetno 25% dedoval po očetu, drugih 25% je pa dedovala mater.

Menim, da bi bil tu najboljši pogovor, preudaren, enkrat ko bo čas......

Sicer sem prepričan, da se drastično spremenila ne bo, saj ste že dokaj odtujeni eden od drugega. Mater se bo počasi zavedala, da brez sina na stara leta ne bo mogla ne vzdrževati ne drugače upravljati take hiše, torej naj sama pove, kaj ona meni, da bi bilo OK.

Verjetno ne računaj še nekaj časa na delež v tej hiši, pa vendar če ni za kompromise, bo pač morala večino stroškov na hiši nositi sama. Morda ji pa predlagaj, da daš ti podnajemnike v hišo, da ji bo lažje in bo še kdo nosil del stroškov.

Te familjarne zadeve so zelo zapletene, zato jo res vprašaj kaj in kako ona to vidi v bodočnosti.
Cel tvoj post temelji na asumpciji da je na drugi strani razumna oseba. Ce bi bila ne bi prislo do te situacije
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gavran in Pepe