Zastaralni rok pri delitveni pogodbi

s_samotar

Fizikalc
5. feb 2010
520
81
28
Zadeva je sledeča

Leta 2007 je bila sklenjena delitvena pogodba med cca. 6 strankami. Delilo se je nekaj parcel ki so bile denacionalizirane. Nekaj strank je dobilo v naravi parcele, nekaj denar in 1x se je odpovedal v korist moje mame.

Ena izmed strank ki je dobila v letu 2007 denar za pracelo je v letu 2020 ali 19 umrla. Zapuščninski postopek po njej urejen. Z mano nima nič.
Sedaj pa hči od te stranke hoče mamim delež, to je 1/3. Ker iz TRR izpiskov ni razvidno da je mama dobila denar.

Na delitveni pogodbi notarsko overjeni je razvidno da, S podpismo potrjujem da sm denar dobila.

Kdaj začnejo v tem primeru veljati zastaralni roki. Med tem časom ni nihče opporekal tem pogodbam ali kar koli zahteval.
Prišlo odvetniško pismo, da naj v 8 dnevih nakažemo 1/3 delež denarja. Jst pravim naj toži. Minilo je že 13 let od podpisa pogodbe.

Pismo, po tej logiki lahko vsak mesec komu kazga jurja nakažem, ker pač on ne vem kam je šel denar.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.871
8.894
113
EU
Na pogodbi je notar overil da je denar dobila, tako nimaš težav z dokazovanjem.
 

s_samotar

Fizikalc
5. feb 2010
520
81
28
Ja, ampak ona sedaj po odvetniku trdi da ni iz TRR razvidno da je denar dobila. Mama pravi da je dala keš.

T k je dobila denar oseba je umrla leta 2018 ali 2019. In zastaralni rok za kar koli je baje 10 let, v tem primeru od podpisa pogodbe.
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Zadeva je sledeča

Leta 2007 je bila sklenjena delitvena pogodba med cca. 6 strankami. Delilo se je nekaj parcel ki so bile denacionalizirane. Nekaj strank je dobilo v naravi parcele, nekaj denar in 1x se je odpovedal v korist moje mame.

Ena izmed strank ki je dobila v letu 2007 denar za pracelo je v letu 2020 ali 19 umrla. Zapuščninski postopek po njej urejen. Z mano nima nič.
Sedaj pa hči od te stranke hoče mamim delež, to je 1/3. Ker iz TRR izpiskov ni razvidno da je mama dobila denar.

Na delitveni pogodbi notarsko overjeni je razvidno da, S podpismo potrjujem da sm denar dobila.

Kdaj začnejo v tem primeru veljati zastaralni roki. Med tem časom ni nihče opporekal tem pogodbam ali kar koli zahteval.
Prišlo odvetniško pismo, da naj v 8 dnevih nakažemo 1/3 delež denarja. Jst pravim naj toži. Minilo je že 13 let od podpisa pogodbe.

Pismo, po tej logiki lahko vsak mesec komu kazga jurja nakažem, ker pač on ne vem kam je šel denar.

Verjetno v pogodbi piše do kdaj je rok za plačilo in od tedaj teče 5 letni zastaralni rok.
Razberem, da je v pogodbi zapisano, da je bilo vse plačano.
Zmedeno si napisal/a.

Ne vem, zakaj sploh vprašanje. Če je bilo plačano, se pač sporoči, da je bilo plačano in zadeva zaključena.

Najbrž ni bilo plačano in se je kaj pod mizo telovadilo?
 

s_samotar

Fizikalc
5. feb 2010
520
81
28
V sami pogodbi ne piše kdaj je bilo plačano, datum, ampak samo da s podpisom potrjujem da sem plačilo prejela. Ta sedaj že umrla teta.

Po telefonu s to osebo to traja že 1 leto. Vsake toliko časa mal pokliče in sprašuje. Sedaj je šla k odvetniku.

Plačano je blo, keš ne nakazilo. Pa tudi, kdo pa ma po 13 letih še trr izpiske?
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
No, verjetno se ve koliko je bilo, plačano, kje se je na roko odštel novec, kakšne priče še dodatno poleg.

Najbrž se ni skeširalo pri notarju.

Če gre za jurja, ga je mama imela itak v denarnici.

Če je plačala 20 jurjev je blo doma v predalu...

Al se ni plačalo in se sedaj glumi :)
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Enako naredi kot ta oseba, stopi do odvetnika, tistega, ki je v tvojem kraju znan kot najboljši in naj on dalje pelje. Forum te tukaj žal ne bo rešil in ti ne bo mogel pomagati z drugim kot nasveti. Pisanje in zezanje druge stranke bo pa na ta način ostalo.
 

s_samotar

Fizikalc
5. feb 2010
520
81
28
Vem da forum ne bo nič rešil. Za 1x sem dal kolegu k je notar pa bo nekaj predlagal. V bistvu čakam, kaj bo po 8 dnevih. Naj me toži. Potem grem pa k odvetniku. Tukaj me še najbolj daje zastaralni rok od dne podpisa pogodbe.
Vem da če pride do tožbe brez odvetnika nimam kej. Nima smisla. Občutek imam, češ bom probala dobiti denar. Mogoče se pa bo kdo ustrašil pa ga bo dal.
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Meni se zdi pač nenavadno, da nekdo, ki je izpolnil svojo obveznost po pogodbi in plačal, sprašuje "neumnosti".

Zakaj bi nekoga, ki je plačal, mučil zastaralni rok :)

Običajen zastaralni rok je 5 let, sem ti že napisal, v kolikor gre za izvršilni naslov (tudi notarski zapis pogodbe) pa je 10 let.

Zakaj bi tebe kdo tožil, če pa je tvoja mama "dolžnica"? :)

No, kaj imamo res v ozadju.
 
  • Ljubezen
Reactions: McGiver
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Kdaj začne zastaranje teči
336. člen
(1) Zastaranje začne teči prvi dan po dnevu, ko je upnik imel pravico terjati izpolnitev obveznosti, če za posamezne primere ni z zakonom določeno kaj drugega.

Po skromni predstavitvi primera lahko štejemo kot dan začetka teka zastaranja dan overitve z.k. klavzule pri notarju.

Splošni zastaralni rok
346. člen
Terjatve zastarajo v petih letih, če ni z zakonom določen za zastaranje drugačen rok.

Terjatve, ugotovljene pred sodiščem ali drugim pristojnim organom
356. člen
(1) Vse terjatve, ki so bile ugotovljene s pravnomočno sodno odločbo ali z odločbo drugega pristojnega organa ali s poravnavo pred sodiščem ali drugim pristojnim organom, zastarajo v desetih letih, tudi tiste, za katere zakon sicer določa krajši zastaralni rok.

Nasvet:
Sam napišeš odgovor na poziv odvetnika.

Da je bila terjatev plačana tega in tega dne v gotovini, kar je upnik oz pokojna pogodbena stranka potrdila tudi ob podpisu pogodbe.

In da bi tudi v nasprotnem terjatev že zastarala.

Kratko, jedrnato in poceni.
 

s_samotar

Fizikalc
5. feb 2010
520
81
28
Muči me zato ker je ta oseba svinja. In ker hoče denar.
Gre za kmetijo. Prevzel sem jo z notarskim prepisom in vse obveznosti gredo name. Torej tudi to. Pač ne bom bil sedaj *** pa reku, mami plačej še 1x. Tvoj problem.
Če obveznost ne bi bila poravnana torej ta teta tudi ne bi rabila podpisati pogodbe pred notarjem. Ampak ta prasica hoče denar ker ona ne ve kam je šel ta denar. In to je njen problem. Sedaj je tudi moj. Ker bi rada še 1x denar.

Zastarali rok. Le zakaj te osebe odvetnik ni opozoril na zastaralni rok? Najbž po sistemu, naredil bom kar zahtevaš in plačaj. Če pa ti ne veš kaj je treba uprašati je pa to tvoj problem. pač njen.
 

s_samotar

Fizikalc
5. feb 2010
520
81
28
Po skromni predstavitvi primera lahko štejemo kot dan začetka teka zastaranja dan overitve z.k. klavzule pri notarju.





Nasvet:
Sam napišeš odgovor na poziv odvetnika.

Da je bila terjatev plačana tega in tega dne v gotovini, kar je upnik oz pokojna pogodbena stranka potrdila tudi ob podpisu pogodbe.

In da bi tudi v nasprotnem terjatev že zastarala.

Kratko, jedrnato in poceni.
Nekaj takega me je zanimalo. Če bo treba iti k odvetniku pa da še on meni uradno napiše to izjavo da bo mir bom pa riskiral denar. Za mir. Pa da bo z vsem kar je treba zraven. Za ljubi mir. 1x riskiral
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Muči me zato ker je ta oseba svinja. In ker hoče denar.
Gre za kmetijo. Prevzel sem jo z notarskim prepisom in vse obveznosti gredo name. Torej tudi to. Pač ne bom bil sedaj *** pa reku, mami plačej še 1x. Tvoj problem.
Če obveznost ne bi bila poravnana torej ta teta tudi ne bi rabila podpisati pogodbe pred notarjem. Ampak ta prasica hoče denar ker ona ne ve kam je šel ta denar. In to je njen problem. Sedaj je tudi moj. Ker bi rada še 1x denar.

Zastarali rok. Le zakaj te osebe odvetnik ni opozoril na zastaralni rok? Najbž po sistemu, naredil bom kar zahtevaš in plačaj. Če pa ti ne veš kaj je treba uprašati je pa to tvoj problem. pač njen.

Zastaranje ne pomeni, da terjatev ugasne in da zastaranje sodišče upošteva po uradni dolžnosti.

Zastaranje je možnost/ugovor dolžnika, ki ga pač lahko "izkoristi". Kdor se pravočasno ne pobriga za svojo terjatev pač lahko trpi neugodne posledice.

Časi so težki, pisni zahtevek pri odvetniku se obračuna glede na vrednost zahtevka :)

Saj teta je umrla... do smrti pa ni terjala ali karkoli izpodbijala, tako da... težka bo za njeno lakomno hčerko, ampak naj proba.

Možno tudi, da ji je "svetovalec" natvezil kakšno zgodbo o dobljeni zadevi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Upoštevaj Snecerjeve nasvete, ker se spozna na te reči (ne navsezadnje je odvetnik). :zmaga:

Imam pa še nekoliko akademsko vprašanje glede naslednjega, kar je navedel OP:
"Ena izmed strank ki je dobila v letu 2007 denar za pracelo je v letu 2020 ali 19 umrla. Zapuščninski postopek po njej urejen. Z mano nima nič.
Sedaj pa hči od te stranke hoče mamim delež, to je 1/3. Ker iz TRR izpiskov ni razvidno da je mama dobila denar."

V bistvu gre tukaj za neko razmerje pokojne tete z OPjevo mamo. Ali sploh lahko hči pokojne tete karkoli zahteva od mame OPja? Hipotetična upnica je ja že pokojna... Recimo, če malo raztegnemo ta primer, če bi imela hči v rokah posojilno pogodbo, in bi bila OPjeva mama zares kaj dolžna pokojni teti?

Kako se ureja takšne dolgove, bi morala takšno posojilno pogodbo hčera prijaviti v dediščino na zap. razpravi?
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Ko deduješ, deduješ vse, tudi dolgove

To je jasno, ampak moj hipotetični primer je bil ravno obraten, pokojna je v tem primeru upnik (in ne dolžnik). Ali lahko deduješ tudi dolge drugih do pokojne?

In če ja, po max. 10ih letih od roka za vračilo dolga, ni šans, da bi jih lahko izterjal?
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
deduješ tudi terjatve, vstopiš v položaj pokojnega upnika kot univerzalni naslednik

razen če gre za osebne terjatve oz tiste ki so neprenosljive

ja, če podeduješ zastarano terjatev, je dobra samo za od zadaj potegnit :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Hvala!

Če gremo nazaj na originalno OPjevo vprašanje: Okej, mama bi dedovala tudi hipotetični dolg.

Pa za terjanje tega dolga ni nujno dolga prijaviti že na zap. obravnavi? Lahko to terjaš tudi brez tega še kasneje, vse do roka zastaranja?
 
Nazadnje urejeno:

erikson

Guru
25. avg 2007
21.279
5.200
113
Na delitveni pogodbi notarsko overjeni je razvidno da, S podpismo potrjujem da sm denar dobila.
Če dejansko obstaja ta notarski dokument, potem je stvar zaključena? Samo odgovori kot so ti zgoraj predlagali.

Ali se je o tem denarju sicer kaj govorilo na zapuščinski razpravi?

Še nasvet, pazi da ne boš originala tega notarskega dokumenta dajal iz svojih rok.

Obstajajo vse sorte odvetniki, tudi jaz sem že prejel kakšne čudne dopise, kjer se je odvetnik izgleda dogovoril za plačilo v deležu, če zahtevek slučajno rata.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony