Davek od prometa zavarovalnih poslov

pioneer

Pripravnik
11. dec 2014
632
14
18
Zanima me kako je če predčasno prekineš pogodbo. Recimo pred 5 leti sem dal not enkratni znesek 10.000 € in sedaj po večletni izgubi sem v manjšem dobičku in je vrednost 10.100 €. Kako je ta davek DPZP 8,5% mišljen? Od dobička ali celega zneska? Če je od dobička je davek 8,5 € če je od celega zneska pa je 858,50 €. Poleg tega si bo zavarovalinca nabila še izstopne stroške tako, da bo dejanska vrednost še nižja, mislim da okrog 9.500 € in če pridam k temu še ta davek bo znesek še nižji. Torej kako je mišljena ta obdavčitev cel znesek ali le dobiček? Zahvaljujem se za odgovor.
 
Nazadnje urejeno:

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Ti si verjetno vplačal naložbeno zavarovanje. Pri tem produktu ti gre del vplačila na konto zavarovanja in del na konto naložbe. Če prekineš pogodbo boš plačal davek le na del vplčail, kateri se je porabil kot zavarovalna premija. Na dobiček iz naložbenega dela pa boš plačal 25 % davka če si v skladi bil manj kot 5 let oz. 15%, če si bil med 5-10 let.
PRIMER (služi zgolj za predstava in nikakor ni točen, saj ne vem točnih zneskov, vstopnih provizij, stroškov upravljanja...)
vplačal 10.000 pred 4. leti in 7. meseci
za zavarovanje 2.000 €.... plačaš 8,5% od 2000=170
v sklade 8000- izplačilo 10100... plačaš 25% od 2100= 525

Če denarja nujno ne potrebuješ in ti je naložba pričela prinašati dobiček, zakaj prodati???
 

pioneer

Pripravnik
11. dec 2014
632
14
18
Aha, hvala za informacije. Ma ni nujno, vendar sem izbral naložbo na BRIC trge in ta je lepo rastel, ni mi jasno kako je sicer zavarovalnica delala izgubo toliko let, ko sem pogledal so imeli celo -30% kar je za tak mali donos nerazumljivo in sedaj mislim, da bodo glih te države na udaru in se zna zgoditi, da bo zavarovalnica še slabše poslovala. Če je v dobrih letih delala izgubo, kako bo šele v slabih letih in tako razmišljam da zaključim zadevo in grem drugam za boljše pogoje.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Saj ni nujno, da je delala izgubo. Ko si vplačal, so ti npr. takoj odbili ves denar namenjen zavarovanju, ostalo pa dali v naložbeni sklad. Tako bi v zgornjem primeru bil donos tam 25%, kar pa niti ni bi bilo tako slabo v teh časih.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.805
4.301
113
Če se pogodba prekine pred 10im letom trajanja, si državi dolžan/ti odštejejo še 8,5% DPZP, če zaokroživa je to 850€!

Tako, da vprašanje. če se ti splača prekinjati/dvigati denar, raje prenesi sredstva v drug sklad, katerega omogoča taista
zavarovalna polica.

Davek na dobiček v tvojem primeru, je zanemarljiv proti DPZP v tem primeru...