Saj pravim, eno je promet, kjer Policija opravlja svoje delo. Drugo pa je točenje goriva na Petrolu v neatestirane posode. Ugibam, ampak mislim da ravno tako ni dovoljeno. Sploh v neke plastične 1000 litrske cisterne. Recimo dizel ni neke panike, pri bencinu pa se ze zna v najslabsi varianti s hlapi in statično elektriko kakšna frka zgodit.Delo policije. ne vem, če ima Petrol pooblastila za pregledovanje ADR listin.
Cene goriv lahko znižamo, če:
- odkrijemo nafto,
- začnemo predelovati nafto,
- cene ponovno reguliramo. Vendar, POZOR. Gorivo mora nekdo dobavitelju plačati. V tem primeru se strošek prevali na naše otroke, ki bodo plačevali naše kredite,
- se znižajo nabavne cene na trgu.
Cene goriv so visoke. Če pogledam, kaj se dogaja po svetu, bo šlo verjetno še višje.
Drobnoprodajna cena naftnega derivata je sestavljena iz:
- prodajne cene brez dajatev,
- CO2 dajatve,
- dodatka za zagotavljanje prihrankov energije,
- OVE prispevka,
- trošarine,
- DDV.
Višino trošarin določa Ministrstvo za finance.
Višino prispevka URE in višino prispevka OVE in SPTE določa Ministrstvo za infrastrukturo.
Takso za CO2 pa določa Ministrstvo za okolje in prostor.
Cena goriv je odvisna od cen borznih kotacij, ki se dnevno spreminjajo. Ostale dajatve, razen trošarine, so relativno fiksne.
Marže distributerjev predstavljajo le nekaj odstotkov. Cca. 90% predstavlja nabavna cena na trgu. 10% pa predstavlja država in marža trgovca.
Cene goriv pred davki se v Sloveniji gibljejo podobno kot v sosednjih državah EU. V ozadju je vezava cen goriv v Sloveniji in državah EU na skupni Platts faktor.
V Sloveniji goriva ne črpamo in ne predelujemo, tako da smo popolnoma odvisni od uvoza.
V letu 2022 so cene goriv nenadno narastle zaradi vojne v Ukrajini. Ker bi dvig cen (v ceno je vključeno morebitno tveganje) najbolj občutili državljani in gospodarstvo, je Vlada Republike Slovenije ceno pogonskih goriv začasno regulirala.
V Sloveniji trenutno ni motenj in nestabilnosti pri dobavi goriv. Zato so cene ponovno liberalizirane.
Tako kot v vseh ostalih evropskih in tržno naravnanih državah po svetu.
https://www.gov.si/novice/2022-05-0...nTdWlHVxWjyi8uuhqnDzIbIyAIH2SZX-t2ehbpg4bMbGU
V tem primeru se strošek prevali na naše otroke, ki bodo plačevali naše kredite
Hehe, to ne moreš verjeti, da gre nekdo to napisat, če je možno to z enim klikom preverit na spletu. Dejansko tile mislijo, da smo butli. Oz. ne butli. Trdi ko kamen.Cca. 90% predstavlja nabavna cena na trgu. 10% pa predstavlja država in marža trgovca.
To je seveda pomota - laž po domače.
Saj pravim, eno je promet, kjer Policija opravlja svoje delo. Drugo pa je točenje goriva na Petrolu v neatestirane posode. Ugibam, ampak mislim da ravno tako ni dovoljeno. Sploh v neke plastične 1000 litrske cisterne. Recimo dizel ni neke panike, pri bencinu pa se ze zna v najslabsi varianti s hlapi in statično elektriko kakšna frka zgodit.
Svoje čase so na pumpah fejst težili če imaš A testirano posodo (pri nas, če si hotel točit kurilca, ki je bil zaklenjen, je prišel pogeldat kake kaništre imaš)..enko so težili za ročke za bencin (mešanico). A to so bili časi, ko so črpalkarji bili še 'terenci'...danes nimajo časa, ker pečejo pice... in šteje dobiček in ne test posode.
Verjetno tudi policija nima pooblastil za pregledovanje tehnične ustreznosti kanistrov sploh pri fizičnih osebah.Delo policije. ne vem, če ima Petrol pooblastila za pregledovanje ADR listin.
Eni super živijo od tega. Tudi naš novi PM in klika okoli njega je med njimi... nek % naivnega folka pa aplavdira.Pa sej to je jasno. EU se bo zadušila v lastnih bio glupostih.
A od biodizla? Ta je pa nova.Eni super živijo od tega. Tudi naš novi PM in klika okoli njega je med njimi... nek % naivnega folka pa aplavdira.
Požrešnost oz. nekako je treba vse te bombončke not spravit. 60% cene itak pobere država.Kaj je razlog za danasnji dvig cen bencina in nafte?