V Financah je bil objavljen članek o plačah zdravnikov. V bistvu bi morda napisali tudi kaj o produktivnosti, vendar teh podatkov pač ni.
Cel članek je na voljo tule:
Ali zdravniki zaradi domnevno prenizkih plač res bežijo iz javnih zdravstvenih zavodov? Ne, podatki kažejo, da tam zaposlenost nenehno raste in je rekordna.
www.finance.si
Nekaj odstavkov je :
"V nedavni analizi plač v javnem sektorju je ministrstvo za javno upravo (MJU) objavilo, da je v letu 2021 znašala povprečna mesečna bruto plača zdravnikov in zobozdravnikov, zaposlenih v javnem sektorju, 4.673 evrov (za primerjavo, povprečna plača medicinske sestre je lani znašala 2.447 evrov bruto).
Povprečje okoli 4.700 evrov je tako za več kot polovico oziroma slabo četrtino večje od zneskov, ki jih je nedavno po poročanju Dela navajal Fides: trdil je, da je povprečna bruto plača zdravnika oziroma zobozdravnika le 3.080 evrov, skupaj z dežurstvi ponoči in za vikend pa 3.800 evrov."
...
"Če preračunamo podatke MJU, je lani povprečna zdravniška plača znašala 2,4-kratnik lanske povprečne plače v državi, po Fidesovih pa samo 1,5- oziroma 1,9-kratnik."
...
"Najvišji možni plačni razred za zdravnike v javnem sektorju je trenutno še vedno 57., čeprav bo po dogovoru za vse javne uslužbence strop odpravljen in bodo vsi, ki so v najvišjem razredu, aprila prihodnje leto avtomatično napredovali v 58. razred. Trenutno je v najvišjem plačnem razredu že 2.656 zdravnikov in zobozdravnikov ali 37,4 odstotka vseh."
.....
"Zaradi preslabih plač naj bi po trditvah Fidesa odhajali iz javnih bolnišnic in zdravstvenih domov k zasebnikom, kar da ogroža javni zdravstveni sistem in vodi v njegovo privatizacijo. Za zdaj sicer ni opaziti, da bi zdravniki res v kakem večjem obsegu odpovedovali službe v bolnišnicah, res pa veliko delajo pri zasebnikih popoldne, poleg redne službe.
Podatki MJU kažejo, da v slovenskem javnem zdravstvu (brez koncesionarjev) še nikoli ni bilo zaposlenih toliko zdravnikov in zobozdravnikov, kot jih je zdaj, njihovo število se je od leta 2015 povečalo s 5.872 na 7.169 oziroma za 22,1 odstotka."
To so podatki. Podatki o produktivnosti niso bili na voljo.
Torej:
- plače so višje (precej višje!) kot trdi Fides.
- zdravniki ne zapuščajo javnih bolnišnic
- verjetno je razlog predvsem to, da od samo tam lahko delajo tudi pri zasebnikih, če bi bili zaposleni kje drugje, tega ne bi mogli početi.
Kdo nam laže?