Beraški zdravniki

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #488
  • Začetni datum

jurek1973

Guru
3. sep 2007
4.164
1.140
113
Se o dopustu:
Medtem direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Samo Fakin poudarja, da bi morali biti dopusti fiksirani na 35 dni, saj zdaj prihaja do razlik. Povprečen zdravnik je odsoten 45 dni in več, povprečna medicinska sestra pa ima 30 dni dopusta.
Ne vem, o čem je govoril v tem intervjuju, ampak glede na njegov sloves in zavajanje bi bil pozoren na besede v stavku:
"Zdravnik je odsoten 45 dni" vs "sestra ima 30 dni dopusta"
odsotnost = dopust + bolniška + izobraževanja
dopust = dopust

Ne piše se Fakin za brezveze.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: PHOBiA

AndrejD

Guru
20. jul 2007
7.237
1.396
113
Ne gre za to koliko delas, ampak kako zahtevno je tvoje delo. Torej odgovornost, natancnost, iznajdljivost oz prilagodljivost,... ce cel dan prelagas skatle po trgovini in si prestavil 3 tone materiala res ni zahtevno, ce pa rabis operirat 4 ure skupaj ko napacen rez lahko povzroci dodatne zaplete, je pa res primerljivo. Model, zgleda da se ti niti ne sanja kaj delajo zdravniki, tko da boljs da si tiho. To da vsak polagalec ploscic zasluzi danes enako ali vec od zdravnika , odgovornosti pa nobene, je itak sramota.
Ne nakladaj zdravniki imajo manjšo odgovornost kot polagalec ploščic.

Če slučajno kaj zajebe ima celo fronto od zadaj, ki bo trdila da ni naredil nič narobe in je kriv kisik v zraku in drevesa v gozdu.

Tako da nimajo popolnoma nobene odgovornosti in delajo kar hočejo.

In dokler se to nebo spremenilo boi tako kot je.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.639
1.225
113
Celje
Uporabnik "zakon" pretirava v nasprotno smer. Prav je, da so zdravniki spodobno plačani. In prav bi tudi bilo, da so vsi ki karkoli delajo spodobno plačani. Kaj to pomeni, pa je stvar debate.
Če nihče noče iti za družinskega, potem dvigneš plačo temu segmentu.

Predvsem pa bi morali pri zdravnikih ukiniti socialistično mišljenje, da morajo biti vsi plačani enako. Tudi zdravnike bi se dalo prav lepo popredalčkati. Zakaj obstajajo zdravniki, katerih se pacienti izogibajo in na drugi strani takšni h katerim bi vsi radi šli? Ker obravnava pri enem in pri drugem še zdaleč ni enaka. Pa tega žal ne znamo/želimo izmeriti. Pri polagalcih ploščic pa konec koncev tiste najcenejše hitro najdeš, ampak ...

In ja vsi operirate sedaj z najnižjimi plačami zdravnikov. Se strinjam so verjetno res prenizke. Ampak na drugi strani imaš starejše zdravnike, ki pa imajo po moji oceni dovolj za slovenske razmere. Naredijo pa, bi si skoraj upal trditi, manj in manj kvalitetno kot njihovi mlajši "kolegi" (spet ne vsi). In zakaj za vraga potem dvigovati plačo vsem? Popraviš tam, kjer imaš težave.
Tole večno izsiljevanje, da bodo šli v tujino pa tudi ne pije vode. V tujino dobo šli mladi zdravniki, ki imajo pri nas prenizke plače in ki so pripravljeni na selitev in vse kar prinese to.
Bi rad videl enega povprečnega 50 let starega zdravnika, ki bo prodal hišo, žena bo dala odpoved v služni in se bosta selila v tujino, ker tam pa je tako fajn. :)

Posebna zgodba pa je odgovornost. Ja moralna mogoče do samega sebe, če si tak tip človeka. Odgovornost v smislu finančne ali zaporne pa bolj ne kot ja.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
4.164
1.140
113
Igi, imaš po večini prav.
Mladi dobijo premalo, stari preveč, odšli ne bodo stari junci,...

Ampak....

Plače so posledica pravil v enotnem sistemu plač in posledica posebnosti narave dela zdravnikov.
Napaka v JS sistemu plač je, da se raznorazni dodatki računajo na osnovno uro z dodatki. Torej na plačni razred.
In dobiš anomalije, da en star zdravnik v 57 razredu z raznimi dodatki na mentorstvo, vodenje, ppd, za vikend dežurstvo dobi 800€. Čeprav med tem dežurstvom ni niti mentoriral, niti vodil, nič.
Takšen je pač način računanja. Deluje OK za poklice, kjer so dežurstva/nadure izjema in ne pravilo.

Mladi/stari: ja mladi bodo odhajali, stari ostali. Res nimajo razloga it. In bo OK, dokler ne bodo šli v penzijo. Ker za njimi bo luknja.

In znotraj JS plač ne moreš "pravično" plače določit. Razpon je od 47 do 57 razreda. To je 40% razlike v plači. Kar ni ravno nek ekstrem.
Le tiste izjeme, ki so pri zdravnikih pravilo, je treba urediti. Good luck pri spreminjanju sistema javnih plač.
Včasih so imrli zdravniki dežurstva ovrednotena v znesku. Od 5 do 10 €. Glede na razred, ne pa izračunano iz plačnega razreda.
In so stari manj dežurali in prepuščali mladim.

Kako si pa Kuštrin predstavlja izhod iz JS plač, pa nihče ne ve. Mogoče kaj takega, mogoče ne. Nihče ga pa še ni povprašal o tem. Bi verjetno tudi zdravnike zanimalo.

V glavnem, bo še zanimivo.
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.306
821
113
Odgovorno zdravljenje je bistvo in cenimas mlade zdravnike, ki so nemotivirani, bo tudi zdravljrnje vprasljivo. Tud sam se strinjam, da je porebno dvignit zacetne razrede, ne pa koncne. Visji kot je razred, vecji so skoki in mladi preden pride od 42 do 50 lahko traja mnogo let, saj rabi vsaj 3 leta za 2 napredovanja, torej 24!!! let da pride na spodobno placo. Bit zdravnik za 1500e je pa norost in zato bodo mladi bezali v privat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

sad

Guru
24. avg 2007
21.174
9.808
113
Jaz bi pa zadevo malo obrnil. In to ne samo pri zdravnikih. Bmk koliko je zdravnik ali kdorkoli drugi star. Važno je edino koliko in kaj da od sebe. In temu sledi plača. Stare dzombe svirajo kurca in vlečejo bajne plače, mladi pa crkujejo od dela za bagatelo. In to je za javni sektor precej znacilno.
In tu je problem. Vi pa sedaj spet neko uravnilovko predlagate.

in ja: čakam sedaj, da mi nekdo vrže merila za ocenjevanje naprej. Praktično cel privat svet (seveda so izjeme) ima točno določena merila za ocenjevanje uspešnosti, samo javni sektor pri nas tega ne more sproducirat. In ja, to da po x letih napreduješ je debilizem prve vrste.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AndrejD in igi

igi

Guru
13. okt 2007
5.639
1.225
113
Celje
Bit zdravnik za 1500e je pa norost in zato bodo mladi bezali v privat.
Ampak... kako za vraga lahko privat koncesionar izplača večjo plačo kljub temu, da ima nove prostore, bolj moderno opremo, lastniki vzamejo svoj delež...?
Je mogoče manj ostalih prisklednikov?
Zakaj potem enostavno ne naženejo vseh teh "sposobnih" direktorjev javnih zavodov in postavijo kader, ki se spozna na vodenje?
Dobro en del pa tudi drži, da v zasebno gredo samo programi, ki so profitni. Javni pa morajo oddelati tudi tisto kar drugim ne diši.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in jendomen

jurek1973

Guru
3. sep 2007
4.164
1.140
113
Problem v javnih zavodih je, da so "javni".
Da nimajo lastnika, ki bi ga brigalo poslovanje. Da imajo upravljalca/direktorja, ki je tam za določen čas in se mu ali gladko fučka ali pa za svoj žep dela.

"Privat" ordinacije teh težav nimajo. Lastnik sicer hoče zaslužit, ampak ne s preplačevanjem materiala, ampak z večjim prometom/optimizacijo stroškov. In stroške ne gre zbijat v nulo, ker potem kvaliteta/promet pade.

Tako da privat ambulante)klinike niso nič slabega (tako kot v Z Evropi ne).

Seveda pa se privatnik s koncesijo ne bo loteval storitev, ki jih ZZZS slabo vrednoti. Zakaj le?

Tu bodo pa morali pacienti pritisniti na zavarovalnico(-e), da ustrezno ovrednotijo storitve.

Pa z večjo konkurenco ambulant bi tudi zavarovalnica lahko zbijala ceno.

Pacienti bodo pa tudi hitro ugotovili, kateri so boljši in katerih se je za izogibat.

Res mi ni jasno, zakaj Slovenci še naprej tako goreče zagovarjajo državno zdravstvo in ZZZS.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

jurek1973

Guru
3. sep 2007
4.164
1.140
113
Edina stvar, ki jo mora država narediti za zdravstvo je, da določi minimalno košarico storitev, ki jih morajo zavarovalnice nudit, če se hočejo it zdravstvenih zavarovanj. Lahko klmot prepišemo od Avstrijcev, Nemcev, Nizozemcev, Švedov,...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe in Viper_XxL

Floki

Guru
6. sep 2007
10.128
3.185
113
Zelo samozavestno in podcenjujoče pišeš.
Sem že nekaj strani nazaj napisal: ni problem, če mora zdravnik vzet kri ali dve, datizdravilo trem pacientom, pa tudi rit obrisat.
Težava je, ker sestra ne naredi samo "kri ali dve, pa rit obrisat, pa trem zdravila dat". Še marskiaj drugega/več.
In če sestre (ali dveh, treh) ni, potem za nadomestitev ene osebe rabiš drugo osebo za cel čas, ne samo za "kri ali dve, rit obrisat, pa trem zdravila dat".
In ta nadomestna oseba (recimo zdravnik) jo mora nadomestit za cel čas, ne samo tiste pol ure.

Samozavestno pišem zato ker imam dve sestri, ki sta medicinski sestri in vem da se noben zdravnik ne bo pritaknil pacientove riti, razen gastroenterolog in proktolog pa še ta samo zaradi pregleda. Če ene sestre ni (od treh) pač zdravnik tudi če jih je 5 na oddelku ne bodo nič pomagal, samo drugi dve bosta več delali. Taka je realnost vsaj v UKC. Tudi če bi sestra manjkala samo uro ne bi zdravnik nič naredil, samo delo bi jo počakalo. Tudi krvi ne bi vzel, verjemi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek in zakon

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
15.311
7.312
113
Samozavestno pišem zato ker imam dve sestri, ki sta medicinski sestri in vem da se noben zdravnik ne bo pritaknil pacientove riti, razen gastroenterolog in proktolog pa še ta samo zaradi pregleda. Če ene sestre ni (od treh) pač zdravnik tudi če jih je 5 na oddelku ne bodo nič pomagal, samo drugi dve bosta več delali. Taka je realnost vsaj v UKC. Tudi če bi sestra manjkala samo uro ne bi zdravnik nič naredil, samo delo bi jo počakalo. Tudi krvi ne bi vzel, verjemi.
Gastroenterolog se bo bolj s cem drugim ukvarjal kot z ritjo, ce pa ze nastevas kdo vse bi se riti dotikal se bo zacelo z druzinskim zdravnikom ki bo hemeroide pogledal al pa srbeco rit od mulca, nadaljuje se pa se z ostalimi internisti in kirurgi (abdominalci).

in upam da se zdravniki riti dotikajo zaradi pregledov. Zato so tam. Negovalke in sestre pa zaradi oskrbe pacienta. Vsak naj se za svoje briga in ne bo tezav.
Ce bi pa sestri sli medicino studirat pa bi imeli druga znanja, kompetence in pa zadolzitve na delovnem mestu.
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
7.089
3.593
113
41
Lj
Edina stvar, ki jo mora država narediti za zdravstvo je, da določi minimalno košarico storitev, ki jih morajo zavarovalnice nudit, če se hočejo it zdravstvenih zavarovanj. Lahko klmot prepišemo od Avstrijcev, Nemcev, Nizozemcev, Švedov,...
Ali pa da dovoli da namesto da pokvarjeni ZZZS plačujem, da lahko tujci vstopijo na trg s svojim zavarovalnicami, tako kot pri ostalih zavarovanjih. ZZZS kot vsaka druga javna inštitucija je simbol neučinkovitosti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen in Apollo8

sad

Guru
24. avg 2007
21.174
9.808
113
Gastroenterolog se bo bolj s cem drugim ukvarjal kot z ritjo, ce pa ze nastevas kdo vse bi se riti dotikal se bo zacelo z druzinskim zdravnikom ki bo hemeroide pogledal al pa srbeco rit od mulca, nadaljuje se pa se z ostalimi internisti in kirurgi (abdominalci).

in upam da se zdravniki riti dotikajo zaradi pregledov. Zato so tam. Negovalke in sestre pa zaradi oskrbe pacienta. Vsak naj se za svoje briga in ne bo tezav.
Ce bi pa sestri sli medicino studirat pa bi imeli druga znanja, kompetence in pa zadolzitve na delovnem mestu.
Počasi. Dejstvo je, da je z vidika optimizacije stroškov in procesov totalna neumnost, da visoko izobražen zdravnik s specialističnim zdravjem (ki seveda tudi stane aka ima plačo x-krat višjo) briše rit ali pa izpolnjuje neke jeb.. formularje.
AMPAK: recimo, da mora sestra nujno domov na začetku smene, zamenjave pa ni (ja, smo pri problemu organizacije dela) in recimo ostale sestre crknejo od dela, ker morajo delat še njeno delo, zdravnik pa v luft gleda. Hm, kaj meniš, kako to vpliva na delovno vzdušje v kolektivu? Pa ne pravim, da mora pomagat, ampak da normalen človek bi pomagal samovoljno. Seveda pa to ni pucanje tal in WCja, ampak je tukaj zadaj tudi odgovornost, tako da je treba tudi ta vidik vzeti v ozir.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

Floki

Guru
6. sep 2007
10.128
3.185
113
AMPAK: recimo, da mora sestra nujno domov na začetku smene, zamenjave pa ni (ja, smo pri problemu organizacije dela) in recimo ostale sestre crknejo od dela, ker morajo delat še njeno delo, zdravnik pa v luft gleda. Hm, kaj meniš, kako to vpliva na delovno vzdušje v kolektivu? Pa ne pravim, da mora pomagat, ampak da normalen človek bi pomagal samovoljno. Seveda pa to ni pucanje tal in WCja, ampak je tukaj zadaj tudi odgovornost, tako da je treba tudi ta vidik vzeti v ozir.

Sestra ob začetku smene ne gre nikam nujno, mogoče edino da ji otrok umre. Je bilo zadnji dve leti tako da na oddelku kjer bi jih bilo 6 ponavadi delajo štiri, ker so bile bolne ali na covid oddelkih sta delali dve.Pa tudi če so bili vsi dohtarji prisotni sta svoje delo opravljali sami. Dohtarji imajo druge zadeve. Do sedaj mi ni še nobena rekla da bi kdaj kakšen pomagal. Itak ne rabi ker to ni njegovo delo ampak na žalost je na oddelkih tako da eni brez drugih ne morejo. In potem se je zadnji dve leti redno dogajalo da je bilo premalo sester na oddelek in so ga enostavno zaprli.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
15.311
7.312
113
Počasi. Dejstvo je, da je z vidika optimizacije stroškov in procesov totalna neumnost, da visoko izobražen zdravnik s specialističnim zdravjem (ki seveda tudi stane aka ima plačo x-krat višjo) briše rit ali pa izpolnjuje neke jeb.. formularje.
AMPAK: recimo, da mora sestra nujno domov na začetku smene, zamenjave pa ni (ja, smo pri problemu organizacije dela) in recimo ostale sestre crknejo od dela, ker morajo delat še njeno delo, zdravnik pa v luft gleda. Hm, kaj meniš, kako to vpliva na delovno vzdušje v kolektivu? Pa ne pravim, da mora pomagat, ampak da normalen človek bi pomagal samovoljno. Seveda pa to ni pucanje tal in WCja, ampak je tukaj zadaj tudi odgovornost, tako da je treba tudi ta vidik vzeti v ozir.
Zdravnikov je na stevilo pacientov manj. Ce zaradi npr covida manjka 20% sester, je velika verjetnost da manjka tudi 20% zdravnikov.
Kar poznam jaz zdravnikov (ki delajo tudi na oddelkih) vsi vedno pomagajo ce jim kdo (sestra) rece in ce imajo cas. In se kot ljudje nimajo za karkoli vec od svoje okolice. Zato pa mi dvigne zivec to oholo posplosevanje kako nihce ne bi brisal riti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

zakon

Guru
16. maj 2008
8.806
829
113
toti Maribor
Uporabnik "zakon" pretirava v nasprotno smer. Prav je, da so zdravniki spodobno plačani. In prav bi tudi bilo, da so vsi ki karkoli delajo spodobno plačani. Kaj to pomeni, pa je stvar debate.
Če nihče noče iti za družinskega, potem dvigneš plačo temu segmentu.

Predvsem pa bi morali pri zdravnikih ukiniti socialistično mišljenje, da morajo biti vsi plačani enako. Tudi zdravnike bi se dalo prav lepo popredalčkati. Zakaj obstajajo zdravniki, katerih se pacienti izogibajo in na drugi strani takšni h katerim bi vsi radi šli? Ker obravnava pri enem in pri drugem še zdaleč ni enaka. Pa tega žal ne znamo/želimo izmeriti. Pri polagalcih ploščic pa konec koncev tiste najcenejše hitro najdeš, ampak ...

In ja vsi operirate sedaj z najnižjimi plačami zdravnikov. Se strinjam so verjetno res prenizke. Ampak na drugi strani imaš starejše zdravnike, ki pa imajo po moji oceni dovolj za slovenske razmere. Naredijo pa, bi si skoraj upal trditi, manj in manj kvalitetno kot njihovi mlajši "kolegi" (spet ne vsi). In zakaj za vraga potem dvigovati plačo vsem? Popraviš tam, kjer imaš težave.
Tole večno izsiljevanje, da bodo šli v tujino pa tudi ne pije vode. V tujino dobo šli mladi zdravniki, ki imajo pri nas prenizke plače in ki so pripravljeni na selitev in vse kar prinese to.
Bi rad videl enega povprečnega 50 let starega zdravnika, ki bo prodal hišo, žena bo dala odpoved v služni in se bosta selila v tujino, ker tam pa je tako fajn. :)

Posebna zgodba pa je odgovornost. Ja moralna mogoče do samega sebe, če si tak tip človeka. Odgovornost v smislu finančne ali zaporne pa bolj ne kot ja.
:zmaga: