In potem se nekatera podjetja trudijo tudi na takšen način:
Tristo evrov bruto nagrade za tistega, ki najde novega sodelavca
Na Koroškem vse težje do proizvodnih delavcev, kar je tudi posledica odhodov na bolje plačana delovna mesta v Avstrijo
V koroških podjetjih, zlasti na ravenski železarski lokaciji in tudi širše, čedalje težje pridobivajo proizvodne delavce. Dejstvu, da kovinarjev, strojnikov, metalurgov in drugih tehničnih poklicev na Koroškem primanjkuje, se pridružujejo še odhodi v sosednjo Avstrijo, kjer si delavci poiščejo bolje plačane zaposlitve. Podjetja v kovinski industriji si skorajda že medsebojno konkurirajo pri poskusu zadržati ali pridobiti delavce, medtem pa ponekod že iščejo načine, kako zaposlene vendarle obdržati. Če so železarstvo oziroma kovinsko industrijo še pred leti zaznamovala odpuščanja presežnih delavcev, smo zdaj priča obratnemu trendu.
V Metalu Ravne so v zadnjem času zaznali precej odhodov delavcev v tujino, so pa "potrebe po kadrih trenutno zadovoljili", je pojasnil direktor Andrej Gradišnik. Vendar bodo v novem letu znova iskali 75 delavcev za delo v jeklarni, saj bodo uvajali dodatno izmeno, zato upajo, da jih bodo uspeli pridobiti. Da so v novembru in decembru zaposlili 30 novih sodelavcev, v Metalu precejšnjo vlogo pripisujejo tudi koroškemu zaposlitvenemu sejmu, saj je bil neposredni odziv iskalcev zaposlitve velik. Delavcev iz tujine za zdaj niso iskali. Gradišnik tudi pojasnjuje, da so vzpostavili sistem nagrajevanja delavcev, v preteklih dveh mesecih poskrbeli za napredovanja, medtem ko se o višini nagrade ob koncu leta še dogovarjajo.
Tudi vodstvo TAB Mežica pogosto izpostavlja problem pridobiti in zadržati delavce, ne glede na finančne stimulacije, so pa že zaposlili manjši delež tujcev. Po podatkih Marije Šumnik, ki je v TAB zadolžena za kadrovsko področje, v povprečju ves čas potrebujejo okoli deset delavcev v proizvodnji, opažajo pa tudi pogostejše odhode njihovih delavcev v Avstrijo.
Zanimivo je, da so v družbi Styria Vzmeti na Ravnah, da bi pritegnili kadre, uvedli celo enkratne finančne stimulacije (300 evrov bruto) za svoje delavce, ki jim uspe pridobiti novega proizvodnega delavca. Te izplačajo ob pogoju, da novinec pri njih ostane najmanj tri mesece. Za to obliko nagrajevanja se niso odločili le zaradi velike fluktuacije delovne sile, ampak tudi, ker so ugotovili, da je bolje nagraditi lastnega delavca, saj so cene koncesionarjev ob posredovanju delavcev visoke. Kot je pojasnil vodja kadrovske službe v Styrii Janez Gorenšek, je samo letos iz podjetja odšlo 37 delavcev, zaposlili pa so jih 70. Ker se obseg proizvodnje še povečuje, bi v podjetju z 235 zaposlenimi potrebovali še od deset do petnajst delavcev, po katerih tudi praktično ves čas povprašujejo. "Ker gre za težjo dejavnost, za fizično delo, to ni priljubljeno. Nas ne zanima najem delovne sile, ampak predvsem dolgoročne zaposlitve za konstantno delo. Smo se pa že povezali tudi z Adeccom, saj bomo poskušali z zaposlovanjem tujcev iz EU. Poleg tega bomo za lažja dela skušali pridobiti ženske," dodaja Gorenšek.
vir:
večer