Mail ima telefon v spominu brez da ga ti sploh zaženeš. Še boljša bi drugače bila aplikacija za kontakte. Ta se vsaj na iOS ne nalaga v naprej. Nevtralna aplikacija bi bila nek simple todo app.
Moraš pa pri nalaganju ločiti dva intervala. Ko ti tapneš ikono, operacijski sistem sproži akcijo za zagom aplikacije. Tu se potem mora zgoditi en kup stvari. Najpomembnejše pa je da sistem naloži "exe" z flash diska, ga naloži v ram in sproži init rutino, ki odpre okno aplikacije. Potem se začne drugi inerval, ko se izvaja koda od aplikacije. Tu potem aplikacija nalaga še resource, ki jih potrebuje, preden jo lahko začne uporabnik uporabljati.
Ko se menimo o času nalaganja imam jaz v mislih ta prvi interval. Ta del nadzira OS in edino to se lahko primerja med različnimi OS-i. Če ni takojšnjega odziva, oz se prikaže nek sistemski loading indikator, dobi uporabnik občutek, da je sam OS neodziven, da lagga, ...
V resnici pa na nobenem sistemu load time ni instanten. Tudi v iOS ne, čeprav zgleda tako, ker je odziv instanten. Tu pridejo v igro animacijo. Če gpu izvaja animacijo 300 -400 ms, ima CPU tačas čas, da naloži exe v spomin in ga izvede. OS pa med animacijo uporabi zaslonsko sliko od zadnjič, ko je aplikacija delovala. Čez sekundo dve, pa se ta slika zamenja z pravim oknom aplikacije in uporabnik tega sploh ne opazi.
Tu se ločijo dobri in slabi OS-i. Če se v tem času kaže blank screen ali spinner dobi uporabnik občutek da je sistem počasen in neodziven.