Toplotna črpalka - menjava ogrevanja

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.044
5.166
113
Citat:
Uporabnik Gargy pravi:
Da malo obudim temo...

V hisi se bo pocasi zamenjal nacin ogrevanja. Trenutno je KO. Poraba olja letno znasa med 2200 in 2500l, skupaj z ogrevanjem sanitarne vode (ta nanese povprecno 2l/dan, oz med 700 in 750l na leto). Hisa ima 260m2 ogrevanih prostorov, povsod so visokotemperaturni radiatorji, hisa ima plasticna okna in ne ravno zavidanja vredno izolacijo (med 6 - 12c/m). Voda za ogrevanje se segreva na 60 st., sanitarna voda na 40-45 st. C. Zalogovnika nimamo, prostori se ogrevajo na 22/23 cez dan in na 18/19 cez noc.

Zelja je vgraditi toplotno crpalko, predvsem zaradi pridobitve prostora, kjer je zdaj kurilnica + cisterna za olje. Zaradi obstojecih radiatorjev je potrebno poseci po HT izvedbah TC (menjavai radiatorjev bi se rad ognil) oz. so mi priporocili Daikin Altherma HT (dvojni kompresor, deluje do -20, zmozna ogrevat vodo do 80 stc. C).

Ceprav primarno razlog za zamenjavo NI privarcevat €, temvec predvsem bolje izkoristiti trenutni prostor + izognit se dimnikarskim banditom (zato prosim brez komentarjev "najprej poskrbi za izolacijo, vgradi talno gretje itd.), me vseeno zanima, koliko bi naj bil prihranik v primerjavi z trenutno porabo KO. Investicijo ocenjujem na okrog 12.000€, upam, da je to realisticno...

Še dobro, da je cilj privarčevati prostor, ker ob taki insvesticiji se bo le ta povrnila v komaj 13 letih. Potem začneš komaj varčevat.... Pa še to mi ni jasno zakaj je investicija tako visoka? Vsi govorijo tam med 7 in 10, ti pa o 12k eur..

Jaz sem tudi mislil zamenjat KO peč z TČ. Ampak porabim na leto cca 900 do 1100 l olja + 3 metre drv za spodnji kamin, pa mi take investicije nikakor ne gredo v račun. Ko pa crkne gorilnik pa ni vrag da ne najdem nadomestnega, čeprav v Italiji dela samo ena linija in še ta ne 8 ur
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.643
9.335
113
moja invisticija v kurilnico je bila točno 6k€ - 1k€ = 5 k€ TČ. zrak voda
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.575
5.584
113
Gargy si ti tisti, ki hoče za prmej 4 stopinje ponoči manj kot podnevi? V tem primeru sploh ne smeš kaj dosti izolirati hiše, poleg tega je TC rahlo neprimerna. Ta najbolje dela če skos dela, ker ni kar za verjeti da ti bi v vsakem danem.momentu karkoli grela na 60 stopinj. Če grejes skos, potem to T znizas. Takih T uporabniki TC praviloma ne poznajo. Kaj pa kaki plin ipd.. Oziroma, če menjaš radiatorje za večje, pol bo tudi opcij več. Pač tiste kwh moraš notri dobiti in pri skrajni meji 60 stopinj bo hudič s TČ. Če to znizas za ene 10 stopinj bo najbrž že lažje.

V glavnem če ti ni za spreminjati režima in radiatorjev išči opcijo B, s TČ lahko da boš razočaran.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.263
5.607
113
Daikin HT/hitachi yutaki s80 (od 11 kW dalje) če imaš 0-2 cm izolacije in 40 let stara okna.Poraba elko od 2000 l dalje.
Cena z montažo cca 8500 eur

Za 8 cm in 5 let stara okna je dovolj fujitsu waterstage hp 11kW.Poraba elko od 1500 l dalje
Cena z montažo cca 7000 eur
Hp (high power) model ima vbrizg, tako da lahko zagotavlja visoko temperaturo dvižnega voda pri -7C, šele nato začne zmogljivost počasi padati.

Dobro je če so radiatorji predimenzionarni, če imaš talno je idealno.


Za vse ostale (dobra izolacija +12 cm in 3 slojna okna) talno + LT tč , ki jih je malo morje - tudi cene so bolj znosne, cca 5000 eur.


Vendar vedite da je vsaka hiša unikat, lega, izolacija, navade stanujočih.
Ene zebe pri 24C, drugim je vroče pri 18C

Pri bojlerju (tipično so 200 ali 300l) glejte da ima kača/izmenjevalec veliko površino, vsaj 2 m^2, če ima 3 toliko bolje.
 
Nazadnje urejeno:

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.263
5.607
113
btw, cene "bojlerjev" imajo ponudniki zlatarske, 1477 eur za 260 l
http://www.klimatiziran.si/uploads/2/3/0/4/2304888/toplotne-crpalke-cenik-daikin-altherma-lt-ht.pdf
http://www.mojster-klime.com/index.php?md=2,6&artb=58&show=details
Toplotni izmenjevalnik - Količina: 1,56 m²


nadomestilo:

SGW (S) MAXI 300, 300l in 3.8 m^2 izmenjevalec
https://galmet.com.pl/pl/produkt/maxi

https://www.ideo.si/zalogovnik...6_308100_GALMET
cena 890 eur


tale bi tudi verjetno znal narediti spodobnega z velikim izmenjevalcem
https://www.stroj-si.com/sl/izdelki/bojlerji/



300l model
TGV, TGV Plus (2.9 in 5 m^2 velik izmenjevalnik)
http://www.lentherminvest.si/index.php/sl/izdelki



 
Nazadnje urejeno:
Ima kdo hitachi s80 tc?
Kaksne tezave z njo?
Iscem zamenjavo za 3k+ olja letno s temepraturo DV pri -10 vsaj 55

tkole če ti ptrav pride...kolega tud namerava to nabat in je gledal aristonove. Pri nas nepoznane, v tujini kar lepo pozicionirane, dobro razmerje med šoldni in kar dobiš...baje da majo kompresorje od mitshubishija so pa cenejše kt micke...specifikacije tud niso od muh
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.528
5.966
113
pri taščici
Mene mal zuli to, da imam radiatorje, visoke stropove in lepo povrsino. TDV mora biti 55+ pri -10, pa kaksnih 14kw najbrz.
Zdaj pa s80 je lepo drazja od enostopenjske. Tam sem pa v dilemi ce ne bom v hudem mrazu puloverje iskal.
 

ury

Pripravnik
20. apr 2010
167
19
18
Mene mal zuli to, da imam radiatorje, visoke stropove in lepo povrsino. TDV mora biti 55+ pri -10, pa kaksnih 14kw najbrz.
Zdaj pa s80 je lepo drazja od enostopenjske. Tam sem pa v dilemi ce ne bom v hudem mrazu puloverje iskal.
Pri nas imam en štuk radiatorje in en talno gretje. Hiša je izolirana 15 cm izolacije in nova okna.. ogrevamo cca 150 m2. Vzeli smo po mojem najcenejšo TČ kar jo lahko dobiš, Atlantic notranja in Fujitsu zunanja 11 kW. Dela ko šus. Edino ta škatla zunaj kadar se tuširamo malo bolj na glas brenči... pa smo se navadili...

za TDV moram še enkrat preverit kako imam nastavljeno sem pa kar kakšen teden prčkal nastavitve...

in strošek? 570€ za celo leto. ogrevanje + voda.

lep pozdrav
 

ury

Pripravnik
20. apr 2010
167
19
18
Regija?
In pa cena vgradnje.
Gorenjska, cena vgradnje pa tako na plus minus 100€ bi rekel 8000€ TČ (-2500€ subvencija) + ene 1500€ sem zmetal v prostor, da sem ga opremil, poravnal stene in dal ploščice.

Pozabil sem še dodati da spodaj imamo "starejše" in jih skoz zebe, tako da je bilo nastavljeno na 24 stopinj, zgoraj an 21...
 

andrej66

Pripravnik
11. nov 2014
43
5
8
Mislim, da bi bil kak monoblok LG ali Hitachi še 1-2 jurja cenejši, ampak na dolgi rok je predvsem važno da vas ne zebe...
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.485
3.532
113
Meni brni doma Panasonic T cap.
60 stopinj skupaj spravi.
Ampak sedaj so že novejši z R32 plinom.
No 3 leta dela že BP,
Poraba pa cca 3600 kwh na sezono.
180 m2 plus voda.
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.708
6.625
113
Pozdravljeni,

Potreboval bi nasvet glede toplotne črpalke. V hiši mojih staršev bi bila potrebna menjava načina ogrevanja. Hiša je stara cca. 40 let in na njej še ni bilo menjano ničesar. Torej bi bila potrebna konkretna adaptacija, vendar po korakih.

Trenutno ogrevanje je na kurilno olje, vendar se v glavem ogreva bolj sanitarna voda, saj kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo ogreva kamin in tako bo tudi ostalo v bodoče. Ogreva se še kopalnica in občasno spalnica. Vse skupaj je zastarelo, saj je peč neka stara nemška, kjer je bojler v peči in ne posebej. Radiatorji pa so montirani na steno tako, da so praktično pritisnjeni na steno…

Pred dnevi sem videl, da se dobi tudi toplotna črpalka za sanitarno vodo in zdi se mi, da bi bila to dobra rešitev. V spalnice in kopalnico bi montiral električne radiatorje, ki bi se vklapljali po potrebi, kuhinja, jedilnica in dnevna soba pa bi se ogrevala s kaminom, tako kot do sedaj.

Glede na napisano me zanima, ali je ta rešitev v mojem primeru sploh možna in dobra, oziroma, ali obstaja še kaj, kar bi bilo bolj optimalno?

Poleg tega bi želel, da se obstoječe centralno ogrevanje (peč, radiatorji itd…) odmontira in odstrani.

Vsekakor se bom obrnil tudi na monterje toplotnih črpalk, vendar me zanima mnenje tistih, ki imajo s te izkušnje.

Lep večer
 
Nazadnje urejeno:
Pozdravljeni,

Potreboval bi nasvet glede toplotne črpalke. V hiši mojih staršev bi bila potrebna menjava načina ogrevanja. Hiša je stara cca. 40 let in na njej še ni bilo menjano ničesar. Torej bi bila potrebna konkretna adaptacija, vendar po korakih.

Trenutno ogrevanje je na kurilno olje, vendar se v glavem ogreva bolj sanitarna voda, saj kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo ogreva kamin in tako bo tudi ostalo v bodoče. Ogreva se še kopalnica in občasno spalnica. Vse skupaj je zastarelo, saj je peč neka stara nemška, kjer je bojler v peči in ne posebej. Radiatorji pa so montirani na steno tako, da so praktično pritisnjeni na steno…

Pred dnevi sem videl, da se dobi tudi toplotna črpalka za sanitarno vodo in zdi se mi, da bi bila to dobra rešitev. V spalnice in kopalnico bi montiral električne radiatorje, ki bi se vklapljali po potrebi, kuhinja, jedilnica in dnevna soba pa bi se ogrevala s kaminom, tako kot do sedaj.

Glede na napisano me zanima, ali je ta rešitev v mojem primeru sploh možna in dobra, oziroma, ali obstaja še kaj, kar bi bilo bolj optimalno?

Poleg tega bi želel, da se obstoječe centralno ogrevanje (peč, radiatorji itd…) odmontira in odstrani.

Vsekakor se bom obrnil tudi na monterje toplotnih črpalk, vendar me zanima mnenje tistih, ki imajo s te izkušnje.

Lep večer


tkole kt si napisal..

za sanitarno vodo TČ, daš eno ki greje do -7 (če se ne motim ste nekje iz Gorenjske) pod to temp pač grelec..tega je precej, subvencionira tud ekoskald
za ogrevanje se ti splača razmisliti o peči na pelete.Če maš kamin g anadomestiš z eno pečjo na pelete z vodnim prenosnikom. jaz mama palazzettijevo martina idro Lux 10 kw grejem 80 m2. Vse te menjave spodpira ekosklad, tk da lagano bi rekli sodelavci....
 
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.528
5.966
113
pri taščici
Ogrevanje vode pozimi s STC ki je v toplem delu hise je luknja v denarnico.
Ne delaj si stroskov z odstranitvijo radiatorjev ampak priklopi en osnoven monoblok pa nek 200l bojler za sanitarno vodo ki ustreza ogrevanju s TC.

. Ce bos priklopil elektricne radoatorje.
Si preveril ce imas kable do vticnic primerne za radiatorje in dovolj mocne varovalke da bodo grele radiatorje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.708
6.625
113
Hiša je na Bledu.
Sem sedaj prebral na nekem drugem forumu, da te toplotne črpalke za sanitarno vodo ne delujejo, če je bolj hladno. Če je to res, potem zadeva ni uporabna zame.
Kamin vsekakor ostane, ker je kot kmečka peč in praktično ogreva 3 prostore.
Problem je centralno ogrevanje in sanitarna voda. Potrebujem optimalno rešitev.

Lp
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.708
6.625
113
Ogrevanje vode pozimi s STC ki je v toplem delu hise je luknja v denarnico.
Ne delaj si stroskov z odstranitvijo radiatorjev ampak priklopi en osnoven monoblok pa nek 200l bojler za sanitarno vodo ki ustreza ogrevanju s TC.

. Ce bos priklopil elektricne radoatorje.
Si preveril ce imas kable do vticnic primerne za radiatorje in dovolj mocne varovalke da bodo grele radiatorje.
Radiatorje bo sigurno potrebno menjati, saj so fiksirani tesno na steno in največjega v dnevni sobi se sploh ne da odzračiti, ker je prevelik. Vsekakor bo potrebna konkretna menjava sistema. Vprašanje pa je kaj.
Kaj je monoblok?
In tudi tole o 200 l bojlerju mi ni najbolj jasno. O ogrevanju pač nimam pojma.