Toplotna črpalka - menjava ogrevanja

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik frenki500 pravi:

Točno to. Prepričan sem, da so danes naprave veliko bolj zanesljive kot pred petimi ali desetimi leti.
Naprave so že lahko bolj zanesljive in mogoče namesto vsake deset tisoče odpove vsaka milijonta. A to ti nič ne pomaga, če ravno tebi montirajo takšno, katera odpove. Če pa vemo, da starejša kot bo TČ, manj rezervnih delov zanjo bo imel serviser na zalogi se pa lahko optimizem kakšnega januarja kar hitro ohladi. Da kakšnega žleda ali okvare na dovodu elektrike sploh ne omenjam.

PS- ravno sedaj sem imel v okvari pralni stroj. Odpovedala elektronika. Čas popravila pet tednov.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Kdo ti je kriv, da nimaš Mileta? Ta ne crkne nikoli, če pa že pa sigurno v podaljšani garanciji.
wink-1.gif


Drugače pa sam nimam občutka, da so bile "stare" naprave kaj manj zanesljive. Še danes dela veliko 30+ let starih kurilnic - peči. Če bi vsi upoštevali amortizacijo pa bi imeli praviloma "na strani" denar za nadomestek po izteku amortizacijske dobe.
 
Nazadnje urejeno:

cbb

Chef
6. avg 2007
3.337
2
38
50
Nč več u Jesenicama... Zdej Horjul
V času, ko smo imeli žledolom, smo bili brez štroma... 4-5 dni, če se ne motim. Meni se je takrat bajta iz 22 stopinj shladila na 18 in sem moral imet jopco oblečeno:) Skratka, če ti odpizdi TČ, potem ti servis zadeve verjetno porihta v kratkem času. Vmes si pa mal pod dekco, pa kak kalorifer prižgeš...
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.999
9.126
113
39
MB
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Citat:
Uporabnik frenki500 pravi:

Točno to. Prepričan sem, da so danes naprave veliko bolj zanesljive kot pred petimi ali desetimi leti.
Naprave so že lahko bolj zanesljive in mogoče namesto vsake deset tisoče odpove vsaka milijonta. A to ti nič ne pomaga, če ravno tebi montirajo takšno, katera odpove. Če pa vemo, da starejša kot bo TČ, manj rezervnih delov zanjo bo imel serviser na zalogi se pa lahko optimizem kakšnega januarja kar hitro ohladi. Da kakšnega žleda ali okvare na dovodu elektrike sploh ne omenjam.

PS- ravno sedaj sem imel v okvari pralni stroj. Odpovedala elektronika. Čas popravila pet tednov.

v bistvu je rešitev za oba problema v današnjih časih zelo enostavna, vendar za večino slovenceljev nepredstavljiva.

javne pralnice imaš že kar pogoste, jaz večje stvari že zdaj tam perem in posušim, da pride serviser pogledat toplotno, pa je verjetno ceneje, da greš prespat v hotel za dan ali dva kot pa keširat redudančni sistem ogrevanja
grin1.gif
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Saj da se razumemo... itq da ne daješ v bajto dualnega sistema in bi imel enega samo za backup "če prvi odpove", samo če imaš pa enega že, ki sicer dela, pa da dogradiš TČ... in ti tisti prostor ni življenjskega pomena, se mi pa res zdi škoda živet brez redundance, če jo že imaš.

Pri pralnem stroju... pri današnjih cenah... če ni res neka specialna zadeva je popravilo hitro dražje od novega s 5leti garancije. Žal
rolleyes-1.gif
 

frenki500

Pripravnik
18. jul 2013
77
3
8
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Citat:
Uporabnik frenki500 pravi:

Točno to. Prepričan sem, da so danes naprave veliko bolj zanesljive kot pred petimi ali desetimi leti.
Naprave so že lahko bolj zanesljive in mogoče namesto vsake deset tisoče odpove vsaka milijonta. A to ti nič ne pomaga, če ravno tebi montirajo takšno, katera odpove. Če pa vemo, da starejša kot bo TČ, manj rezervnih delov zanjo bo imel serviser na zalogi se pa lahko optimizem kakšnega januarja kar hitro ohladi. Da kakšnega žleda ali okvare na dovodu elektrike sploh ne omenjam.

PS- ravno sedaj sem imel v okvari pralni stroj. Odpovedala elektronika. Čas popravila pet tednov.

To je zelo pesimistično gledanje. Če bi tako gledal potem ne bi imel ogrevanja doma, ker bi mi katerakoli naprava crknila.....
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik frenki500 pravi:
To je zelo pesimistično gledanje. Če bi tako gledal potem ne bi imel ogrevanja doma, ker bi mi katerakoli naprava crknila.....
Če ti odpove nova naprava potem je popravilo relativno hitro (garancija, model je v proizvodnji in je veliko rezervnih delov, servisu se gre za ugled...). Ko pa je naprava starejša, pa se stvari obrnejo. Nekateri rezervni deli so zelo težko dobavljivi, monterja kateri ti je stvar namestil morebiti ni več, tovarna se je umaknila iz trga (primer avtomobili Chevrolet) ali celo propadla...
Lastniki TČ pa se obnašajo, kot da so z nakupom TÆ za vedno rešili problem ogrevanja in sploh ne razmišljajo kaj storiti v primeru katastrofalne okvare. Za to pa ni vprašanje ali bo temveč je vprašanje kdaj bo nastala.
 

frenki500

Pripravnik
18. jul 2013
77
3
8
Fantje iz Termo Shopa so montirali toplotno črpalko in sedaj deluje že skoraj mesec dni. Stare peči na olje (cca 15 let), za katero bi najverjetneje zelo težko dobil rezervne dele če bi crknila, ker je že toliko stara, ni več.
Na njenem mestu in tam kjer je bila cisterna za ELKO je pripravljeno mesto za nov motor
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.214
5.596
113
Kaj lahko crkne na peči za KO, da ni delov ?
Gorilnikov nihče ne dela več ?

Bolj je problem, če imaš kombinirano drva/KO peč, kjer je izkoristek mizeren.
 

frenki500

Pripravnik
18. jul 2013
77
3
8
Baje da še vedno delajo gorilnike. Monter mi je povedal, da je nekoč bil v tovarni, kjer jih izdelujejo v Italiji in so delali 3 linije po 24 ur na dan brez prekinitve, danes pa baje da dela samo 1 linija pa še ta nima za 8 urni delovnik.
 

gas

Fizikalc
23. jul 2007
2.236
54
48
A ima kdo priporocilo za prodajalce/serviserja za toplotno črpalko v okolici Jesenic, no da bo prisel do nas ko ga bomo rabili
smile-1.gif

Zamenjali bi nacin ogrevanja
 

frenki500

Pripravnik
18. jul 2013
77
3
8
Citat:
Uporabnik bpfc pravi:
Meni so lani od Termo Shopa montirali TČ. Peč na olje sem obdržal tudi zaradi tega, ker sem imel v cisterni še veliko olja. To sezono sem kuril olje med tednom, ob sobotah in nedeljah, ko je nižja tarifa, je pa ogrevala TČ. Olja imam še za eno sezono. Obdržal sem tudi kolektorje na strehi, tako da se mi poleti TČ zelo poredko vklopi za ogrevanje vode.

Glede na to da imaš tudi ti Termo Shop toplotno črpalko mi lahko prosim zaupaš koliko elektrike si porabil, vsaj približno...
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Da malo obudim temo...

V hisi se bo pocasi zamenjal nacin ogrevanja. Trenutno je KO. Poraba olja letno znasa med 2200 in 2500l, skupaj z ogrevanjem sanitarne vode (ta nanese povprecno 2l/dan, oz med 700 in 750l na leto). Hisa ima 260m2 ogrevanih prostorov, povsod so visokotemperaturni radiatorji, hisa ima plasticna okna in ne ravno zavidanja vredno izolacijo (med 6 - 12c/m). Voda za ogrevanje se segreva na 60 st., sanitarna voda na 40-45 st. C. Zalogovnika nimamo, prostori se ogrevajo na 22/23 cez dan in na 18/19 cez noc.

Zelja je vgraditi toplotno crpalko, predvsem zaradi pridobitve prostora, kjer je zdaj kurilnica + cisterna za olje. Zaradi obstojecih radiatorjev je potrebno poseci po HT izvedbah TC (menjavai radiatorjev bi se rad ognil) oz. so mi priporocili Daikin Altherma HT (dvojni kompresor, deluje do -20, zmozna ogrevat vodo do 80 stc. C).

Ceprav primarno razlog za zamenjavo NI privarcevat €, temvec predvsem bolje izkoristiti trenutni prostor + izognit se dimnikarskim banditom (zato prosim brez komentarjev "najprej poskrbi za izolacijo, vgradi talno gretje itd.), me vseeno zanima, koliko bi naj bil prihranik v primerjavi z trenutno porabo KO. Investicijo ocenjujem na okrog 12.000€, upam, da je to realisticno...
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.198
1.816
113
Po moje bo optimalna izvedenka HT črpalka, kot jo že imaš naciljano.

Sploh še, če nimaš namena povečevati izolacije in povečevati površine grelnih teles.

Poraba ti bo realno padla (stroškovno gledano) med 40 in 50 %. Vzami 40 %.. kar bo več bo bonus.
 

frenki500

Pripravnik
18. jul 2013
77
3
8
Citat:
Uporabnik Gargy pravi:
Da malo obudim temo...

V hisi se bo pocasi zamenjal nacin ogrevanja. Trenutno je KO. Poraba olja letno znasa med 2200 in 2500l, skupaj z ogrevanjem sanitarne vode (ta nanese povprecno 2l/dan, oz med 700 in 750l na leto). Hisa ima 260m2 ogrevanih prostorov, povsod so visokotemperaturni radiatorji, hisa ima plasticna okna in ne ravno zavidanja vredno izolacijo (med 6 - 12c/m). Voda za ogrevanje se segreva na 60 st., sanitarna voda na 40-45 st. C. Zalogovnika nimamo, prostori se ogrevajo na 22/23 cez dan in na 18/19 cez noc.

Zelja je vgraditi toplotno crpalko, predvsem zaradi pridobitve prostora, kjer je zdaj kurilnica + cisterna za olje. Zaradi obstojecih radiatorjev je potrebno poseci po HT izvedbah TC (menjavai radiatorjev bi se rad ognil) oz. so mi priporocili Daikin Altherma HT (dvojni kompresor, deluje do -20, zmozna ogrevat vodo do 80 stc. C).

Ceprav primarno razlog za zamenjavo NI privarcevat €, temvec predvsem bolje izkoristiti trenutni prostor + izognit se dimnikarskim banditom (zato prosim brez komentarjev "najprej poskrbi za izolacijo, vgradi talno gretje itd.), me vseeno zanima, koliko bi naj bil prihranik v primerjavi z trenutno porabo KO. Investicijo ocenjujem na okrog 12.000€, upam, da je to realisticno...


Verjetno pa vseeno ne škodi privarčevati kakšen evrček
nahrung002.gif