Toplotna črpalka - menjava ogrevanja

Radiatorje bo sigurno potrebno menjati, saj so fiksirani tesno na steno in največjega v dnevni sobi se sploh ne da odzračiti, ker je prevelik. Vsekakor bo potrebna konkretna menjava sistema. Vprašanje pa je kaj.
Kaj je monoblok?
In tudi tole o 200 l bojlerju mi ni najbolj jasno. O ogrevanju pač nimam pojma.


monoblok je zunanja enota..ena enota kt enota od klime zgleda, piko večje.
https://dines.si/toplotne-crpalke/t...oplotne-crpalke-lg-monoblok-5-9-kw-eno-f-r32/ primer monobloka

200 l bojler pa za sanitarno vodo

take sklope kt ga je omenil hanzi ima dost okej ariston.
 
Radiatorje bo sigurno potrebno menjati, saj so fiksirani tesno na steno in največjega v dnevni sobi se sploh ne da odzračiti, ker je prevelik. Vsekakor bo potrebna konkretna menjava sistema. Vprašanje pa je kaj.
Kaj je monoblok?
In tudi tole o 200 l bojlerju mi ni najbolj jasno. O ogrevanju pač nimam pojma.


evo za sanitarno vodo



kaj v takem stilu bi jaz dal<

kaj pa ogrevanje..boste ostali na radiatrojih (menjava le-teh) ali talno?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.528
5.966
113
pri taščici
Monoblok je izvedba toplotne crpalke za ogrevanje hiše in sanitarne vode ki je nekaj cenejsa od klasicne. Predvsem na račun tega, da imas vse v eni (zunanji) enoti.
Minus je morebitna zmrzal ce si dlje casa brez elektrike.
200l bojler pomeni da imas v njem spiralo, po kateri tece ogreta voda iz monobloka (ali klasicne tc) in posledicno ogreva sanitarno vodo.
Bled ni toliko problem za TC. Za dolocene tc in sisteme je veckrat problem visoka vlaga pri temperaturah malenkost nad 0.
Pri -5 ali -10 delajo bolj ali manj vse TC ok.
Pri 3 ali 5 C v megli ima pa marsikatera tezavo. Sploh ce nimas neke zaloge tople vode v hisi.
Kako bos moderniziral.ogrevanje ti bo itak vsak monter drugace predlagal.
Najbolje da se sam s starsi poglobite kaj zelite imeti in kaksne imate moznosti.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.528
5.966
113
pri taščici
Ce je razvod za radiatorje ok, kupi rabljene dobro ohranjene cimvecje radiatorje in jih zamenjaj. Skupaj z.ventili in konzolami jih imas kolikor zelis za nekaj 10 evrov. (Cetrtino cene novih)
Ogrevanje z elektricnimi radiatorji ne bonpoceni.
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.708
6.625
113
Monoblok je izvedba toplotne crpalke za ogrevanje hiše in sanitarne vode ki je nekaj cenejsa od klasicne. Predvsem na račun tega, da imas vse v eni (zunanji) enoti.
Minus je morebitna zmrzal ce si dlje casa brez elektrike.
200l bojler pomeni da imas v njem spiralo, po kateri tece ogreta voda iz monobloka (ali klasicne tc) in posledicno ogreva sanitarno vodo.
Bled ni toliko problem za TC. Za dolocene tc in sisteme je veckrat problem visoka vlaga pri temperaturah malenkost nad 0.
Pri -5 ali -10 delajo bolj ali manj vse TC ok.
Pri 3 ali 5 C v megli ima pa marsikatera tezavo. Sploh ce nimas neke zaloge tople vode v hisi.
Kako bos moderniziral.ogrevanje ti bo itak vsak monter drugace predlagal.
Najbolje da se sam s starsi poglobite kaj zelite imeti in kaksne imate moznosti.
Ravno zaradi tega, ker vem da bo vsak monter turil svoje, želim slišati čim več mnenj.
V preteklosti je bil problem, da je foter vse moje predloge blokiral in me na kratko odjjebal, mama pa ni imela ''pravo glasa''. Ker je foter pred 14 dni umrl, je zadeva danes drugačna. Sam sicer ne živim tam, vendar bo 1x moje in želim zadevo posodobiti in urediti, pa magari za svoje otroke.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in Hanzi
Ravno zaradi tega, ker vem da bo vsak monter turil svoje, želim slišati čim več mnenj.
V preteklosti je bil problem, da je foter vse moje predloge blokiral in me na kratko odjjebal, mama pa ni imela ''pravo glasa''. Ker je foter pred 14 dni umrl, je zadeva danes drugačna. Sam sicer ne živim tam, vendar bo 1x moje in želim zadevo posodobiti in urediti, pa magari za svoje otroke.


torej najprej sožalje

ja kot si navedel, po korakih...najprej ogrevanje, potem verjento izolacija (fasada), okna?

si sam ali imaš brate sestre? kako je lastništvo urejeno....da ne boš potem ti plačeval kreditov ostali pa sam pobrali kar jim pripada

koliko daste zdaj za ogrevanje, kolikšni so kaj dohodki? TČ zna postati v določenih primerih kar draga zadevšna celo predraga. Ogrevanje na elektriko (el radiatorji, centralna) NO GO!!!! tist te obere da je veselje

kaj pa kamin , peč na drva z vodnim prenosnikom?
 
Ravno zaradi tega, ker vem da bo vsak monter turil svoje, želim slišati čim več mnenj.
V preteklosti je bil problem, da je foter vse moje predloge blokiral in me na kratko odjjebal, mama pa ni imela ''pravo glasa''. Ker je foter pred 14 dni umrl, je zadeva danes drugačna. Sam sicer ne živim tam, vendar bo 1x moje in želim zadevo posodobiti in urediti, pa magari za svoje otroke.

imate mogoče tudi kakšno plinsko napeljavo, plinovod?
 
Ravno zaradi tega, ker vem da bo vsak monter turil svoje, želim slišati čim več mnenj.
V preteklosti je bil problem, da je foter vse moje predloge blokiral in me na kratko odjjebal, mama pa ni imela ''pravo glasa''. Ker je foter pred 14 dni umrl, je zadeva danes drugačna. Sam sicer ne živim tam, vendar bo 1x moje in želim zadevo posodobiti in urediti, pa magari za svoje otroke.



monobloki s 180 l bojlerjem za sanitarno vodo

https://argoclima.com/wp-content/uploads/2020/04/Brochure_IM_hi.pdf še ena monoblok zadevšna
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.708
6.625
113
torej najprej sožalje

ja kot si navedel, po korakih...najprej ogrevanje, potem verjento izolacija (fasada), okna?

si sam ali imaš brate sestre? kako je lastništvo urejeno....da ne boš potem ti plačeval kreditov ostali pa sam pobrali kar jim pripada

koliko daste zdaj za ogrevanje, kolikšni so kaj dohodki? TČ zna postati v določenih primerih kar draga zadevšna celo predraga. Ogrevanje na elektriko (el radiatorji, centralna) NO GO!!!! tist te obere da je veselje

kaj pa kamin , peč na drva z vodnim prenosnikom?
Glede financiranja ni problema.
Kamin je kot kmečka peč in nima nobenega vodnega prenosnika.
Nekako se mi zdi najbolj problem sanitarna voda. Kot sem že napisal je ogrevanje za kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo rešeno in to se tudi največ uporablja. Mama svoje spalnice nikoli ne ogreva, sin ki trenutno živi z njo, pa ima v sobi mobilni električni radiator. Centralna se je v glavnem uporabljala za ogrevanje vode in kopalnico. Ostali prostoru v hiši so prazni, saj sta trenutno v hiši ostala samo mama in vnuk (moj sin).
V prihodnosti predvidevam, da bo v hiši živelo več ljudi, vendar vseeno mislim, da bi v spalnicah lahko bili električni radiatorji, saj se ogreva minimalno.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.528
5.966
113
pri taščici
Ce sta dva clana gospodinjstva in da se ne ravno ne namakata dnevno v banji, montiraj max 80 litrski bojler za 1xy € in .
Ogrevanje vode poleti s pecjo na kurilno olje je totalni nesmisel. Ker vec olja porabis za vzdrzevanje temperature peci in bojlerja kot pa za ogrevanje (porabljene) vode . Nakup sanitarne TC pa se ti pri dveh osebah ne bo nikdar poplacal.
Pogovori se s sinom (ce bo lastnik v prihodnje, predvidevam da je polnoleten) kaksne plane ima on.
Glede na tvoj opis pa zaenkrat ne vidim smisla v vecje investicije.
Dolgorocno pa mogoce res sprememba v talno gretje, ce bos sel v totalno renovacijo.
Lahko poves ksksna je letna poraba olja in visino položnice za elektriko.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.528
5.966
113
pri taščici
Ogrevanje kopalnice lahko resis z elektricnim radiatorjem (50 evrov) IR panelom (200+) ali infra grelcem za 20 evrov.
Ce te ne moti hladna koplniica ko hodis preko dneva na wc, potem ir pecka. Prizges pol ure pred tusiranjem pa bos imel toplo kopalnico. Poskrbi za odvod vlage po tuširanju! Nakbolje ventilator ki ga vklaplja vlagometer.
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.708
6.625
113
Ce sta dva clana gospodinjstva in da se ne ravno ne namakata dnevno v banji, montiraj max 80 litrski bojler za 1xy € in .
Ogrevanje vode poleti s pecjo na kurilno olje je totalni nesmisel. Ker vec olja porabis za vzdrzevanje temperature peci in bojlerja kot pa za ogrevanje (porabljene) vode . Nakup sanitarne TC pa se ti pri dveh osebah ne bo nikdar poplacal.
Pogovori se s sinom (ce bo lastnik v prihodnje, predvidevam da je polnoleten) kaksne plane ima on.
Glede na tvoj opis pa zaenkrat ne vidim smisla v vecje investicije.
Dolgorocno pa mogoce res sprememba v talno gretje, ce bos sel v totalno renovacijo.
Lahko poves ksksna je letna poraba olja in visino položnice za elektriko.
Predvidevam da bo v prihodnosti v hiši živelo tudi več ljudi, zato tudi moja vprašanja.
Pred dnevi sem se pogovarjal z mamo in mi je rekla, da ima sedaj nastavljeno tako, da ima čez poletje vodo ogrevano na elektriko. Verjetno bojler v peči sedaj ogreva elektrika. Nimam pojma kako je narejeno, saj mi foter nikoli ni pokazal.
Mi je pa mama povedala, da sedaj ko vodo ogreva na elektriko, ima položnico za elektriko 140€.
 
Predvidevam da bo v prihodnosti v hiši živelo tudi več ljudi, zato tudi moja vprašanja.
Pred dnevi sem se pogovarjal z mamo in mi je rekla, da ima sedaj nastavljeno tako, da ima čez poletje vodo ogrevano na elektriko. Verjetno bojler v peči sedaj ogreva elektrika. Nimam pojma kako je narejeno, saj mi foter nikoli ni pokazal.
Mi je pa mama povedala, da sedaj ko vodo ogreva na elektriko, ima položnico za elektriko 140€.


tko kot je že hanzi napisal, za trenutne razmere, en navdan el bojler 80 litrski in to je to...če boš grel vodo velo leto z njim ne bo neke hudobije, ko bo odveč tud ne bo nekih čustev če bo šel na deponijo

bega me račun...kaj mate vse doma na štrom? kakšen priklop imaš (priključek, priključna moč)? Mi mamo enofazni 6kw, 1x25 A, 2 tarifni način el bojler 80 litrov nastavljen na eco laufa ves čas, pralni stroj laufa po potrebi (cca 4 na teden ), pomivalc 2,3 dnevno, kuha se na plin, ..in je račun na koncu meseca tam enih dobrih 70 € (76,77)

meni račun nekako ne sede, daleč previsok
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.708
6.625
113
tko kot je že hanzi napisal, za trenutne razmere, en navdan el bojler 80 litrski in to je to...če boš grel vodo velo leto z njim ne bo neke hudobije, ko bo odveč tud ne bo nekih čustev če bo šel na deponijo

bega me račun...kaj mate vse doma na štrom? kakšen priklop imaš (priključek, priključna moč)? Mi mamo enofazni 6kw, 1x25 A, 2 tarifni način el bojler 80 litrov nastavljen na eco laufa ves čas, pralni stroj laufa po potrebi (cca 4 na teden ), pomivalc 2,3 dnevno, kuha se na plin, ..in je račun na koncu meseca tam enih dobrih 70 € (76,77)

meni račun nekako ne sede, daleč previsok
Nimam pojma ali je račun visok ali nizek.
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Za moje pojme je račun visok. Pri nas smo trije, vse na elektriko, sanitarna voda je en 80 litrov bojler, navaden najcenejši, ena skrinja, dva hladilnika, poleti intex jacuzzi, pozimi (ko je zunaj +5) ogrevanje s klimo, elektrika cca 100 evrov mesečno. Sicer je ogrevanje na olje, sezonsko cca 1200 litrov. Razmišljam o LG monobloku 9kw, sanitarna pa bo zaenkrat ostala tako kot je
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.412
1.361
113
fadil: ce je namen urediti ogrevanje za vso hiso, in za dlje casa predlagam razmislek o enotnem nacinu ogrevanja za vso kvadraturo in sanitarno vodo, z monoblokom ali topl. crpalko (visokotemperaturno, ker imas radiatorje). to je pred kratkim doma delal igi, poisci njegovo pisanje. to je najbolj enostavno, najbolj varcno, kakovost bivanja bo najboljsa, je pa se vedno kompatibilno s kaminom (ceprav ga bo z leti mami vedno tezje kuriti, ce ne bo nujno).

taksna resitev bo (razen zacetne investicije) nato tudi najcenejsa. ker je 120 eur stroma precej veliko, bi se morda nato lahko izkazalo, da kljub toplotni ne bo racun za strom nic visji.

na dolgi rok bi sam ogreval celo bajto, tudi zato, da ne bo kje tezav in skode zaradi vlage - to lahko sicer tudi meris in spremljas, ter po potrebi ukrepas (odvisno od kakovosti gradnje, pa saj vemo kako se je vcasih pri tem sparalo).
 
Za moje pojme je račun visok. Pri nas smo trije, vse na elektriko, sanitarna voda je en 80 litrov bojler, navaden najcenejši, ena skrinja, dva hladilnika, poleti intex jacuzzi, pozimi (ko je zunaj +5) ogrevanje s klimo, elektrika cca 100 evrov mesečno. Sicer je ogrevanje na olje, sezonsko cca 1200 litrov. Razmišljam o LG monobloku 9kw, sanitarna pa bo zaenkrat ostala tako kot je


ninapak taka ozbira..a maš talno gretje al radiatorje? peleti mogoče?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.528
5.966
113
pri taščici
Predvidevam da bo v prihodnosti v hiši živelo tudi več ljudi, zato tudi moja vprašanja.
Pred dnevi sem se pogovarjal z mamo in mi je rekla, da ima sedaj nastavljeno tako, da ima čez poletje vodo ogrevano na elektriko. Verjetno bojler v peči sedaj ogreva elektrika. Nimam pojma kako je narejeno, saj mi foter nikoli ni pokazal.
Mi je pa mama povedala, da sedaj ko vodo ogreva na elektriko, ima položnico za elektriko 140€.
Tako btw, ce tvoj sin ni ravno nek hud rudar (BTC itd) potem ti povem da je obicajna poloznica za 3 (2) clane druzine 3x nizja. Oziroma letno jurja. Toliko namenis na leto za.ogrevanje vode in ogrevanje na elektriko. Sem skoraj preprican da bistveno vec kot cetrtino tezko stane ogrevanje pitne vode. 3/4 pa ogrevanje prostora.
Sedaj se pa sam.odloci kako je z druzinskimi financami v prihodnje.
Moja vpogled v racune elektrike nekaterih druzin pove, da posamezni clan druzine porabi cca 10 evrov mesecno za elektriko + 10-20 evrov prikljucek.
Ce racun bistveno odstopa od tega povprecja, je potem nekje poraba ki se jo da zmanjsati ali je pac na racun manjka drugega energijskega vira. (Olje, drva,plin).
In pri tebi gren Jurja letno za ogrevanje. Ce bos postavljal dodatne el. radiatorje bos ta znesek se dvigoval.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: sad in McGiver

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.708
6.625
113
Recimo, če bi prišla v poštev MONOBLOCK zadeva, ali potem poteka ogrevanje preko obstoječih radiatorjev, stara peč pa se odmontira in odstrani?