sončna elektrarna

javr

Guru
6. dec 2011
1.695
1.095
113
soglasje je za netmetering, nisem pa še slišal da bi Elektro to delal na svoje stroške
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.420
717
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
soglasje je za netmetering, nisem pa še slišal da bi Elektro to delal na svoje stroške

To gotovo ni strosek Elektra... ampak je v vsakem primeru tvoj strosek... tako, kot pri novogradnji :p ... Edino ponekod ob izdaji sogasja za SE zahtevajo, da moras stevec prestaviti v zunanjo omarico, ki je dostopna brez lastnika neprimicnine... ponekod pa to ni potrebno ... Elektro Gorenjska vem, da ne komplicira... Elektro Ljubljana pa zahteva, da se stevec prestavi ven ...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

javr

Guru
6. dec 2011
1.695
1.095
113
saj števec prestavit ven je bistvo zunanje elektro omarice, ali pa je možno da je nekaj stvari v omarici zunaj, števec pa je še vedno v hiši?
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.420
717
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
saj števec prestavit ven je bistvo zunanje elektro omarice, ali pa je možno da je nekaj stvari v omarici zunaj, števec pa je še vedno v hiši?


Seveda... vecina starejsih his ima v zunanji omarici samo glavne varovalke... Vse ostalo pa je v omarici v hisi, kjer so tudi hisne varovalke ... Torej glavno stikalo, stevec,... In ta omarica je v takem primeru zaplombirana ... Novogradnje pa imajo ponavadi omarico s stevcem, glavnim stikalom in glavnimi varovalkami zunaj...
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.980
820
113
hiša l.'75, pancerke imam v manjši kovinski omarici na fasadi, števec je v hiši, torej omarico moram prestavit ven. Koga ste dobili za takšna dela? Kar izvajalca v okviru izvedbe SE? Elektro? Lokalni s.p. / d.o.o.? Kakšne so kaj cene?
Imel sem tri oglednike za postavitev SE in vsem se prestavitev omarice upira oz. so mi rekli naj si najdem nekega električarja.
Jaz sem “pripravljalna” dela (vlect 5x6mm, se ena omarca v hisi) delal s svojim elektrikarjem.. razlog je bil v tem, ker si je vzel cas, da sva pogledala in “pomodrovala”.. pa ce bom kdaj kaj rabil - vem kje ga dobim.. elektrikarjem od SE se ponavadi mudi
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in Hanzi

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.420
717
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Oblačno je bilo ja… ;)

1719949565630.png
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.218
2.596
113
hiša l.'75, pancerke imam v manjši kovinski omarici na fasadi, števec je v hiši, torej omarico moram prestavit ven. Koga ste dobili za takšna dela? Kar izvajalca v okviru izvedbe SE? Elektro? Lokalni s.p. / d.o.o.? Kakšne so kaj cene?
Imel sem tri oglednike za postavitev SE in vsem se prestavitev omarice upira oz. so mi rekli naj si najdem nekega električarja.
Mi smo iz starejšega števca, ki je sicer imel ene 25 let nazaj napeljan malo boljši 4*16 kabel delali prestavitev priključne omarice na hlev, vse skupaj tudi zaradi montaže SE. Prej se je hlev napajal iz stare hiše, sedaj pač elektrika potuje v drugo smer. Lokalni električar je prišel, naredil konkretno luknjo v steno objekta, in vgradil dve omarici (v drugi imam priklop za agregat), poklical sem nekoga z mini bagrom, da mi je prekopal celo dvorišče, kupil 60 metrov stigmaflex cevi, jih vrgel v izkop med drogom in novo omarico in zasipal nazaj (obenem konkretno nabil z žabo - mimogrede, en udarec žabe ob neprimerni obutvi vas lahko stane nohta na nogi :) ). Nato je prišel elektro, v stigmaflex cev porinil 4x70 mm2 kabel, zmontiral novo ležišče za glavne varovalke in priklopil števec na nov kabel. Dejansko sedaj ne vem (nisem bil doma) ali je števec prestavil elektro ali lokalni električar, ker so delali skupaj. V glavnem, v roku dveh ur je bila zadeva urejena. Na drugi strani stene je razsmernik za SE, tako, da je od razsmernika do števca ravno kakšen meter kabla. Strošek elektra nekje 1200 eur za kabel (70 M), sponke, ležišče za varovalke in ostale drobnarije.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.683
6.067
113
pri taščici
saj števec prestavit ven je bistvo zunanje elektro omarice, ali pa je možno da je nekaj stvari v omarici zunaj, števec pa je še vedno v hiši?
Zunaj samo stevec, pancerke in odklopnik ter kar bodo se zahtevali. Kar ti bodo dovoli vec je njihova dobra volja.
Tu miskim predvsem na kaksne tokovnike, vec odjemnih kablov....
Zato srm jaz na hrbtni strani elektro omare postavil svojo omaro.
Stevec sem moral tudi iz stopnisca premaknit na fasado.
Prakticno vecino v "lastni" režiji(vaski stromar znontiral omaro po njihovi zahtevi, ostalo pa rešil sam s pomocjo zlahte), pa me je prišlo posteno cez jurja.
 

napetost

Fizikalc
10. mar 2018
191
74
28
76,7kw iz 12,6kw
pa ni bil idealen dan.
za lažjo primerjavo
76,6/12.6= 6.087
Koroška
 

Priponke

  • Screenshot_20240702_233025_Gallery.jpg
    Screenshot_20240702_233025_Gallery.jpg
    158,1 KB · Ogledi: 12

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.683
6.067
113
pri taščici
15.1kwp 77kwh
15.4kwp 80kwh
Razdakja med njima cca 200m.
Prva naredi na letnem nivoju vsaj 5% manj na kwp.
Sencenje dimnika in kabla ki gre čez hišo. Kak % pa tudi crni paneli odnesejo