sončna elektrarna

Schime

Guru
22. nov 2008
1.967
764
113
Govora je o novem obračunu omrežnine in dogovorjeno obračunsko moč.
Kolikor sem prebral in če si prav razlagam se omrežnina za sončne ne plačuje, če bo proizvodnja večja od porabe. Torej tako kot do sedaj.
Bo pa obračunana presežena moč in tukaj pridejo v poštev tisti, ki imajo EV polnilnico in toplotne (ali kaj drugega recimo grelce vode za zalogovnik, itd).
Ti se bodo morali bolj orientirati na intervale in usklajevanje naprav, da ne bo presežena dogovorjena moč.

Me pa zanima kdaj bodo cenovno ovrednotili te nove časovne bloke. Že leto (če ne več) je govora o tem pa še kar nisem videl cen omrežnine in energije za posamezne bloke. V bistvu ta brošura, ki so jo poslali ne pove nič novega kar se ve že kako leto.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.240
6.457
113
pri taščici
Cene posameznih CB so ze vsaj pol leta znane.
1. CB je nekih 3.6€/kw.
Me pa zanima ali bodo poleti tudi obracunavali 1.CB? Glede na to da ne bo porabe.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.608
6.863
113
Se vedno ne razumem kaj bi to imelo veze z netmetringom, sprememba doleti vse in ne samo SEjevce.

al je tale mislil da bo vedno imel free lunch?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.240
6.457
113
pri taščici
Se vedno ne razumem kaj bi to imelo veze z netmetringom, sprememba doleti vse in ne samo SEjevce.

al je tale mislil da bo vedno imel free lunch?
Stos je v tem da so ceno prikljucne moci "podvojil", ceno omreznine za prenos energije pa razpolovil.
Zato bodo tisti ki bodo imeli visoko porabo ob nizkih ČB plačevali manj kot sedaj (ob enaki ceni elektrike).
Netmeteringasi ne plačujemo omreznine, zato bomo v vsakem primeru placevali vec.
 

Narodnjak

Majstr
20. jul 2007
10.317
294
83
39
Ljubljana
kako si pa predstavljajo premikanje rabe TČ? Za filanje avta mi je jasno.

TČ naj bi skoz laufala po malo

Naj jo čez dan ugasnemo, pa samo ponoč laufamo?
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.837
1.121
113
zakaj se zadeve ne poenostavijo na način ki ga razume vsak? Takole smo imeli na firmi še pred nekaj leti (ko sem še imel dostop do računov, zdaj ne vem kako je) : obračunska moč je bila najvišja moč v nekem 15-minutnem intervalu; to pomeni da če je firma 3.februarja 2017 od 08:00 - 08:15 uri zjutraj rabila 117 kW in je to bila najvišja 15-minutna moč v februarju 2017, je bila to obračunska moč za februar 2017. V času kolektivnega dopusta in remonta, ko je proizvodnja stala cel mesec, bilo pa je prižganih nekaj luči, rabil se je kakšen švasaparat in fleks, recimo da je to zneslo max 6 kW v 15-minutnem intervalu, je pač na računu pisalo moč = 6 kW. Torej: pokuri kolikor ti dovolijo varovalke na dovodu, moč pa plačuj kolikor bo pokazal 15-minutni interval. Preenostavno?
 

first1

Fizikalc
19. mar 2018
324
158
43
Ja preenostavno, predvsem pa ne rešuje problema da odjem (moč in energija) zelo niha preko dneva, sezone (poletje, zima), ponoči je skoraj pol manjši odjem kot čez dan. In namesto da bi predimenzionirali omrežje za 2x konice, raje ljudi "silijo" da se prilagodijo. Tako jim ostane več za nagrade, samo poglejte plače v elektro sektorju....Vedo da večina se pač ne bo prilagajala, zato bodo pač več € pobrali, tudi od lastnikov SE.
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.837
1.121
113
z aplikacijo ne morem slikat QR kode od razsmernika. Zahteva nekaj "Loca...". Lokacija vklopljena, tudi precizna, aplikaciji omogočeno da jo uporablja: spet nič. Vpisujem ročno SN, PN, geslo,.... ok, zdaj pa bo! Ne, ne bo: spet zahteva "Loca...". Kako to rešiti?



 

javr

Guru
6. dec 2011
1.837
1.121
113
našel: omogočiti je treba dostop ne samo do lokacije, ampak tudi do fotoaparata. Zdaj deluje, a le če si na istem omrežju kot razsmernik.
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.837
1.121
113
kako si pa predstavljajo premikanje rabe TČ? Za filanje avta mi je jasno.

TČ naj bi skoz laufala po malo

Naj jo čez dan ugasnemo, pa samo ponoč laufamo?
sigurno bo Ekosklad dal 100% subvencijo za 2x 1500 l zalogovnik, izvedba s space-shuttle-izolacijo da bo lahko postavljen tudi na prostem če v hiši ni prostora, za vsak slučaj še miniaturni električni grelec da bo držal vodo na min. +5°C . Potem lahko laufaš toplotno od 22-6, hišo pa greješ 24 ur na dan.
 

bev

Majstr
25. apr 2017
368
254
63
Koliko subvencije ste dobili za SE. Govorili so o 3.000 eur, danes pa dobil odločbo za 500 eur?