sončna elektrarna

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.961
811
113
So nekaj omenjali ja..kar razumem - za razsmernike cakajo en certifikat - baje smo edina drzava na svetu...

Drgac pa - tako lastnik/ustanovitelj SODO kot recimo GENi je drzava.. vsak “elektro” / Petrol ima svoje monterje SE.. so preveliki “playerji”, da bi se pustil prestavljat pa nategovat... tko da se gredo “kdo ma vecjega”? Bodo zrihtal.. upam
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.229
6.514
113
No ja, to je seveda tu vseeno še vedno govora o priklopu SE na omrežje.

Še vedno je opcija off-grid, tam pa ti nihče nič ne more, edino če rabiš GD?
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.885
4.931
113
Off grid je v teoriji super, v praksi ga seveda ne moreš imet če imaš toplotno črpalko. Enostavno je prevelika razlika v porabi med poletjem in zimo.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.229
6.514
113
No, pač off-grid SE, torej da SE ne priklopiš v EE.

Seveda je to poj v rit rešitev, ampak...opcija je za tiste najbolj trmaste.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.885
4.931
113
Tako bi šlo za silo. Ampak moraš biti dovolj predimenzioniran, kar zopet ni ekonomske računice. Januarja sem imel recimo 4 dni zapovrstjo ko je SE naredila zgolj 3kWh. Ostali dnevi so pa tudi bolj na meji dnevne porabe (brez TČ govorim). Pa je SE dimenzionirana na uporabo TČ-jke.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.885
4.931
113
Seveda, zato je offgrid primeren oziroma zelo popularen za bolj vroče in sončne predele zemlje. Tecimo pasovna širina Teksasa ipd...
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.229
6.514
113
Pri nas dejansko ni pametne rešitve, z netmetering nas samo zasužnijo, in potem lepo višajo stroške...kot bodo začeli v kratkem.

SE za naš del poloble nimajo neke pametne prihodnosti brez nekih masivnih skupnih baterij. Pa še takrat...
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.961
811
113
postavil sem "overkill" SE (ogrevam se še na plin.. TČ je naslednji projekt k bodo €).. ravno zaradi podarjenih viškov sem izbral suncontract.. in bom viške (do zagona TČ) prenašal na drugo gospodinjstvo.. ČE zadeva špila - tujemu ne podarim ničesar..
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.885
4.931
113
Saj pravi da je TČ naslednji korak. Jaz bi verjetno tudi obratno investiral, najprej TČ, nato pa SE, ampak on verjetno ve zakaj tako.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.961
811
113
Saj pravi da je TČ naslednji korak. Jaz bi verjetno tudi obratno investiral, najprej TČ, nato pa SE, ampak on verjetno ve zakaj tako.

Plinska peč dela - in je ne mislim "na glavo menjat".. Je pa dosegla 15 let - kar naj bi bila nekje "življenjska doba". Upam, da stisne še kakšno leto/dve.. v tem času zberem € in model TČ.

Zakaj elektrarna že sedaj - lovim "subvencije", "prosto mesto" v transformatorju (v naselju je nekje 10 elektrarn že).. pa če prenašam viške proizvodnje lahko naprej - potem me ne "pečejo"..
Meni ma smisel.. lahko se pa motim :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.285
9.045
113
motiš se ker plačuješ plin in še naročnino na plin. Metek v koleno. To moraš čez noč it na elektriko, viške pa si naj vtaknejo nekam. Sej pa si znaš zračunat. Samo na naročnini plina si zagotovo v rangu 100 do 200€ na leto. Brez plina.
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.961
811
113
motiš se ker plačuješ plin in še naročnino na plin. Metek v koleno. To moraš čez noč it na elektriko, viške pa si naj vtaknejo nekam. Sej pa si znaš zračunat. Samo na naročnini plina si zagotovo v rangu 100 do 200€ na leto. Brez plina.

sej se strinjam - da bi blo najboljs takoj TČ.. mejčkn € zmanjka.. bo treba delat na tem :)
najboljš bi blo še električn avto vzet.. pri km, ki se jih dela - bi bil še najhitrejši prihranek.. ampak smo spet pri €
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.961
811
113
tisti, ki imate SE.. jih imate zavarovane? pri kom? ste sklenili kakšen "poseben paket" ali samo povečali vrednosti zavarovalne vsote? kakšna je premija in kakšna zavarovalna vsota?

zdej al jest agenta ne razumem - alpa so smotani.. ampak za indirektni udarec strele mi ponujajo max zavarovanje, kjer je (za celo hišo) krita škoda do 2.500 € .. kar mi je premalo, ker pokrije samo razsmernik.. kje je še peč/toplotna in ostale inštalacije...