sončna elektrarna

karola

Pripravnik
25. jul 2007
74
63
18
KSZ

Baterije bodo še kako prišle v uporabo. Sicer je cena sedaj zasoljene ampak tako je tako kot vsaka zadeva na začetku.
NGEN edini distributer Tesla baterij v SLO oz tudi za Evroposo edini za montažo megapack baterij. Sedaj so šli na sončne skupaj z baterijami...
 
  • Všeč mi je
Reactions: semnov

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.961
811
113
Eno vprašanje.. koliko lastnikov SE je na "Suncontractu"? Po opisanem se mi zdi dobra zadeva, uporabniki tukaj imate pa večinoma "navadne" distributerje in konec leta "šenkavate" višek. Kje je "catch" Suncontracta?

Trenutno se še ogrevam na zemeljski plin, ko peč crkne grem na TČ.. dokler pa ne crkne - bi pa preko Suncontracta zniževal račun drugemu gospodinjstvu (trenutno skupna poraba elektrike cca 180-200€.. z vsemi davki, prispevki). Pije vodo moja ideja?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.331
971
113
Celje
Obišči stran
Eno vprašanje.. koliko lastnikov SE je na "Suncontractu"? Po opisanem se mi zdi dobra zadeva, uporabniki tukaj imate pa večinoma "navadne" distributerje in konec leta "šenkavate" višek. Kje je "catch" Suncontracta?

Trenutno se še ogrevam na zemeljski plin, ko peč crkne grem na TČ.. dokler pa ne crkne - bi pa preko Suncontracta zniževal račun drugemu gospodinjstvu (trenutno skupna poraba elektrike cca 180-200€.. z vsemi davki, prispevki). Pije vodo moja ideja?

to elektrika na mesečnem nivoju ali kako?
 
  • Všeč mi je
Reactions: semnov

tomi

Guru
1. sep 2007
17.944
9.096
113
39
MB
ko smo debatirali o hrambi, eles mb
68CF961E-4292-4D36-9E3F-E9680603C21A.jpeg
 

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
188
22
18
Takšnih "škatlic", je že kar nekaj po Sloveniji. Nekateri posamezniki imajo manjše dom za "urejanje" svoje porabe. Počasi se odvija vedno bolj v zeleno.
 

kajote

Fizikalc
11. dec 2007
368
162
43
a bi kaj takega bilo smiselno za domačo rabo pri sončni elektrarni? Seveda ustreznih dimenzij..

In pa še podvprašanje..sedaj deluje sončna po sistemu oddaje v omrežje, mi pa jemljemo vse iz omrežja..
kaj se zgodi v primeru, da omrežje izpade? Ali v tem primeru lahko koristimo energijo svoje sončne elektrarne?
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.961
811
113
In pa še podvprašanje..sedaj deluje sončna po sistemu oddaje v omrežje, mi pa jemljemo vse iz omrežja..
kaj se zgodi v primeru, da omrežje izpade? Ali v tem primeru lahko koristimo energijo svoje sončne elektrarne?

kar meni razlagajo ponudniki (alpa vsaj jaz jih tko razumem) - imaš ti svojo porabo pred odštevalnim števcem.. torej najprej "filaš/pokrivaš" svojo porabo potem šele oddajaš.
lohk se pa motim - naj zares odgovori nekdo, ki je že lastnik SE
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.890
4.944
113
Ko omrežje izpade, se ti razsmernik avtomatsko vgasne iz varnostnih razlogov. To pa zato, ker izpad energije pomeni za eletro tudi vzdrževalna dela. Zdaj pa si predstavljaj kaj bi bilo, če delavec varno izklopi trafo postajo, ti pa mu kontra še vedno pošiljaš energijo v omrežje. Podobno se je že dogajalo, ko so ljudje imeli v omrežje priklopljene agregate, niso pa izklopili glavne varovalke, mislim da je en delavec v tistem žledolomu umrl zaradi tega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi in semnov

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.890
4.944
113
Tip pri računanju ni upošteval vseh prispevkov, ki so trenutno pri SE nične. On jih je računal kot da ti stroški ostanejo. Ker je to v bistvu skoraj polovica cene elektrike bi jaz njegove izračune jemal kot brezpredmetne. Pri nas je strošel samo priključnina, to je za 3x20A 12,7 eur.
 
  • Všeč mi je
Reactions: semnov

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
188
22
18
Res je, tako kot je nekdo že prej napisal. SE dela samo ko ima napetost, seveda zaradi varnosti.
Tako poteka, da SE proizvaja, kar se ne porabi gre v omrežje. Ko proizvaja SE manj kot porabiš v hiši, prihaja razlika iz omrežja.
Za osnovnošolce razlaga. Števec v omarici pred omrežjem beleži energijo, če gre ven ali gre not, je kot nekakšen rezervovar, Skrbi da je v hiši vedno natančno toliko elektrike, kolikor se ta porabi. Ali pride iz SE ali iz omrežja. V kolikor SE proizvede manj od porabe seveda pride iz omrežja. V začetku januarja se popiše števec, v kolikor je bilo več oddane energije se ne zgodi nič. V kolikor je poraba v hiši večja, kot proizvede SE, se prevzeta energija iz omrežja plača po ceni, katero ima tvoj ponudnik el. energije.
Imam priključek 3X20 A , mesečno plačujem 13,83 €.
Prej sem imel viške, sedaj sem prvo leto pri SC in bom imel možnost prenest viške.
 

manal

Pripravnik
13. feb 2011
56
23
8
Samo so pa svetovni prvaki v hitrosti na elektro celje.Pri nas smo 30.11.2020 podali vlogo na elektro celje.Cele pol leta je trajalo,da smo prišli od vloge do pogodbe.Končno je prejšnji teden prišla pogodba.
 

Apachi

gps navigator
Osebje foruma
21. jul 2007
2.190
10
38
Murska Sobota
Pri Elektro Maribor imam že 5 vlog, na katere soglasja čakam trenutno 7. (sedmi) mesec! Lani je to trajalo 4-5 mesecev.
 

manal

Pripravnik
13. feb 2011
56
23
8
Pol se pa gremo kao debirokratizacijo.Realnost je pa čist kaj drugega.Če pa kaj majo majo pa dobro ceno.Pa položnica je bila tudi hitro doma!
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.230
6.514
113
Zadnji korak je, po tem ko ti montirajo SE, da jo potem dejansko elektro priklopi v omrezje, lahko traja do 2 tedne